همه‌ی خبرهای امروز
 • حاتمیان ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۰۸:۵۰

  دولت نباید متکی به سرمایه‌گذاری‌ خارجی‌ها باشد

  عبدالله حاتمیان

  بدون تردید رونق اقتصادی کشور، بدون مقاوم سازی و مصونیت بخشی در برابر تکانه‌های اقتصادی بیگانگان محقق نخواهد شد. در وهله نخست این مهم زمانی تحقق خواهد یافت که جلوی واردات بی رویه محصولات و کالاهایی که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد گرفته شود، زیرا ورود بی رویه کالاهای خارجی به کشور به منزله ایجاد اشتغال برای بیگانگان است. دلیل اصلی این میزان کالای قاچاق، نبود نظارت‌ صحیح و مدیریت‌های منفعت‌گرایانه است. این دو معضل و چالش، واردات بی رویه و قاچاق کالا، باید مورد توجه اصلی دولت دوازدهم قرار گیرد.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۱۳:۰۲

  حرف‌های بودار آقای بانکدار

  میثم مهرپور

  بیش از ۳ دهه از تصویب و اجرای قانون بانکداری بدون ربا در ایران می‌گذرد. قانونی که به‌رغم تمام فرازونشیب‌های موجود در طول این سال‌ها و به رغم اثبات ناکارآمدی‌اش همچنان بدون کوچک‌ترین تغییر، به‌روزرسانی یا اصلاح با همان روال گذشته در حال اجراست.

 • مسعود زینلی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۹:۴۱

  خداحافظی با نفت گران

  مسعود زینلی

  برخی از کارشناســان تخمین زده اند که قیمت نفت در بودجه سال ۹۷ بین ۵۰تا۵۵ دلارتعیین شود،رقمی که به واقعیت نزدیک است و ظاهراً افزایش قیمت نفــت در بازارهای جهانی دیگر رقم های بالا راتجربه نخواهد کرد.

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۱:۱۶

  مثلث نگران کننده!

  میثم مهرپور

  سال ۹۲ پس از انتصاب ولی‌الله سیف به ریاست بانک مرکزی، از وی به عنوان مهره مورد تایید محمد نهاوندیان به عنوان رئیس دفتر رئیس‌جمهور نام برده می‌شد. انتصابی که خیلی زود نقش پشت‌پرده محمد نهاوندیان در آن و رفاقت دیرینه‌اش با سیف آشکار شد. نهاوندیان چندی بعد مسعود نیلی را نیز به ریاست موسسه نیاوران، مهم‌ترین موسسه فکری و تصمیم‌سازی لیبرال‌ها گمارد تا با این کار بهتر و راحت‌تر بتواند منویات خود برای اقتصاد ایران را به مرحله اجرا نزدیک کند.

 • دکتر سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۰۹:۴۶

  معاونت اقتصادی وزارت خارجه؛ ‌بیم‌ها و امیدها

  دکتر سید یاسر جبرائیلی

  احیای معاونت اقتصادی وزارت خارجه در دولت دوازدهم، یکی از رویدادهای امیدبخشی است که خبر آن چندی پیش از سوی دکتر ظریف اعلام شد.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۲:۴۰

  کدام فقر مطلق قرار است ریشه‌کن شود؟

  میثم مهرپور

  ریشه‌کنی فقر حداقل در قالب و تعریف فقر مطلق نیز نیازمند اقداماتی پایه‌ای و اصلاح ساختارهای موجود و بسترهای لازم است. اقدامی که حداقل در ۴ سال گذشته در دولت یازدهم هیچ نشانه‌ای از تحقق آن در رفتار و اعمال دولتمردان مشاهده نشده است.

 • محمد دهقان نقندر ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۱۱:۲۷

  ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺟﻬﺎﺩﻯ ﻭ ﺍﻧﻘﻼﺑﻰ ﻻﺯﻣﻪ ﺗﺤﻘﻖ ﺭﻭﻧﻖ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ

  محمد دهقان

  ﻭﺭﻭﺩ بیﺭﻭﻳﻪ ﻛﺎﻻﻫﺎﻯ ﺧﺎﺭﺟﻰ ﺑﻪ ﻛﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﻣﻨﺰﻟﻪ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﺑﺮﺍﻯ ﺑﻴﮕﺎﻧﮕﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﺳﻌﻰ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﺎ ﺗﻌﺮﻓﻪ ﺑﺴﺘﻦ ﺑﺮ ﻛﺎﻻﻫﺎﻯ ﻭﺍﺭﺩﺍﺗﻰ، ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ ﺁ ﻥﻫﺎ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻯ ﻛﻨﺪ، ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﻳﻰ ﻛﺎﻓﻰ ﻧﻴﺴﺖ. ﺍﺯ ﻃﺮﻓﻰ، ﺣﺪﻭﺩ ۰۳ ﻣﻴﻠﻴﺎﺭﺩ ﺩﻻﺭ ﻛﺎﻻﻯ ﻗﺎﭼﺎﻕ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﻭﺍﺭﺩ ﻛﺸﻮﺭ ﻣ ﻰﺷﻮﺩ ﻭ ﻣﺘﺄﺳﻔﺎﻧﻪ ۲۲ ﻣﻴﻠﻴﺎﺭﺩ ﺩﻻﺭ ﺁﻥ ﺍﺯ ﻣﺒﺎﺩﻯ ﺭﺳﻤﻰ ﻋﺒﻮﺭ ﻭ ﻭﺍﺭﺩ ﺑﺎﺯﺍﺭﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ ﻛﻪ ﺧﻄﺮ ﻭ ﺁﺳــﻴﺐ ﺟﺪﻯ ﺑﺮﺍﻯ ﻛﺎﻻﻫﺎﻯ ﺩﺍﺧﻠﻰ ﺍﺳــﺖ ﻛﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﺻﻠﻰ ﺍﻳﻦ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻛﺎﻻﻯ ﻗﺎﭼﺎﻕ، ﻧﺒﻮﺩ ﻧﻈﺎﺭ ﺕﻫﺎﻯ ﺻﺤﻴﺢ ﻭ ﻣﺪﻳﺮﻳ ﺖﻫﺎﻯ ﻣﻨﻔﻌﺖ ﮔﺮﺍﻳﺎﻧﻪﺍ ﺳﺖ.

 • مهرپور - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۴:۲۷

  تکمیل پازل لیبرال ها در دولت دوازدهم

  میثم مهرپور

  حالا با گذشت بیش از دو دهه از آن تاریخ، شبیه ترین دولت به دولت سازندگی با دریافت پالس هایی از سوی مجلسی ها مبنی بر عدم رای اعتماد به محمد نهاوندیان از معرفی وی به خانه ملت خودداری کرده و پس از پذیرش مسعود کرباسیان با تجربه و عملگرا از سوی نمایندگان مجلس با احیای معاونت اقتصادی رییس جمهور نهاوندیان را به عنوان معاون اقتصادی خود برگزید. انتصابی که روز گذشته پازل پنج ضلعی انتصابات اقتصادی رییس دولت دوازدهم را تکمیل کرد.

 • تفکیک وزارتخانه ها ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۹:۰۷

  چرا تفکیک وزارتخانه‌ها کار عاقلانه‌ای نیست؟

  میثم مهرپور

  نگارنده در این یادداشت فارغ از این دو دیدگاه به بررسی دلایل اقدامات دولت یازدهم و تفکر حاکم بر دولت بر طرح‌های این‌چنینی و نتایج آن در دولت یازدهم پرداخته‌ است.

 • زینلی ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۰:۳۶

  فاکتورهای مهم در انتخاب وزرای کابینه دوازدهم

  مسعود زینلی

  بی‌گمان اولویت اول هر کابینه بخصوص در حوزه‌های اقتصادی هماهنگی بین اعضای هیئت دولت است، زیرا بسیاری از پروژه‌ها و تصمیمات اقتصادی به تعامل وزارتخانه‌های مختلف مربوط می‌شود و اگر همگرایی وجود نداشته باشد، ثمره‌ای برای آن نمی‌تواند قائل شد. برای مثال سیاست‌های پولی که از سوی بانک مرکزی اتخاذ می‌شود، باید از طرفی در جهت کنترل نقدینگی و تورم باشد و از سوی دیگر منابع لازم جهت فعالیت‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف را پدید آورد.

 • آلبرت بغزیان ۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۰:۳۱

  دولت باید دست دلالان را از سفره مردم کوتاه می کرد

  آلبرت بغزیان

  تــورم یکی از شــاخص های اقتصادی مؤثر بــر زندگی مردم اســت، از ایــن رو همواره دولتمردان تمام تمرکز و سیاست های خود را معطوف به کاهش تورم در فضای اقتصادی جامعه و بخصوص اقلام وکالاهای حساس و مرتبط با سبد معیشتی مردم می کنند.

 • مسعود نیلی ۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۵۰

  بانک جهانی آمارهای مسعود نیلی را رد کرد!

  رضا غلامی

  جناب آقای دکتر مسعود نیلی اخیرا نکاتی در خصوص توسعه صنعتی کشور مطرح کرده‌اند که نگرانی‌هایی را برای آینده اقتصاد ایران ایجاد می‌کند.

 • روستا ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۹:۳۷

  قاچاق کالا با هیجان و آمار سازی کاهش نمی یابد

  دکتر احمد روستا

  کاهش آمار قاچاق کالا در یک فاصله زمانی کوتاه از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۳ میلیــارد دلار جای تأمل و البته نگرانــی دارد، زیرا این مقدار کاهش ســریع آمار، نشان دهنده یک حالت غیرعادی یا غیر واقعی است، زیرا هیچ گاه قاچاق در یک بازه زمانی کوتاه مدت نه بشدت افزایش می یابد، نه کاهش، بلکه قاچاق به طور تدریجی مسیر خــود را طی می کند.

 • صادرات ۱۳۹۶-۰۴-۲۲ ۱۰:۴۱

  در خردادماه امسال؛

  صادرات غیرنفتی از بنادر افزایش یافت/کاهش چشمگیر مسافرتهای دریایی

  نگاهی به آمار تخلیه و بارگیری بنادر نشان می دهد که در خرداد ماه امسال نزدیک به ۱۳ میلیون تن عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر کشو انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال های ۹۴ و ۹۵ رشد داشته است.

 • علی قنبری ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۷:۰۷

  سود بانکی، آخرین مأمن سرمایه‌های سرگردان

  علی قنبری

  بارها درباره علل رکود اقتصادی و لزوم تسریع خروج از رکود صحبت شده، اما یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های خروج از رکود اقتصاد، برای اقتصاد ایران، بدون پیش‌فرض‌های ساختاری ما، کاهش نرخ سود بانکی بود، اما چنین راهکاری قابل اجرا نیست.

 • هرمزی ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۳۸

  گزینه برد و باخت تجارت ایران و ترکیه

  محمد هرمزی

  به اعتقاد فعالان بازار هم اکنون دست کم بازار پوشاک کشور در سلطه ترک‌هاست که متأسفانه بیکاری و تعطیلی برخی از شرکت‌ها داخلی رادرپی داشته است. بنابر روایت رسانه‌ها و فعالان بازار، قرارداد تجارت ترجیحی با ترکیه در سال‌های اخیر دست کم برای بخشی از فعالان اقتصادی ایران تجربه خوشایندی نبوده و به زعم آن‌ها افزایش شدید واردات از این کشور و کاهش صادرات ایران را به دنبال داشته است.

 • عطا بهرامی ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۰:۱۳

  حمله "ویروس هلندی" به اقتصاد ایران

  عطا بهرامی

  تولید کنندگان جهان سوم به وسیله بانکهای مرکزی کشورشان از دو جهت تحت فشار قرار گرفته اند. نخست با کالاهای ارزان وارداتی و دوم با نرخهای بهره بالا که وام گیری با هدف تولید و بازپرداخت وام با سود ناشی از تولید را تقریبا محال می کند. نتیجه این دور طراحی شده به وسیله نظام بانکی بین المللی این است که جهان سومی ها تشویق به تقویت ارزش برابری پول ملی و افزایش نرخ های بهره با هدف کاهش تورم می شوند.

 • سکه ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۰۰

  آخرین قیمت طلا و ارز /نرخ انواع سکه کاهش یافت

  در جریان معاملات امروز(چهارشنبه) بازار آزاد تهران، قیمت انواع سکه با کاهش مواجه شد و تنها سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، افزایش قیمت ۱۴۰۰ تومانی را تجربه می‌کند.

 • دکتر بیت‌الله ستاریان ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۱۹:۵۹

  نقد جدی به ۳ طرح مسکنی آخوندی

  بیت الله ستاریان

  کارشناس اقتصاد مسکن درباره سه طرح مسکن اجتماعی، حمایتی و آزاد در دولت نوشت: چنین طرح‌هایی صرفاً به‌درد طرح در رسانه‌ها می‌خورد و به چند دلیل واضح می‌توان گفت که کارآیی لازم را برای حل مسئله مسکن در ایران ندارند.

 • حق شناس ۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۳:۴۹

  معاون بنیاد مسکن خبر داد:

  اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی مسکن اجتماعی هنوز ابلاغ نشده است

  معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن با تاکید بر اینکه هنوز تسهیلات مصوب برای آغاز ساخت مسکن اجتماعی به بانک‌های عامل ابلاغ نشده است،گفت: اختصاص اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی مسکن اجتماعی منتظر ابلاغ به بانک‌های عامل است.

 • بغزیان - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۱

  کارت بازرگانی ابزار مخل فعالیت های تجاری

  آلبرت بغزیان

  خلا قانونی در کارت های بازرگانی از همان ابتدای ایجاد آن مشــخص بود به طوری که بدون یک برنامه مدون و علمی طراحی و وارد بازار شــدند و موجبات سوء استفاده افراد سود جو را فراهم آوردند. در حالی که مکانیزم های مختلفی از جمله اعتبار سنجی افراد می توانست در جهت کاربرد درست ومناســب از این کارت ها صورت بگیرد. عده ای از افراد فرصت طلــب از طریق این کارت ها به گول زدن دولــت روی آورده و بــدون اینکــه مالیات یــا عوارضی پرداخت کنند بــه واردات کالاهای نامرغوب پرداختنــد.

 • لطف‌الله فروزنده ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۲:۵۵

  آقای روحانی! انتخابات پایان یافت؛دروغ‌ها را تمام کنید

  لطف الله فروزنده

  ما را متهم کردند ۴۰۰ هزار نفر استخدام کردید، بماند که این دروغ بزرگ بود، ما افراد موجود را تبدیل وضعیت کردیم، اما اگر واقعا ۴۰۰ هزار نفر را استخدام کردیم، پس فقط در این حوزه ۴۰۰هزار نفر اشتغال دائم ایجاد شده است.

 • کهندل ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۲

  نقدی بر بخشنامه تدوین گزارش‌ها و تنظیم صورت‌های مالی

  محمد کهندل

  الزام تهیه صورت­های مالی تلفیقی براساس استاندارهای گزارشگری مالی از آغاز سال ۱۳۹۵ به اجرا درآمد و بانک‌­ها برای نخستین بار به ارایه گزارش طبق آی.اف.آر.اس در مجامع بانکی مکلف شدند.

 • دکتر آل اسحاق ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۶:۰۴

  چرا بازرگانی یک وزارت‌خانه مستقل می‌خواهد؟

  یحیی آل اسحاق

  ۷۰ درصد از مشکلات واحدهای تولیدی ما مرتبط با بخش بازرگانی است اما وظایف و مسئولیت‌های بازرگانی امروز در یک‌چهارم یک وزارت خانه خلاصه‌شده است.

 • عطا بهرامی ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۵:۴۹

  بلایی که ناکارآمدی بر سر اقتصاد می‌آورد از جنگ بدتر است

  عطا بهرامی

  به سختی می توان تصور کرد مردم ایران گرفتار در چنبره مدیران کنونی بتوانند از ۲۵ میلیون نفر به مدت یک ماه پذیرایی کنند. زیرا باید برای تامین حداقل نیازهای رفاهی خود درگیر رقابتی بی حاصل و پرگناه شوند.

 • فرشید پورحاجت ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۷:۱۳

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مطرح کرد

  اعتراض انبوه‎سازان به مالیات جدید ۱۰درصدی بر فروش و ساخت مسکن

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان "اجرای بدون آیین‌نامه ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی مانع تولید مسکن می‌شود"گفت:‌در صورت عدم اصلاح ماده قانونی یاد شده، مردم متحمل هزینه سنگینی شده چون بار مالیاتی به آنها منتقل می شود.

 • اسداله عسگراولادی ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۳:۴۷

  عسگراولادی اظهار داشت:

  سال ۹۶ سال سختی برای دولت روحانی خواهد بود

  عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با بیان اینکه سال ۹۶ سال سختی برای دولت روحانی است، گفت: اگر ۲ تا ۳ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی سرکار نروند اقتصاد ورشکسته خواهد شد.

 • لطفعلی بخشی ۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۰:۲۸

  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «قدس آنلاین»:

  بخشی از مفاسد اقتصادی ناشی از عدم مدیریت دولت در اجرای قانون مالیات است/ بدبینی به دولت و افزایش فساد، مردم را از پرداخت مالیات گریزان کرده است

  در حال حاضر قانون ارزش افزوده بزرگترین منبع درآمد دولت به شمار می رود با وجود اینکه کمتر از شش سال از تصویب آن گذشته است اما در حال حاضر به عنوان بزرگترین منبع درآمد دولت تبدیل شده است. لازم به ذکر است متاسفانه اصناف و طلا فروشان و ... به شدت از این قانون متنفرند در حالی که قانون ارزش افزوده در بیش از هفتاد کشوردنیا اجرا می شود و به بخش اصلی وصول مالیات دولتی تبدیل شده است.