همه‌ی خبرهای امروز
 • ی ۱۳۹۷-۱۰-۲۷ ۱۳:۲۸

  افزایش سه برابری حجم نقدینگی ایران در ۵ سال اخیر

  حجم نقدینگی ایران در ۵ سال دولت آقای روحانی، بیش از ۳ برابر شده است، نکته پر اهمیتی که در گزارش مجلس مورد اشاره قرار گرفته است، همراه شدن این رشد پرشتاب نقدینگی با کاهش سرعت گردش نقدینگی در کشور است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۱۱:۳۹

  آثار زیانبار دولت فربه بر مردم 

  محمدحسین جعفریان

  روندی که با کمال تأسف ادامه دارد و هر روز که از این اوضاع می‌گذرد، صدماتی هولناک به این سرزمین وارد می‌شود.

 • بالسینی ۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۳:۴۷

  چهره خطرناک بودجه ۹۸؛ بخش‌هایی که بودجه‌های دولت را میبلعند

  اصغر بالسینی

  یادمان نرفته که در ۳ سال اخیر دولت حتی پرداخت بدهی به کشاورزان بابت خرید تضمینی را هم با انتشار اوراق و الزام بانکها به خرید آن جبران کرده است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۵:۰۱

  بازار مسکن کشش افزایش قیمت ندارد

  افشین پروین‌پور

  شاخص دیگر در اقتصاد این است که قیمت‌ها در بازار مسکن وقتی منطقی است که ۲۰ درصد درآمد خانوارها در بخش مسکن، چه در قالب پرداخت اجاره بها و چه به صورت پس انداز و یا وام برای خرید خانه هزینه شود.اکنون در ایران فاصله زیادی با این شاخص وجود دارد؛ لذا این شاخص احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن و اجاره را قوت می‌بخشد.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۴:۵۸

  آیا بازار مسکن برای خریداران آینده‌دار است؟ 

  مهدی غلامی 

  یکی از علل کاهش معاملات را باید در وجود فاصله توان خریداران با قیمت بازار و همچنین خودداری از عرضه توسط فروشندگان که دنبال کسب سود بیشتر در آینده هستند، جست‌وجو کرد.بر این اساس در چند ماه آینده اگر بازار ارز ثبات چندماهه اخیر خود را حفظ کند، دیگر نباید در شهرهای بزرگ منتظر افزایش شدید قیمت‌ها در بازار مسکن باشیم.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۱۷ ۱۱:۵۷

  زمینه ها و تبعات خصوصی سازی در ایران چیست؟

  اهمیت سندیکاها برای کنترل خصوصی سازی 

  میثم مهدیار

  آیا واگذاری به بخش خصوصی تنها راه ممکن است؟ آیا با واگذاری، بنگاه‌ها در سطح ملی یا فراملی رقابت پذیر می‌شوند؟

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۱۵:۴۹

  در این طوفان گرانی به داد مردم برسید

  محمدحسین جعفریان

  در چنین وضعی براستی مسئولان مربوط در دولت، برای قشری که چون کارگران و کارمندان، کمترین افزایش حقوقی نداشته، چه فکری کرده‌اند؟ آیا حضرات تصور می‌کنند با تقدیم یکی دو سبد کالا این فاصله هولناک پر خواهد شد؟

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۲:۳۷

  تولید مسکن با کاهش هزینه نهایی رونق می‌یابد

  مهدی غلامی 

  عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی در کشور سبب شده است تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور در سال‌های ۹۰ تا ۹۵، با افزایش نگران کننده ۱ میلیون واحدی به ۲.۶ میلیون واحد برسد.

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۶:۰۷

  چرا لایحه تعارض منافع در دولت خاک می‌خورد؟

  میثم مهدیار

  این‌ها همه در حالی است که با تزریق ۱۵ هزار میلیارد تومان در این طرح به بخش سلامت نه تنها زیرساخت‌ها تغییر چندانی نکرده‌اند که کیفیت خدمات درمانی در مراکز پزشکی به دلایل مختلف ناشی از اجرای این طرح افت محسوسی نیز داشته‌اند.

 • رضا تنهایی مقدم ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۲

  چرا باید علوم زیر ساختی را به عراق صادر کنیم

  دکتر رضا تنهایی مقدم

  عراق نیازمند ساخت و ساز است از آن طرف صنعت ساختمان، صنعت پیشران در ایران بوده است که البته به دلیل سیاست‌های دوران وزارت آقای آخوندی اکنون در وضعیت رکود به سر می‌برد و سرمایه و نیروی انسانی قابل توجهی در این بخش بیکار مانده است در حالی که می‌توان نیروی کار را به عراق صادر کرد.

 • وحید ارشدی ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۱

  اهمیت سرمایه‌گذاری تجار عراقی در کارخانجات تولیدی ایران 

  دکتر وحید ارشدی

   ایران به عنوان یک کشور توسعه یافته‌تر از عراق از زیرساخت‌های به مراتب بهتری نسبت به کشور همسایه خود برخوردار است و در مقابل عراق نیز به عنوان یک کشور دارای زمین‌های حاصلخیز کشاورزی زیاد و جاذبه‌های گردشگری مذهبی برای ایرانیان فرصت‌های خوبی را در اختیار هم قرار می‌دهند.

 • اصغر بالسینی ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۵:۱۶

  در واکنش به نامه یکی از حامیان دولت مطرح شد

  اقتصاد امروز دست‌پخت اقتصاددانان نئولیبرال و مجریان باورمند آن است

  اصغر بالسینی اقتصاددان و استاد دانشگاه

  دکتر اصغر بالسینی در یادداشتی خطاب به دکتر غنی نژاد از حامیان دولت، نوشت: اقتصاد بحران‌زده ایران دست‌پخت اقتصاددانان نئولیبرال و مجریان باورمند آن است.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۱۳:۴۳

  اقتصاد؛آینده روشن با تکیه بر توان داخلی

  سید حمید طباطبایی

  ترامپ با توجه به واقعیت بازار مجبور به عقب نشینی از شعارهای اولیه شد و هشت کشور را از این تحریم‌ها به طور موقت معاف کرد؛ این کشورها خریدار ۷۵ درصد نفت ایران هستند که این اقدام نه تنها یک عقب نشینی، بلکه پذیرش شکست در تحقق شعار «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» در ابتدای راه تحریم‌ها بود.

 • محمد دهقان ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۱۳:۰۰

  سوددهی شرکت‌های دولتی در گرو خصوصی‌سازی واقعی

  محمد دهقانی

  لازم است تیم‌های مطمئنی در دولت و به طور مشخص در وزارت امور اقتصاد و دارایی برای خصوصی‌سازی ایجاد و افراد متبحر بر خصوصی سازی نظارت کنند تا شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واقعی واگذار شود.

 • رضا مهدوی پور ۱۳۹۷-۰۸-۲۲ ۱۵:۰۹

  خام فروشی نفت؛ خوب یا بد؟

  رضا مهدوی پور

  ما در توسعه زنجیره ارزش باید نگاه بالغانه داشته باشیم، نه والدانه و نه کودکانه رفتار کنیم. بدین معنا که ما به جای «صنعت سیاسی» باید «سیاست صنعتی» داشته باشیم تا از این پیچ نیز عبور کنیم.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۳:۰۵

  آیا FATF  تکرار بازی برجام است؟

  محمدحسین جعفریان

  در چنین شرایطی چرا ما هنوز در برجام باقی مانده‌ایم؟ آیا از این قرارداد که امروز جز خفت نصیب ما نساخته، چه عاید ما می‌شود که هنوز می‌ترسیم حرف خروج از آن را بزنیم؟

 • صادق مردانی ۱۳۹۷-۰۸-۱۳ ۱۵:۲۵

  جای خالی دیپلماسی انرژی

  صادق مردانی 

  آمریکا به دنبال فرسایشی کردن فعالیت‌های ایران و نه حذف ایران از بازار نفت است. به دنبال شرایطی است که به عنوان مثال در بحث اکتشاف، علیرغم عدم وجود مشکلات امنیتی و غیره، ایران به دلیل فشارهای آمریکا یا نتواند قرارداد ببندد و یا بسیار زمانبر باشد.

 • حسین عبداللهی ۱۳۹۷-۰۸-۱۳ ۱۵:۱۷

  چرا طراحی جایگزین سوئیفت مهم است؟

  حسین عطااللهی

  اثبات شده که آمریکا از سیستم سوئیفت به عنوان ابزار رصد اطلاعات مالی کشورها و اعمال فشار دقیق و اثرگذار بر کشورها استفاده می کند.

 • احمد قدسی  ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۴۳

  نظارت بانک مرکزی بر بانک‌های خصوصی 

  احمد قدسی 

  در سال‌هایی که جواز تأسیس بانک‌های خصوصی ارائه شد، بانک مرکزی فاقد معاونت نظارتی بوده و ساختاری برای نظارت بر بانک‌های خصوصی وجود نداشته و همین موضوع، شرایط فعلی را ایجاد کرده است. 

 • میرهادی رهگشای ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۴۱

  صمت و مذاکره با همسایه‌ها 

  میرهادی رهگشای

  در دولت فعلی نگاه وزارت صمت به سمت کشورهای توسعه یافته است و به دنبال تعامل با آنان هستیم. حتی اگر استدلال ما انتقال دانش فنی باشد، این اتفاق تاکنون رخ نداده است

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۴۰

  سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت فاقد استفاده از تجربه‌های توسعه‌ای 

  میثم مهدیار

  در مسیر دستیابی به الگوی توسعه بومی با مسئله «انباشت تجربیات» در کشور مواجهیم. متأسفانه شکست‌ها و توفیقات ما در حوزه‌های گوناگون که با هزینه‌های زیاد انسانی و مالی و زمانی برای ما حاصل آمده‌اند انباشت نمی‌شوند و هر بار دوباره از صفر تجربه می‌کنیم.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۳۷

  کارت بنزین و بازی با زندگی مردم

  محمدحسین جعفریان

  آن‌ها که آن روز فکر می‌کردند با حذف کارت بنزین و تک نرخی کردن آن مشکل قاچاق سوخت را حل کرده‌اند، حالا کجا هستند که طبق ادعای مقامات کشور کف و حداقل این قاچاق از مرزهای مملکت لااقل روزانه ۱۰ میلیون لیتر و به عبارت ساده‌تر، روزانه ۱۵۰ میلیارد تومان است

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده - کراپ‌شده ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۵:۰۵

  تناقضات یک وزیر سابق

  میثم مهرپور

  آخوندی به عنوان بیکارترین وزیر در طول ۲۰۰۰ روز گذشته سرانجام رفتنی شد. رفتنی شد در حالی که هیچ کدام از طرح‌هایش - نه مسکن قسطی و نه مسکن اجتماعی - به فرجام نرسید.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۵:۰۴

  نتیجه 5 سال مدیریت لیبرالی مسکن

  مهدی غلامی

  رونق تولید مسکن می‌توانست به دلیل ارتباط‌های گسترده این صنعت با صنایع دیگر، موجب رونق اقتصاد کشور و خروج آن از رکود شود، ولی با نگاه غلط آخوندی خود دچار رکود عمیق شد.

 • آخوندی ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۵:۰۳

  نتایج اعتماد به بازار آزاد

  افشین پروین پور

  جای سؤال است که آقای آخوندی با چنین کارنامه کاری در دولت یازدهم و دوازدهم از مجلس رأی اعتماد می‌گیرد درحالی که تجربه تلخ عملکرد وی پیش روی نمایندگان قرار داشت.

 • صادرات ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۴:۵۵

  آفت صادرات؛ تعامل قلابی به جای "برون گرایی"

  دکتر رضا تنهایی مقدم 

  در ادبیات اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی سبب افزایش صادرات می‌شود؛ اما واقعیت نشان می‌دهد که کاهش مداوم ارزش پول ملی ایران طی سالیان متمادی، کمک چندانی به صادرات، بخصوص صادرات کالاهای نهایی، نکرده است.

 • سازمان بین‌المللی شفافیت ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۵:۴۵

  شفافیت؛ پادزهر فساد

  عباس هشی 

  اصل ۴۴ قانون اساسی نیز ازسوی رهبر انقلاب در سال ۸۲ برای اجرا ابلاغ شد که در سال ۸۴ تبدیل به قانون شد و دولت باید آن را اجرا می‌کرد که برای هر دو مورد صرفاً شاهد سمینار و همایش بوده‌ایم و اعتراض مقامات به همدیگر.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۵:۴۲

   چرا مدیران ناکارآمد طلبکارند؟!

  محمدحسین جعفریان

  پدر جان شما باید جواب بدهی نه آنکه با خوشمزگی بگویی قاچاق بنزین در جریان است. یا ریاست محترم پلیس تهران بگوید دو تا هم به خارج گریختند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۱۴:۲۴

   کشتی بی‌ناخدای اقتصاد را دریابید

  محمدحسین جعفریان

  تردید نکنید مشی دلالی در اقتصاد و بازار ما شوربختانه نهادینه شده است. در این حالت وقتی شما مقابل دلالان بازار ارز دیوار بکشید، آن‌ها موقتاً به بازارهای دیگر هجوم می‌برند.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۵:۴۴

  احیای ظرفیت‌های پژوهشی شرط تحقق الگو

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نعمتی

  مروری بر موضوعات پایان‌نامه‌های دانشکده اقتصاد نشان می‌دهد تعداد زیادی از این‌ها به‌جای اینکه بر یک مسئله جدی و نهادی کار بکنند و معضلات ارگان‌های اقتصادی و مالی کشور را از نزدیک و میدانی مطالعه کنند، عبارت از یک سری مطالعات کمی و سنجیدن نسبت بین چند متغیر اقتصادی هستند