همه‌ی خبرهای امروز
 • ولی الله سیف  ۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۱۴:۲۸

  رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

  مولفه‌های تحقق اقتصادمقاومتی فراهم شد

  رییس کل بانک مرکزی با تشریح اقدامات صورت گرفته در زمینه تثبیت شرایط اقتصادی و رفع نااطمینانی از فعالیت های اقتصادی، گفت: مولفه‌های اصلی و مورد نیاز تحقق اقتصاد مقاومتی مهیا شد.

 • آیت الله رییسی ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۳:۱۲

  تولیت آستان قدس رضوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما:

  تنها راه فقرزدایی و رفع محرومیت ها تحقق اقتصاد مقاومتی است/افتتاح رواق اختصاصی بانوان در حرم رضوی همزمان با سالروز ولادت حضرت زهرا(س)

  حجت الاسلام والمسلمین رییسی تنها راه فقر زدایی و محرومیت زدایی را اهتمام همه دستگاه ها و نهادها برای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست.

 • عبدالله صوفی ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۰:۵۶

  نقد استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه ویسکانسین بر کتاب خاطرات وزیر سابق اقتصاد؛

  چرا خواندن کتاب "محرمانه‌های اقتصاد ایران" به علاقه‌مندان مسائل اقتصادی توصیه می‌شود؟

  حسینی بهترین گزینه برای تاریخ نویسی مدیریت مشکلات اقتصادی و جریانات مالی کشور در ۱۲-۱۰ سال اخیر است. جواب‌های دقیق و تجزیه تحلیل مسائل و سیاست‌های اقتصادی در شرایط عجیب اقتصاد ایران، اندوخته عظیم علمی و کم‌نظیری درباره تاریخ اقتصادی ایران در اختیار محققین قرار داده است.

 • حاجی آقامیری ۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۵۲

  دولت یازدهم اگر می‌دانست نمی‌تواند دلار را تک نرخی کند، چرا قول داد؟!

  سید رضی حاجی آقامیری

  حاجی آقامیری گفت: مسلما در تک نرخی شدن ارز مشکلات و مسایلی وجود دارد و خود دولت هم بر این امر واقف است، اما تعجب می کنم که اگر مشکلات را می‌دانند چرا قول تک نرخی شدن می‌دهند.

 • لاستیک سازی ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۵:۲۰

  عضو اتاق بازرگانی و تولیدکننده لاستیک ایرانی:

  ۳۰ درصد کارخانه‌های لاستیک‌سازی به دلیل واردات از کره و فرانسه تعطیل شدند

  رناسی گفت: تولیدکننده داخلی بازاری ندارد و بیکار است، از آن طرف انواع لاستیک‌های صنعتی از دیگر کشورها از جمله کره و فرانسه وارد کشور می شود.

 • یحیی آل‌اسحاق ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۹:۰۰

  یادداشت

  دستاوردهای صنعتی انقلاب اسلامی

  یحیی آل اسحاق*

  من به عنوان یک وزیر بازرگانی پس از انقلاب مجبور بودم ۱۰ هزار قلم کالا را وارد کنم اما امروز در اغلب موارد خودکفا و حتی صادرکننده شده ­ایم.

 • مهدی پورقاضی  ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۵:۰۹

  لابی قدرتمندی وجود دارد که اجازه تک نرخی شدن ارز را نمی‌دهد

  می‌گویند منابع نداریم، ترکیه بدون منابع ارز را تک نرخی کرد

  برخی می گویند منابع کافی برای تک نرخی کردن ارز نداریم این درحالی است که ترکیه بدون داشتن منابع ارزی قابل توجه مانند درآمدهای نفتی، ارز خود را تک نرخی کرده است.

 • زنگنه و چیت‌چیان ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۳:۵۳

  تضاد رفتاری وزیر نیرو در واگذاری پروژه‌های داخلی به شرکت‌های خارجی!

  اگرچه وزیر نیرو بارها به توان داخل در ساخت توربین گاز و بخار با بالاترین بازده اذعان داشته است، اما برنامه‌های این وزارت‌خانه برای احداث نیروگاه جدید مغایر با این توان داخلی ارزیابی شده است.

 • جلال پور ۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۳:۱۵

  یادداشتی درباره نحوه برخورد با کسب و کارهای اینترنتی

  با اسنپ و تپسی چه کنیم؟

  محسن جلال پور

  اخبار ضد و نقیضی در باره توقف فعالیت اسنپ و تپسی شنیده می‌شود. نمی دانم این خبرها چقدر واقعیت دارد اما با توجه به شایعاتی که در هفته‌های گذشته درباره این دو شرکت نوپا شنیده شد، افکار عمومی نگران شده است.

 • حاتمی یزدی ۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۳:۵۲

  احمد حاتمی یزد طی یادداشتی از راه های فشار به بدهکاران بانکی می گوید

  فشار به بدهکاران بانکی برای تسویه

  بدین جهت اکنون زمان آن رسیده است که بانک‌ها و بدهکاران تکلیف خود را تعیین کنند. می‌توان از طریق قسط ‌بندی، بخشودگی جرایم و... بدهکاران را ترغیب به تسویه حساب کرد.

 • مسعود نیلی ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۸:۰۶

  مسعود نیلی طی یادداشتی رشد اقتصادی ایران را بررسی کرد

  واکاوی رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی ایران

  مسعودنیلی

  بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی فعلی ناشی از صادرات نفت و فراورده‌های نفتی است.

 • میثم مهرپور ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۷:۲۳

  اشتباه دولت روحانی در موضوع دلار

  هستند دولت‌هایی که به‌رغم اعتقاد کامل به آموزه‌های اقتصاد آزاد، هرازچندگاهی سرکی به بازار عرضه و تقاضا کشیده و منویات فکری خود را، آن‌هم به‌صورت دستوری، بر آن اعمال می‌کنند. از اقتصاد چین که برای افزایش صادرات و مانع‌تراشی بر سر واردات خود، کاهش ارزش پول ملی خود (یوان) را سرلوحه‌ی سیاست‌های پولی قرار داده تا کویت و عمان که به‌واسطه‌ی اقتصاد واردات‌محورشان به‌هیچ‌وجه زیر بار کاهش ارزش دینار و ریال خود نمی‌روند.

 • بخشی ۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۳:۵۷

  یادداشت عضو هیات علمی دانشگاه علامه برای «قدس آنلاین»:

  چرا نهادهایی که معاف از مالیات هستند باید اظهارنامه پر کنند؟

  دکتر لطفعلی بخشی*

  کافی است شرکت های معاف از پرداخت مالیات تمام فعالیت های اقتصادی خود را در دفاتر حسابرسی ثبت کنند تا سازمان مالیاتی حداقل بتواند مالیات های لازم از سایر شرکت هایی که با این نهادها فعالیت اقتصادی دارند را اخذ کند. در این صورت گام بسیار بزرگی در راستای شفاف سازی مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی دولت برداشته می شود.

 • سيگار قاچاق ۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۱۶:۳۰

  تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان به ۳ وزارتخانه از محل عوارض سیگار +سند

  بر اساس مصوبه هیئت دولت، ۱۱۰ میلیارد تومان از محل اخذ عوارض خرده فروشی از سیگار به سه وزارت خانه، بهداشت، آموزش و پرورش و وزرش و جوانان تخصیص یافته است.

 • حاتمی یزدی ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۶:۰۲

  احمد حاتمی یزدی، مدیرعامل اسبق بانک صادرات

  بانک‌های ایرانی نمی‌توانند ارز را به خارجی‌ها حواله کنند!

  با وجود تحریم‌های شبکه‌های بانکی بین‌المللی و به ویژه بانک‌های اروپایی، بانک‌های ما نمی‌توانند ارز خریدار را به مقصدی که مشتری می‌خواهد حواله کنند.

 • محمدرضا نجفي منش ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۳۱

  عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت

  واردات خودرو در شرایط فعلی مکروه است

  رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سهم ۲ درصدی صنعت خودرو از رشد اعلامی توسط دولت برای اقتصاد کشور گفت: واردات خودرو در شرایط فعلی مکروه است.

 • موسایی ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۰۹:۱۶

  یادداشت «رئیس انجمن اقتصاد اسلامی ایران» برای «قدس آنلاین»

  بایدهای مقابله با فقر

  دکتر میثم موسایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران

  متاسفانه برخی از مسئولین چشم خود را بر روی واقعیت های جامعه مانند فقر و محرومیت مردم بسته و توجه به کرامت انسانی شهروندان برایشان به مرحله حداقلی رسیده است که خود این موضوع منشا و ریشه بسیاری از برخوردهای ناصحیح در جامعه است.

 • سید محمود نوابی ۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۸:۰۱

  رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان مطرح کرد؛

  انتقاد از نحوه تعیین بیمه شخص ثالث

  تغییرات نرخ ارز هم اتفاق افتاده و انگیزه صادرات را بیشتر کرده است زیرا صادرات آن آزاد است و بنابر آمار پنج تا شش ماهه امسال صادرات به رقم ۲.۲ درصد افزایش یافته که با ادامه این رقم به بیش از ۵ درصد می‌رسد.

 • کراپ‌شده - سمیعی ۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۳:۱۲

  یادداشت «رئیس اسبق کانون صرافان ایران» برای «قدس آنلاین»

  سود حاصل از نوسانات نرخ ارز به جیب چه کسانی رفت؟

  علی اصغر سمیعی

  اکنون مسئولین محترمی که اجازه می دهند دلار به ۴۲۰۰ تومان برسد و بعد به ضرب تزریق های میلیاردی از طریق صرافی های زیر مجموعه بانک ها به زیر ۳۹۰۰ باز گردد پاسخ دهند که برای این کار چه دلیلی دارند؟

 • اسنک ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۵:۳۹

  ورود بی سر و صدای اسنک‌های آمریکایی به ایران

  س از اجرایی شدن برجام، انتظار می رفت سرمایه گذاری در زیرساخت های ایران افزایش یابد، اما از گوشه و کنار خبر حضور شرکت‌های عرضه محصولات غذایی، پوشاک و غیره در بازار ایران به گوش می رسد، علی‌رغم عدم همکاری بانک‌های بزرگ با ایران، این سوال پیش می آید که آیا این شرکت ها در مبادلات بانکی مشکلی ندارند؟

 • پدرام سلطانی ۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۳:۰۵

  پدرام سلطانی

  زیر و بم بودجه‌نویسی سال ۹۶

  در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌یی که بخش مهمی نیز به شمار می‌رود و به عبارتی بودجه عمرانی دولت را تشکیل می‌دهد که صرف پروژه‌های زیربنایی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و پرداخت بدهی‌های معوق دولت به پیمانکاران می‌تواند بشود، میزان افزایش 9‌درصد دیده شده است، یعنی کمتر از متوسط افزایش کل بودجه و این بخش نشان می‌دهد که دولت محتاطانه‌تر هدف‌گذاری کرده است.

 • دانشمند ۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۷:۴۳

  مسعود دانشمند

  مصائب گرانی ارز

  در صورتی که قادر شویم عرضه و تقاضا را در بازار متعادل کنیم به راحتی می تواند تبدیل به تک نرخی شود . فراموش نکنیم که دو نرخی بودن ارز به معنای وجود رانت و بازار غیر رقابتی است.

 • بهروز هادی زنوز ۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۰۶

  بهروز هادی زنوز

  خطر عدم توازن دخل و خرج دولت در بودجه ۹۶

  دولت یازدهم هرچند از همان ابتدای کار، خود را ملزم به رعایت انضباط مالی و پولی می‌دید، بالاخره در سال ۱۳۹۴ و هفت ماه اول ۱۳۹۵ ناگزیر شد با پیش‌خور کردن درآمدهای نفتی و اخذ تسهیلات بانکی بخشی از کسری بودجه خود را تامین کند.

 • مسعود خوانساری ۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۱:۲۳

  مسعود خوانساری

  ترامپ و آینده اقتصاد ایران

  هیلاری کلینتون رقیب ترامپ قرابت آشکاری به لابی اسرائیلی در سیاست آمریکا و همچنین عربستان دارد. همین رویکرد او را به چهره‌ای غیرسودمند برای ایران تبدیل می‌کرد.

 • خشکسالی ۱۳۹۵-۰۸-۲۰ ۱۰:۲۹

  اسما روانخواه

  مدیریت آب، از انتقال آب دریا دشوارتر نیست