همه‌ی خبرهای امروز
 • مهر فر ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۲:۲۶

  احیای هویت محلی، حلقه مفقوده مدیریت شهری

  علی بهرفر

  برخی کارشناسان اجتماعی بر این باورند از بین رفتن تعلق خاطر شهروندان به محل مورد سکونت خود و عدم مشارکت آن ها در حل مشکلات شهری، خود زمینه ساز بروز ناهنجاری های متعدد دیگری می شود.

 • دولت یازدهم ۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۱:۱۸

  نسبت میان محورهای اقتصاد مقاومتی و سیاست‌گذاری‌های دولت یازدهم

  ریل‌گذاری یا سنگ‌اندازی !

  میثم مهرپور

  به‌رغم تدوین و اجرای چند برنامه‌ی هفت‌ساله و چهارساله‌ی عمرانی در سال‌های قبل از انقلاب، کشور هرگز شاهد رفع محرومیت و آبادانی و عمران شهرها به‌صورت گسترده و ملموس نبود و اکثر این برنامه‌ها در شهرها یا موضوعات خاصی اجرا و بهره‌برداری می‌شد. با آغاز انقلاب اسلامی ادامه‌ی روند برنامه‌نویسی و داشتن چشم‌اندازی برای اداره‌ی کشور در دستور کار مسئولان اجرایی کشور قرار گرفت. موضوعی که با توجه به شرایط کشور در سال‌های ابتدایی انقلاب و سپس آغاز جنگ تحمیلی علیه ایران و عدم امکان اجرای آن، عملاً به فراموشی سپرده شد.

 • دکتر بیت‌الله ستاریان ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۴:۵۷

  تحلیل یک کارشناس مسکن از عملکرد اقتصادی دولت

  برجام هیچ تاثیری بر بخش مسکن نداشت

  بیت الله ستاریان

  یک کارشناس مسکن گفت: در این چند سال رکود بخش مسکن تا جایی ‌عمق یافت که تمامی بخش‌های اقتصاد ‌و حتی لایه‌های زیرین بخش مسکن را هم دچار ورشکستگی کرد.

 • محمدرضا پورابراهیمی ۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۱۲:۳۷

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

  اصلاح نظام بانکی یکی از راهکارهای تقویت تولید است

  محمدرضا پور ابراهیمی طی نشستی خبری با اعلام اینکه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق اولویت کاری کمیسیون اقتصادی مجلس در سال جاری است، تاکید کرد:اصلاح نظام بانکی یکی از راهکارهای تقویت تولید است.

 • شمسایی ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۰۹:۳۱

  سرمقاله روزنامه قدس

  مخاطب سخنان رهبری که بود؟

  ایمان شمسایی

  سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی همه ســاله تکلیف و حجت را برای مسئولان و کارگزاران نظام روشن می کند که چه باید بکنند و اولویت های ســال چیست. هر ساله رهبر معظم انقلاب در اول فروردین با تشریح مســائل جاری کشور، مشکلات و آســیب های پیش روی نظام را برمی شمرند و خاطرنشــان می کنند که چرا این نام برای سال انتخاب شــده است.

 • فرابورس ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ ۱۸:۴۱

  در نخستین هفته معاملاتی فرابورس ایران در سال جدید رقم خورد

  دست‌یابی شاخص فرابورس به نقطه ۸۸۸ واحدی

  شاخص کل فرابورس ایران، مبادلات نخستین هفته معاملاتی سال ۱۳۹۶ را در نقطه ۸۸۸ واحدی به پایان رساند.

 • تامین اجتماعی ۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۱۵:۲۱

  شروط بیمه تأمین اجتماعی برای حمایت از «شرکتهای دانش‌بنیان»

  دولت در راستای حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان، ذیل مفاد و بندهای حمایتی قانون مرتبط با آنها به ایجاد پوشش بیمه‌ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات دستاوردهای دانشی اشاره کرده و بیمه تأمین اجتماعی همسو با این مصوبه، تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی امضا کرد.

 • نشست گیلان - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۱۳:۳۱

  رئیس‌جمهور در نشستی با جوانان و نخبگان گیلان:

  رفع کامل بیکاری با همکاری مردم امکان پذیر است

  روحانی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا همگان پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و مشارکت مردمی ‏بالا برود، اظهار داشت: این شدنی است و حضور و مشارکت مردم برای ‏سرنوشت کشور، حائز اهمیت است.‏

 • ولی الله سیف  ۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۱۴:۲۸

  رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

  مولفه‌های تحقق اقتصادمقاومتی فراهم شد

  رییس کل بانک مرکزی با تشریح اقدامات صورت گرفته در زمینه تثبیت شرایط اقتصادی و رفع نااطمینانی از فعالیت های اقتصادی، گفت: مولفه‌های اصلی و مورد نیاز تحقق اقتصاد مقاومتی مهیا شد.

 • آیت الله رییسی ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۳:۱۲

  تولیت آستان قدس رضوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما:

  تنها راه فقرزدایی و رفع محرومیت ها تحقق اقتصاد مقاومتی است/افتتاح رواق اختصاصی بانوان در حرم رضوی همزمان با سالروز ولادت حضرت زهرا(س)

  حجت الاسلام والمسلمین رییسی تنها راه فقر زدایی و محرومیت زدایی را اهتمام همه دستگاه ها و نهادها برای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست.

 • عبدالله صوفی ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۰:۵۶

  نقد استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه ویسکانسین بر کتاب خاطرات وزیر سابق اقتصاد؛

  چرا خواندن کتاب "محرمانه‌های اقتصاد ایران" به علاقه‌مندان مسائل اقتصادی توصیه می‌شود؟

  حسینی بهترین گزینه برای تاریخ نویسی مدیریت مشکلات اقتصادی و جریانات مالی کشور در ۱۲-۱۰ سال اخیر است. جواب‌های دقیق و تجزیه تحلیل مسائل و سیاست‌های اقتصادی در شرایط عجیب اقتصاد ایران، اندوخته عظیم علمی و کم‌نظیری درباره تاریخ اقتصادی ایران در اختیار محققین قرار داده است.

 • حاجی آقامیری ۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۵۲

  دولت یازدهم اگر می‌دانست نمی‌تواند دلار را تک نرخی کند، چرا قول داد؟!

  سید رضی حاجی آقامیری

  حاجی آقامیری گفت: مسلما در تک نرخی شدن ارز مشکلات و مسایلی وجود دارد و خود دولت هم بر این امر واقف است، اما تعجب می کنم که اگر مشکلات را می‌دانند چرا قول تک نرخی شدن می‌دهند.

 • لاستیک سازی ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۵:۲۰

  عضو اتاق بازرگانی و تولیدکننده لاستیک ایرانی:

  ۳۰ درصد کارخانه‌های لاستیک‌سازی به دلیل واردات از کره و فرانسه تعطیل شدند

  رناسی گفت: تولیدکننده داخلی بازاری ندارد و بیکار است، از آن طرف انواع لاستیک‌های صنعتی از دیگر کشورها از جمله کره و فرانسه وارد کشور می شود.

 • یحیی آل‌اسحاق ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۹:۰۰

  یادداشت

  دستاوردهای صنعتی انقلاب اسلامی

  یحیی آل اسحاق*

  من به عنوان یک وزیر بازرگانی پس از انقلاب مجبور بودم ۱۰ هزار قلم کالا را وارد کنم اما امروز در اغلب موارد خودکفا و حتی صادرکننده شده ­ایم.

 • مهدی پورقاضی  ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۵:۰۹

  لابی قدرتمندی وجود دارد که اجازه تک نرخی شدن ارز را نمی‌دهد

  می‌گویند منابع نداریم، ترکیه بدون منابع ارز را تک نرخی کرد

  برخی می گویند منابع کافی برای تک نرخی کردن ارز نداریم این درحالی است که ترکیه بدون داشتن منابع ارزی قابل توجه مانند درآمدهای نفتی، ارز خود را تک نرخی کرده است.

 • زنگنه و چیت‌چیان ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۳:۵۳

  تضاد رفتاری وزیر نیرو در واگذاری پروژه‌های داخلی به شرکت‌های خارجی!

  اگرچه وزیر نیرو بارها به توان داخل در ساخت توربین گاز و بخار با بالاترین بازده اذعان داشته است، اما برنامه‌های این وزارت‌خانه برای احداث نیروگاه جدید مغایر با این توان داخلی ارزیابی شده است.

 • جلال پور ۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۳:۱۵

  یادداشتی درباره نحوه برخورد با کسب و کارهای اینترنتی

  با اسنپ و تپسی چه کنیم؟

  محسن جلال پور

  اخبار ضد و نقیضی در باره توقف فعالیت اسنپ و تپسی شنیده می‌شود. نمی دانم این خبرها چقدر واقعیت دارد اما با توجه به شایعاتی که در هفته‌های گذشته درباره این دو شرکت نوپا شنیده شد، افکار عمومی نگران شده است.

 • حاتمی یزدی ۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۳:۵۲

  احمد حاتمی یزد طی یادداشتی از راه های فشار به بدهکاران بانکی می گوید

  فشار به بدهکاران بانکی برای تسویه

  بدین جهت اکنون زمان آن رسیده است که بانک‌ها و بدهکاران تکلیف خود را تعیین کنند. می‌توان از طریق قسط ‌بندی، بخشودگی جرایم و... بدهکاران را ترغیب به تسویه حساب کرد.

 • مسعود نیلی ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۸:۰۶

  مسعود نیلی طی یادداشتی رشد اقتصادی ایران را بررسی کرد

  واکاوی رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی ایران

  مسعودنیلی

  بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی فعلی ناشی از صادرات نفت و فراورده‌های نفتی است.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۷:۲۳

  اشتباه دولت روحانی در موضوع دلار

  هستند دولت‌هایی که به‌رغم اعتقاد کامل به آموزه‌های اقتصاد آزاد، هرازچندگاهی سرکی به بازار عرضه و تقاضا کشیده و منویات فکری خود را، آن‌هم به‌صورت دستوری، بر آن اعمال می‌کنند. از اقتصاد چین که برای افزایش صادرات و مانع‌تراشی بر سر واردات خود، کاهش ارزش پول ملی خود (یوان) را سرلوحه‌ی سیاست‌های پولی قرار داده تا کویت و عمان که به‌واسطه‌ی اقتصاد واردات‌محورشان به‌هیچ‌وجه زیر بار کاهش ارزش دینار و ریال خود نمی‌روند.

 • بخشی ۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۳:۵۷

  یادداشت عضو هیات علمی دانشگاه علامه برای «قدس آنلاین»:

  چرا نهادهایی که معاف از مالیات هستند باید اظهارنامه پر کنند؟

  دکتر لطفعلی بخشی*

  کافی است شرکت های معاف از پرداخت مالیات تمام فعالیت های اقتصادی خود را در دفاتر حسابرسی ثبت کنند تا سازمان مالیاتی حداقل بتواند مالیات های لازم از سایر شرکت هایی که با این نهادها فعالیت اقتصادی دارند را اخذ کند. در این صورت گام بسیار بزرگی در راستای شفاف سازی مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی دولت برداشته می شود.

 • سيگار قاچاق ۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۱۶:۳۰

  تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان به ۳ وزارتخانه از محل عوارض سیگار +سند

  بر اساس مصوبه هیئت دولت، ۱۱۰ میلیارد تومان از محل اخذ عوارض خرده فروشی از سیگار به سه وزارت خانه، بهداشت، آموزش و پرورش و وزرش و جوانان تخصیص یافته است.

 • حاتمی یزدی ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۶:۰۲

  احمد حاتمی یزدی، مدیرعامل اسبق بانک صادرات

  بانک‌های ایرانی نمی‌توانند ارز را به خارجی‌ها حواله کنند!

  با وجود تحریم‌های شبکه‌های بانکی بین‌المللی و به ویژه بانک‌های اروپایی، بانک‌های ما نمی‌توانند ارز خریدار را به مقصدی که مشتری می‌خواهد حواله کنند.

 • محمدرضا نجفي منش ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۳۱

  عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت

  واردات خودرو در شرایط فعلی مکروه است

  رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سهم ۲ درصدی صنعت خودرو از رشد اعلامی توسط دولت برای اقتصاد کشور گفت: واردات خودرو در شرایط فعلی مکروه است.

 • موسایی ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۰۹:۱۶

  یادداشت «رئیس انجمن اقتصاد اسلامی ایران» برای «قدس آنلاین»

  بایدهای مقابله با فقر

  دکتر میثم موسایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران

  متاسفانه برخی از مسئولین چشم خود را بر روی واقعیت های جامعه مانند فقر و محرومیت مردم بسته و توجه به کرامت انسانی شهروندان برایشان به مرحله حداقلی رسیده است که خود این موضوع منشا و ریشه بسیاری از برخوردهای ناصحیح در جامعه است.

 • سید محمود نوابی ۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۸:۰۱

  رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان مطرح کرد؛

  انتقاد از نحوه تعیین بیمه شخص ثالث

  تغییرات نرخ ارز هم اتفاق افتاده و انگیزه صادرات را بیشتر کرده است زیرا صادرات آن آزاد است و بنابر آمار پنج تا شش ماهه امسال صادرات به رقم ۲.۲ درصد افزایش یافته که با ادامه این رقم به بیش از ۵ درصد می‌رسد.

 • کراپ‌شده - سمیعی ۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۳:۱۲

  یادداشت «رئیس اسبق کانون صرافان ایران» برای «قدس آنلاین»

  سود حاصل از نوسانات نرخ ارز به جیب چه کسانی رفت؟

  علی اصغر سمیعی

  اکنون مسئولین محترمی که اجازه می دهند دلار به ۴۲۰۰ تومان برسد و بعد به ضرب تزریق های میلیاردی از طریق صرافی های زیر مجموعه بانک ها به زیر ۳۹۰۰ باز گردد پاسخ دهند که برای این کار چه دلیلی دارند؟

 • اسنک ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۵:۳۹

  ورود بی سر و صدای اسنک‌های آمریکایی به ایران

  س از اجرایی شدن برجام، انتظار می رفت سرمایه گذاری در زیرساخت های ایران افزایش یابد، اما از گوشه و کنار خبر حضور شرکت‌های عرضه محصولات غذایی، پوشاک و غیره در بازار ایران به گوش می رسد، علی‌رغم عدم همکاری بانک‌های بزرگ با ایران، این سوال پیش می آید که آیا این شرکت ها در مبادلات بانکی مشکلی ندارند؟

 • پدرام سلطانی ۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۳:۰۵

  پدرام سلطانی

  زیر و بم بودجه‌نویسی سال ۹۶

  در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌یی که بخش مهمی نیز به شمار می‌رود و به عبارتی بودجه عمرانی دولت را تشکیل می‌دهد که صرف پروژه‌های زیربنایی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و پرداخت بدهی‌های معوق دولت به پیمانکاران می‌تواند بشود، میزان افزایش 9‌درصد دیده شده است، یعنی کمتر از متوسط افزایش کل بودجه و این بخش نشان می‌دهد که دولت محتاطانه‌تر هدف‌گذاری کرده است.

 • دانشمند ۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۷:۴۳

  مسعود دانشمند

  مصائب گرانی ارز

  در صورتی که قادر شویم عرضه و تقاضا را در بازار متعادل کنیم به راحتی می تواند تبدیل به تک نرخی شود . فراموش نکنیم که دو نرخی بودن ارز به معنای وجود رانت و بازار غیر رقابتی است.