همه‌ی خبرهای امروز
 • تفکیک وزارتخانه ها ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۹:۰۷

  چرا تفکیک وزارتخانه‌ها کار عاقلانه‌ای نیست؟

  میثم مهرپور

  نگارنده در این یادداشت فارغ از این دو دیدگاه به بررسی دلایل اقدامات دولت یازدهم و تفکر حاکم بر دولت بر طرح‌های این‌چنینی و نتایج آن در دولت یازدهم پرداخته‌ است.

 • زینلی ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۰:۳۶

  فاکتورهای مهم در انتخاب وزرای کابینه دوازدهم

  مسعود زینلی

  بی‌گمان اولویت اول هر کابینه بخصوص در حوزه‌های اقتصادی هماهنگی بین اعضای هیئت دولت است، زیرا بسیاری از پروژه‌ها و تصمیمات اقتصادی به تعامل وزارتخانه‌های مختلف مربوط می‌شود و اگر همگرایی وجود نداشته باشد، ثمره‌ای برای آن نمی‌تواند قائل شد. برای مثال سیاست‌های پولی که از سوی بانک مرکزی اتخاذ می‌شود، باید از طرفی در جهت کنترل نقدینگی و تورم باشد و از سوی دیگر منابع لازم جهت فعالیت‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف را پدید آورد.

 • آلبرت بغزیان ۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۰:۳۱

  دولت باید دست دلالان را از سفره مردم کوتاه می کرد

  آلبرت بغزیان

  تــورم یکی از شــاخص های اقتصادی مؤثر بــر زندگی مردم اســت، از ایــن رو همواره دولتمردان تمام تمرکز و سیاست های خود را معطوف به کاهش تورم در فضای اقتصادی جامعه و بخصوص اقلام وکالاهای حساس و مرتبط با سبد معیشتی مردم می کنند.

 • مسعود نیلی ۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۵۰

  بانک جهانی آمارهای مسعود نیلی را رد کرد!

  رضا غلامی

  جناب آقای دکتر مسعود نیلی اخیرا نکاتی در خصوص توسعه صنعتی کشور مطرح کرده‌اند که نگرانی‌هایی را برای آینده اقتصاد ایران ایجاد می‌کند.

 • روستا ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۹:۳۷

  قاچاق کالا با هیجان و آمار سازی کاهش نمی یابد

  دکتر احمد روستا

  کاهش آمار قاچاق کالا در یک فاصله زمانی کوتاه از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۳ میلیــارد دلار جای تأمل و البته نگرانــی دارد، زیرا این مقدار کاهش ســریع آمار، نشان دهنده یک حالت غیرعادی یا غیر واقعی است، زیرا هیچ گاه قاچاق در یک بازه زمانی کوتاه مدت نه بشدت افزایش می یابد، نه کاهش، بلکه قاچاق به طور تدریجی مسیر خــود را طی می کند.

 • صادرات ۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۰:۴۱

  در خردادماه امسال؛

  صادرات غیرنفتی از بنادر افزایش یافت/کاهش چشمگیر مسافرتهای دریایی

  نگاهی به آمار تخلیه و بارگیری بنادر نشان می دهد که در خرداد ماه امسال نزدیک به ۱۳ میلیون تن عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر کشو انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال های ۹۴ و ۹۵ رشد داشته است.

 • علی قنبری ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۷:۰۷

  سود بانکی، آخرین مأمن سرمایه‌های سرگردان

  علی قنبری

  بارها درباره علل رکود اقتصادی و لزوم تسریع خروج از رکود صحبت شده، اما یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های خروج از رکود اقتصاد، برای اقتصاد ایران، بدون پیش‌فرض‌های ساختاری ما، کاهش نرخ سود بانکی بود، اما چنین راهکاری قابل اجرا نیست.

 • هرمزی ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۳۸

  گزینه برد و باخت تجارت ایران و ترکیه

  محمد هرمزی

  به اعتقاد فعالان بازار هم اکنون دست کم بازار پوشاک کشور در سلطه ترک‌هاست که متأسفانه بیکاری و تعطیلی برخی از شرکت‌ها داخلی رادرپی داشته است. بنابر روایت رسانه‌ها و فعالان بازار، قرارداد تجارت ترجیحی با ترکیه در سال‌های اخیر دست کم برای بخشی از فعالان اقتصادی ایران تجربه خوشایندی نبوده و به زعم آن‌ها افزایش شدید واردات از این کشور و کاهش صادرات ایران را به دنبال داشته است.

 • عطا بهرامی ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۰:۱۳

  حمله "ویروس هلندی" به اقتصاد ایران

  عطا بهرامی

  تولید کنندگان جهان سوم به وسیله بانکهای مرکزی کشورشان از دو جهت تحت فشار قرار گرفته اند. نخست با کالاهای ارزان وارداتی و دوم با نرخهای بهره بالا که وام گیری با هدف تولید و بازپرداخت وام با سود ناشی از تولید را تقریبا محال می کند. نتیجه این دور طراحی شده به وسیله نظام بانکی بین المللی این است که جهان سومی ها تشویق به تقویت ارزش برابری پول ملی و افزایش نرخ های بهره با هدف کاهش تورم می شوند.

 • سکه ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۰۰

  آخرین قیمت طلا و ارز /نرخ انواع سکه کاهش یافت

  در جریان معاملات امروز(چهارشنبه) بازار آزاد تهران، قیمت انواع سکه با کاهش مواجه شد و تنها سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، افزایش قیمت ۱۴۰۰ تومانی را تجربه می‌کند.

 • دکتر بیت‌الله ستاریان ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۱۹:۵۹

  نقد جدی به ۳ طرح مسکنی آخوندی

  بیت الله ستاریان

  کارشناس اقتصاد مسکن درباره سه طرح مسکن اجتماعی، حمایتی و آزاد در دولت نوشت: چنین طرح‌هایی صرفاً به‌درد طرح در رسانه‌ها می‌خورد و به چند دلیل واضح می‌توان گفت که کارآیی لازم را برای حل مسئله مسکن در ایران ندارند.

 • حق شناس ۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۳:۴۹

  معاون بنیاد مسکن خبر داد:

  اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی مسکن اجتماعی هنوز ابلاغ نشده است

  معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن با تاکید بر اینکه هنوز تسهیلات مصوب برای آغاز ساخت مسکن اجتماعی به بانک‌های عامل ابلاغ نشده است،گفت: اختصاص اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی مسکن اجتماعی منتظر ابلاغ به بانک‌های عامل است.

 • بغزیان - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۱

  کارت بازرگانی ابزار مخل فعالیت های تجاری

  آلبرت بغزیان

  خلا قانونی در کارت های بازرگانی از همان ابتدای ایجاد آن مشــخص بود به طوری که بدون یک برنامه مدون و علمی طراحی و وارد بازار شــدند و موجبات سوء استفاده افراد سود جو را فراهم آوردند. در حالی که مکانیزم های مختلفی از جمله اعتبار سنجی افراد می توانست در جهت کاربرد درست ومناســب از این کارت ها صورت بگیرد. عده ای از افراد فرصت طلــب از طریق این کارت ها به گول زدن دولــت روی آورده و بــدون اینکــه مالیات یــا عوارضی پرداخت کنند بــه واردات کالاهای نامرغوب پرداختنــد.

 • لطف‌الله فروزنده ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۲:۵۵

  آقای روحانی! انتخابات پایان یافت؛دروغ‌ها را تمام کنید

  لطف الله فروزنده

  ما را متهم کردند ۴۰۰ هزار نفر استخدام کردید، بماند که این دروغ بزرگ بود، ما افراد موجود را تبدیل وضعیت کردیم، اما اگر واقعا ۴۰۰ هزار نفر را استخدام کردیم، پس فقط در این حوزه ۴۰۰هزار نفر اشتغال دائم ایجاد شده است.

 • کهندل ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۲

  نقدی بر بخشنامه تدوین گزارش‌ها و تنظیم صورت‌های مالی

  محمد کهندل

  الزام تهیه صورت­های مالی تلفیقی براساس استاندارهای گزارشگری مالی از آغاز سال ۱۳۹۵ به اجرا درآمد و بانک‌­ها برای نخستین بار به ارایه گزارش طبق آی.اف.آر.اس در مجامع بانکی مکلف شدند.

 • دکتر آل اسحاق ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۶:۰۴

  چرا بازرگانی یک وزارت‌خانه مستقل می‌خواهد؟

  یحیی آل اسحاق

  ۷۰ درصد از مشکلات واحدهای تولیدی ما مرتبط با بخش بازرگانی است اما وظایف و مسئولیت‌های بازرگانی امروز در یک‌چهارم یک وزارت خانه خلاصه‌شده است.

 • عطا بهرامی ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۵:۴۹

  بلایی که ناکارآمدی بر سر اقتصاد می‌آورد از جنگ بدتر است

  عطا بهرامی

  به سختی می توان تصور کرد مردم ایران گرفتار در چنبره مدیران کنونی بتوانند از ۲۵ میلیون نفر به مدت یک ماه پذیرایی کنند. زیرا باید برای تامین حداقل نیازهای رفاهی خود درگیر رقابتی بی حاصل و پرگناه شوند.

 • فرشید پورحاجت ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۷:۱۳

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مطرح کرد

  اعتراض انبوه‎سازان به مالیات جدید ۱۰درصدی بر فروش و ساخت مسکن

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان "اجرای بدون آیین‌نامه ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی مانع تولید مسکن می‌شود"گفت:‌در صورت عدم اصلاح ماده قانونی یاد شده، مردم متحمل هزینه سنگینی شده چون بار مالیاتی به آنها منتقل می شود.

 • اسداله عسگراولادی ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۳:۴۷

  عسگراولادی اظهار داشت:

  سال ۹۶ سال سختی برای دولت روحانی خواهد بود

  عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با بیان اینکه سال ۹۶ سال سختی برای دولت روحانی است، گفت: اگر ۲ تا ۳ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی سرکار نروند اقتصاد ورشکسته خواهد شد.

 • لطفعلی بخشی ۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۰:۲۸

  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «قدس آنلاین»:

  بخشی از مفاسد اقتصادی ناشی از عدم مدیریت دولت در اجرای قانون مالیات است/ بدبینی به دولت و افزایش فساد، مردم را از پرداخت مالیات گریزان کرده است

  در حال حاضر قانون ارزش افزوده بزرگترین منبع درآمد دولت به شمار می رود با وجود اینکه کمتر از شش سال از تصویب آن گذشته است اما در حال حاضر به عنوان بزرگترین منبع درآمد دولت تبدیل شده است. لازم به ذکر است متاسفانه اصناف و طلا فروشان و ... به شدت از این قانون متنفرند در حالی که قانون ارزش افزوده در بیش از هفتاد کشوردنیا اجرا می شود و به بخش اصلی وصول مالیات دولتی تبدیل شده است.

 • سمیعی ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۴:۰۲

  سخنی با بانک مرکزی

  اصغر سمیعی

  این اتفاق تا حدی طبیعی بود، ولی تعجب از این بود که عرضه‌کننده عمده و ۸۰ درصدی هم جوگیر شده و شروع به پایین آوردن نرخ ارزهای تزریقی (مداخله‌ای) کرد؛ تا جایی که نسبت به روز پنج‌شنبه حدود ۵۰ تومان از قیمت دلار کاست.

 • بهمن آرمان ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۱:۰۰

  عضو هیات امنا حساب ذخیره ارزی در دولت اصلاحات در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  دولت بودجه های عمرانی کشور را در جای دیگری هزینه نکند/ با افزایش یارانه ها قدرت خرید اقشار آسیب پذیر فقط چند ماه افزایش می یابد

  ما در سال ۹۵ شاهد این موضوع بودیم که از ۳۷۰ هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی که باید صرف ایجاد زیرساخت ها و اشتغال شده و صنایع دیگر را نیز فعال می کرد فقط ۱۳۰ هزار میلیارد ریال آن پرداخت شد که نشان می دهد هیچ دولتی توان انجام چنین کاری را ندارد مگر اینکه قیمت حامل های انرژی افزایش یابد.

 • روحانی ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۸:۳۷

  چرا تیم اقتصادی روحانی درباره اشتغال دروغ میگویند؟

  مهدی خوشخوی

  مقصود از این تحلیل، دفاع از عملکرد هیچ دولت و هیچ جریان و شخص خاصی چه در دوره‌های گذشته و چه در حال حاضر نیست، بلکه هدف اصلی، روشنگری هرچه بیشتر و مبارزه با آسیب‌های موجود در راه تحقق اهداف کلان انقلاب و نظام اسلامی بوده و در این راه با هیچ کس عهد اخوتی وجود ندارد.

 • سازمان هدفمندی ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۳۰

  در اقدامی ناگهانی از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها

  دولت روحانی سه روز مانده به انتخابات یارانه‌های قطع شده را وصل کرد+ سند

  سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با ارسال پیامک به برخی شهروندان که قبلا یارانه‌شان قطع شده و اعتراض کرده‌ بودند، از وصل شدن مجدد یارانه آنها در این ماه خبر داده است.

 • دکتر جعفر قادری ۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۱۳:۱۲

  تخلف ۸ برابری دولت یازدهم در رشد هزینه های جاری

  جعفر قادری

  خش بهداشت و درمان یکی از بخشهایی است که دولت در این بخش هزینه های خود را افزایش داده است. این افزایش هزینه ها علاوه بر ۱۰ درصد منابعی است که این بخش از هدفمندی یارانه ها میگیرد و نیز مازاد بر یک درصدی است که این بخش از مالیات بر ارزش افزوده دریافت میکند.

 • ولی‌الله سیف ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۴:۴۲

  برسد به دست ضعیف‌ترین رئیس کل بانک مرکزی ایران در ۵۷ سال اخیر!

  مهدی مهرپور

  انتقادات به حسن روحانی و عملکرد اقتصادی وی و دوستانش آنقدر زیاد شده که این روزها برای پاسخگویی به آن‌ها، تمام وزرا و روسای دستگاه‌های دولتی بسیج شده‌اند تا به منتقدان به خصوص رقیبان حسن روحانی پاسخ دهند. این نوع همبستگی، انسجام و وحدت، هیچگاه در جامعه سیاسی ایران مشاهده نشده است!

 • پرداخت تسهیلات بانکی ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۹:۲۵

  شعبده بازی بانک‌ها برای پرداخت سود سپرده

  احمد قدسی

  بانک‌ها همچنان به رفتار بحران‌زا ادامه داده و با سرعت بر حجم نقدینگی موجود که به‌عنوان بدهی قطعی بانک‌ها به صاحبان سپرده‌ها تلقی ‌می‌گردد می‌افزایند.

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۸:۰۷

  چرا آمارهای رسمی یکی در میان اعلام می شود؟

  میثم مهرپور

  در شاخص های دیگری مانند نرخ بیکاری، نرخ تورم و... نیز وضعیت اینگونه است. یعنی نرخ آن شاخص بر اساس وضعیت شاخص در سال جاری در مقایسه با وضعیت آن شاخص در سال گذشته محاسبه می شود. با این حال و به رغم ادعای دولت تدبیر و امید در مدیریت علمی کشور، چندی پیش و در واپسین روزهای اسفند ماه سال ۹۵ شاخص رشد اقتصادی ۹ ماهه اول این سال در حالی از سوی معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام شد که هنوز این نرخ از سوی این مرکز در سال ۹۴ اعلام نشده است!

 • محمدمهدی اسلامی ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۷:۴۱

  الگویی برای اقتصاد مقاومتی از عرصه سیاست

  محمد مهدی اسلامی

  روش اقناعی امام خمینی و امام خامنه ای برای تثبیت راهبردهای بلند مدت، در مواجهه با افکار عمومی یکی از این عوامل اعتماد ساز بوده است؛ تا جایی که در مقاطعی برای چنین اقناعی، حاضر به پرداخت هزینه هایی همچون سکانداری بنی صدر و یا تصویب برجام شدند.

 • خوش چهره ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۵:۲۰

  حمایت از قشر ضعیف؛ ملاحظات و راهکارها

  محمد خوش چهره

  برخی نامزدها تنها می‌گویند باید از قشر ضعیف حمایت کرد، اما اظهار نمی‌کنند که از چه راهی قصد دارند این اقدام را عملی کنند و دلیل ضعیف شدن آنها چه بوده است. اگر دلیل اصلی را پیدا کنیم، می‌توانیم کمک بهتری به آنها داشته باشیم در غیر این‌صورت راهکارهایی اجرا می‌شود که امکان دارد با اصول اقتصادی در تعارض باشد و مشکل‌آفرین شود.