همه‌ی خبرهای امروز
 • مالک شریعتی - کراپ‌شده دیروز ۱۰:۳۶

  ابهامات سیاسی و برجامی حادثه نفتکش سانچی

  مالک شریعتی

  چرا اطلاع رسانی از حادثه از همان ساعات اول محدود شد؟ کدام دستور محرمانه محدودیت خبر رسانی را سامان داده بود؟ در سالگرد حادثه پلاسکو قرار داریم و فراموش نکرده ایم که گزارش لحظه به لحظه آن حادثه دردناک از تلویزیون پخش می شد و همه رسانه ها با جزئیات کامل به ابعاد مختلف حادثه می پرداختند؛ می توان قبول کرد که اندکی از تفاوت در کسب جزئیات حادثه به فاصله زیاد محل حادثه مرتبط باشد اما تقریباً تا روز آخر، پیگیری رسانه ای ماجرا در حداقل ممکن بود.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ ۰۹:۲۲

  باز این سوز سرما

  محمد صادق دهنادی

  در ایامی که در اولین ماه فصل سرما، آماده سالیاد شهدای قهرمان آتش نشان ساختمان پلاسکو تهران می‌شدیم، سانحه تکان دهنده کشتی نفتکش سانچی، جامعه را در بهت و غمی مضاعف فرو برده است.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۰۹:۵۶

  مسئولان از فرصت سازی برای مثلث دشمن پرهیز کنند

  محمد صادق کوشکی

  مثلث دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران که رهبر معظم انقلاب در سخنان ۱۹ دی امسال به آن اشاره کردند، یک مکانیزم دائمی از اوایل انقلاب اسلامی از سوی دشمن است که همواره با انگیزه ایجاد تفرقه و القای شرایط نامناسب زندگی، در ایران سعی دارند به اهداف از پیش تعیین شده خود دست پیدا کنند که البته همیشه ناکام مانده‌اند.

 • جبراییلی ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۹:۲۳

  ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بیکارسازی؟

  سید یاسر جبرائیلی

  صدور مجوز فروش کالای قاچاق، نشان دهنده این است که پیشنهاددهنده و رأی دهندگان محترم، اساساً با فلسفه مبارزه با قاچاق کالا آشنایی کافی ندارند. گویا در نگاه این دوستان، قاچاق صرفاً به این دلیل که امری غیراخلاقی است، مذموم است و جرم قاچاقچی این است که عوارض ورود کالا به کشور را پرداخت نکرده است. در چارچوب چنین نگاهی، قاچاقچی را باید با ضبط و تملیک کالای قاچاق مجازات کرد و در سوی دیگر، با مقررات‌زدایی و کاهش تعرفه‌های گمرکی، قاچاقچی را تشویق کرد که کالایش را به صورت رسمی وارد کشور کرده و در بازار عرضه کند.

 • مالک شریعتی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۰۹:۵۴

  یارانه انرژی به نام فقرا به کام اغنیا

  مالک شریعتی

  سؤال اساسی اینجاست که چه گروهی از مردم نفع بیشتری از این یارانه هنگفت و به تعبیر بهتر رانت تخفیفی در قیمت تمام شده حامل های انرژی برده و می برند و سیاستگذاران ما در مجلس و دولت چقدر در تلاشند تا عدالت اجتماعی را در این منبع عظیم مالی و جریان پنهان، پیاده سازی کنند؟

 • حسین شیخ‌ الاسلام ۱۳۹۶-۱۰-۲۰ ۰۹:۵۲

  منزوی شدن آمریکا دستپخت ترامپ

  حسین شیخ الاسلام

  آمریکا به لحاظ بحران های داخلی شرایط بسیار سختی را پشت سر می گذراند، اگرچه همین بحران ها موجب شد که فردی مانند ترامپ به رئیس جمهوری آمریکا برسد.

 • یوسفی صراف ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۰۹:۲۳

  افغانستان همچنان مأمن تروریست ها

  احمد یوسفی صراف

  بــا نگاهی به حملات پیاپی داعش و القاعده در هفته گذشــته در افغانســتان و بررسی اهداف تعیین شده این حملات و همچنین مقایسه آن با اهداف حملات سه ماهه اخیر در این کشور، می توان براحتی به این نتیجه رســید که نه تنها داعش برای تجدید قوا به افغانستان بازگشته است

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۱۰-۱۸ ۰۹:۳۳

  بازارسازی، کلید اشتغال دائم واقعی

  محمدصادق دهنادی

  برای رفع «بحران بیکاری» به جای بندبازی روی آمار و اجرای طرح هایی که نتیجه آن در بهترین وضعیت توزیع یکسان فقر عمومی است، باید روی شکستن چارچوب‌های رکود- که نبود بازار مناسب برای عرضه‌ها می‌باشد- متمرکز شد. واقعیت این است که دولت‌های انقلاب از ابتدا تاکنون چند برابر کل بازار اشتغال کشور، وام اشتغال به افراد و بنگاه‌ها پرداخت کرده‌اند، اما همان گونه که همه می‌دانیم، چرا؟ این وام‌ها در نهایت به افزایش نقدینگی و تورم منجر شده است و در شرایط رکود همه آن اشتغال‌های مصنوعی تبدیل به اخراج و تعدیل و سرخوردگی نیروی انسانی شده است.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۹:۰۸

  عدو شود سبب خیر؟

  میثم مهرپور

  بانک به عنوان واسطه‌ای میان دارندگان منابع مازاد (سپرده گذاران) و افراد نیازمند به منابع مالی (دریافت کنندگان تسهیلات) نقش مهمی در تمام اقتصادهای دنیا ایفا می‌کند.

 • حجت گنابادى نژاد ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۰۹:۳۵

  دی ماه افتخارآفرین مردم مشهد الرضا

  حجت الاسلام گنابادی نژاد

  در یک هفته دو راهپیمایی بزرگ در مشهد برگزار شد و این تجربه در کشور و سایر کشورها شاید کمتر اتفاق افتاده باشد که البته حکایت از ظرفیت بالای مردم انقلابی و متدینی است که در این شهر وجود دارد و لازم است بیش از گذشته به این ظرفیت توجه و اهتمام لازم صورت پذیرد.

 • حسین شیخ‌ الاسلام ۱۳۹۶-۱۰-۱۴ ۰۹:۲۲

  مشکلات معیشتی تأثیری بر ولایت پذیری مردم ندارد

  حسین شیخ الاسلام

  مردم ایران با بصیرت ترین و فهمیده ترین مردم سیاسی جهان هستند و تاریخ کهن این کشور و مهم تر از همه انقلاب اسلامی این امر را برای  مردم جهان آشکار ساخته است.

 • مالک شریعتی ۱۳۹۶-۱۰-۱۳ ۰۹:۴۲

  درباره ناآرامی‌های چند روز اخیر

  مالک شریعتی

  وقتی در زمان انتخابات ریاست جمهوری یک نامزد انتخاباتی، هراسان از شکست احتمالی احساس خطر کرده، چاره کار را در تندتر کردن فضا و بیان ساختارشکنانه‌ترین جملات علیه کلیت نظام و ارکان انقلاب تصور نموده و حتی به واسطه آن ظاهراً موفق هم می‌شود تا بخشی از آرای خاموش را به نفع خود به میدان رقابت بکشاند، باید به سرانجام کاشتن باد اندیشه می‌کرد تا این روزها مجبور نباشد توفان درو کند.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۱۰-۱۲ ۰۹:۱۶

  مرزهای امنیت ملی را روشن کنیم

  محمد صادق دهنادی

  سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره حیطه بندی موافق و مخالف در جناح بندی‌های سیاسی و موج سواری منافقین بر اعتراضات مردمی که با تبدیل کردن انتقادات صریح جامعه از بخش‌های مختلف حاکمیت به یک اغتشاش سیاسی وابسته به آن سوی مرزها، بزرگ‌ترین ضربه را به آن زد؛ در سلسله اتفاقات مبارزات انتخاباتی و تحرکات فرقه رئیس جمهور سابق در برابر قوه قضائیه، تقارن تلخی از عبرت‌های بزرگی است که بر اساس آن ضرورت فهم یکپارچه از موضوع امنیت ملی احساس می‌شود.

 • اغتشاش ۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۰۹:۲۳

  برنده «اغتشاش ها» کیست؟

  علی رجبی

   «برنده قطعی اعتراض ها در شهرهای ایران، بنده هســتم.» فرض کنید، این جمله را همین امروز یا در همین دو سه روز، محمدبن سلمان ولیعهد سعودی بزند. همانی که چندهفته پیش به خیال خام خود وعده داده بــود که «به زودی نبرد را به داخل مرزهای ایران می کشانیم!»

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۰۹:۱۱

  مردم مرزشان را از ضدانقلاب و مزدوران جدا کنند

  محمد صادق کوشکی

  در حالی که اعتراض‌های اقتصادی بحق مردم با سوء استفاده فرصت طلبان و مغرضان به نظام درآمیخته و آرامش جامعه را سلب کرده است، اما مجموعه دولت و بخصوص شخص رئیس جمهور، سکوت کرده‌اند و گویا راهکار مشخصی در قبال پاسخگویی به اعتراض‌های مردم ندارند.

 • حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۰۹:۴۰

  حساب مردم از فرصت طلبان جداست

  نصرالله پژمانفر

  شعارهای هواداران جریان فتنه در روز قدس، ۱۳ آبان، ۱۶ آذر و بویژه روز عاشورا، چهره واقعی جریان فتنه را آشکار کرد و سبب شد مردم با حضوری حماسی و سرنوشت ساز در روز نهم دی در صحنه دفاع از اسلام، انقلاب، نظام و ولایت، به اغتشاش‌ها پایان داده و فتنه گران را منزوی ساختند، از طرفی خواص و نخبگان نیز باید از حماسه نهم دی و وقایع سال ۸۸درس بگیرند و با هوشیاری مراقب باشند در دام توطئه‌های بیگانگان نیفتند.

 • مالک شریعتی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۰-۰۷ ۰۹:۲۵

  صبر ۲۰۰ روزه و میوه شیرین وحدت در ۹دی

  مالک شریعتی

  از آغازین روزهای سال ۸۸ یعنی چندماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم، رهبرانقلاب با تیزبینی نسبت به تحرکات دشمنان خارجی و اذناب آن‌ها در داخل هشدار دادند و از سناریوی آن‌ها برای زیر سؤال بردن سلامت انتخابات پرده برداشتند

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۱۰-۰۶ ۰۹:۰۲

  اقتدار دفاعی ایران قابل مذاکره و معامله نیست

  محمد صادق کوشکی

  مقابله جدی با اقتدار دفاعی نظام جمهوری اسلامی ایران یک اصل ثابت در سیاست خارجی دولت آمریکا در طی این سال‌ها بوده است و همه رئیسان جمهور، سناتورها و نمایندگان کنگره در این قضیه اتفاق نظر جدی و اجماع داشته‌اند.

 • عبدالرحیم گواهی ۱۳۹۶-۱۰-۰۵ ۰۹:۳۴

  انزوای آمریکا در صحنه جهانی

  عبدالرحیم گواهی

  رأی ۱۲۸ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل در مخالفت با تصمیم ترامپ علیه قدس اشغالی این پیام را به آمریکایی‌ها ارائه داد که آن‌ها نمی‌توانند با اتخاذ رویکردهای یکجانبه گرایانه و برگرفته از تفکر زور و قلدری به اهداف خود در اراضی اشغالی جامه عمل بپوشانند.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۰۹:۰۷

  تهدیدی که فراتر از زلزله و آلودگی هوای تهران است

  محمد صادق دهنادی

  قرار گرفتن ثقل جمعیتی، اداری و سیاسی و همچنین وجود بانک‌ها و خدمات اقتصادی و خدماتی، به انحای مختلف سرنوشت همه بخش‌های کشور را به پایتخت آن گره می‌زند

 • پیرمحمد ملازهی ۱۳۹۶-۱۰-۰۳ ۰۹:۱۵

  آمریکا و ایجاد داعش در افغانستان

  پیرمحمد ملازهی

  در نگاه جمعیت اسلامی، برکناری عطا محمد نور به معنای نادیده گرفتن توافق تأسیس دولت وحدت ملی تلقی شده است. به همین دلیل نگرانی از نپذیرفتن این برکناری از طرف وی، گمانه زنی‌های متفاوتی را مطرح کرده است. به لحاظ نظری می‌توان گفت سه گزینه محتمل وجود دارد؛ اول: محمد نور برکناری خود را نپذیرد و دست به مقاومت بزند. دوم: دولت وحدت ملی دچار شکاف جدی شود و شکست بخورد. سوم: نوعی مصالحه شکل بگیرد و محمد نور به مقام دیگری منصوب شود.

 • مطهری ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۰:۰۶

  عبدالعظیم حسنی اسوه محدثان و مبلغان دین

  حجت الاسلام حمیدرضا مطهری

  آنچه مسلّم است، این امامزاده واجب التعظیم از بزرگ‌ترین دانشمندان و راویان حدیث شیعه هستند که بخصوص نزد حضرات معصومین(ع) محبوبیت، وثوق و جایگاه بسیار ویژه‌ای داشته‌اند.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۹-۳۰ ۱۱:۳۱

  جنگ یمن نسخه مرگ آل سعود

  محمدصادق کوشکی

  عربستان باید بپذیرد دوران چماق و هویج به پایان رسیده است. اگرچه نباید از نقش آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز در این اختلافات و تطمیع عربستان غفلت کرد،

 • دانشگاه ۱۳۹۶-۰۹-۲۹ ۰۸:۵۷

  پژوهش؛ حلقه مکمل حوزه و دانشگاه در تحقق الگوی جامعه اسلامی

  قائم شریعتی

  بسیاری از وقت خود را در دانشگاه گذراند و پاسخگوی سؤالات دانشجویان و پژوهشگران بود، شهید مطهری نیز می‌گفت من در دانشگاه حاضر می‌شوم با یک منبر (تریبون) و هر شخص دیگری هم که می‌خواهد منبر دیگری داشته باشد و مباحثه کنیم، ما پاسخگو خواهیم بود.

 • ایمان شمسایی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۹-۲۸ ۱۰:۲۵

  پرواز کبوتر حرم بر فراز میهن

  ایمان شمسایی

  روزگار سپری شد و اکنون پس از ۸۵۷۴ شماره انتشار بی وقفه روزنامه، وقت آن رسیده تا حوزه فعالیت تخصصی برای این رسانه تعریف شود. پرداختن به سیره اهل بیت علیهم السلام با تاکید بر سیره امام رضا علیه السلام، حرکت در جبهه فرهنگی و رسانه‌ای انقلاب اسلامی و توجه ویژه به جنبش‌های آزادی بخش منطقه و......

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۰۹-۲۷ ۱۰:۱۰

  درس‌های بودجه‌ای از دولتی که «روابط عمومی» ندارد

  محمدصادق دهنادی

  البته چنین وضعیتی برای دولت (اعم از آنکه از چه جناح و سلیقه‌ای باشد) و هر دلسوزی گوارا و خوشحال کننده نیست، زیرا از بعد اجتماعی دلزدگی از دولت تازه، در افکار عمومی به سود نظام و هیچ کسی نیست، شعاع عاطفی و فکری دلزدگی از انتخابات، جامعه را دچار افسردگی و در نهایت به سمت راه‌هایی خارج از چارچوب نظام می‌برد و هزینه‌های بلند مدتی دارد.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۹-۲۶ ۰۸:۰۵

  آمریکا در پی انحراف افکار عمومی از تحولات قدس

  محمد صادق کوشکی

  بعد از خطای راهبردی ترامپ در اعلام انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس که موجب اتحاد و همدلی جدی جهان اسلام علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی را فراهم آورد، عملاً بعد از چندین سال به حاشیه راندن مسئله فلسطین، دوباره این موضوع را در صدر اولویت‌های جهان اسلام و جهان عرب قرار داد.

 • سعدالله زارعی ۱۳۹۶-۰۹-۲۵ ۰۹:۲۵

  بازی با پوسته‌های یک موشک

  سعدالله زارعی

  رژیم سعودی از طریق نماینده آمریکا در سازمان ملل، یک بار دیگر پای ایران را وسط می‌کشد که از یک طرف ضعف خود را در مواجهه با مجاهدان پر توان یمنی بپوشاند و از سوی دیگر گمان می‌کند اگر حمایت ایران نباشد، می‌تواند به گونه‌ای نظامی یا سیاسی به حساب یمنی‌ها برسد.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۶-۰۹-۲۳ ۰۹:۴۷

  پخت و پز جدید اروپا برای برجام

  محمد مهدی رحیمی

  روز سه شنبه مهلت کنگره آمریکا برای اعلام نظر درخصوص توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ پایان یافت و این گونه عنوان شد که کنگره اجازه خواهد داد فرصت تعیین شده برای وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران بدون هیچ گونه اقدام تقنینی سپری شود و بدین ترتیب، تصمیم گیری ایالات متحده درباره برجام دوباره به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور واگذار شد.

 • امیرابراهیم رسولی ۱۳۹۶-۰۹-۲۲ ۰۹:۰۱

  تشنج اقتصادی و ضعف مدیریت

  امیرابراهیم رسولی

  بی‌ مبالاتی و ضعف مدیریت دولت مشهود است. کمتر کسی است که از آثار این بی‌ثباتی آگاه نبوده و نگران آیندۀ اقتصاد کشور نشده باشد. به این بی‌ثباتی اقتصادی که برخی نشانه‌های آن بتدریج در حال آشکار شدن است، باید تعیین نرخ غیرواقعی دلار در لایحه بودجه را هم اضافه کرد. این نرخ برای دولت تولید درآمدی خواهد کرد که دولت و تیم اقتصادی آن ـ بویژه رئیس‌کل بانک مرکزی ـ باید نسبت به پیامدهای آن برای ارزش پول کشور پاسخگو باشند.