همه‌ی خبرهای امروز
 • حمله نظامی ۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۰:۳۰

  حمله افراد مسلح به هواداران «ژنرال حفتر» در پایتخت لیبی

  منابع لیبی اعلام کردند که افراد مسلح به تجمع حامیان ژنرال خلیفه حفتر در پایتخت این کشور تیراندازی کرده و چندین نفر را کشته و زخمی کرده‌اند.

 • فلسفه اسلامی ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۱:۱۰

  مروری بر اندیشه سیاسی «طه عبدالرحمن»

   دفاع فلسفی از نظریه ولایت‌ فقیه در بستر فکر اهل تسنن

  اینکه متفکری سنّی‌مذهب، نظریه ولایت‌فقیه را در نظام سیاسی جامعه مطرح می‌کند و به لحاظ فلسفی آن را تئوریزه می‌کند، امری قابل توجه و تحسین است.

 • محمد مهدی رحیمی ۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۷:۰۴

  یادداشت:

  انقلاب بحرین و شعله‌های رو به افزایش

  همزمان با تشدید اقدامات رژیم آل خلیفه، انقلابیون بحرین بر شدت و تنوع فعالیت‌های خود افزوده‌اند؛ تداوم راهپیمایی‌های شبانه و گسترش بیش از پیش آن، صدور چندین اعلامیه از سوی علما و منتفذین در حمایت از شیخ عیسی، توفیقات خوبی در پی داشته و تا حصول نتیجه مطلوب باید با جدیت دنبال شود.

 • ایران هراسی ۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۱:۴۴

  یادداشت:

  «ایران‌هراسی»؛ پروژه محکوم به شکست ورشکستگان غربی ـ عربی علیه جمهوری اسلامی

   آمریکایی‌ها و هم‌پیاله‌های آن از طریق به راه انداختن پروژه ایران‌هراسی تلاش می‌کنند تا مسأله رژیم صهیونیستی به عنوان تهدید اصلی جهان اسلام را به حاشیه رانده و به جای آن، ایران را به عنوان تهدید اصلی کشورهای عربی ـ اسلامی جلوه دهند

 • یمن ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۶:۰۳

  یادداشت:

  تغییر موازنه قدرت در یمن به نفع انقلابیون؛ گرفتاری ریاض در باتلاق خودساخته

  تجربه در طول این دوسال نشان داده است که هرچقدر ماجراجویی سعودی‌ها در یمن بیشتر به طول بیانجامد، آنها از افزایش قدرت نظامی نیروهای یمنی بیشتر غافلگیر خواهند شد.

 • ترامپ و عربستان ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۵:۵۶

  مدیرکل مرکز مطالعات استراتژیک بیروت عنوان کرد:

  آل سعود برای داشتن چتر حمایتی آمریکا حاضر به هر معامله‌ای هست

  طلال عتریسی با بیان اینکه آمریکا معتقد است حمایت از اتحادیه اروپا از امروز به بعد رایگان نخواهد بود، گفت:این در واقع نشان از منطق و طرز تفکر یک تاجری است که جهان را با قواعد سود و زیان تحلیل می‌کند. فکر می کنم عربستان هم آماده است برای داشتن چتر حمایتی آمریکا تن به هر معامله ای بدهد.

 • فرماندهای شهید لبنان ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۲:۱۰

  یادداشت:

  فرزندان روح‌الله، رهبران حزب‌الله

  این روزها در حالی جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را پشت سر گذاشته‌ایم، که لبنان محیای برگزاری مراسمات روز « فرماندهان شهید» است. روزی که به یادبود شهادت «سید عباس موسوی»، «راغب حرب» و «عماد مغنیه» به این عنوان نامگذاری شده است.

 • کالیفرنیا ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۹:۵۳

  اعلام وضعیت اضطراری در کالیفرنیا

  مقامات شهر «اوروویل» ایالت کالیفرنیا با اعلام وضعیت اضطراری جمعیت ۱۳۰ هزاری نفری این شهر را به خاطر احتمال سیل تخلیه کردند.

 • 6767 ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۹:۱۴

  پاسخ موشکی کره شمالی به تهدیدهای دونالد ترامپ

  منابع نظامی کره جنوبی گزارش دادند که کره شمالی بامداد روز یکشنبه یک موشک بالستیک را در سواحل شرقی خود آزمایش کرده است.

 • صادق کوشکی ۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۱:۱۹

  هدف نشست ریاض، احیای معارضان سوری است

  دکتر صادق کوشکی*

  عربستان سعودی می‌خواهد به نوعی این‌ها را شارژ و تزریق روحیه و امکانات بکند تا به یک خودباوری مجددی برسند و بتوانند اقدامات تروریستی شان را در سوریه ادامه بدهند.

 • ترامپ ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۵:۴۶

  گزارش تسنیم از نشست اندیشکده هادسون

  ترامپ فرق قاسم سلیمانی و سلیمانیه عراق را نمی‌دانست!

  موسسه تحقیقاتی هادسون که از اندیشکده های نزدیک به جریان نومحافظه کار در آمریکا است به تازگی نشستی درباره ایران در واشنگتن برگزار کرد. این نشست باعنوان «برجام در دوران ترامپ» برگزار شد.

 • فلسفه اسلامی ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۵:۲۱

  یادداشت:

  اختلافات «جماعت اسلامی» و «دیوبندیه» در شبه قاره

  ابوالاعلی مودودی با توجه به تحولی که در فهم مفاهیم اساسی قرآن پدید می‌آورد، تشکیل حکومت اسلامی را اصلی‌ترین هدف دین می‌پندارد. او معتقد است که تمام انبیا سعی کردند انقلابی سیاسی برپا کنند. لذا تمام عبادات فردی را مقدمه و وسیله‌ای برای انقلابی سیاسی و برپایی حکومت دینی می‌داند.

 • فلسطین ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۴:۵۸

  گزارشی از 500 روز انتفاضه جدید در فلسطین؛

  عملیات‌های استشهادی در اراضی اشغالی؛ مُهر تأییدی بر زنده بودن انتفاضه قدس

  مسئولان رژیم صهیونیستی به خوبی به این حقیقت آشکار واقف هستند که تداوم انتفاضه قدس، بیش از هرچیز دیگری موجودیت این رژیم را تهدید می‌کند. آنها به این مسأله آگاهی دارند که عملیات‌های استشهادی یکی از مهم‌ترین عوامل زنده ماندن انتفاضه محسوب می‌شود.

 • اردوغان ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۵:۵۱

  گزارشی از آخرین اقدامات اردوغان در ترکیه؛

  وقتی هر فرکانس مخالف «آک­ پارتی» از دنیای اصوات حذف می‌شود

  اردوغان و حزب حاکم در ترکیه اساساً اعتقادی به دموکراسی ندارند. آک ­پارتی دموکراسی را محملی یافته که دیکتاتوری‌های خود را پیش برد. ارزش­های دموکراتیک تا جایی برای حاکمان کنونی ترکیه ارزشمند است که بقای حکومت ایشان را ضمانت کند وگرنه به سخت­ترین شکل ممکن طرد خواهد شد.

 • مذاکرات آستانه ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۵:۳۶

  مذاکرات آستانه؛

  از انفعال محور غربی-عربی تا تقویت مشروعیت اسد

  می‌توان از عربستان سعودی به عنوان غایب مذاکرات آستانه یاد کرد. سعودی‌ها در طول سال‌های اخیر از هیچ تلاشی در ارائه حمایت‌های مالی ـ تسلیحاتی به تکفیری‌ها برای سرنگونی دولت دمشق دریغ نکردند. با این حال، آنها به راحتی از مذاکرات آستانه کنار گذاشته شدند و ناکامی بزرگی را تجربه کردند.

 • ارتش اسرائیل ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۵:۲۰

  یادداشت:

  اعراب و اسراییل؛ از جنگ تا صلح

  به عقیده نگارنده موفقیت یا شکست گفتمان ها در عرصه جهانی می تواند آرایش ایدئولوژیک و به تبع آن آرایش سیاسی دنیا را تغییر دهد.

 • خاورمیانه ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۵:۰۷

  یادداشت:

  نقش آفرینی ایران در عرصه تحولات بین‌المللی

  پس از پایان جنگ تحمیلی 8 ساله علیه کشورمان، نقش آفرینی ایران در عرصه تحولات بین‌المللی و بویژه منطقه‌ای هم افزایش یافت تا بدانجا که به اذعان تحلیلگران و کارشناسان جهانی، ایران به یک قدرت اثرگذار در منطقه بدل شد. مساله‌ای که به هیچ وجه به مذاق آل سعود خوش نیامد.

 • بغدادی ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۰۹:۳۹

  ابوبکر بغدادی وارد سوریه شد

  یک شبکه لبنانی به نقل از آنچه منابع آگاه خواند از ورود سرکرده گروه تروریستی داعش به خاک سوریه خبر داد.

 • لس انجلس ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۱:۳۳

  AFP: خشم ایرانیان مقیم لس آنجلس از فرمان جدید ترامپ

  خبرگزاری فرانسه در یادداشتی به وضعیت جمعیت انبوه ایرانیان مقیم کالیفرنیا پس از فرمان ضدمهاجرتی رییس جمهور آمریکا پرداخته است.

 • فلسطین ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۱:۳۲

  جنبش «صابرین» فلسطین؛ نوپا اما اثرگذار

  جنبش، «صابرین» اگرچه شاید به نظر برسد به دلیل شیعه بودن باید بیشتر مورد توجه جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد، اما مقامات ایران همواره تاکید کرده اند که مسئله فلسطین برای آنها در اولویت نخست در بین همه مسائل جهان اسلام قرار دارد و در این زمینه تفاوتی بین حمایت از گروه های اهل تسنن و شیعه وجود ندارد.

 • فلسفه اسلامی ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۱:۲۲

  یادداشت:

  نگاهی به آرای «سید ابوالحسن ندوی»، مصلح برجسته دیوبندی

  ابوالحسن ندوی نماینده اندیشه سیاسی - اجتماعی مکتب «دیوبند» در این باره درباره آورده است: تفکر دیوبندی ترکیبی است از تصوف و نص‌گرایی.البته به هیچ وجه سیاست و دین را مستقل از هم نمی‌داند و به ضرورت تشکیل حکومت اسلامی بر مبنای قوانین الهی نیز اذعان دارد.

 • العربیه ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۱:۰۷

   مدیرشبکه المسیره یمن عنوان کرد:

  رسانه های سعودی می خواهند اسلام محمدی را وارونه جلوه دهند

  ابراهیم الدیلمی با بیان اینکه قطعا رسانه های منطقه باید یک گروه یا حزب یا اتحادی تشکیل دهند تا بتوانند تعریف درستی از اسلام ارائه نمایند، گفت: رسانه های سعودی با حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا تلاش می کنند تا سیاست های آنها را در منطقه بسط و توسعه داده و با روش های کذب در تلاشند تا اسلام محمدی را وارونه جلوه دهند.

 • آمریکا ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۰:۲۷

  برپایی نماز جماعت در فرودگاه آمریکا+ عکس

  مسلمانان حاضر در در یکی از فرودگاه های آمریکا با برگزاری نماز جماعت در این فرودگاه، اعتراض خود را به امضای فرمان ممنوعیت سفر مسلمانان به این کشور نشان دادند.

 • آمریکا عربستان ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۱۷:۳۳

  یادداشت:

  وقتی واشنگتن، آنکارا و ریاض آئینه عبرت می شوند

  باراک اوباما در حالی کاخ سفید را ترک کرد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه کماکان در کاخ ریاست جمهوری این کشور حکومت می کند، اوباما بارها وعده برکناری او و سقوط حکومتش را داده بود. همانگونه که عوامل منطقه‌ای آمریکا مانند رجب طیب اردوغان هم بارها وعده شکست قریب الوقوع اسد را داده بودند.

 • عبدالله عزام فلسطین ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۱۶:۵۵

  گزارشی از نخستین مواجه ابرقدرت ها با گروه های جهادی

  بازتعریف مفاهیم اسلامی و معمای ترور «عبدالله عزام»

  با حذف عزام از مسیر حرکت جهادی، جا برای تحرک نامحدود الظواهری و افکار وی باز شد و جهاد اسلامی افغانستان، با طی مسیری طولانی، به آنچه امروز با نام‌های القاعده و دولت اسلامی در عراق و شام می‌شناسیم تبدیل شد.

 • بحرین ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۱۶:۳۷

  یادداشت:

  انقلاب بحرین؛ آتشفشانی که شعله ورتر می شود

  آل‌خلیفه تلاش می‌کند با «سلب تابعیت شیعیان» و در مقابل «اعطای تابعیت به بیگانگان»، از تعداد پیروان مکتب تشیع در بحرین بکاهد تا به تبع آن، دامنه اعتراضات به سیاست‌های فرقه‌گرایانه اش محدود شود.

 • تظاهرات افغان آلمان ۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۱۳:۰۷

  تظاهرات فعالان مدنی آلمان علیه اخراج پناهجویان افغان + تصاویر

 • فلسطین ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۲:۲۷

  یادداشت:

  مزایا و معایب طرح  10 ماده ای رمضان عبدالله برای فلسطین

  حدود دو ماه پیش که رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی در سالروز تاسیس این جنبش طرحی 10 ماده ای را مطرح کرد، مورد استقبال گروه های سیاسی برای حل فلسطین قرار گرفت در صورتی که هدف از ارائه این طرح، زمینه سازی برای هدف اصلی و برگزاری رفراندوم باشد، طرح مناسبی است.

 • ترکیه رژیم صهیونیستی ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۱:۴۶

  یادداشت:

  آنکارا و دوگانه روابط استراتژیک با صهیونیست ها، تعامل تاکتیکی با فلسطینیان

  آنکارا مناسبات خود با رژیم صهیونیستی را رابطه‌ای استراتژیک تعریف می‌کند؛ لذا ارتباط آنکارا با گروه­های فلسطینی نمی‌تواند به‌اندازه‌ای تعریف شود که به مناسبات استراتژیک آنکارا و تل‌آویو خللی وارد سازد.

 • آستانه ۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۳:۳۴

  مذاکرات آستانه، نقش آفرینی گروه‌های جدید در زمین سیاسی سوریه

  دکتر سید احمد فاطمی نژاد، عضوهیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی

  دغدغه‌ اصلی مذاکرات آستانه این است که به حدود ۶ سال درگیری و جنگ داخلی در سوریه پایان بدهد. و اهمیت آن از این جهت است که گروهی این رویه را شروع کرده‌اند که در مذاکرات و نشست‌های قبلی درباره سوریه نقش کمرنگ‌تری داشتند. عملا این بار به جای سازمان ملل و آمریکا، گروه‌هایی نقش پررنگ دارند که در صحنه عملیاتی فعال‌تر هستند و قدرت بیشتری دارند. طبیعی‌است که از همین منظر اگر به نتیجه برسند نسبت به مذاکرات قبلی می‌تواند امیدبخش‌تر باشد و صرفا روی کاغذ نماند.