همه‌ی خبرهای امروز
 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۱۴:۲۴

   کشتی بی‌ناخدای اقتصاد را دریابید

  محمدحسین جعفریان

  تردید نکنید مشی دلالی در اقتصاد و بازار ما شوربختانه نهادینه شده است. در این حالت وقتی شما مقابل دلالان بازار ارز دیوار بکشید، آن‌ها موقتاً به بازارهای دیگر هجوم می‌برند.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۵:۴۴

  احیای ظرفیت‌های پژوهشی شرط تحقق الگو

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نعمتی

  مروری بر موضوعات پایان‌نامه‌های دانشکده اقتصاد نشان می‌دهد تعداد زیادی از این‌ها به‌جای اینکه بر یک مسئله جدی و نهادی کار بکنند و معضلات ارگان‌های اقتصادی و مالی کشور را از نزدیک و میدانی مطالعه کنند، عبارت از یک سری مطالعات کمی و سنجیدن نسبت بین چند متغیر اقتصادی هستند

 • 1 ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۵:۴۲

  ۹ معضل بزرگ برنامه‌های توسعه

  علی کشوری

  بر اساس مفاهیم استظهاری مطرح در نقشه الگوی پیشرفت اسلامی، بی‌توجهی به این ۹ اَبَر مسئله، زندگی مردم را به چالش کشیده و آن‌ها را به‌سوی فقر و محرومیت در ابعاد مختلف-به شرح زیر- سوق می‌دهد

 • ابراهیم رزاقی ۱۳۹۷-۰۷-۲۲ ۱۳:۴۳

  اقتصاد ایران وسرطان لیبرالیسم

  ابراهیم رزاقی

  در حالی که امروز سیاست‌های اقتصادی، مردم را به سوی فعالیت‌های غیرتولیدی که سودی بیشتر از سود تولید دارند، کشانده است، بازار داخلی عرضه و تقاضا را آزاد گذاشته‌ایم تا کسانی که عرضه دستشان است حاکم مطلق باشند و برای سود بیشتر اقلام مورد نیاز مردم را احتکار کرده و گران‌تر بفروشند.

 • میثم ظهوریان ۱۳۹۷-۰۷-۲۲ ۱۳:۳۶

  چگونه FATF به هوشمند  شدن تحریم‌ها می‌انجامد؟

   دکتر میثم ظهوریان

  حداقل آسیب چنین امری شناسایی شبکه‌های تأمین‌کننده ایرانی در کشورهای مختلف که وظیفه دور زدن تحریم‌ها را به عهده دارند و حذف این شبکه‌ها است که می‌تواند تبعات مهمی مانند ایجاد بحران در حوزه‌هایی مانند دارو و کالاهای اساسی ایجاد کند.

 • حسین مقصودی ۱۳۹۷-۰۷-۲۱ ۱۶:۴۹

  جنگ اقتصادی و ۱۳ ضرورت بودجه سال آینده 

  حسین مقصودی

  در شرایط تحریم نفت که امکان فروش نفت سخت و میزان آن کاهش خواهد داشت کشاورزی و صادرات محصولات آن می‌تواند بهترین منبع ارزآوری برای کشور محسوب شود.

 • وحید ارشدی ۱۳۹۷-۰۷-۱۹ ۱۳:۳۵

  معطلی4 ساله فعالان اقتصادی

  دکتر وحید ارشدی

  نیاز مبرم است مردم با دولت در راستای بهبود وضعیت اقتصادی همراه باشند ولی در عمل رفتار مردم با این نیاز در تضاد است چرا که نگران وضعیت دارایی های خود و افت ارزش آن در آینده هستند.

 •  عادل پیغامی ۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۱۶:۰۷

  رسانه و تنگه احد اقتصادی

  دکتر عادل پیغامی

  در شرایط موجود اگر چه هنوز تهدیدها علیه اقتصاد ایران پا برجاست، اما می‌توان با استفاده از شرایط این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و اقتصادی مردمی‌تر ایجاد کنیم.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۱۴:۱۷

  تهدید نقدینگی چگونه به فرصت رونق مسکن بدل می‌شود؟

  مهدی غلامی

  همین قدر که نقدینگی می‌تواند تهدیدی برای بخش مسکن باشد، با هدایت و استفاده صحیح از آن می‌تواند کمک شایانی در خروج این بخش اقتصاد از رکود کند. برای این کار لازم است دو اقدام به صورت همزمان رخ دهد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۱۶ ۱۲:۵۸

   عدم نظارت، سم سلامت اقتصاد

  محمدحسین جعفریان

  آن‌ها که مسئولیت دارند تماشاگرند و دزدان همچنان سرگرم سرقت از نیازمندترین گروه‌های جامعه!

 • بانک مرکزی ۱۳۹۷-۰۷-۱۶ ۱۲:۵۴

  بانک مرکزی و تلاطمات ارزی

  کسرا آصفی

  دولت با مکانیزم های اقتصادی عرضه و عدم عرضه دلار در بازار، در حال بالا و پایین کردن قیمت دلار است، ولی از سوی دیگر همزمان رسانه های حامی دولت و حامی اجرای تعهدات FATF این تغییرات را به FATF نسبت می دهند.

 • عرفان قمی ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۴:۰۷

  پایان ماه عسل سوداگران مسکن 

  عرفان قمی

  از آنجاکه بازارهای مولد جذابیتی برای سرمایه‌گذاری ندارد، نقدینگی به بخش غیرمولد منحرف می‌شود و باعث نوسانات شدیدی در بازارهایی مانند زمین و مسکن، طلا، ارز، خودرو و سهام می‌شود.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۴:۰۶

  از تشنگان قدرت بترسیم

  محمدحسین جعفریان

  خیلی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند از روز اول انقلاب تا وقتی جان در بدن دارند، در این مملکت مدیر ارشد و وزیر و وکیل باشند. ثروت‌های نجومی داشته باشند و در خانه‌های اشرافی زیست کنند و خلاصه در عموم موارد همان خوی وزرا و دولتمردان قبل انقلاب را داشته باشند

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۱۰:۴۳

  شفافیت، سمی برای دزدها

  محمدحسین جعفریان

  کمتر مدیری است که وقتی پای مقایسه موفقیت‌های اقتصادی به میان می‌آید، مثالی از چین در آستین نداشته باشد. اما همین چینی‌های کافر، در وهله نخست، فساد را در بدنه مدیریت کلان خود، بویژه مدیریت اقتصادی‌شان چاره کردند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۰۵ ۱۶:۳۳

   به فریاد دارایی مردم برسید!

  محمدحسین جعفریان

  عملاً از جیب هر ایرانی که ریالی دربساط داشته ۷۰ درصدش را رسماً دزدیده‌اند. حالا شما هر اسم قشنگی که لازم است برای ماست مالی کردن این سرقت انتخاب کنید؛ مثلاً بگویید حباب است یا عوارض تحریم هاست یا ضعف مدیریت و چه و چه

 • میثم ظهوریان ۱۳۹۷-۰۷-۰۳ ۱۴:۴۰

  از هر جایی می‌شود مانع ضرر FATF شد

  میثم ظهوریان

  امتداد سراب آرزوهایی مانند دلار ۱۰۰۰ تومانی و حل مشکل اشتغال و ازدواج و آب خوردن که در ایام برجام از سوی طیف وسیعی از مسئولان و فعالان سیاسی از هر دو جناح کشور به دروغ به مردم وعده داده شد، به ماجرای لوایح FATF نه تنها مشکلی را از کشور حل نخواهد کرد که می‌تواند منجر به فاجعه اقتصادی بزرگ تری شود

 • کریمی قدوسی ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۱۰:۲۵

  ضرورت حذف دلار از روابط ایران و عراق

  جواد کریمی قدوسی

  باید توجه داشت هم اکنون نیز بسیاری از نیازهای اقتصادی مردم ایران در عراق با پول رایج کشورمان قابل مرتفع شدن است اما مشکل عمده ادامه تجارت گسترده بر مبنای دلار میان دو کشور است.

 • مصطفی خوش چشم ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۲:۵۷

  فرصت تاریخی یا وقت کشی دوباره 

  سید مصطفی خوش چشم

  اروپا به لحاظ مالی و اقتصادی به شدت به آمریکا وابسته و تحت لوای این کشور بوده و از واشنگتن هراس دارد اما حالا به نظر می‌رسد مسئله ایران فرصتی تاریخی برای اروپا ایجاد کرده تا با اتخاذ سیاست مستقلانه جلوی زورگویی‌های واشینگتن ایستادگی کند

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۲:۵۶

  جنگ اقتصادی و جاسوسان آن

  محمدحسین جعفریان

  در قدم اول کشاندن این هشدارها به سطح توده‌های مردم رفتار نادرستی است و بیشتر آن‌ها را مضطرب می‌کند. در قدم دیگر باید مرکز یا مراکزی باشند که به این ادعاها بویژه وقتی چنین گسترده طرح می‌شوند رسیدگی کرده و آن‌ها را جدی بگیرند.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۶-۲۲ ۱۴:۰۸

  آیا کالاهای اساسی به سرنوشت سوخت دچار می‌شود؟

  محمدحسین جعفریان

  شما را به خدا دست از این مدیریت آزمون و خطایی بردارید. اکنون دوباره زمزمه راه‌اندازی کارت‌هاست و صرف دریایی از بودجه برای زنده کردن آنچه به دست خود نابود کرده‌ایم!

 • حاجی دلیگانی ۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۱۳:۳۵

  رسانه کانال مهم اعتماد ساز میان دولت و جامعه

  حسینعلی حاجی دلیگانی 

  اگر دیگر کشورها با شرایطی نظیر آنچه که ما اکنون با آن روبه‌رو هستیم مواجه شوند، رئیس جمهور، هیئت دولت و نمایندگان مجلس شب و روز نخواهند داشت تا بتوانند به صورت مرحله‌ای این مشکل را رفع کنند، اما در چنین شرایطی رئیس جمهور ما موضعی‌ای کاملاً انفعالی در پیش گرفته است...

 • حسن بیگی ۱۳۹۷-۰۶-۱۶ ۱۱:۱۵

  مشکل از سوء مدیریت است

  ابوالفضل حسن بیگی

  رسالت اصلی مجالس در شرایط جنگ اقتصادی اتخاذ قوانینی متناسب با آن است.

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۶-۱۶ ۱۱:۰۱

  چرا مردم به سایت‌ فروش خودرو هجوم می‌برند؟

  میثم مهدیار

  بی‌تردید چنانچه امروز نیز از آن همبستگی اجتماعی برخوردار می‌بودیم می‌توانستیم با همگرایی و همبستگی میان مردم از سوء استفاده این شرکت‌ها و یا جابجایی نقدینگی بصورت توده‌ای جلوگیری کرده و مانع افزایش قیمت دلار و یا کالاها بصورت غیر واقعی شویم.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۲:۱۹

  سناریوهای تحول بازار مسکن در نیمه دوم سال

  مهدی غلامی

  سیاست دیگری که اجرای آن در این سال‌ها به افزایش قیمت مسکن کمک کرد، اصرار بر تحریک تقاضا از طریق افزایش چند برابری سقف وام خرید مسکن بود. سیاستی که به دلیل کمبود عرضه مسکن، نتیجه‌ای جز افزایش قیمت مسکن را در پی نداشته است.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۲:۱۸

   کشف نسبت «نماینده» و «گونی»!

  محمدحسین جعفریان

  جناب آقای نماینده! آیا مسبب این مصیبت اوست که شما احمق و نادان خطابش می‌کنید؟ نادانی و حماقت چه کسانی باعث این اوضاع شده و او باید یقه چه کسی را به عنوان مسئول این فاجعه بگیرد؟

 • نقدینگی ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۲۳:۲۱

  شبکه بانکی و پمپاژ روزانه  نقدینگی

   حدود ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که هر ۳۳ ماه میزان آن دو برابر می‌شود.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۱

  رشد اقتصادی کشور با توسعه بنادر

  *فاطمه مقیمی

  در عرصه تجارت دسترسی به بازارهای جهانی اولویت رشد اقتصادی یک کشور محسوب می‌شود، در این راستا بنادر به عنوان شاخص‌ترین رکن اساسی اقتصادی تجاری در یک کشور هستند.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۱۵:۳۵

  نگاهی به حمایت اتاق بازرگانی از الحاق ایران به FATF

  کسرا آصفی

  اخیرا اتاق بازرگانی با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد که در صورت عدم پایبندی ایران به رعایت توصیه‌های چهل گانه FATF، انزوای مالی کشور قطعی خواهد بود.

 • شقاقی شهری ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۴:۴۲

  یاداشت

  ارزش پول ملی طی ۹ ماه ۱۵۰ درصد افت کرد

  تدابیر اشتباه پی در پی باعث تشدید رکود، بیکاری، قاچاق و... شده و عملکرد دولت اصلاً قابل قبول نیست و آمارهای رئیس جمهور و تیم اقتصادی شاید در ظاهر درست باشد، اما با واقعیت جور نیست و برای مردم موشکافی نمی‌شود.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۴:۴۰

  یاداشت

  زمان کارهای بزرگ فرا رسیده است

  امروز هم انبار شدن بخش قابل توجهی از کاغذ وارداتی و ایجاد کمبود تصنعی در بازار، سبب شده است که این کالا، نایاب و بشدت گران شود و در عمل بازار نشر در کشور در رکود قرار گیرد. چاره چیست؟ تا کی باید بخش مهمی‌ از درآمد ملی صرف واردات و دپوی کاغذ شود؟