همه‌ی خبرهای امروز
 • بغزیان - کراپ‌شده امروز ۱۲:۱۱

  کارت بازرگانی ابزار مخل فعالیت های تجاری

  آلبرت بغزیان

  خلا قانونی در کارت های بازرگانی از همان ابتدای ایجاد آن مشــخص بود به طوری که بدون یک برنامه مدون و علمی طراحی و وارد بازار شــدند و موجبات سوء استفاده افراد سود جو را فراهم آوردند. در حالی که مکانیزم های مختلفی از جمله اعتبار سنجی افراد می توانست در جهت کاربرد درست ومناســب از این کارت ها صورت بگیرد. عده ای از افراد فرصت طلــب از طریق این کارت ها به گول زدن دولــت روی آورده و بــدون اینکــه مالیات یــا عوارضی پرداخت کنند بــه واردات کالاهای نامرغوب پرداختنــد.

 • لطف‌الله فروزنده ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۲:۵۵

  آقای روحانی! انتخابات پایان یافت؛دروغ‌ها را تمام کنید

  لطف الله فروزنده

  ما را متهم کردند ۴۰۰ هزار نفر استخدام کردید، بماند که این دروغ بزرگ بود، ما افراد موجود را تبدیل وضعیت کردیم، اما اگر واقعا ۴۰۰ هزار نفر را استخدام کردیم، پس فقط در این حوزه ۴۰۰هزار نفر اشتغال دائم ایجاد شده است.

 • کهندل ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۲

  نقدی بر بخشنامه تدوین گزارش‌ها و تنظیم صورت‌های مالی

  محمد کهندل

  الزام تهیه صورت­های مالی تلفیقی براساس استاندارهای گزارشگری مالی از آغاز سال ۱۳۹۵ به اجرا درآمد و بانک‌­ها برای نخستین بار به ارایه گزارش طبق آی.اف.آر.اس در مجامع بانکی مکلف شدند.

 • دکتر آل اسحاق ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۶:۰۴

  چرا بازرگانی یک وزارت‌خانه مستقل می‌خواهد؟

  یحیی آل اسحاق

  ۷۰ درصد از مشکلات واحدهای تولیدی ما مرتبط با بخش بازرگانی است اما وظایف و مسئولیت‌های بازرگانی امروز در یک‌چهارم یک وزارت خانه خلاصه‌شده است.

 • عطا بهرامی ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۵:۴۹

  بلایی که ناکارآمدی بر سر اقتصاد می‌آورد از جنگ بدتر است

  عطا بهرامی

  به سختی می توان تصور کرد مردم ایران گرفتار در چنبره مدیران کنونی بتوانند از ۲۵ میلیون نفر به مدت یک ماه پذیرایی کنند. زیرا باید برای تامین حداقل نیازهای رفاهی خود درگیر رقابتی بی حاصل و پرگناه شوند.

 • فرشید پورحاجت ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۷:۱۳

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مطرح کرد

  اعتراض انبوه‎سازان به مالیات جدید ۱۰درصدی بر فروش و ساخت مسکن

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان "اجرای بدون آیین‌نامه ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی مانع تولید مسکن می‌شود"گفت:‌در صورت عدم اصلاح ماده قانونی یاد شده، مردم متحمل هزینه سنگینی شده چون بار مالیاتی به آنها منتقل می شود.

 • اسداله عسگراولادی ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۳:۴۷

  عسگراولادی اظهار داشت:

  سال ۹۶ سال سختی برای دولت روحانی خواهد بود

  عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با بیان اینکه سال ۹۶ سال سختی برای دولت روحانی است، گفت: اگر ۲ تا ۳ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی سرکار نروند اقتصاد ورشکسته خواهد شد.

 • لطفعلی بخشی ۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۰:۲۸

  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «قدس آنلاین»:

  بخشی از مفاسد اقتصادی ناشی از عدم مدیریت دولت در اجرای قانون مالیات است/ بدبینی به دولت و افزایش فساد، مردم را از پرداخت مالیات گریزان کرده است

  در حال حاضر قانون ارزش افزوده بزرگترین منبع درآمد دولت به شمار می رود با وجود اینکه کمتر از شش سال از تصویب آن گذشته است اما در حال حاضر به عنوان بزرگترین منبع درآمد دولت تبدیل شده است. لازم به ذکر است متاسفانه اصناف و طلا فروشان و ... به شدت از این قانون متنفرند در حالی که قانون ارزش افزوده در بیش از هفتاد کشوردنیا اجرا می شود و به بخش اصلی وصول مالیات دولتی تبدیل شده است.

 • سمیعی ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۴:۰۲

  سخنی با بانک مرکزی

  اصغر سمیعی

  این اتفاق تا حدی طبیعی بود، ولی تعجب از این بود که عرضه‌کننده عمده و ۸۰ درصدی هم جوگیر شده و شروع به پایین آوردن نرخ ارزهای تزریقی (مداخله‌ای) کرد؛ تا جایی که نسبت به روز پنج‌شنبه حدود ۵۰ تومان از قیمت دلار کاست.

 • بهمن آرمان ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۱:۰۰

  عضو هیات امنا حساب ذخیره ارزی در دولت اصلاحات در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  دولت بودجه های عمرانی کشور را در جای دیگری هزینه نکند/ با افزایش یارانه ها قدرت خرید اقشار آسیب پذیر فقط چند ماه افزایش می یابد

  ما در سال ۹۵ شاهد این موضوع بودیم که از ۳۷۰ هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی که باید صرف ایجاد زیرساخت ها و اشتغال شده و صنایع دیگر را نیز فعال می کرد فقط ۱۳۰ هزار میلیارد ریال آن پرداخت شد که نشان می دهد هیچ دولتی توان انجام چنین کاری را ندارد مگر اینکه قیمت حامل های انرژی افزایش یابد.

 • روحانی ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۸:۳۷

  چرا تیم اقتصادی روحانی درباره اشتغال دروغ میگویند؟

  مهدی خوشخوی

  مقصود از این تحلیل، دفاع از عملکرد هیچ دولت و هیچ جریان و شخص خاصی چه در دوره‌های گذشته و چه در حال حاضر نیست، بلکه هدف اصلی، روشنگری هرچه بیشتر و مبارزه با آسیب‌های موجود در راه تحقق اهداف کلان انقلاب و نظام اسلامی بوده و در این راه با هیچ کس عهد اخوتی وجود ندارد.

 • سازمان هدفمندی ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۳۰

  در اقدامی ناگهانی از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها

  دولت روحانی سه روز مانده به انتخابات یارانه‌های قطع شده را وصل کرد+ سند

  سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با ارسال پیامک به برخی شهروندان که قبلا یارانه‌شان قطع شده و اعتراض کرده‌ بودند، از وصل شدن مجدد یارانه آنها در این ماه خبر داده است.

 • دکتر جعفر قادری ۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۱۳:۱۲

  تخلف ۸ برابری دولت یازدهم در رشد هزینه های جاری

  جعفر قادری

  خش بهداشت و درمان یکی از بخشهایی است که دولت در این بخش هزینه های خود را افزایش داده است. این افزایش هزینه ها علاوه بر ۱۰ درصد منابعی است که این بخش از هدفمندی یارانه ها میگیرد و نیز مازاد بر یک درصدی است که این بخش از مالیات بر ارزش افزوده دریافت میکند.

 • ولی‌الله سیف ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۴:۴۲

  برسد به دست ضعیف‌ترین رئیس کل بانک مرکزی ایران در ۵۷ سال اخیر!

  مهدی مهرپور

  انتقادات به حسن روحانی و عملکرد اقتصادی وی و دوستانش آنقدر زیاد شده که این روزها برای پاسخگویی به آن‌ها، تمام وزرا و روسای دستگاه‌های دولتی بسیج شده‌اند تا به منتقدان به خصوص رقیبان حسن روحانی پاسخ دهند. این نوع همبستگی، انسجام و وحدت، هیچگاه در جامعه سیاسی ایران مشاهده نشده است!

 • پرداخت تسهیلات بانکی ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۹:۲۵

  شعبده بازی بانک‌ها برای پرداخت سود سپرده

  احمد قدسی

  بانک‌ها همچنان به رفتار بحران‌زا ادامه داده و با سرعت بر حجم نقدینگی موجود که به‌عنوان بدهی قطعی بانک‌ها به صاحبان سپرده‌ها تلقی ‌می‌گردد می‌افزایند.

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۸:۰۷

  چرا آمارهای رسمی یکی در میان اعلام می شود؟

  میثم مهرپور

  در شاخص های دیگری مانند نرخ بیکاری، نرخ تورم و... نیز وضعیت اینگونه است. یعنی نرخ آن شاخص بر اساس وضعیت شاخص در سال جاری در مقایسه با وضعیت آن شاخص در سال گذشته محاسبه می شود. با این حال و به رغم ادعای دولت تدبیر و امید در مدیریت علمی کشور، چندی پیش و در واپسین روزهای اسفند ماه سال ۹۵ شاخص رشد اقتصادی ۹ ماهه اول این سال در حالی از سوی معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام شد که هنوز این نرخ از سوی این مرکز در سال ۹۴ اعلام نشده است!

 • محمدمهدی اسلامی ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۷:۴۱

  الگویی برای اقتصاد مقاومتی از عرصه سیاست

  محمد مهدی اسلامی

  روش اقناعی امام خمینی و امام خامنه ای برای تثبیت راهبردهای بلند مدت، در مواجهه با افکار عمومی یکی از این عوامل اعتماد ساز بوده است؛ تا جایی که در مقاطعی برای چنین اقناعی، حاضر به پرداخت هزینه هایی همچون سکانداری بنی صدر و یا تصویب برجام شدند.

 • خوش چهره ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۵:۲۰

  حمایت از قشر ضعیف؛ ملاحظات و راهکارها

  محمد خوش چهره

  برخی نامزدها تنها می‌گویند باید از قشر ضعیف حمایت کرد، اما اظهار نمی‌کنند که از چه راهی قصد دارند این اقدام را عملی کنند و دلیل ضعیف شدن آنها چه بوده است. اگر دلیل اصلی را پیدا کنیم، می‌توانیم کمک بهتری به آنها داشته باشیم در غیر این‌صورت راهکارهایی اجرا می‌شود که امکان دارد با اصول اقتصادی در تعارض باشد و مشکل‌آفرین شود.

 • زینلی ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۱:۲۵

  مصیبتی فراتر از نرخ بیکاری

  مسعود زینلی

  بی تردید یکی از معضلات فراگیر اقتصادی کشــور بالا بودن نرخ بیکاری است. موضوع بیکاری زمانی دردناک تر می شود که بدانیم عمده جمعیت بیکار، جوانان دانش آموخته دانشگاهی اند که جامعه نیازی به تخصص ها و مهارت های آنان ندارد

 • مهر فر ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۲:۲۶

  احیای هویت محلی، حلقه مفقوده مدیریت شهری

  علی بهرفر

  برخی کارشناسان اجتماعی بر این باورند از بین رفتن تعلق خاطر شهروندان به محل مورد سکونت خود و عدم مشارکت آن ها در حل مشکلات شهری، خود زمینه ساز بروز ناهنجاری های متعدد دیگری می شود.

 • دولت یازدهم ۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۱:۱۸

  نسبت میان محورهای اقتصاد مقاومتی و سیاست‌گذاری‌های دولت یازدهم

  ریل‌گذاری یا سنگ‌اندازی !

  میثم مهرپور

  به‌رغم تدوین و اجرای چند برنامه‌ی هفت‌ساله و چهارساله‌ی عمرانی در سال‌های قبل از انقلاب، کشور هرگز شاهد رفع محرومیت و آبادانی و عمران شهرها به‌صورت گسترده و ملموس نبود و اکثر این برنامه‌ها در شهرها یا موضوعات خاصی اجرا و بهره‌برداری می‌شد. با آغاز انقلاب اسلامی ادامه‌ی روند برنامه‌نویسی و داشتن چشم‌اندازی برای اداره‌ی کشور در دستور کار مسئولان اجرایی کشور قرار گرفت. موضوعی که با توجه به شرایط کشور در سال‌های ابتدایی انقلاب و سپس آغاز جنگ تحمیلی علیه ایران و عدم امکان اجرای آن، عملاً به فراموشی سپرده شد.

 • دکتر بیت‌الله ستاریان ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۴:۵۷

  تحلیل یک کارشناس مسکن از عملکرد اقتصادی دولت

  برجام هیچ تاثیری بر بخش مسکن نداشت

  بیت الله ستاریان

  یک کارشناس مسکن گفت: در این چند سال رکود بخش مسکن تا جایی ‌عمق یافت که تمامی بخش‌های اقتصاد ‌و حتی لایه‌های زیرین بخش مسکن را هم دچار ورشکستگی کرد.

 • محمدرضا پورابراهیمی ۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۱۲:۳۷

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

  اصلاح نظام بانکی یکی از راهکارهای تقویت تولید است

  محمدرضا پور ابراهیمی طی نشستی خبری با اعلام اینکه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق اولویت کاری کمیسیون اقتصادی مجلس در سال جاری است، تاکید کرد:اصلاح نظام بانکی یکی از راهکارهای تقویت تولید است.

 • شمسایی ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۰۹:۳۱

  سرمقاله روزنامه قدس

  مخاطب سخنان رهبری که بود؟

  ایمان شمسایی

  سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی همه ســاله تکلیف و حجت را برای مسئولان و کارگزاران نظام روشن می کند که چه باید بکنند و اولویت های ســال چیست. هر ساله رهبر معظم انقلاب در اول فروردین با تشریح مســائل جاری کشور، مشکلات و آســیب های پیش روی نظام را برمی شمرند و خاطرنشــان می کنند که چرا این نام برای سال انتخاب شــده است.

 • فرابورس ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ ۱۸:۴۱

  در نخستین هفته معاملاتی فرابورس ایران در سال جدید رقم خورد

  دست‌یابی شاخص فرابورس به نقطه ۸۸۸ واحدی

  شاخص کل فرابورس ایران، مبادلات نخستین هفته معاملاتی سال ۱۳۹۶ را در نقطه ۸۸۸ واحدی به پایان رساند.

 • تامین اجتماعی ۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۱۵:۲۱

  شروط بیمه تأمین اجتماعی برای حمایت از «شرکتهای دانش‌بنیان»

  دولت در راستای حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان، ذیل مفاد و بندهای حمایتی قانون مرتبط با آنها به ایجاد پوشش بیمه‌ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات دستاوردهای دانشی اشاره کرده و بیمه تأمین اجتماعی همسو با این مصوبه، تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی امضا کرد.

 • نشست گیلان - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۱۳:۳۱

  رئیس‌جمهور در نشستی با جوانان و نخبگان گیلان:

  رفع کامل بیکاری با همکاری مردم امکان پذیر است

  روحانی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا همگان پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و مشارکت مردمی ‏بالا برود، اظهار داشت: این شدنی است و حضور و مشارکت مردم برای ‏سرنوشت کشور، حائز اهمیت است.‏

 • ولی الله سیف  ۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۱۴:۲۸

  رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

  مولفه‌های تحقق اقتصادمقاومتی فراهم شد

  رییس کل بانک مرکزی با تشریح اقدامات صورت گرفته در زمینه تثبیت شرایط اقتصادی و رفع نااطمینانی از فعالیت های اقتصادی، گفت: مولفه‌های اصلی و مورد نیاز تحقق اقتصاد مقاومتی مهیا شد.

 • آیت الله رییسی ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۳:۱۲

  تولیت آستان قدس رضوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما:

  تنها راه فقرزدایی و رفع محرومیت ها تحقق اقتصاد مقاومتی است/افتتاح رواق اختصاصی بانوان در حرم رضوی همزمان با سالروز ولادت حضرت زهرا(س)

  حجت الاسلام والمسلمین رییسی تنها راه فقر زدایی و محرومیت زدایی را اهتمام همه دستگاه ها و نهادها برای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست.

 • عبدالله صوفی ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۰:۵۶

  نقد استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه ویسکانسین بر کتاب خاطرات وزیر سابق اقتصاد؛

  چرا خواندن کتاب "محرمانه‌های اقتصاد ایران" به علاقه‌مندان مسائل اقتصادی توصیه می‌شود؟

  حسینی بهترین گزینه برای تاریخ نویسی مدیریت مشکلات اقتصادی و جریانات مالی کشور در ۱۲-۱۰ سال اخیر است. جواب‌های دقیق و تجزیه تحلیل مسائل و سیاست‌های اقتصادی در شرایط عجیب اقتصاد ایران، اندوخته عظیم علمی و کم‌نظیری درباره تاریخ اقتصادی ایران در اختیار محققین قرار داده است.