همه‌ی خبرهای امروز
 • میثم مهرپور ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۲:۱۱

  راهکاری برای حل بحران‌های ارزی

  میثم مهرپور

  می‌توان ارزهای موجود در جامعه- به استثنای ارز دولتی حاصل از فروش نفت- را وارد مکانی مانند بورس ارز کرد تا با کنترل و نظارت دولت (نه مداخله)، متقاضیان، ارز مورد نیاز خودشان را بر اساس عرضه و تقاضا از دارندگان ارز مازاد خریداری کنند. با این کار علاوه بر اینکه تمام مبادلات ارزی کشور در فضایی شفاف و روشن رخ خواهد داد، دولت نیز می‌تواند میزان این مراودات را رصد و بر این اساس برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۳:۵۰

  قاچاق کالا؛ سم کشنده تولید وطنی

  محمدحسین جعفریان

  شما سراغ هر صنعت و صنعتگران آن که بروید، خواهید دید قاچاق کالا، کمر آن‌ها را شکسته است. با کمال تأسف این اوضاع نابسامان، سال‌های مدیدی است که دوام دارد.

 • سیف ۱۳۹۷-۰۲-۲۵ ۲۰:۰۴

  در ادامه اقدامات خصمانه

  آمریکا «ولی ا.. سیف» را تحریم کرد

  وزارت خزانه‌داری آمریکا «ولی ا.. سیف» رئیس کل بانک مرکزی ایران را به اتهام حمایت مالی از مقاومت اسلامی لبنان و سپاه قدس تحریم کرد.

 • مسکن مهر ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۰۹:۵۵

  آینده مسکن با توجه به شرایط فعلی چیست؟

  مقداد همتی

  در حال حاضر بهترین موقع برای خرید ملک مصرفی است. اما خرید به قصد سرمایه گذاری به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

 • رویوران ۱۳۹۷-۰۲-۲۲ ۱۶:۱۴

  اروپا شراکت خود با آمریکا را فدای ایران نمی کند

  حسین رویوران

  اکنون بسیاری همانند رهبری در مورد تداوم برجام با حضور کشورهای اروپایی تشکیک داشته و در واقع بدبینی در این مسئله از خوشبینی‌ها بیشتر است.

 • ایران - اروپا ۱۳۹۷-۰۲-۲۲ ۱۵:۲۵

  ادامه نافرجامِ برجام اروپایی

  مجید شاکری

 • برجام ۱۳۹۷-۰۲-۲۲ ۱۳:۲۵

  با «شاید حل شود» اقتصاد را معطل نگذاریم

  دکتر حسن سبحانی

  باید صادقانه این واقعیت را بپذیریم که در این مقوله متوجه بدعهدی و زیان هایی شدیم که موجب می‌شود در ادامه برای استمرار فواید برجام حساب جدی برای خودمان باز نکنیم و یا وقت خودمان را هدر ندهیم.

 • اقتصاد-مقاومتی ۱۳۹۷-۰۲-۲۰ ۱۴:۳۰

  اقتصاد مقاومتی راه حل مقابله با ترامپ

  سیدهادی سیدافقهی

  در ماه‌های پیش رو قطعاً فشارهای سیاسی و اقتصادی پیش روی ملت ایران خواهد بود و آمریکا این امر را توسط ستون پنجم خود در داخل کشور پیگیری خواهد کرد.

 • ترامپ ۱۳۹۷-۰۲-۲۰ ۱۴:۲۹

  عدو شود سبب خیر  اگر خدا خواهد!

  محمد جعفری نژاد

  خروج از برجام توسط آمریکا جز ایجاد یک شوک اقتصادی که بیشتر خودش را در تغییر نرخ ارز نشان خواهد داد، پیامد مؤثر دیگری روی اقتصاد ایران نخواهد داشت در مقابل آن نکته‌ای که سال‌ها رهبر معظم انقلاب در مورد «نبود اعتماد به آمریکا» بیان می‌کردند امروز برای آن‌هایی که هنوز به آمریکا امیدوار بودند نیز اثبات شد.

 •  تحریم‌ها علیه ایران ۱۳۹۷-۰۲-۲۰ ۱۱:۴۶

  راهکار هایی برای مقابله با تحریم ها

  وحید ارشدی

  تاریخ اقتصادی ایران نشان داده است در اوج سختی‌ها و تحریم‌ها استعداد ملت و دولت شکوفا شده و مسیر تعالی اقتصادی باز شده است.

 • شاکری مجید - کراپ‌شده ۱۳۹۷-۰۲-۱۵ ۱۰:۴۷

  کارکردهای ضد تحریمی پیمان های پولی

  مجید شاکری

  در ایران تلا شهای زیادی برای عقد پیما نهای پولی دو جانبه نشده است، در واقع بانک مرکزی در سا لهای پسا برجام چندان رغبتی به این کار نداشته است، بعد از آن که تلا شهای زیاد و روشنگری های مداوم منجر به این شد که پیمانهای پولی دو جانبه توسط بانک مرکزی جدی تر گرفته شود به خاطر سخت تر شدن فضای تحریمی با فاصله گرفتن از زمان برجام، سنگ اندازی ها در مقابل این موضوع از بیرون بیشتر شد، ولی به هر حال این مسیری است که باید طی کنیم.

 • آموزش پرورش ۱۳۹۷-۰۲-۱۱ ۱۴:۰۲

  بی مهری متولیان تعلیم و تربیت به سند تحول آموزش و پرورش

  مجتبی همتی فر

  «طرح تغییر بنیادی نظام آموزش و پرورش» نخستین سندی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور تحول و نوسازی آموزش وپرورش پس از چند سال تدوین، در سال ۱۳۶۷به تصویب رسید، اما به دلایلی اجرایی نشد.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۱۳:۲۳

  سیاه‌ چاله‌ای به نام ثبت سفارش

  سیامک پیربابایی

  پیربابایی، نایب‌رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران معتقد است: در شرایطی که فرآیند تامین ارز واردات از طریق سیستم بانکی کشور، انجام می‌شود و بانک‌ها به‌صورت شبکه‌ای، اطلاعات واردات را ثبت می‌کنند، دولت‌ها از حذف ثبت سفارش نترسند. حذف آن می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر برای بازگرداندن اعتماد به صحنه تجارت خارجی باشد.

 • علی خدایی ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۱۰:۴۳

  قطار زندگی کارگران با این دست فرمان به جایی نمی رسد

  علی خدایی

  رئیس جمهور در روز کارگر از تلاش دولت برای بهبود وضعیت کارگران سخن گفت ولی به صورت تلویحی تأیید کرد که امنیت شــغلی و معیشت کارگران با وضعیت مطلوب فاصله دارد.

 • دلار ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۰۹:۲۸

  مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

  میثم ظهوریان

  ،هر مســئله پیچیده ای یک راه حل ساده» روشــن و آشــنا دارد و البته همیشه آن راه حل غلط است».

 • سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۰۹:۱۱

  مأموریت های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درباره گرانی ارز

  سید یاسر جبرائیلی

  از اواخر سال ۱۳۹۰ با تحریم فروش نفت و بانک مرکزی، کشورمان به بهانه برنامه هسته‌ای تحت شدیدترین تحریم‌ها در طول تاریخ قرار گرفت و به سبب کاهش درآمدهای ارزی از یک سو و ولنگاری‌های دولت سابق در حوزه واردات از سوی دیگر، اقتصاد با کمبود ارز مواجه شد.

 • میزگرد اقتصادی 1 ۱۳۹۷-۰۱-۱۸ ۱۳:۴۶

  حمایت از تولید، مهمترین شرط سودمندی افزایش قیمت دلار

  دکتر ابراهیم رزاقی

  اولین پیش نیاز این است که باید دلار ارزان را به واردات کالاهای اساسی اختصاص داد. کالاهایی مثل دارو و مواد اولیه غیر قابل دسترسی در داخل. به همین نسبت با دلار ارزان باید به تولیدکنندگان کمک شود تا بتوانند کالای ارزان و مورد رقابت و جایگزین ایجاد کنند.

 • محمد عبدالهی ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۱۳:۵۲

  پدران ما و اولین وارداتها به ایران

  محمد عبدالهی

  تا صد سال پیش ما ایرانیها مردمی بودیم که جنس خارجی را حرام می دانستیم! ما حتی در برابر قند و شکر و گوجه می ایستادیم!

 • حمایت از کالای ایرانی ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۱۲:۲۳

  کالبدشکافی شعار سال ۹۷

  امیر سعادتی

  شعار امسال مانند شعارهای چند سال اخیر متمرکز بر «اقتصاد» است و دال مرکزی آن (یعنی کلمه کالا) اقتصادی است. اما اگر درست ریشه‌یابی شود ابعاد «اجتماعی» و «فرهنگی» مهمی نیز دارد. اگر حرف اضافه «از» را در شعار امسال نادیده بگیریم این شعار از سه کلمه کلیدی تشکیل خواهد شد. در این یادداشت با موشکافی این سه لغت اصلی سعی خواهیم کرد ابعاد مختلف و رویکردهای اصلی این عنوان که بر پیشانی سال جدید نشسته است را تحلیل و بررسی کنیم. 

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۳:۱۱

  سال سخت اقتصاد

  میثم مهرپور

  ادامه روند موجود بی‌شک به سقوط نظام بانکی و به تبع آن سقوط اقتصاد ایران در سال‌های آینده منجر خواهد شد. پرداخت سودهای قطعی بدون رعایت عقود شرعی که مبتنی بر آن سپرده‌گذاری و... انجام می‌شود اما عملیاتی نمی‌شود، کار را به جایی خواهد رساند که بانک‌ها بزودی دستمال سفیدی به نشانه تسلیم و قبول ورشکستگی به دست خواهند گرفت. تنها راه‌حل این موضوع بازگشت به اجرای قانون بانکداری بدون ربا مصوب سال ۶۲ و به روزرسانی قانون پولی و بانکی مصوب سال ۵۱ است.

 • سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۰۸:۳۶

  جای خالی فاینانس ریالی در توسعه صادرات

  سید یاسر جبرائیلی

  آمــار مقدماتی تجارت خارجی کشــور در ده ماهه امسال نشان می دهد در برابر ۳۷ میلیون دلار کالای ۴۱۰ غیرنفتی که به فرانسه صادر شده، یک میلیارد و .میلیون دلار از مبدأ فرانسه، واردات انجام شده است

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۱۲-۱۵ ۱۰:۳۹

  شما برای آینده چه کرده‌اید؟

  میثم مهرپور

  حالا که حال دهه شصتی‌ها خوب نیست و با سخنان و کنایه‌های مسؤولان دولتی روز به روز در حال بدتر شدن است،‌ ای کاش دولت محترم حداقل به فکر آینده دهه شصتی‌ها باشد.

 • بانک‌ ۱۳۹۶-۱۱-۲۹ ۰۹:۲۷

  چرخه باطل و ناکارآمد سود سپرده‌های بانکی

  علی اصغر زرگر

  آشــفتگی بــازار ارز در ماه هــای اخیر که نشــانه ای از بی ثباتی وضعیــت اقتصادی کشور است،.

 • جبراییلی ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۹:۲۳

  ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بیکارسازی؟

  سید یاسر جبرائیلی

  صدور مجوز فروش کالای قاچاق، نشان دهنده این است که پیشنهاددهنده و رأی دهندگان محترم، اساساً با فلسفه مبارزه با قاچاق کالا آشنایی کافی ندارند. گویا در نگاه این دوستان، قاچاق صرفاً به این دلیل که امری غیراخلاقی است، مذموم است و جرم قاچاقچی این است که عوارض ورود کالا به کشور را پرداخت نکرده است. در چارچوب چنین نگاهی، قاچاقچی را باید با ضبط و تملیک کالای قاچاق مجازات کرد و در سوی دیگر، با مقررات‌زدایی و کاهش تعرفه‌های گمرکی، قاچاقچی را تشویق کرد که کالایش را به صورت رسمی وارد کشور کرده و در بازار عرضه کند.

 • مالک شریعتی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۰۹:۵۴

  یارانه انرژی به نام فقرا به کام اغنیا

  مالک شریعتی

  سؤال اساسی اینجاست که چه گروهی از مردم نفع بیشتری از این یارانه هنگفت و به تعبیر بهتر رانت تخفیفی در قیمت تمام شده حامل های انرژی برده و می برند و سیاستگذاران ما در مجلس و دولت چقدر در تلاشند تا عدالت اجتماعی را در این منبع عظیم مالی و جریان پنهان، پیاده سازی کنند؟

 • میثم مهرپور ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۹:۰۸

  عدو شود سبب خیر؟

  میثم مهرپور

  بانک به عنوان واسطه‌ای میان دارندگان منابع مازاد (سپرده گذاران) و افراد نیازمند به منابع مالی (دریافت کنندگان تسهیلات) نقش مهمی در تمام اقتصادهای دنیا ایفا می‌کند.