همه‌ی خبرهای امروز
 • علی محمد مودب دیروز ۱۶:۰۴

  درباره راه رفتن 

  علی‌محمد مؤدب

  هوش و خلاقیت ما مهم‌ترین ابزار قدرت ماست ولی به خاطر بی‌توجهی، در مرحله شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات کم می‌گذاریم و در نتیجه در نهایت هم کم می‌آوریم و بازی را به کسی که بیشتر توجه کرده است می‌بازیم.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۲۱ ۱۴:۰۸

  ویرایش تصویرهای ذهنی 

  علی‌محمد مؤدب

  متأسفانه تصویرهای ذهنی مردم ما از یک رابطه عاشقانه موفق، قابل جست‌وجو نیستند ولی می‌توانید با یک جست‌وجو در اینترنت به خیلی چیزها برسید، دختر و پسری که لب دریا، دست در دست هم ایستاده‌اند و به غروبی زیبا می‌نگرند یا درقایقی کنار هم نشسته‌اند و مبهوت گلی کوچکند.

 • محمدجواد میری ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۶:۰۶

  تجربه پیاده‌روی اربعین می‌تواند برای سیاست‌گذاری فرهنگی ما الهام‌بخش باشد

  آینده سازی با یک آیین حماسی

  محمدجواد میری

  به‌نظر می‌آید اساساً موضوعاتی مثل اربعین هیچ وقت دغدغه جدی جریان دانشگاهی ما هم نخواهد شد. ما علاوه بر آفت تقلیدگری، گرفتار نوعی عدم اعتماد به نفس هم در محافل نخبگانی خود هستیم که باعث می‌شود به تجارب خودی، حداکثر در حد همان آسیب‌شناسی بپردازیم!

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۶:۰۳

  معنا بخشی به مناسک اربعین با نگاهی همدلانه به روایت‌های زائران 

  نسیم کاهیرده

  مراسم اربعین بستری است که منجر به بیداری بیشتر افکار و احساسات مهدوی و وعده «نزدیک بودن» امر ظهور می‌شود؛ در واقع در این فضای مناسکی ایمان فرد به آمدن امام زمان(عج) به‌عنوان منجی آخرالزمان دوباره در بین گروه و جماعت مؤمنان یادآوری می‌شود.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۱:۴۳

  عاقبت یا آینده؟

  علی‌محمد مؤدب

  عاقبت اندیشی ما را چنان بار می‌آورد که آینده در تسخیر ما خواهد بود و هیچ هراسی نمی‌تواند ما را منفعل کند، اما آنچه به عنوان آینده‌نگری می‌شناسیم می‌تواند ما را بترساند یا به طمع بیندازد. 

 • لبخندق ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۱:۴۱

  وحدت و کثرت در زیارت اربعین

  محسن لبخندق

  پدیده عینی اربعین نشان‌دهنده این است که تحققِ یک جامعه دینی واحد و در عین حال متکثر، امکان‌پذیر است و بهترین برهان بر امکان وجود چنین جامعه‌ای است؛ چون اربعین یک جامعه ایمانی را شکل می‌دهد.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۱۳:۳۵

   خون مردم تاوان ناتوانی صنایع خودروسازی

  محمدحسین جعفریان

  آقای دولت! آقای سیاستگذار! مجلس محترم! ‌ای همه تصمیم‌گیران نظام! شما را به خدا فکری به حال این صنعت بکنید! ما تاکنون ده‌ها برابر کل شاغلین این صنعت که این همه برای شما مهم است، کشته و زخمی داده‌ایم.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۱۲:۴۱

  بودن تا آخرین لحظه 

  علی‌محمد مؤدب

  شاعری که شعرش به مهم‌ترین ویژگی هویتی او تبدیل شده باشد حتماً اختلال هویتی دارد!‌ همین طور فوتبالیستی که در خواب هم خودش را فقط در حال شوت زدن می‌بیند، قدری از مرحله پرت است.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۱۸ ۱۴:۵۹

  توجه... توجه!   

  علی‌محمد مؤدب

  خنده دار است که پس از این انقلاب‌ها و حوادث، یک شبکه تلویزیونی سعودی-فارسی، موفق می‌شود به ضرب توپخانه نوستالژی و «یادش بخیر»ها به علاوه اندکی قر و غمزه، نام رضاخان را در دهان بخشی از جوانان ما بیندازد.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۹-۱۳ ۱۲:۱۱

  امان از مجری‌های همه فن حریف!

  محمدحسین جعفریان

  امروز کار به جایی رسیده که فضای مجازی از بدرفتاری و اعمال شاذ مجریان ملی اشباع شده و روزی نیست که از یک شیرینکاری آن‌ها رونمایی نشود.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۱۳ ۱۲:۱۰

  انقلاب بینوایان/ پیشینه جنبش جلیقه‌زردهای فرانسه به کجا بر می‌گردد؟

  حامد کمالی

  جلیقه‌ زردهای فرانسوی، این روزها علاوه بر پاریس، فضای مجازی را هم به آتش کشیده‌اند و ماهم به این بهانه، نگاهی انداخته‌ایم به این جنبش که اشتراکات زیادی با کمون پاریس و بقیه انقلاب‌های فرانسه دارد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۷:۰۲

  یادداشتی قدیمی و تکمله جدیدش برای ابوالفضل زرویی نصرآباد

  نهنگ عزیز! چرا خودت را به خشکی انداخته‌ای؟!

  محمد حسین جعفریان

  ابوالفضل زرویی نصر آباد یک آدم حسابی است. یک شاعر و طنزپرداز حرفه‌ای از نسل گل آقا؛ از آن‌ها که بودنشان در هر سرزمینی نعمت است. مدت‌هاست او را ندیده‌ام، شعرهای آبدار و دلچسب و نثرهای شگفتش را هم. خودش، خودش را تبعید کرده است به روستایی در اطراف تهران و در انزوایی مطلق روزگار می‌گذراند، یک خودکشی غیررسمی!

 • محمدرضا شهبازی ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۶:۵۹

  به "نصرآباد" نمی‌آمد...

  محمدرضا شهبازی

  به زرویی نمی‌آمد آن قدر بتواند در قالب‌ها و با لحن‌های مختلف بنویسد و بسراید. کسی که «تذکره المقامات» را با آن نثر قدیمی و چفت و بست دار نوشته و به قدری آن طور گل کرده و موجب شده بود تا بعد از آن هرگونه تلاش دیگران برای نوشتن تذکره عبث جلوه کند.

 • جواهری ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۴:۰۱

  "زکات دست" در کلام امام صادق(ع)

  حجت الاسلام محمدرضا جواهری 

  دست می‌تواند عامل خیر و عمل صالح باشد و می‌تواند باعث شرور گردد. خویشتنداری و کنترل دست و بازداشتن آن از بدی‌ها و گناهان و فساد و فحشا نیز از سرفصل‌های زکات دست است.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۱۷:۰۵

  خوبی و بدی در رسانه  

  علی‌محمد مؤدب

  بدی‌ها و ذکر بدی‌ها اگر غالب فضاهای سرگرمی را در اختیار بگیرند و رنگ غالب سرگرمی‌ها باشند عاقبت خوبی در انتظار جامعه ما نخواهد بود.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۱۱:۵۱

  نگاهی به تابلوی "ضامن آهو" تازه‌ترین اثر استاد محمود فرشچیان 

  چهره خورشید از زاویه دید عامیانه

  علی داوودی

  این تابلو بر اساس ذهنیت شاید عوامانه ما از حرم رقم خورده؛ ذهنیت «شاه خراسان!» و کرنش همگانی جماد و ملک و روح و جان! اینجا موضوع تابعیت است و همزبانی و درک زبان زبان‌بسته‌ها که خود ما انسان‌هاییم، چیزی که از دیدگاه انسان امروز غریبه می‌نماید.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۴:۳۴

  آزاد کردن خود 

  علی‌محمد مؤدب

  پذیرفتن آنچه تغییرش در توان ما نیست قدرت است و کم قدرتی هم نیست. وقتی این اتفاق بیفتد توان ما آزاد می‌شود و همت ما صرف چیزی می‌شود که در توان ماست.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۶:۳۸

  چهار روایت از مبارزات زنده یاد زکیه لسانی علیه رژیم منحوس پهلوی

  بچه‌ام را در حیاط زندان دفن کردم

  یک‌جورهایی «مرضیه حدیدچی» مشهدی‌ها بود و زندگی‌اش به عنوان یک زن استثنا. هرچند که در تاریخ انقلاب و مبارزات مردم مشهد، به آن صورت نامی از او نمی‌بینیم.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۵:۴۸

  همین حالا شروع کنید!  

  علی‌محمد مؤدب

  درست نیست که یک آدم پیر کودکانه رفتار کند اما باید همیشه ساعتی را برای کودکانه‌هایش بگذارد، ساعتی را برای نوجوانانه‌ها و ساعتی را هم برای دغدغه‌های بزرگ‌ترش.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۵:۴۸

  قربانیان کوچک تَن تَن و مَسی

  محمد تربت‌زاده

  دومین ادعای خبرنگار صدای آمریکا و دیگر شبکه‌های آن طرف آبی تهدید خانواده قربانیان از سوی پلیس بود! این شبکه‌ها مدعی بودند پلیس قربانیان را تهدید کرده که اگر اقدام به شکایت علیه متجاوز کنند، خودشان می‌دانند و جانشان!

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۴:۲۱

  نوموخام‌های آقای سرمربی

  امید ظرافتی

  کارلوس کی روش تمام کشورهایی را که سیاستمداران سابق ما از قلم انداخته بودند کشف و با آن‌ها بازی دوستانه برگزار کرده است! 

 • جواهری ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۴:۱۹

  چگونگی انتفاع جهان از امام مهدی(عج) در عصر غیبت 

    حجت الاسلام دکترجواهری

  رشید در روزهای آفتابی و ابری تا روز قیامت پایدار و برای جهان سودمند است. براساس این حدیث نفع و خیر مهدوی نیز تا قیامت ادامه خواهد داشت. امام عصر(عج) در غیبت نیز بالاترین نفع را برای بشریت دارند.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۴:۱۸

  نبرد با لشکرهای خیال

  علی‌محمد مؤدب

  لازم نیست مراحل عبور از پل صراط را برای بچه‌ها شرح بدهیم بلکه همین که فرشته‌ها در دنیا هستند و روی شانه‌های ما نشسته‌اند، اگر با دقت‌های مناسب به بچه‌ها ارائه شود خیلی کارآمد است.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۳:۲۱

  "ابراهیم فروزش" کارگردان فیلم سینمایی «خمره» بررسی می‌کند

  جالی خالی اقتباس در سینمای ایران

  یک کارگردان سینما گفت: اگر بخواهیم جنبه اقتباس را در ادبیات داستانی ایران در نظر بگیریم باید بگویم متأسفانه بسیار ضعیف است و اکثر فیلم‌ها به صورت اورجینال یا اصلی نوشته می‌شوند و فیلمنامه‌ها اغلب یا توسط خود کارگردانان نوشته یا به فیلمنامه نویس سفارش داده می‌شود.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۱۵:۴۹

  نقدی بر داستان «راز آن صدا»  نوشته لیلا عباسعلی‌زاده

  رازی که فاش شد!

   المیرا شاهان

  «لیلا عباسعلی‌زاده» در سیری روان و خواندنی، خواننده را با خود همراه می‌کند و نکته‌های تربیتی باریکی را در لفافه به خواننده نوجوان آموزش می‌دهد.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۱۵:۴۵

  رئیس اداره ویژه کتابخانه عمومی قشم در گفتگو با قدس‌آنلاین مطرح کرد

  کتابخوانی با نشستن در کتابخانه ترویج نمی‌شود

  خدیجه زمانیان

  هرمزگان- "امینه دریانورد" گفت: وقتی مسئول کتابخانه شدم گفتم ما نباید در کتابخانه بنشینیم و منتظر مردم باشیم، چون شاید اصلاً کسی نخواهد وارد اینجا شود. به همکارانم گفتم ما باید به سمت مردم برویم و آن ها را به کتابخوانی تشویق کنیم.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۱۲:۳۶

   یادداشت یک مستندساز جانباز درباره فیلم «هزارپا»

  "هزارپا" با "هزار خنجر" در دست

  نجات علی عباسی

  آقای داوودی عزیز ما انتقادها و نقدهای فراوانی به مدیریت و عملکرد بنیاد شهید و امورایثارگران داریم، اما حضرتعالی در فیلمتان خیلی به جانبازان بی‌حرمتی کرده‌اید. این بی‌حرمتی حتی در لوکیشن انتخابی شما برای آسایشگاه جانبازان هم مشهود است.

 • 0 ۱۳۹۷/۰۸/۲۳

  مروری بر ماجرای قحطی سال ۱۲۹۶ ایران در پاسخ به دروغ پراکنی BBC

  هولوکاست ایرانی

  براساس نرخ رشد جمعیت، ایران در سال۱۹۲۰ باید ۲۰-۱۸ میلیون نفری باشد؛ در حالی که بر اساس گزارش‌های منتشر شده ما در آن سال فقط ۱۰میلیون نفر جمعیت داشته‌ایم؛ یعنی این‌که براثر قحطی چیزی نزدیک به نیمی از مردم ایران تلف شده‌اند.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۲:۱۲

  ایفل‌های ناشناخته ما! 

  علی‌محمد مؤدب

  چند روز پیش در لایو اینستای نویسنده‌ای، خیابان شانزه لیزه را دیدم و آن بنده خدا با بهت می‌گفت که شانزه لیزه شانزه لیزه که می‌گویند همین بود!؟ تکرار و تکرار و تکرار معجزه می‌کند.

 • مودب ۱۳۹۷-۰۸-۲۲ ۱۶:۲۱

  انقراض الگوی مادری   

  علی‌محمد مؤدب

  طراحی‌های کلان اجتماع ما بسیار وحشیانه و نسنجیده در حال مدرن شدن هستند و این وضعیت، بسیاری بحران‌ها را برای ما به میراث گذاشته است. اما در سطح خُرد مسئله، سیمای مادر می‌تواند در نظام آموزشی و رسانه‌ای بازسازی شود.