همه‌ی خبرهای امروز
 • جبار آذين امروز ۰۸:۴۶

  یادداشت شفاهی

  نسل سینماگران دفاع مقدسی در راهند

  جبار آذین

  در بطن سینمای بیمار کنونی کشور که به انواع آفت‌ها و بیماری‌ها دچار است و فاصله عمیقی که به‌خاطر اهمال، غفلت و کم‌کاری مدیران سینمایی کشور و برخی از هنرمندان در ایجاد و شکل‌دهی سینمای ملی و مذهبی و مردمی ایران رخ داده، باعث شده که سینمای ملی و سینمای انقلاب اسلامی به‌صورت اساسی پایه‌گذاری نشود.

 • باز این چه شورش است دیروز ۱۰:۱۹

  روضه

  روی جسم این حسینیه حسن افتاده است

  احمد عبداله‌زاده مهنه

  خب، سفرۀ کریم اهل‌بیت(علیهم السلام) هم پهن شد توی مجالس محرم. امشب و فرداشب ذکر کربلایی‌های امام‌حسن مجتباست.

 • آیت‌الله اعرافی: دیروز ۱۰:۱۵

  اهمیت قیام حسینی در پیچ تاریخی صدر اسلام

  آیت الله علیرضا اعرافی

  هر بخشی از نهضت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) را که بنگریم، سرشار از درس‌های ناب زندگی است؛ چه در عرصه زندگی فردی و چه زندگی اجتماعی و مبارزه با ظلم و ستم در مسیر برقراری کلمه «الله» در جامعه.

 • شکارسری ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۱۱:۰۸

  خوانش شعری از کبری موسوی‌قهفرخی

  خودبسندگی در شعر

  حمیدرضا شکارسری

  «زیر چرخ له شدند/ قلب ابرها شکست/ مه شدند»*

 • باز این چه شورش است ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۱۰:۵۰

  روضه

  زینب به پیشواز شهیدان خود نرفت

  احمد عبداله‌زاده مهنه

  اگه دو تا جوون رو ببینی که یکی پس از دیگری می‌رن در راه خدا شهید می‌شن، می‌گی: «رحمت به شیر مادرتون! عجب بچه‌شیرهایی تربیت کرده! » اگه با مادرشون روبه‌رو بشی، کم می‌آری. از خودت خجالت می‌کشی. به صبر و عظمت چنین بانویی آفرین می‌گی:

 • روضه ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۱۰:۰۷

  چه بلایی سر لبت آمد؟

  احمد عبداله‌زاده مهنه

  دیگه دو شب گریه کردی برای اباعبدالله(علیه‌السلام)، دلت آماده است. دیگه لازم نیست برای گریوندنت خیلی مقدمه‌چینی کنم. فقط دوسه تا سؤال ازت بپرسم، دلت می‌ره سمت سفره‌دار امشب، خانم خردسال خرابه‌نشین:

 • نهضت حسینی ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۱۰:۰۲

  نهضت حسینی؛ بزرگ‌ترین راهنمایِ حق طلبی

  ابوالقاسم علیدوست،

  آغاز ماه محرم حسینی توأم است با شروع شور و حرارتی عظیم و عجیب در سراسر کشور و همه جوامع شیعی دنیا که البته ما باید بکوشیم سال به سال این شور و عشق و حرارت با بصیرت و معرفت حسینی عجین‌تر و ممزوج‌تر گردد که بی شک از تلفیق این شور و شعور برکات بسیاری نصیب جامعه اسلامی ما خواهد شد، همچنان که یکی از برکات عظیم آن را در دفاع مقدس و آن حماسه‌ها و رشادت‌های ماندگار به خوبی مشاهده کردیم.

 • روضه امام حسین ع ۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۱۱:۰۲

  می‌کُشی مرا حسین!

  احمد عبداله زاده مهنه

  بازهم سلام‌های محرّمی از راه رسیدند. بازهم ارباب سر سفره‌اش یه جا برامون خالی کرده. بازهم یه عطر و بوی دیگه‌ای داره می‌آد. بازهم... بازهم.... مگه چه خبر شده توی دنیا؟

 • شفیعی سروستانی ۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۱۱:۰۰

  انتظار فرج برآمده از فرهنگ ناب حسینی است

  اسماعیل شفیعی سروستانی

  وقتی از جهان در انتظار موعود سخن به میان می‌آید، این حقیقت تاریخ پیش چشم همه ابنای بشر قرار می‌گیرد، موعودی که جهان در انتظار اوست از نسل حسین بن علی(علیه‌السلام) است و حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) ظهور می‌کند تا انتقام گیرنده حقیقی سالار شهیدان کربلا باشد.

 • مرجعیت ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۰:۱۰

  مرجعیت مدافع حریم

  عبدالصالح شمس اللهی

  سالیانی است، بحث عزاداری و شیوه‌های آن، بویژه در آستانه محرم بالا می‌گیرد و هرکس به فراخور دغدغه‌ها و میزان شناختی که از دستگاه سیدالشهدا(علیه السلام) دارد در مورد آن نظر می‌دهد.

 • خوانش ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۱:۰۳

  خوانش شعری از سیمیندخت وحیدی

  تصویرگرایی به جای خبرگزاری

  حمیدرضا شکارسری

  «بگذار خارها برویند/ و شاخ و بال بگسترانند/ زیرا چهارشنبه‌سوری/ با شتاب خواهد رسید»*

 • 1 ۱۳۹۶-۰۶-۲۶ ۰۹:۴۳

  کار و کسبی به نام «توقیف»

  محمد صادق دهنادی

  به عنوان یک فعال رسانه ای، همیشه مخالف هرگونــه توقیف آثار هنــری بویژه فیلم های سینمایی هســتم، زیرا اعتقاد دارم «توقیف» معمولاً تنها ســرمایه افزوده آثاری است که در عرصــه هنــری حرف های زیــادی برای گفتن ندارند

 • هل اتی ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۰۹:۵۵

  حجت الاسلام والمسلمین رجائی خراسانی

  ماجرای نزول سوره «هل اتی» و نکته‌های آموزنده آن

  یکی از مناسبت‌های مهم ماه ذیحجه نزول سوره «هل اتی» است که جایگاه عظیم اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) را نشان می‌دهد. سوره «هل اتی» در تاریخ ۲۵ ذیحجه در شأن امیرمؤمنان علی(علیه السلام)، حضرت زهرا(سلام الله علیها) و فرزندان ایشان حسن و حسین(علیهماالسلام) پس از ایثار و از خودگذشتگی عجیبشان نازل شد.

 • آیت الله ناصر مکارم شیرازی ۱۳۹۶-۰۶-۲۴ ۱۲:۳۶

  انگشتر بخشی علی(ع) در رکوع نشانه خداجویی و خدمت به خلق

  آیت الله ناصر مکارم شیرازی

  یکی از آیات قرآن کریم که براساس اقوال صریح مفسران و محدثان در شأن مولی الموحدین حضرت علی(علیه السلام) نازل شده، آیه ۵۵ سوره مائده و معروف به آیه ولایت است.

 • پارسی نژاد - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۶-۲۳ ۱۱:۳۴

  خرده روایتها

  نقش محوری ادبیات استعماری

  کامران پارسی نژاد

  بررسی عملکرد استعمارگران، خاصه در عرصه ادبیات، کاری بس سخت است و به راحتی نمی‌توان به برنامه‌ها و طرح‌های خانه براندازانه آنها دست یافت.

 • امین جعفری ۱۳۹۶-۰۶-۲۱ ۱۱:۲۰

  نگاهی به مجموعه «پای حرف‌های حروف» سروده سید محمدامین جعفری حسینی

  زشت و زیبای شعر سیاسی

  آرش شفاعی

  شاید بسیاری از خوانندگان و مخاطبان حرفه‌ای شعر، شعر سپید امروز ما را مانند غزل‌های غالب غزلسرایان، عرصه‌ای برای بیان فراق‌ها و وصال‌های عاشقانه بدانند.

 • جبار آذین ۱۳۹۶-۰۶-۲۱ ۱۱:۱۷

  سینمای ایران به تغییرات اساسی ساختاری نیاز دارد

  جبار آذین

  هیچ‌کدام از فیلم‌های به‌نمایش‌درآمده در سال‌های اخیر دارای اصالت فرهنگی و ملی نبوده‌اند. اغلب این فیلم‌ها به تقلید از فیلم‌های پیش از انقلاب یا آثار خارجی ساخته شده‌اند و به گونه‌ای مبلّغ فرهنگ بیگانه‌اند.

 • کامران پارسي نژاد ۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۵۲

  ادبیات دفاع مقدس باید به سؤالات نسل جوان پاسخ دهد

  کامران پارسی‌نژاد

  یکی از وظایف اصلی ادبیات داستانی پرداختن به مضامین و حوادثی است که از چشمان تیزبین تاریخ و چه‌بسا مسئولان ذی‌ربط پنهان می‌ماند و به وادی فراموشی سپرده می‌شود.

 • قفس تنگی ۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۱۲:۱۴

  نگاهی به مجموعه «قفس‌تنگی» سروده حسنا محمدزاده

  دو فنجان چای منتظرند

  آرش شفاعی

  «قفس‌تنگی» مجموعه‌ای است از غزل‌های حسنا محمدزاده که انتشارات شهرستان ادب آن را منتشر کرده است. این مجموعه، از معدود مجموعه‌های غزلی است که در این‌سال‌ها خوانده‌ایم و فراز و فرودی آزاردهنده در آن دیده نمی‌شود. شاعر معدل قابل‌قبولی ازنظر شعرهای خوب دارد و به اصطلاح غث‌وثمین در کار او کم است.

 • جوادی آملی ۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۱۰:۱۰

  یادداشت اختصاصی

  قربان؛ ذبح نفس در پیشگاه خدا

  آیت الله جوادی آملی

  قداست و تعالی قربانی از آنِ تقواست نه از آنِ گوشت و خون: (یناله التّقوی منکم)؛ چنان که هیچ‌یک از مناسک دیگر حج نیز به خدا نمی‌رسند، مگر روح آن‌ها که همان سرّ حج است. کسی که جانش را فدای دوست، یعنی خدای سبحان کرد، او از منا و عرفات و سایر مناسک حج ارث می‌برد، زیرا هم زمین مال خداست و آن را به هر کس صلاح باشد ارث می‌دهد: (إنّ الأرضَ لله یورثها مَن یشاء) و هم زمینه کمال متعلق به اوست و به هر کس بخواهد ارث می‌دهد. از این‌رو همه شهدا و راهیان راه امام، وارثان عرفات، مشعر و منا هستند.

 • پارسی نژاد - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۹:۴۷

  بازتاب اندک مناسک حج در ادبیات داستانی امروز

  کامران پارسی‌نژاد

  حضور خالصانه و بی‌ریای حاجیان در مناسک حج، در مسجدالنبی، بقیع، میقات، عرفات، مشعر و منی، اگر به واسطه دل باشد؛ هزاران راز و رمز زیبا در خود نهفته دارد که تنها در قالب داستان می‌تواند به منصه ظهور برسد و ماندگار بشود.

 • دولت ۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۱:۴۶

  دیدگاه منتقدان درباره یک مجموعه تلویزیونی پر سر و صدا

  سریال «دولت» به دنبال تبرئه داعش است

  زهرا گریبان

  پخش سریالی تحت عنوان «دولت» (State) به کارگردانی پیتر کوزمینسکی، کارگردان مشهور و موفق سینمای ‌هالیوود و تلویزیون‌های آمریکایی، جنجال‌ساز شده است. وی سازنده آثاری همچون «جنگجویان»، «بلندی‌های بادگیر» و «مرگ چراغ» است و پخش اثر تازه‌اش چندی پیش از شبکه ۴ بریتانیا آغاز شده و پس از آن نیز از شبکه‌های «نشنال جغرافی» و شبکه‌هایی در استرالیا و آمریکا نمایش داده شده است.

 • امام محمد باقر ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۸

  حیات فرهنگی و سیاسی امام محمدباقر(علیه‌السلام)

  میدان دار جهاد علمی

  آرزو زینالی

  پس از شهادت امام حسین(علیه‌السلام) و یاران و شیعیان واقعی ایشان که حمایت از امام خود را در سخت‌ترین شرایط رها نکردند و اطاعت از ولی خویش را بر رفاه و آسایش دنیا ترجیح دادند؛ از بعد سیاسی شرایط برای شیعیان بشدت سخت بود.

 • شعر ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۰:۴۶

  نگاهی به « در سکوت سردم می‌شود» سروده سیدعباس سجادی

  عشق بازیچه شهر است

  لیلا کردبچه

  «در سکوت سردم می‌شود» اولین مجموعه مستقل چاپ‌شده از سیدعباس سجادی است که توسط نشر نیماژ منتشر شده است. این مجموعه، دربرگیرنده بیست غزل‌ سالم و ساده و صمیمی است، به‌همراه دو مثنوی و چند قطعه نیمایی و سپید.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۹:۵۱

  عمل انقلابی فرهنگی با رکود نسبتی ندارد

  آرش شفاعی

  رهبر معظم انقلاب اسلامی‌دیروز در دیدار با طلاب حوزه‌ علمیه استان تهران، بر اهمیت عمل انقلابی و تداوم در فعالیت‌ها و اقدامات فرهنگی تأکید کردند.

 • صله رحم ۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۱:۰۱

  صله رحم و افزایش قدرت حل مشکلات

  حمزه عبدی

  در این میان یکی از مسائلی که در آموزه‌های ما به طور جدی بر آن تأکید شده، مسئله صله رحم یا صله ارحام است.

 • دهه 60 ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۱۰:۲۲

  نگاهی به نحوه مواجهه امام خمینی(ره) با موانع انقلاب در دهه ۶۰

  اشداء علی الکفار...

  توحید فراهانی

  در شخصیت سیاسی امام خمینی(ره) شاهد دو نوع رفتار و واکنش در مواجهه با مسائل گوناگون هستیم. در وهله نخست چیزی که همواره نمود و بروز بیشتری داشته است، روحی بلند و انسانی وارسته که برای تمام انسان‌ها چیزی جز نیکی و آرامش نمی‌خواهد و همگان را به این نوع برخوردها توصیه می‌کند.

 • پارسی نژاد ۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۱۱:۴۰

  نقد نابسامان ادبی ایران

  کامران پارسی‌نژاد

  منتقد باید در مباحث علوم انسانی همچون ادبیات، فلسفه، علوم اجتماعی، تاریخ، روان‌شناسی و مانند این‌ها صاحب‌ فکر و نظر باشد زیرا با اطلاع از این علوم قادر خواهد بود که دریافت‌های نهان‌گرایانه خود را بهتر از گذشته آشکار سازد. شیوه بیان، احضار کلمات مناسب و آشنایی با ساختارهای نحوی زبان همچون ابزاری برای بیان نظام فکری، می‌تواند در شرح آگاهی و شناخت حقیقت مفید باشد.

 • سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۰:۱۰

  راهبرد گفت وگو، نسخه شفابخش وزارت ارشاد

  آرش شفاعی

  دیروز سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود برای تصدی این پست، از راهبرد جدید این وزارتخانه برای ایجاد فضای تفاهم و گفت و گوی میان دست اندرکاران و فعالان این حوزه سخن گفت.

 • کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی ۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۰۹:۳۱

  بیش از ۶۵۰ هزار نفر در کتابخانه‌های آستان قدس رضوی عضو هستند

  کتابخانه هزارساله پذیرای نیم میلیون کتاب‌خوان

  محمد حسین مروج کاشانی

  از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه، حدود ۱۰ هزار نفر به عضویت کتابخانه‌های وابسته به سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز آستان قدس رضوی در آمده‌اند که با احتساب اعضای پیشین، بیش از۶۵۰ هزار نفر، عضو کتابخانه‌های آستان قدس رضوی هستند.