همه‌ی خبرهای امروز
 • دکتر حامد حاجی‌حیدری دیروز ۱۳:۱۹

  مکتب توحیدی سیاست و چالش کوته نظری

  حامد حاجی‌حیدری

  پس از دفاع مقدس که رقابت‌های انتخاباتی از حالت برادرانه دوران جنگ خارج شد، عده‌ای ضمن ایمان به هدف متعالی حفظ ام‌القرای اسلامی، از شجاعت مدیران و کارگزاران سازندگی حمایت کردند، ولی پس از مدتی، نفس کارگزاری و سازندگی به هدف فی‌نفسه تبدیل شد، و آن‌ها آماده شدند تا اصول «مکتب توحیدی سیاست» را برای منظور توسعه، موقتاً یا دائماً، از باب «مصلحت» تعطیل کنند.

 • علیرضا رضاخواه دیروز ۱۳:۱۶

  تلاش کنگره برای جبران کسری دیپلماتیک آمریکا

  به هرحال این روزها کسری قدرت نرم در دستگاه دیپلماسی و بی آبرویی دیپلماتیک آمریکا باعث شده کنگره  وارد بازی سیاست خارجی شود و تلاش کند با گرفتن ژست های بشر دوستانه چهره مخدوش آمریکا را بازسازی کند.

 • محمدحسین جعفریان دیروز ۱۰:۰۵

  رؤیای دروغین گرجستان!

  محمدحسین جعفریان

  حیرتا که این کشور محترم و کوچولوی 3میلیون و خرده‌ای نفری هم ماه‌هاست به تحقیر مسافران ایرانی روی آورده و در مبادی ورودی زمینی و هوایی، رفتارهای وحشیانه‌ای با شهروندان ما دارند. هر بار هم که پیگیری می‌شود، هیچ‌کس پاسخ درستی نمی‌دهد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۹-۲۱ ۱۱:۱۲

  وظیفه مسئول  انتقاد است یا اصلاح؟

  محمدحسین جعفریان

  لااقل اگر بنا به فریب خلق خداست هم کمی به خودتان زحمت بدهید و رویه جدیدی ابداع کنید بلکه تا مدتی از پاسخگویی گریختید! آقای احمدی‌نژاد هم یک فهرست توی جیبش داشت که هی تا لب جیب می‌آمد و باز برمی‌گشت سرجایش!

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۰:۵۲

  شکست رؤیای عربی در خلیج پارسی

  علیرضا رضاخواه 

  سیاست‌های بچه گانه ریاض که ناشی از بی‌تجربگی و البته جاه طلبی بچه گانه ولیعهد سعودی و تیم وی می‌باشد از یک سو و تلاش قطر برای بهره‌گیری از جریان‌های افراطی اخوانی به عنوان بازوی اجرایی سیاست خارجی دوحه از سوی دیگر سبب شده تا آینده تاریکی پیش روی این شورا قرار بگیرد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۱۳:۱۳

  دل اروپا "ترامپ" می‌خواهد؟

  علیرضا رضاخواه 

  اگر چه بعید است معترضان فرانسوی در میان شعارهایشان از ترامپ نامی برده باشند، اما آن‌ها قطعاً ایده ناسیونالیسم افراطی را که این روزها ترامپ از یک سو و پوتین از سوی دیگر آن را نمایندگی می‌کنند، دنبال می‌کنند.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۸ ۱۱:۵۷

  آیا منطقه شاهد یک جنگ جدید خواهد بود؟

  علیرضا رضاخواه

  ایده ایجاد یک جنگ جدید در لبنان با توجه به مخاطرات سیاسی و نظامی آن در ابتدا طرحی غیر قابل تصور و یا افراطی به نظر می‌رسید. با این حال شرایط کنونی منطقه از یک سو و شرایط داخلی اسرائیل از سوی دیگر باعث شده تا نیاز برای این جنگ در اسرائیل تقویت شود.

 • شورای نگهبان ۱۳۹۷-۰۹-۱۸ ۰۹:۴۰

  تردید در حسن نیت یک ادعا!

  عباسعلی کدخدایی

  عباسعلی کدخدایی نوشت: شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرحی است؛ ضمن اینکه باید تلاش کنیم با حسن نیت پیگیر تخلفات باشیم و گر نه افکار عمومی تصور دیگری از این‌گونه عملکردها خواهد داشت.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۹-۱۷ ۱۱:۳۶

  جنایت‌ چابهار حمله به مرزهای اقتصادی

  محمدحسین جعفریان

  آنچه در بندر چابهار گذشت، ثابت کرد این جنگ لزوماً اقتصادی نیست و بسیاری در اطراف ما آماده‌اند تا هر کجا که لازم باشد، این نبرد اقتصادی را به یک رویارویی خونین، بدل کنند.

 • 0 ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

  به بهانه هشت سالگی شکار "آر کیو ۱۷۰"

  وقتی "جانور" به دام افتاد

  مجید تربت زاده

  گیر انداختن پهپادهای جاسوسی آمریکا البته به جانور قندهار محدود نمی‌شود. «چشم عقاب» یا همان اِسکن ایگل و نمونه‌های دیگر شکار شده هم انگار به صنایع نظامی ایران کمک کردند تا سال به سال قدرت پهپادی خودش را بالا ببرد و ضمن تلاش برای تولید «آرکیو ۱۷۰»ایرانی به مرور تبدیل به یکی از چند قدرت پهپادی دنیا تبدیل شود.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۳ ۱۳:۰۰

  پشت پرده خروج قطر از اوپک

    علیرضا رضاخواه 

  عربستان سعودی طی ماه‌های گذشته، پس از اعمال دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، میزان تولید نفت را افزایش داده است؛ این اقدام نارضایتی دیگر اعضای اوپک را به دنبال داشته است. قطر که این روزها سخت از سوی ریاض در محاصره است، دلیلی برای پایبندی خود به اوپک نمی‌بیند.

 • .0 ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۴:۲۴

  گروه ۲۰ و بحران اعتماد

   سید حمید طباطبایی

  اگر مصاحفه غیر معمول پوتین با بن سلمان را یک اقدام خوشایند برای شاهزاده سعودی تلقی کنیم، عکس های منتشر شده از اجلاس به خوبی از رفتار سرد و نگاه غضب آلود رئیس جمهوری ترکیه نسبت به ولیعهد عربستان حکایت داشت.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۱۵:۳۶

  آیا "بهار اروپا" در راه است؟

    علیرضا رضاخواه 

  هرچند هنوز خیلی زود است که بخواهیم از واژه بهار اروپایی آنچنان که غربی‌ها به ناآرامی‌های ۲۰۱۱ غرب آسیا و شمال آفریقا نام داده بودند، استفاده کنیم، اما شباهت میان دو پدیده و سرعت انتشار آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۱۴:۰۳

  جبهه جولان "بدل استراتژیک" مقاومت به طرح "بن‌گوریون"

  علیرضا رضاخواه 

  گشوده شدن جبهه جولان در سوریه، موازی با جبهه جنوب لبنان واقع در شمال اراضی اشغالی و جبهه نوار غزه در جنوب این اراضی حلقه محاصره اسرائیل را تنگ‌تر کرده و سخت‌ترین لایه مقاومت را به کنار مرزهای سرزمین‌های اشغالی می‌کشاند.

 • قنادباشي ۱۳۹۷-۰۹-۰۸ ۱۲:۲۱

  نیروی دریایی الگوی "ما می‌توانیم"

   جعفر قنادباشی

  امروز نه تنها در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بلکه در اقیانوس هند، تنگه باب المندب، دریای سرخ و حتی مدیترانه نیروی دریایی ما توانسته در تأمین امنیت راه‌های تجاری و امنیت آبراهه‌های بین المللی نقش مهمی ایفا کند.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۱۵:۲۴

  سناریوهای پشت پرده بحران جدید اوکراین 

    علیرضا رضاخواه 

  جبهه بندی سیاسی بر سر اوکراین یادآور دوران جنگ سرد است، بی جهت نیست که بسیاری از تحلیلگران معتقدند جنگ عالم‌گیر احتمالی، از این منطقه شروع خواهد شد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۲:۴۰

  آخر الزمان هسته‌ای، یک قدم نزدیک‌تر

    دکتر علیرضا رضاخواه 

  دکترین نظامی کنونی روسیه استفاده اولیه از تسلیحات هسته‌ای را ممنوع می‌کند، مگر اینکه روسیه با تسلیحات کشتار جمعی تهدید شود. اما براساس گزارش‌ها، سناتورهای شورای فدراسیون روسیه پیشنهاد داده‌اند تا در صورتی که روسیه با تسلیحات متعارف راهبردی غیرهسته‌ای مورد تهدید قرار گرفت، بتواند با تسلیحات هسته‌ای تلافی کند.

 • بن سلمان ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۴:۱۱

  رفتن بن سلمان دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز نه

    علیرضا رضاخواه 

  جنبلاط در لبنان برای دفاع از سعودی‌ها رسماً به میدان آمده، عادل الجبیر ولیعهد و شاه سعودی را خط قرمز ریاض خوانده و خود بن سلمان هم قرار است به دوره گردی در کشورهای عربی بپردازد.

 • مصطفی خوش چشم ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۱:۲۱

  ضرورت تغییر معادله بازی در برخورد با اروپا 

  سید مصطفی خوش چشم

  پس از خروج آمریکا از برجام، ایران باید از طرف اروپایی درخواست اجرایی شدن تعهدات را داشته و علاوه بر این تعدیل‌های منطقی در زمینه تعهدات برجامی را متناسب با رفتار آمریکا دنبال کند، زیرا مزایای برجام برای ایران بیشتر از ناحیه برداشته شدن تحریم‌های آمریکا متصور بود و با خروج این کشور از آن منافع تهران حتی از روی کاغذ هم برداشته شده است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۰:۳۷

  نگذارید این سرزمین را تحقیر کنند!

  محمدحسین جعفریان

  اگر این چهار کشور دیگر هیچکاره بوده‌اند، پس چرا هنگام امضای برجام این‌قدر ما را آزار دادند، اگر نه آنچنان که خود مدعی‌اند، در این ماجرا مخالف آمریکا و پایبند به برجامند، چرا بدون اجازه ترامپ قدم از قدم برنمی‌دارند؟

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۶:۲۳

  پایان "پکس آمریکانا"

    دکتر علیرضا رضاخواه 

  نظم جهانی شروع به انشقاق و شکست کرده ‌است؛ «لیبرال دموکراسی» که زمانی قرار بود پایانی برای تاریخ بشر باشد حالا جای خود را به «زوال دموکراسی‌ها» و ناکارآمدی لیبرالیسم داده است.

 • محمدجواد میری ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۳

  به بهانه انتخاب دکتر کلایی به‌عنوان شهردار جدید مشهد

  مشهد؛ هویت، مزیت، حرکت!

  محمد جواد میری

  به هر حال ما محمدرضا کلایی را تا امروز چهره‌ای شناخته‌ایم که اولاً اهل تأمل و گفتگوی علمی است و ثانیاً اهل تحمل و مبرّا از روحیات استبدادی و اعلاحضرتی برخی مدیران اجرایی. فرزانگی و فروتنی هرجا باشد ستودنی است.

 • پژمانفر ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۴:۵۵

  نمایندگان مجلس طبق قانون مصوب برجام پیگیر اجرای اقدام متقابل هستند

  نصرالله پژمانفر

  طرفداران برجام 9 ماه انتظار کشیدند که متولد شود و کشور را معطل آن کردند، در نهایت هم مرده به دنیا آمد. امروز هم برجام تمام شده و مرده است، هم از لحاظ آمریکایی‌ها و هم از لحاظ افکار عمومی ایرانی‌ها، اروپا هم برای ادامه آن هیچ تعهدی نداده است

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۴:۱۳

  وقتی اوهام صهیونیستی رنگ می‌بازد

    علیرضا رضاخواه 

  تعدادی از وزرای کابینه نتانیاهو از جمله لیبرمن وزیر دفاع، استعفا کرده‌اند و دولت ائتلافی وی در شرایطی شکننده قرار گرفته است. در چنین شرایطی آینده سیاسی نتانیاهو در قالب سه سناریوی اصلی قابل تحلیل است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۶:۱۷

  آغار دیپلماسی پنهان در پرونده خاشقچی

  علیرضا رضاخواه

  افشای جزئیات قتل خاشقچی، می تواند اعتبار عربستان و به ویژه ولیعهد ماجراجو و بلندپرواز سعودی را در جهان به شدت تخریب کند و این همان برتری گفتمان «اخوانی‌ها» بر گفتمان «سعودی‌ها» است.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۸

  زمان خداحافظی با مدیریت فرتوت

  محمدحسین جعفریان

  یک راه خانه تکانی مدیریت کلان کشوری اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان است؛ تزریق هوای تازه به این حوزه‌های مدیریتی و بهره‌گیری از شور و نشاط و دلسوزی جوانان، همراه با توانایی‌های بالقوه و بالفعل ایشان، می‌تواند در این برهه، راهگشای بسیاری از بن‌بست‌ها شود.

 • پژمانفر ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۴

  دریافتی‌های چند گانه مدیران شرکت‌های زیان‌ده دولتی 

  نصرالله پژمانفر

  لازم است مدیریت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار و کاهش تصدی گری دولتی به طور جدی در دستور کار دولت قرار گیرد که اگر به معنای واقعی محقق شود تحول بزرگی در کاهش هزینه‌های دولت رخ خواهد داد.

 • بهروز فرهمند ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۲

  چراغ سبز ترامپ به سعودی، آتش بازی در منطقه

  بهروز فرهمند

  آن چه روزنامه نیویورک‌ تایمز درباره توطئه 2 میلیارد دلاریِ ریاض در ایران منتشر کرده، به نظر می‌رسد، تنها نوکِ قله یخ است که از زیرِ اقیانوس بیرون زده است.

 • مهدی خالدی ۱۳۹۷-۰۸-۲۲ ۱۵:۱۱

  اما و اگرهای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

  مهدی خالدی

  در کشور ما هر وقت به جوانان اعتماد و میدان داده شده است، آن‌ها امتحان خود را به خوبی پس داده و توانسته‌اند با مدیریت درست بر مشکلات فائق آمده و سربلند باشند. نمونه آن جنگ تحمیلی است که اعتماد به جوانان صحنه‌های شگرفی را رقم زده و صحنه نبرد را دگرگون کرد.

 • مرتضی روشنی ۱۳۹۷-۰۸-۲۰ ۱۴:۵۸

  خیمه شب بازی جدید آمریکا در یمن

  مرتضی روشنی

  حملات هوایی ادامه دار نیروهای ائتلاف به مواضع یمنی‌ها که همچنان در تلاش برای شکستن مقاومت الحدیده هستند و تجربه شکست آن‌ها در ماه رمضانی که گذشت موجب شده تا دولت ترامپ نگران آن باشد که شکست مجدد ائتلاف در اشغال الحدیده به پای واشنگتن هم نوشته شود.