همه‌ی خبرهای امروز
 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۰۹:۳۸

  باتلاق محمد بن سلمان برای سعودی‌ها

  محمد صادق کوشکی

  وضعیت فعلی حکومت عربستان در منطقه به صورتی است که در یک کلاف سردرگم گرفتارشده است. سعودی‌ها سعی داشتند با توطئه و فشار بر لبنان و ایجاد جنگ روانی علیه حزب الله و نیروهای مقاومت و تصور همراهی آمریکا و اسرائیل با آن‌ها در این اتفاقات، جایگاهی برای خود در منطقه ایجاد کنند

 • مصیب نعیمی ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۰۹:۳۴

  عربستان بازیگر اصلی استعفای سعد حریری

  مصیب نعیمی

  ارزیابی اولیه از اســتعفای ســعد حریری، نحوه اســتعفا و مکان آن نشان دهنده این موضوع اســت که عربســتان بازیگر اصلی این اســتعفا می باشــد؛ زیرا مواردی نظیر احضار فوری در مکانی نامعلوم در نقطه ای از عربســتان، پوشش توسط شبکه العربیه و دســت نوشته ای که ســعد حریری متن استعفای خود را از روی آن قرائت می کرد

 • رحیمی ۱۳۹۶-۰۸-۱۰ ۱۰:۲۶

  فلسطین؛ از بالفور تا وعده الهی

  محمد مهدی رحیمی

  دوم نوامبر ۲۰۱۷ ( ۱۱ آبان ماه جاری) مصادف است با یکصدمین سالگرد صدور «اعلامیه بالفور»، یادداشتی که جیمز بالفور وزیر امور خارجه انگلیس‌ خطاب به «روتشیلد» ارسال نموده و در آن نظر مساعد دولت‌ انگلستان‌ نسبت‌ به‌ «تشکیل‌ یک‌ کشور یهودی‌ در فلسطین» ‌ را اعلام کرد.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۹:۵۵

  داعش در افغانستان، بازیگر بازی بزرگ جدید

  پیرمحمد ملازهی

  قضاوت منصفانه ساده نیست و اگر موضوع از زاویه صرفاً امنیتی نگاه شود به دشواری می توان برداشت کسانی را که وجود نوعی خلأهای امنیتی را مطرح می‌کنند، نادیده گرفت. این خلأهای امنیتی چگونه به وجود می‌آیند، بحث جداگانه‌ای است و بازار اتهام‌زنی را حتی در درون ارگ ریاست جمهوری به پیش می‌برند.

 • اردوغان ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۰۸:۵۷

  پایان قمار اردوغان

  رضا هادی زاده

  در این یادداشت برآنیم تا با توجه به وضعیت جدید منطقه (بعد از پیروزی‌های محور مقاومت در سوریه و عراق، اختلافات قطر و عربستان و همچنین بحران تجزیه طلبان کرد) سیاست خارجی اعلامی و اعمالی ترکیه را تا حدودی شرح دهیم. به همین دلیل نویسنده با بیان فراز و نشیب‌های منطقه و سیاست‌های متفاوت و گاها متعارض این کشور در قبال قدرت‌های بزرگ و حتی کشورهای جنوب شرق آسیا، تصویری از واقعیت‌های تاریخی در سال‌های گذشته را ترسیم می‌کند.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۰۹:۵۷

  زورگویی؛ محور سیاست خارجی آمریکا

  محمد صادق کوشکی

  تجربه سال‌های پس از انقلاب در نحوه رفتار آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی و سایر کشورهای جهان و حتی متحدان خودشان از جنگ جهانی دوم تاکنون نشان می‌دهد، محور رفتار آمریکا بر اساس یک اصل ثابت در سیاست خارجی در عرصه بین المللی استوار است و آن عمل بر اساس قدرت است.

 • هانی زاده ۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۰۹:۵۷

  اردوغان و چرخش به شرق

  حسن هانی زاده

  سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به تهران و رایزنی وی با مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی، به شکل گیری یک بلوک جدید منطقه ای منجر خواهد شد.

 • آشوب در کاتالونیا ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۰۹:۴۷

  در کاتالونیا چه می‌گذرد؟

  عطش استقلال طلبی دراروپا منتشر می شود

  احمد یوسفی صراف

  ملی گرایان کاتالونیا معتقدند که محل تولدشان به سبب دارا بودن زبان، تاریخ، فرهنگ و حتی پرچم متفاوت با اسپانیا، یک منطقه متفاوت از این کشور است، به همین سبب باید بالاترین میزان استقلال مالی نیز در آنجا شکل گیرد. منطقه کاتالونیا ۱۶ درصد از جمعیت اسپانیا را در خود جای داده است و یکی از صنعتی ترین بخش های اسپانیا است؛

 • اعلام نتایج همه پرسی اقلیم ۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۰۹:۵۴

  عواقب یک همه پرسی لجوجانه

  احمد یوسفی صراف

  حالا دیگر مسعود بارزانی، اقلیم کردستان عــراق را به جایی رســاند کــه به تحلیل بســیاری از کارشناســان، نقطه بازگشتی برای آن نمانده است.

 • سیامک باقری ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۰۴:۵۲

  ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎﻯ ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻗﻠﻴﻢ ﻭ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻯ ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ

  سیامک باقری

  ﻫﻤﻪ ﭘﺮﺳﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ ﺩﺭ ﺷﺮﺍﻳﻄﻰ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣ ﻰﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺧﺎﻭﺭﻣﻴﺎﻧﻪ ﺩﭼﺎﺭ ﺩﺭﮔﻴﺮﻯ ﺑﺰﺭﮔﻰ ﺑﺎ ﺗﺮﻭﺭﻳﺴــ ﺖﻫﺎ ﻭ ﺩﺍﻋﺶ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻳﻦ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻟﻄﻤﺎﺕ ﺑﺴــﻴﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩﻯ ﺑــﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺗﺤﻤﻴﻞ ﻛﺮﺩ ﻩﺍﺳﺖ.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۵

  درنگی بر جنایات علیه مسلمانان روهینگیا

  حران میانمار و کشتار مسلمانان دو پیامد مهم دارد؛ نخست آنکه بر چالش‌های امنیتی منطقه می‌افزاید و از سوی دیگر با توجه به جایگاه بودائیان در چین، به تنش میان پکن و جهان اسلام منجر می‌شود.

 • فتحی شقاقی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۱

  «شهید فتحی شقاقی»؛ احیاشده خمینی

  دکتر فتحی شقاقی پزشکی است فلسطینی که در بیمارستان ویکتوریا در بیت‌المقدس مشغول طبابت است؛ اما این صرفاً ظاهر ماجراست و در نهان، او در کنار دوستانش رهبری سازمان تازه تأسیس جهاد اسلامی را برعهده دارد.

 • پروژه اصلاحات خطرناک عربستان سعودی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۲:۵۳

  سازمان‌های عربی ـ اسلامی مجری سیاست‌های سعودی در منطقه

  عربستان سعودی با اعمال نفوذ و قدرت خود بر سازمان‌ها و نهادهای عربی و اسلامی مختلف، آن‌ها را به یکی از شعبه‌های وزارت خارجه خود مبدل ساخته است.

 • السعودية و اسرائيل ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۲:۴۱

  تداوم تجاوزگری صهیونیسم در سوریه و تکرار مجدد ناکامی‌ها

  اقدامات خصمانه صهیونیست‌ها علیه نیروهای مقاومت در سوریه با نقض حریم هوایی لبنان صورت گرفته است؛ مسئله‌ای که صدای مقامات لبنانی را نیز درآورده است و آن‌ها اکنون قصد دارند از تل‌آویو در شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کنند.

 • امام موسی صدر ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۲:۳۷

  امام موسی صدر؛خورشیدی پشت ابرهای تیره مدعیان حقوق بشر

  سازمان ملل متحد با تصویب مدارک بین­المللی متعددی ناپدید شدن اجباری را تقبیح کرده است که از آن جمله می‌توان به اعلامیه مجمع عمومی این سازمان در 18 دسامبر 1992 اشاره کرد. این اعلامیه طی قطعنامه­ای تحت عنوان «اعلامیه حمایت از همه اشـخاص در قـبال‌ نـاپدیدشدگی اجباری» صادر شده است.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۰۹:۱۱

  ﺍﮔﺮ ﻣﺎ ﻛﻮتاه ﺑﻴﺎﻳﻴﻢ ﺩﺷﻤﻦ ﺟﻠﻮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺁﻣﺪ

  پیرمحمد ملازهی

  ﺩﻭ ﺳــﺎﻝ ﺍﺯ ﻧﻬﺎﻳﻰ ﺷﺪﻥ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﻭ ﺣﺪﻭﺩ ﻳﻚ ﺳــﺎﻝ ﻭ ﻧﻴﻢ ﺍﺯ ﺍﺟﺮﺍﻳﻰ ﺷﺪﻥ ﺁﻥ میﮔﺬﺭﺩ. ﺗﺎ ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﺍﺟﺮﺍﻳﻰ ﺷﺪﻥ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﺗﺼﻮﺭ ﻭ ﺗﻠﻘﻰ ﺍﻳﻦ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﺗﻤﺎﻡ ﺗﺤﺮﻳ ﻢﻫﺎﻯ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ ﻛﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺩﺭ سالﻫﺎﻯ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻭﺿﻊ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺭﺍ ﺑﺮﻃﺮﻑ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻛﺮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﻧﻈﺎﻡ ﻭ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﺗﺤﺮیمﻫﺎ ﻣﻨﺠﺮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.

 • صالحی ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۰۹:۳۲

  آمریکای قلدر و هیئت کم‌فروغ نظارت بر برجام

  احسان صالحی طالقانی

  برجام و مذاکرات هسته‌ای، راهی بود که جمهوری اسلامی انتخاب کرد تا بار تحریم‌ها از دوش مردم برداشته شود؛ در واقع، دولت‌ها در سال‌های پس از انقلاب و بویژه پس از دفاع مقدس موظف بودند که اقتصاد کشور را به‌گونه‌ای از درون مقاوم کنند

 • سوریه ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۱۱:۵۹

  شکست محاصره «مروارید فرات» با حماسه‌آفرینی رزمندگان مقاومت

  رامین حسین آبادیان

  یکی از عوامل مؤثر در تداوم محاصره دیرالزور، اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا بوده است. آمریکایی‌ها که تحت پوشش ائتلاف نمایشی ضد داعش در سوریه فعال هستند، در طول سال‌های گذشته بارها مواضع ارتش سوریه را به ادعای خود به صورت اشتباهی! در اطراف دیرالزور هدف قرار داده‌اند.

 • ارتش ترکیه ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۱۱:۵۰

  تحولات سیاست خارجی ترکیه در پرتو کودتای نظامی

  درحالی‌که ترکیه تلاش می‌کرد تا سیاست خارجی خود را بر اساس روابط حسنه با سایر کشورها شکل دهد، کودتای جولای 2016 سبب شد تا در مقابل نیروهای حامی کودتا موضع خود را تغییر دهد و به سمت دولت‌هایی حرکت کند که کودتا را محکوم کردند.

 • رژیم صهیونیستی ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۱۱:۲۵

  تحلیلی بر رزمایش کم سابقه «نورداگان» در سرزمین‌های اشغالی

  رژیم صهیونیستی نگران چیست؟

  صهیونیست‌ها می‌بینند ایران کم کم دارد مرز زمینی با آنها پیدا می‌کند. در واقع نه تنها محاسبات اندیشکده‌ها و اتاق های فکر کشورهای غربی پیرامون شکست جبهه مقاومت و مشغول کردن جهان اسلام به جنگ داخلی محقق نشد بلکه نیروهای جبهه مقاومت با تجارب ذی قیمتی که در صحنه نبرد سوریه و عراق علیه تکفیری‌ها به دست آوردند توان عملیاتی و رزمی خود را افزایش داده‌اند.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۱۱:۱۹

  دستاوردهای «زودهنگام» عملیات «دیرالزور»

  آمریکایی‌ها می‌خواستند دیرالزور سوریه را دو دستی به داعش بدهند، اما مقاومت جانانه نزدیک به 10هزار مدافع شهر، این آرزوی کاخ سفید را بر باد داد.

 • میانمار ۱۳۹۶-۰۶-۲۱ ۰۹:۳۰

  «ﺩﻳﭙﻠﻤﺎﺳﻰ ﺧﻂ ﺩﻭ» ﻋﺮﺻﻪ نوینﺣﻀﻮﺭ «ﺁﺗﺶ ﺑﻪ ﺍﺧﺘﻴﺎﺭﻫﺎ»

  محمدحسین علم الهدی

  ﺑﺎﻻ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺟﻨﺎﻳﺎﺕ ﻋﻠﻴﻪ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺭﻭﻫﻴﻨﮕﻴﺎ در میانمار سابقه ای 50 ﺳــﺎﻟﻪ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺍﻃﻼع رسانی ﻭﺳﻴﻊ ﺍﺗﻔﺎﻗﺎﺕ ﺗﻠﺦ ﻭ ﻧﺎﮔﻮﺍﺭ ﭼﻨﺪ ﻫﻔﺘﻪ ﮔﺬﺷﺘﻪ، ﺍﻓﻜﺎﺭ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﺩﺭ ﺳﻄﺢ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺸﺪﺕ ﺟﺮﻳﺤﻪ ﺩﺍﺭ ﻛﺮﺩﻩﺍﺳﺖ.

 • هانی زاده ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۰۹:۴۰

  کشتار مسلمانان میانمار و سکوت جهانی

  حسن هانی زاده

  سران کشــورهای عضو ســازمان همکاری های اسلامی در نشستی در آستانه پایتخت قزاقستان با صدور بیانیه ای با محکوم کردن کشتار مسلمانان روهینگیا، خواستار ارســال کمک های فوری به مسلمانان میانمار شدند.

 • رحیمی ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۱:۵۴

  سناریوهای عقیم آل‌سعود برای خروج از مرداب یمن

  محمد مهدی رحیمی

  از نکات قابل توجه در بحران شبه جریزه عربستان آن است که سعودی در ادعای خود مبنی بر حضور ایران در یمن و استفاده از ابزار ایران هراسی برای توجیه افکار عمومی داخلی و مردم منطقه کاملا ناکام بوده است و اکنون متهم ردیف اول در وضعیت بحرانی اجتماعی، بهداشتی و امنیتی یمن، حکومت ریاض است.

 • شهدای حزب الله لبنان ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۱:۵۱

  درس‌های جنایت «صبرا و شتیلا»

  رامین ولی زاده میدانی

  جنایت صهیونیست­ ها در اردوگاه­های فلسطینی به‌ اندازه‌ای وحشتناک بود که آن‌ها نتوانستند این موضوع را در پشت پرده نگه‌دارند. بر این اساس رژیم صهیونیستی ناچار شد کمیته­ای در این خصوص تشکیل دهد

 • السيد حسن نصرالله ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۱:۳۱

  عرق‌هایم را پاک نکردم تا دشمن سو استفاده نکند

  با همه علاقه‌ای که به فرزندم دارم، اعلام می کنم که آخرین تبادلی که ما با صهیونیست‌ها انجام خواهیم داد، پیکر سید هادی خواهد بود. یعنی پیکر فرزند من تفاوتی با پیکر سایر شهدای مقاومت ندارد؛ نه تنها فرزند من که من هم تفاوتی با بقیه پدران شهدا ندارم و این، برای لبنانی‌ها چیز تازه ای بود.

 • داعش ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۱:۱۶

  تکرار تاریخ برای مقاومت با راندن تکفیری‌ها از «القلمون غربی»

  پس از راندن اشغالگران صهیونیست از سال 2000 از جنوب لبنان، تاریخ دوباره تکرار شد و این‌بار عوامل این رژیم یعنی تکفیری‌های داعش و جبهه‌النصره در یک دستاورد تاریخی و ماندگار، از مرزهای سوریه و لبنان بیرون رانده شدند.

 • حسن هانی زاده ۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۰۳

  دیرالزور و آخرین گام پیروزی

  حسن هانی زاده

  ﺷــﻬﺮ ﺩﻳﺮﺍﻟﺰﻭﺭ ﺩﺭ ﺷﺮﻕ ﺳــﻮﺭﻳﻪ ﻭ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﻳﻜﻰ ﻣﺮﺯ ﻣﺸﺘﺮﻙ ﺍﻳﻦ ﻛﺸــﻮﺭ ﺑﺎ ﻋﺮﺍﻕ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺳﻪ ﺳﺎﻝ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻣﺮﻛﺰ ﺍﻋﺰﺍﻡ ﻧﻴﺮﻭﻫﺎﻯ ﺩﺍﻋﺶ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺍﻳﻦ ﻛﺸﻮﺭ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺭﻗﻪ، ﺍﺩﻟﺐ ﻭ ﺣﻤﺺ ﺗﻠﻘﻰ میﺷﺪ. ﻧﻴﺮﻭﻫﺎﻯ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳﻰ ﻭ ﺑﺎﺯﻳﮕــﺮﺍﻥ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺩﺍﺧﻠﻰ ﺳﻮﺭﻳﻪ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺗﺮﻛﻴﻪ، ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺍﺭﺩﻥ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺗﻤﺎﻡ ﺗﻮﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻯ ﺗﻘﻮﻳﺖ ﺩﺍﻋﺶ ﺩﺭ ﺷــﻬﺮ ﺩﻳﺮﺍﻟﺰﻭﺭ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ؛ ﺯﻳﺮﺍ ﺗﻤﺎﻡ ﭼﺎ ﻩﻫﺎﻯ ﻧﻔﺖ ﺳﻮﺭﻳﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ.

 • سیامک باقری ۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۰۹:۳۰

  گفتمان مقاومت بحران سوریه را پایان داد

  سیامک باقری

  ﺷــﻮﺍﻫﺪ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻬﻰ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺣﺎﻣﻴﺎﻥ ﺍﻳﻦ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻭ ﺧﺸــﻮﻧﺖ ﺩﺭ ﺳﻮﺭﻳﻪ، ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺣﺎﺿﺮ ﺩﻳﺪﮔﺎﻩ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻋﻮﺽ ﻛﺮﺩﻩ ﻭ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﻳﻦ ﭼﺮﺧﺶ ﻧﻴﺰ ﻋﻮﺍﻣﻞ ﻣﻴﺪﺍﻧﻰ ﺍﺳﺖ. ﺑﺮ ﻫﻤﻴﻦ ﻣﺒﻨﺎ ﻣ ﻰﺗﻮﺍﻥ ﭘﻴﺶ ﺑﻴﻨﻰ ﻛﺮﺩ ﺑﺰﻭﺩﻯ ﺳــﻮﺭﻳﻪ ﺷﺎﻫﺪ ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﺑﺰﺭﮔﻰ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ. ﻋﻮﺍﻣﻞ ﻣﺆﺛﺮﻯ ﻛﻪ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﻋﻤﺮ ﺩﺍﻋﺶ ﺩﺭ ﺳﻮﺭﻳﻪ ﺭﺍ ﺭﻗﻢ ﺯﺩ.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۹:۳۳

  مدارا و آرامش اجباری ترامپ در قبال کره شمالی

  پیرمحمد ملازهی

  برخــی اعتقــاد دارند رویکــردی که کره شمالی درباره فناوری هسته ای و آزمایشات موشکی در پیش گرفته است اگر ایران نیز درباره فناوری هسته ای در پیش می گرفت به نتیجه بهتری نسبت به برجام و مذاکرات هسته ای دست پیدا می کرد.