همه‌ی خبرهای امروز
 • محمد صادق دهنادی امروز ۰۹:۰۹

  برجام و خروج اروپا از مدل سگِ تام و جری

  محمدصادق دهنادی

  اروپایی‌ها در جریان بحران بالکان، دعوای بین اوکراین و روسیه، دو جنگ ویرانگر خلیج فارس و افغانستان، بحران اتمی شبه جزیره کره و سرانجام در جریان جنگ سوریه و قضیه داعش هم نتوانستند از سایه‌ ایالات متحده بیرون آمده و به فراخور نقش بزرگشان در اقتصاد و سیاست جهانی، مستقل رفتار کنند.

 • هانی‌زاده ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۷

  کرکوک و آینده اقلیم کردستان

  حسن هانی زاده

  مرگ ناگهانی جلال طالبانی، رهبر اتحادیه میهنی و رئیس جمهوری سابق عراق اوضاع اقلیم را پیچیده تر کرد؛ زیرا مقامات اتحادیه میهنی کردستان به صورتی آشکار مسیر خود را از حزب دموکرات کردستان تغییر دادند. از آنجایی که مسعود بارزانی همچنان بر مواضع گذشته خود برای جدایی اقلیم کردستان اصرار می ورزید؛ بنابراین دولت مرکزی چار های جز اعمال قدرت بر شهر کرکوک نداشت

 • برجام ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۱۸:۲۲

  مذاکره جدید؛ امتیاز جدید

  مرتضی احمدی

  نشریه «پالیتیکو» و خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارش‌هایی از تدوین راهبردی از سوی مک‌مستر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران خبر داده‌اند که هدف از آن حفظ برجام ضمن افزایش فشار بر ایران است. بر اساس این راهبرد، ترامپ هرچند از صدور تائیدیه پایبندی ایران به برجام خودداری می‌کند، اما در عین حال با رایزنی با کنگره، از نمایندگان خواهد خواست تحریم‌ها را بازنگردانده و برجام را حفظ کنند.

 • محمد ابراهیم رضایی ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۱۰:۰۹

  آمریکا دوست کُردها نیست

  محمدابراهیم رضایی

  کردستان عراق با توجه به شرایطی که بر آن حاکم شده بود، موجب نگرانی ملت عراق و همسایگان این کشور همچون ایران و ترکیه شده بود و از مدتی قبل احساس میشد که مسعود بارزانی به دنبال تجزیه عراق است و قصد دارد در زمانی که دولت عراق با داعش در حال جنگ و از بین بردن آن است از آب گل آلود ماهی بگیرد.

 • متین محجوب ۱۳۹۶/۰۷/۲۵

  غربی‌ها از اسلام سیاسی چه درکی دارند؟

  متین محجوب

  اسلام‌پژوهی در غرب که بخش قابل توجهی از تلاش‌های مستشرقین را به خود اختصاص داده، تا امروز ادوار مختلفی را پشت سر گذاشته است. البته در این راستا تحولات گوناگونی نیز شکل گرفته که در جای خود قابل بررسی است.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۰:۰۲

  برد ایران در دوئل رسانه ای

  محمد صادق دهنادی

  تقابل دو دولت جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در شــامگاه جمعــه که بازتاب گســترده ای در افکار عمومی جهان داشت؛ در عمل دارای هیچ اتفاق حقوقی جدیدی نبود.

 • احسان صالحى طالقانى ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۰۹:۵۷

  آمریکای بزک‌نشدنی با یادی از نامه ۴۷ سناتور

  احسان صالحی طالقانی

  سخنان و اقدامات خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا بلافاصله با موجی از واکنش‌ها در کشورمان روبه‌رو شد. در شرایطی که دشمنان می‌کوشند با فعال کردن گسل‌های اجتماعی و قطبی‌کردن جامعه، از آب گل‌آلود اختلاف ماهی بگیرند.

 • ترامپ ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۰۸:۵۲

  توهمات ترامپ

  محمدعلی مسعودی

  ترامپ احساس می‌کند که ایران به دلیل وابستگی که به برجام پیدا کرده است نمی‌خواهد برجام از بین برود، از این رو می‌تواند فشار بیشتری به ایران تحمیل کند. نکته‌ای که باید به آن اذعان داشت این است که از منظر مقابله با جمهوری اسلامی ایران، رفتار ترامپ کاملاً شبیه رفتار اوباماست و تنها در لفاظی و جنگ روانی است که بین این دو تفاوت وجود دارد.

 • آرش خلیل خانه ۱۳۹۶-۰۷-۱۹ ۱۰:۰۵

  مشکلات مردم را فدای حاشیه‌ها نکنید

  آرش خلیل خانه

  وقتی دشمن راهبرد خود را هجمه همه جانبه و فشار بر ایران قرار می‌دهد، معنایش این است که از همه ابزارهای خود برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران بهره خواهد گرفت.

 • قاسمي ۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۰۹:۵۶

  وزارت خارجه در واکنش به تروریستی دانستن سپاه از سوی آمریکا

  پاسخ ایران کوبنده است

  آرش خلیل‌خانه

  سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به خبرسازی رسانه‌های غربی دوباره امکان مذاکره ایران درباره برنامه موشکی خود با رد قاطعانه این خبرسازی‌ها، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل دفاعی خود تصمیم گیر نهایی خواهد بود و اجازه ورود و دخالت را به سایر دولت‌ها نخواهد داد.

 • حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر ۱۳۹۶-۰۷-۱۷ ۰۹:۴۷

  انتظار مردم از قوه قضائیه

  حجت الاسلام نصرالله پژمانفر

  قوه قضائیه از مهم‌ترین ارکان نظام اسلامی است که کارآمدی یا ناکارآمدی آن، تأثیر مستقیمی بر سایر ارکان نظام دارد و در ایجاد مهم‌ترین آرمان یک کشور که بحث عدالت و تأمین حقوق همه مردم است

 • یوسف پور ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۱۰:۳۸

  دست رد پوتین بر خواسته ملک سلمان

  محمود یوسف پور

  سفر ملک سلمان پادشاه سعودی به روسیه در این برهه زمانی دارای پیام‌های گوناگونی است که به نظر می رسد، مهم‌ترین پیام این سفر، موضوع سوریه باشد.

 • آیت‌الله امامی‌کاشانی ۱۳۹۶-۰۷-۰۷ ۱۵:۱۲

  آیت الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

  طراحان همه‌پرسی در اقلیم کردستان به آمریکا و اسرائیل وصل هستند

  خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق،‌گفت: طراحان همه‌پرسی در اقلیم کردستان به آمریکا و اسرائیل وصل هستند.

 • مدل مو ۱۳۹۶/۰۷/۰۳

  نیم نگاه

  شیطان هم سیاهپوش شد!

  محمد تربت زاده

  نعوذ بالله یعنی شیطان هم این روزها مشکی پوشیده است! برای این که رسوا نشود ، همرنگ جماعت مان شده و خودش را پشت محرم ، رنگ مشکی و نام ائمه(ع) پنهان کرده است. به ظاهر عزادار عاشورا و محرم است ، در باطن اما خود یزید است در لباس تهاجم فرهنگی و مذهبی.

 • صالحی ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۰۹:۵۲

  سه نکته درباره وظیفه جدید مجلس خبرگان

  احسان صالحی طالقانی

  ﺭﻫﺒﺮ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳــﻼﻣﻰ ﺩﺭ ﺩﻳﺪﺍﺭ ﺍﺧﻴﺮ ﺍﻋﻀﺎﻯ ﻣﺠﻠﺲ ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ، ﻳﻚ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﻭ ﺗﻜﻠﻴﻒ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻳﻦ ﻣﺠﻠﺲ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻛﺮﺩﻧﺪ؛ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﺗﺄﻛﻴﺪ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻣﺠﻠــﺲ ﺧﺒﺮﮔﺎﻥ ﺑﺎﻳــﺪ ﻳﻚ ﻫﻴﺌﺖ ﺍﻧﺪﻳﺸ ﻪﻭﺭﺯ ﺗﺸــﻜﻴﻞ ﺩﻫﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﻼﻥ ﺑﻪ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﻰ ﻭ ﻣﺴــﻴﺮ ﺁﻥ، ﭘﻴﺸﺮﻓ ﺖﻫﺎ ﻳﺎ ﭘﺴﺮﻓ ﺖﻫﺎ ﺭﺍ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﺍﻧﻘﻼﺏ، ﺍﺭﺯﻳﺎﺑﻰ ﻭ ﺳﭙﺲ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﮕﺎ ﻩﻫﺎﻯ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻣﻄﺎﻟﺒﻪ ﻛﻨﺪ.

 • هانی زاده ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۰۹:۴۶

  ایران و رمز عملیاتی جدید

  حسن هانی زاده

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان مهمی در جمع نمایندگان مجلس خبرگان رهبری از دو واژه فلســفی و جامعه شناختی در تبیین سیاست های نظام بهره گرفتند که قطعاً این دو واژه بخشی از ادبیات سیاسی ایران را تشکیل خواهد داد.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۰۹:۴۰

  دولت، عقب نشینی دربرابر آمریکاییها را کنار بگذارد

  محمد صادق کوشکی

  ﺍﺯ ﺍﺑﺘﺪﺍﻳــﻰ ﻛﻪ ﺑﺤﺚ ﺗﻮﺍﻓﻖ ژﻧﻮ ﻣﻄﺮﺡ ﺷــﺪ ﺑﻪ ﺻﺮﺍﺣﺖ ﺍﻳــﻦ ﻗﻀﻴﻪ ﻋﻨــﻮﺍﻥ ﮔﺮﺩﻳﺪ ﻛﻪ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳ ﻰﻫﺎ ﺩﺭ ﺳﻜﻮ ﻭ ﭘﻠﻪ ﺍﻭﻝ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪﻯ ﻫﺴﺘ ﻪﺍﻯ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺳﻜﻮ ﻭ ﭘﻠﻪ ﺩﻭﻡ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪﻯ ﻣﻮﺷﻜﻰ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺷﺖ.

 • قمه ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۴:۲۶

  زیر آسمان شهر

  قمه و قیمه انگلیسی!

  محمد تربت زاده

  مداح « سین» را در میکروفون فریاد می زد. منظورش «حسین» بود . انگار با آقا خیلی صمیمی بود که اینجوری صدایشان می کرد! میان نور قرمز کمرنگ همه با بدن های برهنه به سر و صورتشان می زدند و پیشانی هایشان خونی و مالی بود. چقدر شبیه مراسم عزاداری نبود!

 • برجام ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۰۹:۳۴

  سفر نیویورک رئیس جمهور و نگرانی از نقض برجام

  علی مسعودی

  سفر امسال رئیس جمهور به نیویورک، حول یک نقطه متمرکز است و آن پیگیری برجام و تعهدات کشورهای مذاکره کننده بخصوص آمریکاست.

 • رسولی ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۰۹:۱۴

  تحریم های بی پاسخ آمریکا علیه ایران

  امیر ابراهیم رسولی

  بی گمان با تمدید و افزایش تحریم ها علیه ایران توســط ترامپ هیچ فردی در کشور خوشحال نیســت، چه دولتی که مدعی تبحر در مذاکره و رفع تحریم ها بود و بر روی آن مانور می داد و چه مخالفان سیاست های حسن روحانی که در این سال ها منتقد روش های او بودند.

 • کوشکی ۱۳۹۶-۰۶-۲۳ ۱۰:۳۲

  دلایل تأکید رهبر انقلاب بر انقلابی ماندن

  محمد صادق کوشکی

  تأکیــد دیروز رهبر معظم انقلاب بر تفکر انقلابی ماندن و انقلابی زیستن در دیدار با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، فقط به اعضای مجمع بر نمی گردد؛ زیرا اعضای مجمع ترکیبی از نیروهای باتجربه هستند که گرایش های سیاسی مختلف و تجارب مدیریتی فراوان دارند و در مســیر انقلاب بوده و هستند.

 • حسین شیخ‌ الاسلام ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۰۹:۲۶

  سیاست های دولت میانمار هماهنگ با قدرت های بزرگ است

  حسین شیخ الاسلام

  کشتار مسلمانان در میانمار دنباله طرح استکبار به منظور اســلام هراسی و اسلام ستیزی است که می خواهند در بین مســلمانان ایجاد کنند و مسلمانان را از حقوقشــان دور کنند.

 • میانمار ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۰۹:۲۸

  میانمار و آینده جهان

  هادی کافی

  مدتی اســت که موضوع کشتار فجیعانه مسلمانان مظلوم میانمار توسط گروه های بودایــی و نیــز ارتش میانمــار، یکی از داغ ترین خبرهای رسانه های جهان شده اســت و از نگاه رسانه ای در ظاهر به نظر می رســد که این هم یکی از سوژه های خبری رسانه های غربی باشد و به زودی فراموش می شــود.

 • شیرمحمدی ۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۳۰

  ولایت فقیه و جهان اسلام

  محمد مهدی شیر محمدی

  ﺩﺭ ﻋﺮﺍﻕ، ﺻﺪﺍﻡ ﺑﺎ ﻛﻮﺩﺗﺎﻳﻰ ﻗﺪﺭﺕ ﺭﺍ ﻣﺼﺎﺩﺭﻩ ﻛﺮﺩ. ﺩﺭ ﺗﺮﻛﻴﻪ ﻧﻈﺎﻣﻴﺎﻥ، ﻗﺪﺭﺕ ﻓﺰﺍﻳﻨﺪﻩ ﺍﺳــﻼﻣﮕﺮﺍﻫﺎ ﺭﺍ ﻣﻬﺎﺭ ﻛﺮﺩﻧﺪ. ﺩﺭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴــﺘﺎﻥ، ﺭﻭ ﺱﻫﺎ ﻫﻮﺍﺩﺍﺭﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻛﺎﺑﻞ ﻣﺴﻠﻂ ﻛﺮﺩﻧﺪ. ﺩﺭ ﭘﺎﻛﺴﺘﺎﻥ ﺿﻴﺎء ﺍﻟﺤﻖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺧﻤﻴﻨﻰ(ﺭﻩ) ﻣﺘﻤﺎﻳﻞ ﺷــﺪﻩ ﺑﻮﺩ، ﺑﺎ ﻛﻮﺩﺗــﺎ ﺍﺯ ﻗﺪﺭﺕ ﺑﻪ ﺯﻳﺮ ﻛﺸﻴﺪﻩ ﺷﺪ. ﺩﺭ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﻗﻴﺎﻡ ﺷﻴﻌﻴﺎﻥ ﺷﻴﻔﺘﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺧﻤﻴنی(ﺭﻩ)ﺳﺮﻛﻮﺏ ﺷﺪ ﻭ... ﻳﻌﻨﻰ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺑﺎﺯﻩ ﺯﻣﺎﻧﻰ ﺩﻭ ﺳﻪ ﺳﺎﻟﻪ، ﺍﺳﺘﻜﺒﺎﺭ ﺟﻬﺎﻧﻰ ﻓﻬﻤﻴﺪ ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺟﻠﻮﮔﻴــﺮﻯ ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺍﺝ ﻓﺮﺍﻣﺮﺯﻯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳــﻼﻣﻰ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻤﻬﻴــﺪﺍﺕ ﻻﺯﻡ ﺭﺍ ﺍﺗﺨﺎﺫ ﻛﻨﺪ ﻭ ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﺑﺮﺍﻯ ﺯﻣﻴﻨﮕﻴﺮ ﻛــﺮﺩﻥ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﻧﻘﻼﺑﻰ، ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﻴﻠﻰ ﺳﺮﮔﺮﻡ ﻛﺮﺩ.

 • سینا واحد ۱۳۹۶/۰۶/۱۵

  نامه فرهنگ

  یک لاله سربریده

  سینا واحد

  دریای آرام و بی سر و صدای هویت ملی سرزمین مادری، ناگهان در برابر یک خبر جنگی، طی چندین ساعت، متلاطم می‌گردد و از هر طرف و هر سو، امواج پرقدرت زنده باد «کلمه حسین» به حرکت درمی‌آید

 • امیرابراهیم رسولی ۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۰۹:۵۴

  انقلاب بن بست ندارد

  امیر ابراهیم رسولی

  ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﻯ ﺭﻫﺒﺮ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺗﺮﺳﻴﻤﻰ ﺍﺯ ﺁﻧﭽﻪ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﭘﺪﻳﺪ ﺁﻳﺪ ﺭﺍ ﺗﺒﻴﻴﻦ میﻛﻨﻨﺪ. ﻣﺨﺎﻃﺐ ﺍﻳﻦ ﺑﺤﺚ ﺷــﺎﻳﺪ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﻭ ﻛﺎﺭﮔﺰﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺩﻭﻟﺖ ﺑﺎﺷــﻨﺪ. ﺁﻧﺎﻥ ﻛﻪ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺍﺟﺮﺍﻳﻰ، ﻣﺤﺘﻮﺍﻳﻰ ﻭ ﻓﻜﺮﻯ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺗﺄﻣﻞ ﻭ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﺑﭙﺮﺩﺍﺯﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻣﺴﻴﺮﻯ ﺩﺭﺳﺖ ﺣﺮﻛﺖ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻘﺸﻪ ﺭﺍﻩ ﺧﻮﺩ ﺍﺳﻴﺮ ﺧﻂ ﺑﺎﻃﻞ ﻭ ﻓﻀﺎﺳــﺎﺯ ﻯﻫﺎ ﻧﺸــﺪﻩ ﻭ ﺗﻔﻜﺮﺍﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﻭ ﺁﺭﻣﺎ ﻥﻫﺎﻯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺭﺍ ﺑﻴﺶ ﺍﺯ ﮔﺬﺷــﺘﻪ ﺍﺣﻴﺎ ﻛﻨﻨﺪ، ﺍﺯ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﭘﺸﻴﻤﺎﻥ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﻭ ﻧﮕﺎﻫﻰ ﺍﻣﻴﺪﻭﺍﺭﺍﻧﻪ ﺑﻪ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺩﺍﺷــﺘﻪ ﺑﺎﺷــﻨﺪ.

 • دیدار رهبر و طلاب ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۹:۴۸

  طبیب دوره گرد

  احسان صالحی طالقانی

  دیدار روز گذشته رهبر انقلاب اسلامی با طلاب حــوزه علمیه تهــران در ادامــه و مکمل دیدار اردیبهشت ۹۵ با همین حوزه علمیه بود. در آن دیدار، رهبر انقلاب، سفارش مؤکدی کردند که طلبه در کنار وظیفه هدایت فکری و سیاســی، وظیفه غمخواری مردم و خدمت رسانی اجتماعی را برعهده دارد.

 • حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۰:۲۱

  مردم چشم انتظار اقدام و عمل دولت

  نصرالله پژمان فر

  با رای اعتمــاد بالایی که مجلــس به کابینه دوازدهــم داد ، در عمل حســن نیت خود را نسبت به تحقق وعده های رئیس جمهور ابراز کــرد. حالا دیگر نوبت رئیس جمهور و اعضای کابینه است تا با اقدام و عمل پاسخ اعتماد مردم و مجلس را بدهند.

 • حسن هانی زاده ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۱۲:۲۸

  اقلیم کردستان و تنگناهای دولت سازی جزیره ای

  حسن هانی زاده

  برگزاری همه پرسی اقلیم کردســتان در سوم مهر ماه آینده که به جدائی این اقلیم از پیکره عراق منجر خواهد شد، نه تنها دولت آینده این منطقه را با بنبست مواجه خواهد کرد بلکه برمشکالت امنیتی و سیاسی عراق و کشورهای پیرامونی این اقلیم نیز خواهد افزود.

 • محمد دهقان نقندر ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۱۱:۲۷

  ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺟﻬﺎﺩﻯ ﻭ ﺍﻧﻘﻼﺑﻰ ﻻﺯﻣﻪ ﺗﺤﻘﻖ ﺭﻭﻧﻖ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ

  محمد دهقان

  ﻭﺭﻭﺩ بیﺭﻭﻳﻪ ﻛﺎﻻﻫﺎﻯ ﺧﺎﺭﺟﻰ ﺑﻪ ﻛﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﻣﻨﺰﻟﻪ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﺑﺮﺍﻯ ﺑﻴﮕﺎﻧﮕﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﺳﻌﻰ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﺎ ﺗﻌﺮﻓﻪ ﺑﺴﺘﻦ ﺑﺮ ﻛﺎﻻﻫﺎﻯ ﻭﺍﺭﺩﺍﺗﻰ، ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ ﺁ ﻥﻫﺎ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻯ ﻛﻨﺪ، ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﻳﻰ ﻛﺎﻓﻰ ﻧﻴﺴﺖ. ﺍﺯ ﻃﺮﻓﻰ، ﺣﺪﻭﺩ ۰۳ ﻣﻴﻠﻴﺎﺭﺩ ﺩﻻﺭ ﻛﺎﻻﻯ ﻗﺎﭼﺎﻕ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﻭﺍﺭﺩ ﻛﺸﻮﺭ ﻣ ﻰﺷﻮﺩ ﻭ ﻣﺘﺄﺳﻔﺎﻧﻪ ۲۲ ﻣﻴﻠﻴﺎﺭﺩ ﺩﻻﺭ ﺁﻥ ﺍﺯ ﻣﺒﺎﺩﻯ ﺭﺳﻤﻰ ﻋﺒﻮﺭ ﻭ ﻭﺍﺭﺩ ﺑﺎﺯﺍﺭﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ ﻛﻪ ﺧﻄﺮ ﻭ ﺁﺳــﻴﺐ ﺟﺪﻯ ﺑﺮﺍﻯ ﻛﺎﻻﻫﺎﻯ ﺩﺍﺧﻠﻰ ﺍﺳــﺖ ﻛﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﺻﻠﻰ ﺍﻳﻦ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻛﺎﻻﻯ ﻗﺎﭼﺎﻕ، ﻧﺒﻮﺩ ﻧﻈﺎﺭ ﺕﻫﺎﻯ ﺻﺤﻴﺢ ﻭ ﻣﺪﻳﺮﻳ ﺖﻫﺎﻯ ﻣﻨﻔﻌﺖ ﮔﺮﺍﻳﺎﻧﻪﺍ ﺳﺖ.