همه‌ی خبرهای امروز
 • رکود ساخت و ساز ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۰۸:۳۶

  قدس آنلاین گزارش می دهد؛

  سرنوشت ساخت و ساز در کردستان در گرو سود بانکی

  سنندج- بازار ساخت و ساز مسکن کردستان در سال‌های گذشته یکی از پررونق‌ترین بازارها محسوب می‌شد که با وجود رکود چندین ساله حاکم بر آن شاهد کسادی در ساخت و ساز مسکن و به علاوه خالی ماندن بسیاری از واحدهای ساخته شده در شهر هستیم.

 • ننله سنندج ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۰۹:۲۲

  گزارش قدس آنلاین از مشکلات نواحی منفصل شهری سنندج

  « ننله» با مشکلات دست و پنجه نرم می کند

  سنندج- ناحیه منفصل شهری «ننله» برای ساماندهی و رفع مشکلات نیازمند توجه ویژه و برنامه بلند مدت است. خدمات این شهرک در کنار رشد بی‌رویه و گاها غیرقانونی شهرک سازی ضعیف بوده و این امر موجب گلایه ‌مندی مردم شده است.

 • جاده های کردستان ۱۳۹۶-۱۱-۰۷ ۰۹:۴۲

  قدس آنلاین گزارش می دهد؛

  جاده های کردستان چشم انتظار ساماندهی

  با وجودی که بیشتر سوانح رانندگی که در جاده های بین شهری رخ می دهند به دلایل خطای انسانی همچون حواس پرتی، خواب آلودگی، سبقت های غیر مجاز و انحراف به چپ و ... می باشند اما نمی توان از نقش تاثیرگذار فرسودگی جاده ها و نامناسب بودن مسیر نیز چشم پوشی کرد.

 • بیکاری ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۱۸:۳۶

  کردستان سومین استان بیکار کشور

  بیکاری گریبان گیر جوانان کردستانی/ هر خانواده ۳ بیکار دارد

  سنندج- بیکاری علت اصلی بسیاری از آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد، طلاق و ... است. با نگاهی به آمار رسمی و غیررسمی منتشر شده در طول دهه های اخیر به روشنی مشخص است که استان کردستان یکی از استان هایی با بیشترین میزان بیکاری و در جایگاه سوم کشور قرار دارد.

 • فوتسال بانوان ۱۳۹۶-۱۰-۰۵ ۱۵:۱۲

  فوتسال بانوان و آینده روشن ورزش کردستان

  سنندج- فوتسال بانوان در سالیان اخیر در استان رشد قابل توجهی داشته است و بانوان فوتسالیست استان به خوبی توانسته‌اند در سطح کشوری توانایی‌های خود را در معرض دید قرار بدهند تا جایی که سال گذشته تیم پیروزی کامیاران به لیگ برتر فوتسال بانوان کشور صعود کرد اما بنا به دلیل مشکلات مالی باشگاه از حضور در ادامه کار انصراف داد.

 • شیلات ۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۱۳:۵۹

  چشم‌انداز روشن پیش روی شیلات کردستان

  سنندج- شیلات در استان کردستان از جایگاه خاصی در امر تولید و اشتغال برخوردار است و سعی شده در راستای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی گام‌هایی طی سال‌های گذشته در این حوزه برداشته شود.

 • دکتر خسرو سینا ۱۳۹۶-۱۰-۰۳ ۱۰:۲۳

  سینمای بومی در پسِ واژه‌های کُردی

  سنندج- سینمای کردی، نامی است که در چند سال اخیر( از ۱۳۷۸ به بعد) وارد ادبیات این هنر هفتمی برای استان کردستان و نیزکردهای عراق و ترکیه شده است. از فیلم معروف «راه» یلماز گونای تا فیلم «ژانی گل» جمیل رستمی و «زمانی برای مستی اسب‌های» بهمن قبادی این سینما شکل گرفته است.

 • هویت فرهنگی و سینمای کُرد ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۳:۴۷

  معرفی کتاب

  هویت فرهنگی و سینمای کُرد

  سنندج- انتشارات لوگوس این روزها کتاب «هویت فرهنگی و سینمای کُرد» تألیف دکتر خسرو سینا را منتشر کرده است.

 • شهر سنندج ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۳:۴۶

  نگاه انتقادآمیز یک عابر پیاده به وضعیت عبور و مرور سنندج

  سنندج- حکایت شهر ما مثل قصه آن پادشاهی است که دستور داد از هر کور و شل و کچلی یک سکه مالیات بگیرند. گزمه‌ها به مردی می‌رسند که طاس بود و همین که جلو رفتند دیدند یک چشم هم ندارد و وقتی مرد پا به فرار گذاشت دیدند شل هم هست و گزمه‌های ذوق زده هم گفتند: نجنب که گنجی!

 • آموزش ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۳:۳۷

  حلقه مفقوده آموزش و پرورش کردستان

  سنندج- در آموزش و پرورش استان کردستان توجه بیشتر به کمیت با مصادیقی همچون توسعه مدارس، توسعه کلاس‌های درسی، توسعه شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، پوشش تحصیلی، درصد قبولی و شاخص‌هایی از این دست سال‌ها تمرکز بر کیفیت بخشی را در اولویت های بعدی قرار داده بود.

 • اورامان ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۳:۳۶

  اورامان و پتانسیل‌های بالقوه گردشگری زمستانی

  سنندج- وجود جاذبه‌های گردشگری در هر منطقه یکی از مهم‌ترین علت‌های ورود گردشگر به آن منطقه است. گردشگری یکی از رویکردهای جدید توسعه اقتصادی هر منطقه و استان در حال توسعه است و از مفیدترین راهکارهای مورد توجه می‌توان رونق‌بخشی به مناطق روستایی را نام برد.

 • شب یلدا ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۲:۲۹

  کمرنگ شدن آیین شب چله کردستان (شه‌و زستان) در پس خاموشی کرسی‌های زغالی

  سنندج- شب یلدا یا شب چله(شه‌و زستان) در کردستان از دیر باز پا برجا بوده و یکی از عوامل مهم در استحکام بنیان خانواده‌ها در این دیار است، اگر چه شرایط اجتماعی، مهاجرت‌ها و تغییر بافت فرهنگی منطقه تا حدودی آداب و رسوم شب یلدا را در کردستان کمرنگ کرده است، اما هنوز این سنت دیرینه در قالب شب‌نشینی با نام شب چله یا شب زمستان به قوت خود باقی است.

 • صدای مردم ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۲:۱۴

  حرف مردم

  مشکل بیکاری است نه سینما

  سنندج- بیشترین مشکل مردم در سقز و سایر جاهای کردستان بیکاری و فقر است، نه نداشتن سینما و تئاتر. وقتی مردم به‌خاطر بیکاری در رنج باشند، سینما و تفریح مشکل آنان را حل نمی‌کند. لطفا بیشتر روی فقر و بیکاری مطلب بنویسید.

 • کومایین ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۲:۰۸

  بوم‌گردی

  کومایین زیارتگاه مذهبی-گردشگری هزاران زائر

  سنندج- کامیاران از شهرستان‌های استان کردستان است که دارای جاذبه‌های گردشگری متعدد طبیعی، مذهبی و تاریخی و فرهنگی متعدد و مختلفی از دوران های مختلف تاریخ است که در این میان یکی از زیبایی‌های آن قطعا روستای «کومایین» بوده که مزین به مقبره «شیخ عباس کومایین» است، همین مهم از ویژگی‌های اصلی این روستا در جذب سالانه هزاران مسافر بومی و غیربومی از اقصی نقاط کشور و حتی خارج کشور است.

 • نایسر 1 ۱۳۹۶-۰۹-۲۸ ۱۱:۱۴

  وضعیت بحرانی نایسر نیازمند توجه ویژه مسئولان

  سنندج- ناحیه منفصل شهری نایسر برای ساماندهی و رفع مشکلات نیازمند توجه ویژه و برنامه بلند مدت است. خدمات این شهرک در کنار رشد بی‌رویه و غیرقانونی شهرک سازی و خانه سازی بسیار ضعیف بوده و این امر موجب گلایه ‌مندی مردم شده است.

 • عسل ۱۳۹۶-۰۹-۱۸ ۱۳:۴۸

  لزوم برندسازی، ورود افراد غیرماهر و برگزاری دوره‌های آموزشی در زنبورداری کردستان

  سنندج- عسل همواره یکی محبوب‌ترین خوراکی‌های آشپزی و در عین حال داروی تسکین بسیاری از بیماری‌ها بوده است. در سرتاسر کره خاکی نیاکان ما از مزایای عسل به خوبی آگاه بودند. نخستین کاربردهای شناخته شده عسل در درمان‌های دارویی به حدود ۴۰۰۰ سال پیش بر روی لوحه‌های سنگی بر جای مانده از اقوام سومری باز می‌گردد.

 • صابر مکائیلی ۱۳۹۶-۰۹-۱۷ ۱۲:۵۳

  اِلمان‌سازی حرکتی جدید در شهرهای کردستان

  سنندج- شهرداری‌های استان کردستان در چند سال اخیر به ساخت اِلمان‌ها و فضاهای حجمی در قالب مبلمان شهری و مجسمه و... روی خوش نشان دادند، حتی می‌توان گفت که با ساخت اِلمان‌های مناسبتی و دایمی به شهروندان روی خوش نشان دادند.

 • قلعه تاریخی قمچقای در بیجار ۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۱۱:۳۱

  بوم گردی

  بیجار؛ قلعه تاریخی «قمچقای»

  سنندج- قلعه قمچقای که در ۴۵ کیلومتری شهرستان بیجار «بام ایران» و روی یکی از کوه‌های بلند منطقه قرار دارد این قلعه از مکان‌های تاریخی و گردشگری استان کردستان است که هر سال پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر ایران می‌باشد.

 • ترافیک اتوبوس ها ۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۱۱:۲۹

  صدای مردم

  باز هم اتوبوس‌های شرکت واحد نیامدند!

  سنندج- متأسفانه مشکل تاخیر اتوبوس‌های شرکت واحد حل نشده است.

 • صنایع دستی استان کردستان ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۱۲:۳۹

  هنرهای دستی کردستان در کشاکش روزگار

  سنندج- هنرهای دستی کردستان از زمان‌های دور در میان مردم استان رواج داشته است، به گونه‌ای که تقریبا تمام ملزومات مورد نیاز توسط خود اهالی و در شهر و دیار ساخته می‌شد.سفالگری، کلاش‌بافی، حصیربافی، ساخت آلات موسیقی، حاتم‌کاری و هنرهای دیگری چون قالی و گلیم بافی، نازک کاری و آهنگری جزو هنرهای شاخص مردم خطه کردستان است.

 • سراج‌الدین بناگر ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۱۵:۳۹

  انتشار چهارکتاب جدید از سراج‌الدین بناگر، داستان‌نویس سنندجی

  داستان‎های کوتاهِ کوتاه برای روزهای بلند پاییزی

  سنندج- «سراج‌الدین بناگر» شاعر و داستان‌نویس سنندجی که از دو دهه پیش تاکنون در شهر سنندج به تدریس کارگاهی داستان مشغول است، با انتشارچهار مجموعه داستان‌های کوتاه کوتاه دامن پاییز را رنگین کرد.

 • کشاورزی استان کردستان ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۱

  جاماندن کشاورزی کردستان از قافله فناوری روز

  سنندج- بخشی از دانش، فناوری‌ و تکنولوژی امروزی در رابطه با کشاورزی است، با توجه به رشد وترقی این فناوری‎ها، تأخیر ماه و سال در تعریفی صحیح از نیازها و مشکلات کشاورزی استان کردستان جایز نیست، از دیگر سوی کشورهای مدرن و پیشرفته در زمینه کشاورزی -که معیار برتری آن‌هاست- با توجه به نقش‌آفرینی و افزایش میزان بهره‌وری در عرصه تولیدات و محصولات کشاورزی‌شان اعم از باغی و زراعی با انتقال آن علوم پیشرفته به نحوی که منجر به تغییر و دگرگونی اساسی در ساختارهای کشاورزی ما شود، موافقت نخواهند کرد.

 • دورمیدان سنندج ۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۱۶:۰۷

  همه‌ راه‌ها به دور میدان ختم می‌شود

  دور میدان، مرکز جهان است

  سنندج- برای یک مسافر یا رهگذر تازه‌وارد، ده‌ور مه‌یان یا دور میدان یا همان میدان انقلاب سنندج چیزی جز یک میدان بسیار کوچک قدیمی با آن عمارت کلاه‌فرنگی شرق میدان و تندیس نه چندان خوش‌ریخت وسط آن نیست و انبوه دستفروشان و سیگارفروشان و کارگران در اطراف آن. اما برای یک سنندجی، این «دور میدان» کوچک چیزی است شبیه میدان آزادی تهران، نقش‌جهان اصفهان، پیکادلی لندن، تیان‌آن‌مِن پکن، کنکورد پاریس یا میدان سرخ مسکو که معیار رفاقت سنندجی‌ها را هم گاه بر اساس مثلی قدیمی با آن می‌سنجند!

 • حرف مردم ۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۱۵:۳۲

  حرف‌ مردم

  سنندج- مخاطبان قدس آنلاین در استان کردستان در ارتباط با این پایگاه خبری برخی از مشکلات خود را مطرح کردند.

 • بی آبی ۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۱۵:۲۱

  بحران بی آبی خطر جدی خشکسالی برای کردستانی‌ها‎

  سنندج- وجود بحران و بی­ آبی در دشت های ممنوعه مناطق قروه و دهگلان، بی­ بهره بودن مردم و کشاورزان شهرستان کامیاران از آب سد گاوشان، استفاده از آب های زیرزمینی و چاه­ ها برای آبیاری در دشت زریبار مریوان، آبیاری سنتی در مناطق مختلف استان و بسیاری مشکلات دیگر تهدیدهای بیشتری را متوجه منابع آبی کردستان می­ کند.