همه‌ی خبرهای امروز
 • اتحادیه اروپا ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۹

  به اروپا فرصت باج خواهی ندهیم

  سید مصطفی خوش چشم

  آمریکا در جدیدترین اقدام خود با هدف تشدید فشارها بر ایران مسأله تحریم کامل نفتی کشور را مطرح و دنبال می‌کند.  از سوی دیگر، در حالی که هنوز تحریم‌های نفتی آغاز نشده است کشورهای اروپایی تا چه میزان خواهند توانست بر اساس تعهدات خود با تحمل هزینه و ایستادگی در مقابل آمریکا به خرید نفت ایران ادامه داده و فروش نفت این کشور را تضمین کنند؟ 

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۱:۵۹

  سرنوشت 18 سال یارانه یک ایرانی!

  محمدحسین جعفریان

  رهبر انقلاب در اظهارات اخیرشان نکات مهمی را شفاف کرده و ازتخلفات و خطای سیاست‌گذاران این روزهای اقتصاد مملکت یاد کرده‌اند، از جمله اینکه: «در همین قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند... این توزیع دو طرف دارد. یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، در حالی که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد...»

 • 0 ۱۳۹۷/۰۵/۲۳

  «هژبر یزدانی» 23 مرداد 1357 بازداشت شد

  امپراتوری یک «بیش فعّال» اقتصادی

  مجید تربت زاده 

  این بار را دستِ پیش زدیم! پیش از اینکه عده‌ای در راستای تطهیر چهره‌ها و شخصیت‌های منفی پیش از انقلاب، دست به کار شوند و از «هژبر یزدانی» یک کارآفرین موفق، سرمایه دار دلسوز و فعال و قدیس اقتصادی بسازند، خودمان سوژه‌اش کردیم. مردی که ممکن است فردا درباره‌اش بگویند صفر تا صدِ امپراتوری مالی‌اش را خودش ساخته و به اوج رسانده بود. کسی که با یک تلفن، نه فقط زمین یا ساختمان، بلکه یک بانک را با تمام شعبه‌ها، ساختمان و کارمندانش، سه سوته می‌خرید! «هژبر یزدانی» البته در روزگار خودش و حتی پس از آن یک پدیده عجیب و غریب به حساب می‌آمد. 

 • مرتضی روشنی ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۸

  آمریکا بازنده جنگ تجاری علیه دنیا

  ایران، کره شمالی، کوبا، چین، روسیه، اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن و حالا ترکیه؛ کشورهایی هستند که با روی کارآمدن دونالد ترامپ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا، شامل تحریم‌های مجدد یا جدیدی شده‌اند؛ اما چرا آمریکا به یکباره آغازگر جنگ اقتصادی با دنیا شده است و هدف آن از این کار چیست؟

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۵:۰۹

  کار عار نیست

  نعمت الله سعیدی

  وقتی هدف از کار کردن، بیشتر فقط در کسب درآمد خلاصه می‌شود، برای یک ساعت از عمر یک انسان چه مبلغی را می‌توان پیشنهاد داد؟ آن هم انسانی که معاد باور نیست و تمام فرصت هست و نیست خود را همین چند صباح زندگی فانی می‌داند!

 • عرفان قمی ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۵:۰۹

  مصایب بنگاه‌های کوچک و متوسط در اقتصاد ایران

  عرفان قمی

  بنگاه‌های کوچک و متوسط نهادهای محدود اقتصادی هستند که از طریق انباشت منابع مالی خرد، کارآفرینی و پیوند با صنایع، زمینه‌های توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورند. در کشورهای توسعه یافته در چند دهه اخیر، ایجاد و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط یکی از ارکان مهم توسعه اقتصادی کشورها بوده است و مؤلفه‌های ساختاری که در این بنگاه‌ها وجود دارد، آن‌ها را به منبع اصلی کارآفرینی و نوآوری در تولید، خلق فرصت‌های شغلی جدید و تحول در صادرات کشورها تبدیل کرده است. 

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۱۱:۱۱

  مبارزه با فساد و نقش رسانه صادق

  محمدحسین جعفریان

  شما را به خدا به عواقب این نوع خبررسانی توجه کنید. شاید عده‌ای برای زدن جناح رقیب ساده‌ترین موارد را صدها برابر درشت نمایی کرده و منتشر کنند، اما این جماعت دارند زیر پای خودشان را هم جارو می‌کنند و خبر ندارند!

 • خلخالی ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۱:۲۶

  عضو هیأت علمی دانشگاه علم‌وصنعت در گفت‌وگو با «قدس‌آنلاین»:

  آزاد کردن صنایع نیاز امروز اقتصاد کشور است/دولتی بودن صنعت خودرو دامنه رانت و فساد را افزایش داده است

  ساحل عباسی

  ابوالفضل خلخالی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت وکارشناس خودرو معتقد است دولتی بودن صنعت خودرو  پس از سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دامنه رانت و فساد را افزایش داده است.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۳۳

  مسکن، قربانی بسته سیاست‌های ارزی نشود

  مهدی غلامی

  در این بین بازار خرید و فروش مسکن به عنوان یکی از کم ریسک‌ترین و پر بازده‌ترین بازارها شناخته می‌شود، به شکلی که در این سال‌ها عمده تقاضاهای موجود در این بازار را تقاضاهای سرمایه‌ای تشکیل می‌دهد. در ماه‌های اخیر این بازار هم مورد هجوم حجم قابل توجهی از نقدینگی قرار گرفت که تبعات تورمی خود را داشت.

 • ارز ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۱:۱۸

  الزامات بسته جدید ارزی 

  علی روحانی

  بسته جدید ارزی بانک مرکزی اگر شروع یک حرکت اصلاحی باشد می‌توان آن را مثبت ارزیابی کرد ولی در صورتی که کل برنامه همین چیزی باشد که اعلام شد می‌توان آن را یک برنامه ناقص تلقی کرد.

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۰:۵۱

  عفونت‌های برجام و جراحی بزرگ 

  ترامپ شود سبب خیر

  نعمت الله سعیدی

  نکته در اینجاست که امروز، وقتی به تاریخ 40 ساله انقلاب نگاه می‌کنیم، حتی مواردی مثل تحمیل هشت سال جنگ خانمان سوز و ویرانگر نیز، در مجموع به نفع انقلاب اسلامی تحلیل می‌شوند. حال شاید مبنای این تحلیل‌ها آبکی و بی اساس باشند، اما نتیجه‌ای که گرفته می‌شود کاملاً درست است.

 • شعرباف ۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۶:۲۰

  چند ماهی درشت از آب گل‌آلود اقتصاد به نفع مردم

   دکتر سعید شعرباف

  رفتار  از روی بی خیالی مسئولان و خنده هایشان در مشکلات اقتصادی ما را بر آن داشت که از باب «به هم نخندیم، بلکه همه باهم بخندیم» به بخشی از فرصت‌هایی که در وضعیت گل‌آلود این روزهای اقتصاد و سیاست کشور وجود دارد، اشاره کنیم، بدین امید که مردم کوچه و بازار هم بهره‌ای از حال خوش دولتی‌های عزیز ببرند!

 • اداره مالیاتی گیلان ۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۸

  مالیات بر ارزش‌افزوده؛ بلای جان تولید

  عرفان قمی  

  معیوب بودن چرخه بازار نیز آسیب‌های جدی و شدیدی ایجاد کرده، به‌طوری‌که اتفاقاً افرادی که می‌خواهند شفاف و سالم مالیات پرداخت کنند، بیشتر متضرر می‌شوند.

 • بانک مرکزی ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۲:۲۸

  آیا تغییرات اصلی‌تر دولت هم در پیش است؟

  محمد جعفری نژاد

  این روزها کم نیستند افرادی که برای حل مشکل بوجود آمده در حوزه سکه، طلا و ارز راه حل های مختلفی را پیشنهاد می دهند. عمده این راه حل ها هم به فعالیت های ارزی بانک مرکزی ختم می شود. به نظر می رسد دولت نیز به همین باور رسیده که می تواند با تغییر در سیاست های پولی و ارزی وضعیت بوجود آمده را مدیریت کند حال آنکه شواهد نشان می دهد مشکل در جایی غیر از بازار ارز و طلا و راه حل نیز چیزی فراتر از تعویض و تغییر رییس کل بانک مرکزی است. البته در اینکه عملکرد ضعیف آقای سیف در بوجود آمدن وضع موجود تاثیرگذار بوده شک ندارد اما به نظر می رسد همه مشکل با تغییر رییس بانک مرکزی حل نمی شود و تغییرات بیشتری مورد نیاز است.

 • شاکری مجید ۱۳۹۷-۰۵-۰۹ ۱۲:۳۶

  رام کردن ارز سرکش با تعمیق بازار ثانویه 

  دکتر مجید شاکری

  درباره تلاطمات بازار ارز در دو روز گذشته تحلیل های مختلفی مطرح شده است. فارغ از این تحلیل ها باید درباره «چه میشود کرد؟» بیشتر صحبت کنیم.

 • تحریم ۱۳۹۷-۰۵-۰۷ ۱۳:۲۵

  2 پادزهر برای تحریم‌های نفتی

   سیدمسعود احمدی

  همزمان با مطرح شدن تحریم مجدد نفت ایران از سوی آمریکا، استفاده از محموله‌های کوچک برای جلوگیری از ردیابی و به کار بردن پیمان‌های پولی دوجانبه برای حذف دلار در مبادلات اقتصادی بخصوص فروش نفت، می‌تواند تأثیر چشمگیری در کاهش تحریم‌های جدید نفتی داشته باشد.

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۵-۰۷ ۱۲:۵۰

  موشک های هوا به هوا و اهل معرفت

  نعمت الله سعیدی

  واقعا که انسان به چشم خود میبیند مخالفان و دشمنان خدا چقدر از شعور و تعقل بی بهره اند و چقدر حق با آیات قرآن کریم است که این‌ها را مشتی نادان یاد می‌کند!! وگرنه چطور ممکن است که آدم در اعلام مخالفت با جنگ و جهاد، جنگ طلبانه حرف بزند؟!

 • بانک ۱۳۹۷-۰۵-۰۶ ۱۵:۴۹

  بانک مرکزی، حافظ منافع مردم یا بانک‌ها؟

  دکتر مرتضی فیروزآبادی

  واقعیت آن است که بیشتر مدیران ارشد بانک مرکزی از بانک‌ها می‌آیند و پس از دوره‌ای از مسئولیت، دوباره به نظام بانکی بر می‌گردند و این چرخه مانع از آن است که بانک مرکزی منافع مردم را بر منافع بانک‌ها ترجیح دهد. 

 • عبدالناصر همتی ۱۳۹۷/۰۵/۰۶

  «عبدالناصر همتی» روی صندلی ریاست بانک مرکزی نشست

  بازگشت رئیس از سفر«چین و ماچین»

  مجید تربت زاده

  شاید شما هم فکر می‌کنید در روزگاری که از خودرو و دارو بگیرید تا سوزن، نخ و حتی مُهر و تسبیح مان را از چین وارد می‌کنیم، آوردن یک «رئیس کل» از سرزمین اژدهای زرد، خبر خیلی عجیبی نباشد! خب اشتباه فکر می‌کنید.

 • جلیلی ۱۳۹۷-۰۵-۰۱ ۱۵:۳۳

  مهاجرت بزرگ به سواحل مکران 

  امیر جلیلی‌نژاد

  هر چند در سال گذشته همایشی با عنوان توسعه سواحل مکران برگزار شد و معاون اول رئیس جمهور هم در آن به اهمیت این سواحل اذعان کرد اما هنوز عزمی جدی برای ساخت شهرهای جدید که نیاز مبرم در مهاجرت بزرگ خواهد بود در عمل دیده نمی‌شود.

 • سرمایه گذاری ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۴۴

  راهکاری برای تبدیل تهدید نقدینگی به آبادانی

  مقدسه فلاح‌زاده

  صندوق سرمایه‌گذاری پروژه راهکاری جدید، برای هدایت نقدینگی و مشارکت مردم در تکمیل پروژه‌های زیرساختی است که سرمایه‌گذاران را در مالکیت پروژه سهیم می‌کند و برای بانیان صندوق هم مزایایی همچون امکان پرداخت سود به سرمایه‌گذار از محل عواید پروژه را دارد.

 • اصلاح الگوی مصرف ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۴۳

  حسن مرادی؛ کارشناس اقتصاد انرژی

  برخی مسئولان به اصلاح الگوی مصرف باور ندارند

  اشکالات بسیاری در مصرف انرژی داریم که سبب شده علاوه بر به وجود آمدن قطعی در این حوزه، این شائبه در کشور به وجود بیاید که دلیل اصلی آن صادرات بی‌رویه برق است. در صورتی که این طور نیست.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۸

  جلوی مفسدان داخلی را بگیرید!

  محمدحسین جعفریان

  اگر ریشه مفسدان را از این ادارات بیرون می‌کشیدند و یک بار برای همیشه این معضل چاره می‌شد، اکنون این حال و روزمان نبود. مگر درخصوص واردات هزاران ماشین و ثبت سفارش غیرقانونی آن‌ها، صد جور حرف نزدند.

 • احمد صفری ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۸

  شبه رایگان بودن انرژی به مصرف بی‌رویه انجامیده است

  احمد صفری

  معضل مصرف بی‌رویه انرژی ارتباطی با نبود یا کمبود قانون ندارد. بزرگ‌ترین مشکل در این راه، عدم وجود فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه است. باید بدانیم که مبالغ مصرف شده برای فرهنگ‌سازی هزینه نیست.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۷

  جای نق زدن مدیریت مصرف را آغاز کنیم

   سعید مهذب ترابی

  بارش‌های اخیر در ذخیره آب پشت سدها و مشکلات پیش رو در حوزه تأمین انرژی تأثیر بسزایی داشت. ضمن اینکه صنعت برق بر روی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی به میزان 9000 مگاوات برنامه‌ریزی کرده بود، اما با کاهش بارش و کم شدن آب پشت سدها این میزان محقق نشد و حالا حدود 5000 مگاوات کمبود وجود دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۷

  ایران از تمدن‌کاریزی تا بحران آب

  دکتر مرتضی فرهادی

  چرا یک ملتی که پیش از این، این همه به آب اهمیت می‌داد این‌قدر«آب گم کن» شده است. آیا این معنی‌اش آن نیست که ایرانی خودش را گم کرده است؟

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۶

  اقتصاد جمع گرای آبرو محور

  نعمت الله سعیدی

  مصرف و مصرف زدگی برای هیچکس شخصیت نمی‌آورد، زیرا می‌دانیم بخش عمده‌ای از اقتصاد واقعی آدم ها، نوعی نیازهای روحی- روانی و فرهنگی است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۷

  آقای کرباسیان! این یادداشت را بخوانید!

  محمدحسین جعفریان

  حالا فهمیدید چرا مردم در حد سپردن چند بطری آب معدنی برای رساندن به زلزله زدگان کرمانشاه به کل شما دولتمردان اعتماد نداشتند؟ از بس به آن‌ها دروغ گفته‌اید! هر بار چیزی گفته و بعد مثل آب خوردن حرفتان را عوض کرده‌اید.

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۱۲:۳۹

  واردات گوشی‌های آخرین مدل و صادرات فیلم‌های اعتراضی

  نعمت الله سعیدی

  در این همه اعتصاب‌ها و تظاهرات تا به حال شنیده‌اید یک گروه فرانسوی شعار بدهند، مرگ بر اصل دموکراسی؟ تا به حال شنیده‌اید در انواع اعتراض‌ها و تظاهرات آمریکا یک گروه فریاد بزنند نه اسرائیل نه قبرس... جانم فدای لس آنجلس!

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۱۲:۴۳

  گناه قاچاق کالاهای اساسی بر عهده کیست؟

  محمدحسین جعفریان

  با این تصمیم بعید نیست (بویژه اگر طولانی شود) تمام تولیدکنندگان کالاهای اساسی در داخل، ورشکسته و محو شوند. چطور وقتی چنین تصمیمی می‌گرفتید، به عواقب آن فکر نکردید؟