همه‌ی خبرهای امروز
 • بانک‌ ۱۳۹۶-۱۱-۲۹ ۰۹:۲۷

  چرخه باطل و ناکارآمد سود سپرده‌های بانکی

  علی اصغر زرگر

  آشــفتگی بــازار ارز در ماه هــای اخیر که نشــانه ای از بی ثباتی وضعیــت اقتصادی کشور است،.

 • جبراییلی ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۹:۲۳

  ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بیکارسازی؟

  سید یاسر جبرائیلی

  صدور مجوز فروش کالای قاچاق، نشان دهنده این است که پیشنهاددهنده و رأی دهندگان محترم، اساساً با فلسفه مبارزه با قاچاق کالا آشنایی کافی ندارند. گویا در نگاه این دوستان، قاچاق صرفاً به این دلیل که امری غیراخلاقی است، مذموم است و جرم قاچاقچی این است که عوارض ورود کالا به کشور را پرداخت نکرده است. در چارچوب چنین نگاهی، قاچاقچی را باید با ضبط و تملیک کالای قاچاق مجازات کرد و در سوی دیگر، با مقررات‌زدایی و کاهش تعرفه‌های گمرکی، قاچاقچی را تشویق کرد که کالایش را به صورت رسمی وارد کشور کرده و در بازار عرضه کند.

 • مالک شریعتی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۰۹:۵۴

  یارانه انرژی به نام فقرا به کام اغنیا

  مالک شریعتی

  سؤال اساسی اینجاست که چه گروهی از مردم نفع بیشتری از این یارانه هنگفت و به تعبیر بهتر رانت تخفیفی در قیمت تمام شده حامل های انرژی برده و می برند و سیاستگذاران ما در مجلس و دولت چقدر در تلاشند تا عدالت اجتماعی را در این منبع عظیم مالی و جریان پنهان، پیاده سازی کنند؟

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۹:۰۸

  عدو شود سبب خیر؟

  میثم مهرپور

  بانک به عنوان واسطه‌ای میان دارندگان منابع مازاد (سپرده گذاران) و افراد نیازمند به منابع مالی (دریافت کنندگان تسهیلات) نقش مهمی در تمام اقتصادهای دنیا ایفا می‌کند.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۰۹-۲۷ ۱۰:۱۰

  درس‌های بودجه‌ای از دولتی که «روابط عمومی» ندارد

  محمدصادق دهنادی

  البته چنین وضعیتی برای دولت (اعم از آنکه از چه جناح و سلیقه‌ای باشد) و هر دلسوزی گوارا و خوشحال کننده نیست، زیرا از بعد اجتماعی دلزدگی از دولت تازه، در افکار عمومی به سود نظام و هیچ کسی نیست، شعاع عاطفی و فکری دلزدگی از انتخابات، جامعه را دچار افسردگی و در نهایت به سمت راه‌هایی خارج از چارچوب نظام می‌برد و هزینه‌های بلند مدتی دارد.

 • امیرابراهیم رسولی ۱۳۹۶-۰۹-۲۲ ۰۹:۰۱

  تشنج اقتصادی و ضعف مدیریت

  امیرابراهیم رسولی

  بی‌ مبالاتی و ضعف مدیریت دولت مشهود است. کمتر کسی است که از آثار این بی‌ثباتی آگاه نبوده و نگران آیندۀ اقتصاد کشور نشده باشد. به این بی‌ثباتی اقتصادی که برخی نشانه‌های آن بتدریج در حال آشکار شدن است، باید تعیین نرخ غیرواقعی دلار در لایحه بودجه را هم اضافه کرد. این نرخ برای دولت تولید درآمدی خواهد کرد که دولت و تیم اقتصادی آن ـ بویژه رئیس‌کل بانک مرکزی ـ باید نسبت به پیامدهای آن برای ارزش پول کشور پاسخگو باشند.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۱۲:۳۶

  نکاتی درباب بی مهری ها به مسکن مهر

  میثم مهرپور

  زلزله ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه و برخی مناطق غربی کشور، ایران را در ماتم از دست دادن عزیزانش سیاه‌پوش کرد؛ اتفاقی که به واسطه قرار گرفتن ایران در منطقه‌ای لرزه‌خیز از دنیا نه اولین بلای طبیعی بود و نه آخرین آن خواهد بود. در این میان بعد از وقوع زلزله شدید در برخی نقاط ایران و عراق و پیش‌بینی‌های موجود مبنی‌بر افزایش تلفات انسانی این حادثه، برخی رسانه‌های همسو با دولت با انتشار تصاویری از ویرانی‌های حاصل از زلزله سعی داشتند خسارات وارده به این مناطق را مختص طرح مسکن مهر دانسته و در وضعیتی که کشور نیازمند حضور همه‌جانبه تمامی نهادها و مردم در یاری زلزله‌زدگان و همدلی با بازماندگان این حادثه است با طرح یک موضوع حاشیه‌ای ذهن‌ها را منحرف کنند.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۱۰:۴۷

  اوضاع تراز تجاری بدتر از آمارهاست!

  میثم مهرپور

  بر اساس گزارش گمرک ایران در ۷ ماه اول سال‌جاری حدود ۲۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا وارد کشور شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش صادرات غیرنفتی ایران در ۷ ماه سال‌جاری نیز به ۲۴ میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار رسیده که این رقم نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۵/۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. کاهش صادرات غیرنفتی ایران در این بازه زمانی در حالی است که متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی ایران به خارج از کشور چیزی حدود ۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

 • علی ربیعی ۱۳۹۶-۰۸-۰۲ ۱۰:۲۰

  وزیر تعاون:

  فلسفه وجودی بانک توسعه تعاون حمایت از اشتغال در بخش تعاونی است

  وزیر تعاون در جمع اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از کمبود سرمایه بانک توسعه تعاون انتقاد کرد و گفت: این بانک با هدف توسعه بخش تعاون تشکیل شده است.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۱۲:۳۹

  فاینانس ها؛ زاییده نافرجامی برجام

  میثم مهرپور

  آیا واقعا قراردادهای فاینانس را که در هفته‌های گذشته نقل محافل و جلسات رسانه‌ای و کارشناسی کشور شده، می‌توان میوه برجام دانست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید دانست فاینانس یک خط اعتباری است که کشور دریافت‌کننده آن، با استفاده از تامین مالی کشور یا بانک خارجی تجهیزات و خدمات مورد نیاز خود را از کشور هدف وارد کرده و به جهت اینکه نقدینگی لازم را برای پرداخت منابع این واردات ندارد از قراردادی تحت عنوان فاینانس (تامین اعتبار) استفاده می‌کند. در واقع گشایش این خط اعتباری مشروط بر خرید از آن کشور و در راستای توسعه صادرات همان کشورها و نوعی واردات برای کشور پذیرنده فاینانس است.

 • حاتمیان ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۰۸:۵۰

  دولت نباید متکی به سرمایه‌گذاری‌ خارجی‌ها باشد

  عبدالله حاتمیان

  بدون تردید رونق اقتصادی کشور، بدون مقاوم سازی و مصونیت بخشی در برابر تکانه‌های اقتصادی بیگانگان محقق نخواهد شد. در وهله نخست این مهم زمانی تحقق خواهد یافت که جلوی واردات بی رویه محصولات و کالاهایی که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد گرفته شود، زیرا ورود بی رویه کالاهای خارجی به کشور به منزله ایجاد اشتغال برای بیگانگان است. دلیل اصلی این میزان کالای قاچاق، نبود نظارت‌ صحیح و مدیریت‌های منفعت‌گرایانه است. این دو معضل و چالش، واردات بی رویه و قاچاق کالا، باید مورد توجه اصلی دولت دوازدهم قرار گیرد.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۱۳:۰۲

  حرف‌های بودار آقای بانکدار

  میثم مهرپور

  بیش از ۳ دهه از تصویب و اجرای قانون بانکداری بدون ربا در ایران می‌گذرد. قانونی که به‌رغم تمام فرازونشیب‌های موجود در طول این سال‌ها و به رغم اثبات ناکارآمدی‌اش همچنان بدون کوچک‌ترین تغییر، به‌روزرسانی یا اصلاح با همان روال گذشته در حال اجراست.

 • مسعود زینلی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۹:۴۱

  خداحافظی با نفت گران

  مسعود زینلی

  برخی از کارشناســان تخمین زده اند که قیمت نفت در بودجه سال ۹۷ بین ۵۰تا۵۵ دلارتعیین شود،رقمی که به واقعیت نزدیک است و ظاهراً افزایش قیمت نفــت در بازارهای جهانی دیگر رقم های بالا راتجربه نخواهد کرد.

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۱:۱۶

  مثلث نگران کننده!

  میثم مهرپور

  سال ۹۲ پس از انتصاب ولی‌الله سیف به ریاست بانک مرکزی، از وی به عنوان مهره مورد تایید محمد نهاوندیان به عنوان رئیس دفتر رئیس‌جمهور نام برده می‌شد. انتصابی که خیلی زود نقش پشت‌پرده محمد نهاوندیان در آن و رفاقت دیرینه‌اش با سیف آشکار شد. نهاوندیان چندی بعد مسعود نیلی را نیز به ریاست موسسه نیاوران، مهم‌ترین موسسه فکری و تصمیم‌سازی لیبرال‌ها گمارد تا با این کار بهتر و راحت‌تر بتواند منویات خود برای اقتصاد ایران را به مرحله اجرا نزدیک کند.

 • دکتر سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۰۹:۴۶

  معاونت اقتصادی وزارت خارجه؛ ‌بیم‌ها و امیدها

  دکتر سید یاسر جبرائیلی

  احیای معاونت اقتصادی وزارت خارجه در دولت دوازدهم، یکی از رویدادهای امیدبخشی است که خبر آن چندی پیش از سوی دکتر ظریف اعلام شد.