همه‌ی خبرهای امروز
 • محمد مهدی رحیمی دیروز ۱۱:۲۸

  سرنوشت شیخ

  محمد مهدی رحیمی

  حقیقت این است که اگر نگاهی به جوامع اسلامی و در راس آنها جمهوری اسلامی ایران که داعیه ام القرا بودن جهان اسلام را دارد، بیندازیم به اتفاقی تاثربرانگیز پی می بریم و آن غربت شیخ و مسلمانان مظلوم نیجریه در میان مسلمانان است

 • یوسفی صراف ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۰۹:۲۳

  افغانستان همچنان مأمن تروریست ها

  احمد یوسفی صراف

  بــا نگاهی به حملات پیاپی داعش و القاعده در هفته گذشــته در افغانســتان و بررسی اهداف تعیین شده این حملات و همچنین مقایسه آن با اهداف حملات سه ماهه اخیر در این کشور، می توان براحتی به این نتیجه رســید که نه تنها داعش برای تجدید قوا به افغانستان بازگشته است

 • احمد یوسفی صراف ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۰۹:۳۷

  افغانستان، بهشت آمریکایی داعش

  احمد یوسفی صراف

  با نگاهی به حملات پیاپی داعش و القاعده در هفته گذشته در افغانستان و بررسی اهداف تعیین شده این حملات و همچنین مقایسه آن با اهداف حملات ۳ ماهه اخیر در این کشور می توان به راحتی به این نتیجه رسید که نه تنها داعش برای تجدید قوا به افغانستان بازگشته است بلکه درحال تدارک برای گرفتن انتقام از شیعیان مظلوم این کشور است.

 • پیرمحمد ملازهی ۱۳۹۶-۱۰-۰۳ ۰۹:۱۵

  آمریکا و ایجاد داعش در افغانستان

  پیرمحمد ملازهی

  در نگاه جمعیت اسلامی، برکناری عطا محمد نور به معنای نادیده گرفتن توافق تأسیس دولت وحدت ملی تلقی شده است. به همین دلیل نگرانی از نپذیرفتن این برکناری از طرف وی، گمانه زنی‌های متفاوتی را مطرح کرده است. به لحاظ نظری می‌توان گفت سه گزینه محتمل وجود دارد؛ اول: محمد نور برکناری خود را نپذیرد و دست به مقاومت بزند. دوم: دولت وحدت ملی دچار شکاف جدی شود و شکست بخورد. سوم: نوعی مصالحه شکل بگیرد و محمد نور به مقام دیگری منصوب شود.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۶-۰۹-۲۸ ۱۱:۵۹

  نمایش تکراری «هیلی» و به کاهدان زدن «ترامپ»

  محمد مهدی رحیمی

  دولت ترامپ از یک سو اختلافات جدی با بسیاری از مقامات کشورهای غربی دارد و هم پیمان ساختن آنها برایش کاری طاقت فرساست و از سوی دیگر در چند وقت اخیر با ناکامی‌های جدی‌ای در منطقه غرب آسیا مواجه بوده است و نقشه هایش برای سوریه، عراق، یمن، کردستان و ... نقش بر آب شده است.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۱۳:۵۹

  قدس اسلامی

  محمد مهدی رحیمی

  ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتی و برای جلب رای یهودیان و کسب حمایت لابی‌های صهیونیست، یکی از شعارهای اصلی خود را انتقال سفارت کشورش از تل آویو به بیت المقدس عنوان کرد، موضوعی که از همان زمان با سرو صدای زیادی روبرو شد و بسیاری از مقامات کشورهای مختلف و کارشناسان مسلمان و غیرمسلمان نسبت به عواقب عملی شدن این تصمیم در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات هشدار دادند

 • احمد یوسفی صراف ۱۳۹۶-۰۹-۱۹ ۰۹:۲۷

  اراده ای برای نابودی اشغالگر

  احمد یوسفی صراف

  حالا دیگر ترامپ پا در میدانی گذاشت که انتها و سرنوشت آن اصلا دراختیار آمریکا و رژیم صهیونیستی نخواهد بود. تصمیم انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی از تلاویو به بیت المقدس هرچند با مخالفت های شدید برخی دولت مردان آمریکا و شرکای اروپایی این کشور همراه بود اما این پافشاری رئیس جمهور آمریکا برای این انتقال نشان از اهداف بزرگتری در آینده خواهد بود.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۱۲:۴۰

  کیمیای وحدت

  محمد مهدی رحیمی

  وحدت امت اسلامی یکی از مهمترین مسایلی است که قرآن کریم و معصومین (ع) بدان توجه خاصی داشته اند. خداوند در قرآن کریم، هر جا سخن از وحدت و یک پارچگی است، آن را می ستاید و هر جا که از اختلاف و دو دستگی سخن به میان آید، آن را نکوهش می کند. قرآن در موارد گوناگون به مسئله مهم وحدت می پردازد و از بشریت می خواهد که همگی به ریسمان الهی چنگ بزنند و از تفرقه و جدایی بپرهیزند. «به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید.» (آل عمران-۱۰۳)

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۰۷:۵۵

  جنون محمد بن سلمان دامنگیر سعودی‌ها می شود

  محمد صادق کوشکی

  مقایسه بین شخصیت محمد بن سلمان و صدام نشان می‌دهد که این دونفر شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند و به نوعی محمد بن سلمان صدام روزگار فعلی است، زیرا هر دو افرادی هستند که از موقعیت بالا،تحصیلات، استعداد و توانمندی خاصی برخوردار نیستند و هر دو فاقد تجربه سیاسی- نظامی و بسیار خود محور و جاه طلب هستند و برای رسیدن به قدرت تعداد زیادی از چهره‌های شاخص سیاسی کشورشان را حذف و با ابزار زور به قدرت، رسیدند.

 • رحیمی ۱۳۹۶-۰۹-۰۴ ۰۹:۰۸

  داعش؛ از پایان سیطره تا نابودی تفکر

  محمدمهدی رحیمی

  آخرین روز تابستان بود که فرمانده دلیر محور مقاومت، سردار قاسم سلیمانی، در مراسم بزرگداشت یکی از فرماندهان شهید ایرانی در میدان مبارزه با تروریسم، سخن از پایان حکومت داعش بر عراق و سوریه تا سه ماه آینده داد.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۰۹:۳۸

  باتلاق محمد بن سلمان برای سعودی‌ها

  محمد صادق کوشکی

  وضعیت فعلی حکومت عربستان در منطقه به صورتی است که در یک کلاف سردرگم گرفتارشده است. سعودی‌ها سعی داشتند با توطئه و فشار بر لبنان و ایجاد جنگ روانی علیه حزب الله و نیروهای مقاومت و تصور همراهی آمریکا و اسرائیل با آن‌ها در این اتفاقات، جایگاهی برای خود در منطقه ایجاد کنند

 • مصیب نعیمی ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۰۹:۳۴

  عربستان بازیگر اصلی استعفای سعد حریری

  مصیب نعیمی

  ارزیابی اولیه از اســتعفای ســعد حریری، نحوه اســتعفا و مکان آن نشان دهنده این موضوع اســت که عربســتان بازیگر اصلی این اســتعفا می باشــد؛ زیرا مواردی نظیر احضار فوری در مکانی نامعلوم در نقطه ای از عربســتان، پوشش توسط شبکه العربیه و دســت نوشته ای که ســعد حریری متن استعفای خود را از روی آن قرائت می کرد

 • رحیمی ۱۳۹۶-۰۸-۱۰ ۱۰:۲۶

  فلسطین؛ از بالفور تا وعده الهی

  محمد مهدی رحیمی

  دوم نوامبر ۲۰۱۷ ( ۱۱ آبان ماه جاری) مصادف است با یکصدمین سالگرد صدور «اعلامیه بالفور»، یادداشتی که جیمز بالفور وزیر امور خارجه انگلیس‌ خطاب به «روتشیلد» ارسال نموده و در آن نظر مساعد دولت‌ انگلستان‌ نسبت‌ به‌ «تشکیل‌ یک‌ کشور یهودی‌ در فلسطین» ‌ را اعلام کرد.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۹:۵۵

  داعش در افغانستان، بازیگر بازی بزرگ جدید

  پیرمحمد ملازهی

  قضاوت منصفانه ساده نیست و اگر موضوع از زاویه صرفاً امنیتی نگاه شود به دشواری می توان برداشت کسانی را که وجود نوعی خلأهای امنیتی را مطرح می‌کنند، نادیده گرفت. این خلأهای امنیتی چگونه به وجود می‌آیند، بحث جداگانه‌ای است و بازار اتهام‌زنی را حتی در درون ارگ ریاست جمهوری به پیش می‌برند.

 • اردوغان ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۰۸:۵۷

  پایان قمار اردوغان

  رضا هادی زاده

  در این یادداشت برآنیم تا با توجه به وضعیت جدید منطقه (بعد از پیروزی‌های محور مقاومت در سوریه و عراق، اختلافات قطر و عربستان و همچنین بحران تجزیه طلبان کرد) سیاست خارجی اعلامی و اعمالی ترکیه را تا حدودی شرح دهیم. به همین دلیل نویسنده با بیان فراز و نشیب‌های منطقه و سیاست‌های متفاوت و گاها متعارض این کشور در قبال قدرت‌های بزرگ و حتی کشورهای جنوب شرق آسیا، تصویری از واقعیت‌های تاریخی در سال‌های گذشته را ترسیم می‌کند.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۰۹:۵۷

  زورگویی؛ محور سیاست خارجی آمریکا

  محمد صادق کوشکی

  تجربه سال‌های پس از انقلاب در نحوه رفتار آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی و سایر کشورهای جهان و حتی متحدان خودشان از جنگ جهانی دوم تاکنون نشان می‌دهد، محور رفتار آمریکا بر اساس یک اصل ثابت در سیاست خارجی در عرصه بین المللی استوار است و آن عمل بر اساس قدرت است.

 • هانی زاده ۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۰۹:۵۷

  اردوغان و چرخش به شرق

  حسن هانی زاده

  سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به تهران و رایزنی وی با مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی، به شکل گیری یک بلوک جدید منطقه ای منجر خواهد شد.

 • آشوب در کاتالونیا ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۰۹:۴۷

  در کاتالونیا چه می‌گذرد؟

  عطش استقلال طلبی دراروپا منتشر می شود

  احمد یوسفی صراف

  ملی گرایان کاتالونیا معتقدند که محل تولدشان به سبب دارا بودن زبان، تاریخ، فرهنگ و حتی پرچم متفاوت با اسپانیا، یک منطقه متفاوت از این کشور است، به همین سبب باید بالاترین میزان استقلال مالی نیز در آنجا شکل گیرد. منطقه کاتالونیا ۱۶ درصد از جمعیت اسپانیا را در خود جای داده است و یکی از صنعتی ترین بخش های اسپانیا است؛

 • اعلام نتایج همه پرسی اقلیم ۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۰۹:۵۴

  عواقب یک همه پرسی لجوجانه

  احمد یوسفی صراف

  حالا دیگر مسعود بارزانی، اقلیم کردستان عــراق را به جایی رســاند کــه به تحلیل بســیاری از کارشناســان، نقطه بازگشتی برای آن نمانده است.

 • سیامک باقری ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۰۴:۵۲

  ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎﻯ ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻗﻠﻴﻢ ﻭ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻯ ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ

  سیامک باقری

  ﻫﻤﻪ ﭘﺮﺳﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ ﺩﺭ ﺷﺮﺍﻳﻄﻰ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣ ﻰﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺧﺎﻭﺭﻣﻴﺎﻧﻪ ﺩﭼﺎﺭ ﺩﺭﮔﻴﺮﻯ ﺑﺰﺭﮔﻰ ﺑﺎ ﺗﺮﻭﺭﻳﺴــ ﺖﻫﺎ ﻭ ﺩﺍﻋﺶ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻳﻦ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻟﻄﻤﺎﺕ ﺑﺴــﻴﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩﻯ ﺑــﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺗﺤﻤﻴﻞ ﻛﺮﺩ ﻩﺍﺳﺖ.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۵

  درنگی بر جنایات علیه مسلمانان روهینگیا

  حران میانمار و کشتار مسلمانان دو پیامد مهم دارد؛ نخست آنکه بر چالش‌های امنیتی منطقه می‌افزاید و از سوی دیگر با توجه به جایگاه بودائیان در چین، به تنش میان پکن و جهان اسلام منجر می‌شود.

 • فتحی شقاقی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۱

  «شهید فتحی شقاقی»؛ احیاشده خمینی

  دکتر فتحی شقاقی پزشکی است فلسطینی که در بیمارستان ویکتوریا در بیت‌المقدس مشغول طبابت است؛ اما این صرفاً ظاهر ماجراست و در نهان، او در کنار دوستانش رهبری سازمان تازه تأسیس جهاد اسلامی را برعهده دارد.

 • پروژه اصلاحات خطرناک عربستان سعودی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۲:۵۳

  سازمان‌های عربی ـ اسلامی مجری سیاست‌های سعودی در منطقه

  عربستان سعودی با اعمال نفوذ و قدرت خود بر سازمان‌ها و نهادهای عربی و اسلامی مختلف، آن‌ها را به یکی از شعبه‌های وزارت خارجه خود مبدل ساخته است.

 • السعودية و اسرائيل ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۲:۴۱

  تداوم تجاوزگری صهیونیسم در سوریه و تکرار مجدد ناکامی‌ها

  اقدامات خصمانه صهیونیست‌ها علیه نیروهای مقاومت در سوریه با نقض حریم هوایی لبنان صورت گرفته است؛ مسئله‌ای که صدای مقامات لبنانی را نیز درآورده است و آن‌ها اکنون قصد دارند از تل‌آویو در شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کنند.

 • امام موسی صدر ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۲:۳۷

  امام موسی صدر؛خورشیدی پشت ابرهای تیره مدعیان حقوق بشر

  سازمان ملل متحد با تصویب مدارک بین­المللی متعددی ناپدید شدن اجباری را تقبیح کرده است که از آن جمله می‌توان به اعلامیه مجمع عمومی این سازمان در 18 دسامبر 1992 اشاره کرد. این اعلامیه طی قطعنامه­ای تحت عنوان «اعلامیه حمایت از همه اشـخاص در قـبال‌ نـاپدیدشدگی اجباری» صادر شده است.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۰۹:۱۱

  ﺍﮔﺮ ﻣﺎ ﻛﻮتاه ﺑﻴﺎﻳﻴﻢ ﺩﺷﻤﻦ ﺟﻠﻮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺁﻣﺪ

  پیرمحمد ملازهی

  ﺩﻭ ﺳــﺎﻝ ﺍﺯ ﻧﻬﺎﻳﻰ ﺷﺪﻥ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﻭ ﺣﺪﻭﺩ ﻳﻚ ﺳــﺎﻝ ﻭ ﻧﻴﻢ ﺍﺯ ﺍﺟﺮﺍﻳﻰ ﺷﺪﻥ ﺁﻥ میﮔﺬﺭﺩ. ﺗﺎ ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﺍﺟﺮﺍﻳﻰ ﺷﺪﻥ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﺗﺼﻮﺭ ﻭ ﺗﻠﻘﻰ ﺍﻳﻦ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﺗﻤﺎﻡ ﺗﺤﺮﻳ ﻢﻫﺎﻯ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ ﻛﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺩﺭ سالﻫﺎﻯ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻭﺿﻊ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺭﺍ ﺑﺮﻃﺮﻑ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻛﺮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﻧﻈﺎﻡ ﻭ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﺗﺤﺮیمﻫﺎ ﻣﻨﺠﺮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.

 • صالحی ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۰۹:۳۲

  آمریکای قلدر و هیئت کم‌فروغ نظارت بر برجام

  احسان صالحی طالقانی

  برجام و مذاکرات هسته‌ای، راهی بود که جمهوری اسلامی انتخاب کرد تا بار تحریم‌ها از دوش مردم برداشته شود؛ در واقع، دولت‌ها در سال‌های پس از انقلاب و بویژه پس از دفاع مقدس موظف بودند که اقتصاد کشور را به‌گونه‌ای از درون مقاوم کنند

 • سوریه ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۱۱:۵۹

  شکست محاصره «مروارید فرات» با حماسه‌آفرینی رزمندگان مقاومت

  رامین حسین آبادیان

  یکی از عوامل مؤثر در تداوم محاصره دیرالزور، اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا بوده است. آمریکایی‌ها که تحت پوشش ائتلاف نمایشی ضد داعش در سوریه فعال هستند، در طول سال‌های گذشته بارها مواضع ارتش سوریه را به ادعای خود به صورت اشتباهی! در اطراف دیرالزور هدف قرار داده‌اند.

 • ارتش ترکیه ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۱۱:۵۰

  تحولات سیاست خارجی ترکیه در پرتو کودتای نظامی

  درحالی‌که ترکیه تلاش می‌کرد تا سیاست خارجی خود را بر اساس روابط حسنه با سایر کشورها شکل دهد، کودتای جولای 2016 سبب شد تا در مقابل نیروهای حامی کودتا موضع خود را تغییر دهد و به سمت دولت‌هایی حرکت کند که کودتا را محکوم کردند.

 • رژیم صهیونیستی ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۱۱:۲۵

  تحلیلی بر رزمایش کم سابقه «نورداگان» در سرزمین‌های اشغالی

  رژیم صهیونیستی نگران چیست؟

  صهیونیست‌ها می‌بینند ایران کم کم دارد مرز زمینی با آنها پیدا می‌کند. در واقع نه تنها محاسبات اندیشکده‌ها و اتاق های فکر کشورهای غربی پیرامون شکست جبهه مقاومت و مشغول کردن جهان اسلام به جنگ داخلی محقق نشد بلکه نیروهای جبهه مقاومت با تجارب ذی قیمتی که در صحنه نبرد سوریه و عراق علیه تکفیری‌ها به دست آوردند توان عملیاتی و رزمی خود را افزایش داده‌اند.