همه‌ی خبرهای امروز
 • آرش شفاعی ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۳۹

  غفلت سینمایی‌ها از نوبل ادبیات کودک و نوجوان

  آرش شفاعی

  چندی پیش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در برنامه‌های مجزایی از چهار نامزد ایران در جایزه آسترید لیند گرن که از آن به عنوان جایزه نوبل ادبیات کودک و نوجوان یاد می‌شود، تقدیر کرد.

 • شورجه ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۲:۳۰

  شورجه خبر داد

  آغاز تولید سریال «موسی (ع)» از پاییز ۹۸

  کارگردان سریال «موسی (ع)» از آغاز تولید این سریال در پاییز سال آینده خبر داد.

 • دارابی ۱۳۹۷-۱۱-۲۷ ۱۵:۱۲

  علی دارابی: بیانیه رهبر معظم انقلاب نقشه راه ۵۰ سال آینده است

  معاون امور استان‌های صداوسیما معتقد است رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی در نخستین روز آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای که نقشه راه کشور برای ۵۰ سال آینده است، فضا و گفتمان جدیدی را در کشور بوجود آوردند.

 • زینب ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۷

  جایگاه رفیع حضرت زینب(س) از منظر دانشمندان بزرگ

  حجت الاسلام امیر علی حسنلو

  علمای شیعه نه فقط در هر کتاب واثری که درباره امیرمومنان (ع) وحضرت زهرا (س) وحسنین (ع) نوشته اند درباره حضرت زینب(س) نیز مطالبی نوشته واظهار محبت وتعظیم دربرابر رتبه معنوی زینب نموده اند؛ بلکه کتابهای اختصاصی زیادی نیز درباره این بانوی بزرگ نوشته اند بویژه درباره نهضت عاشورا وامام حسین (ع) بدون یاد ونام زینب نمی توان کتابی نوشت.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۱۵:۳۵

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام چهارم: رؤیاها و الهامات 

  علی‌محمد مؤدب

  اگر چه در فقه ما، رؤیا ملاک عمل نیست و حجیت شرعی ندارد اما این قدر هست که حضرت ابراهیم(ع) به عنوان پدر ادیان در سلوک پیامبرانه خود بسیار با رؤیاهای صادقه سر و کار دارند و مهم‌ترین امتحان‌های ایشان در مسیر نبوت و امامت با رؤیاها گره می‌خورد.

 • محمدجواد میری ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۱۳:۴۲

  به بهانه‌ تجلیل از خواننده انقلابی نسل جوان در جشنواره‌ عمار

  حامد زمانی حماسه‌سُرای زمانه‌ فتح

  محمدجواد میری

  آثار زمانی در امتداد صدای «آهنگران»ها و نوای «قره‌باغی»ها و در تکمیل صدای «مطیعی»ها، آن جای خالی را که هنوز نواهای انقلابی در عرصه‌ موسیقی پاپ داشت، پر کرد و نشان داد انقلابی‌گری و آرمان‌خواهی برای فطرت پاک نسل‌های جدید همان قدر شورآفرین است که برای نسل‌های گذشته بود.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۱۵:۵۳

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام سوم: صفات

  علی محمد مؤدب

  سالی یکی دو بار  حداقل باید یک کارنامه جامع از خودمان تهیه کنیم و ریز به ریز سرفصل های این کارنامه و نمرات خودمان را مبنای عمل در سال پیش رو قرار دهیم و به ویرایش صفات خودمان اقدام کنیم.

 • 0 ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۱۳:۵۲

  نگاهی به زندگی و آثار مرحوم غلامرضا قدسی، شاعر مبارز مشهدی در ابتدای انقلاب 

  "حدیث قدسی" در خطه خراسان

  جواد شیخ الاسلامی

  شعر غلامرضا قدسی ترکیبی از سبک روان و روشن عراقی و مضمون پردازی هایی سبک هندی است. برای همین زبان شان خیلی صمیمی تر است از کسانی که به سبک صائب شعر می گویند. مخصوصا برای مردمی که دقت شان در دریافت ظرافت ها و نکته های شعر کمتر است، شعر مرحوم قدسی روان و ساده تر است.

 • 0 ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۳:۴۰

  داستان هنرمندی که قلم‌زنی درهای حرم حضرت اباعبدالله(ع) را درکارنامه دارد

  آموزش هنر، آموزش تجربه‌هاست

  امیرمحسن شیخان

  وقتی درهای حرم امام حسین (ع) آماده شد و برای نصب به کربلای معلی فرستاده شد، ۴۰۰ نفر از عاشقان اباعبدالله (ع) از استان اصفهان با شور و حالی وصف‌ناپذیر همراه این درها تا مرز رفتند، خب این حس را اصلا نمی‌شود وصف کرد.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۲:۲۹

  شاعر عاشقانه‌های رندانه

  آرش شفاعی

  عاشقانه‌های صرافان، نمونه‌ای جذاب از جلوه‌های زندگی عاشقانه جوان مذهبی ایرانی را بازتاب می‌دهد، ژانری که شاید اگر او با شجاعت به آن ورود نکرده بود، شعر امروز ما در بازتاب بخشی از زندگی و دغدغه‌های گروهی از مردم این سرزمین چیزی کم داشت.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۱۴:۵۰

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام دوم: عادت‌ها 

  علی‌محمد مؤدب

  کم هستند کسانی که توفیق دارند برای شناخت خود، سلوک ویژه‌ای داشته باشند. ما آدم‌های معمولی همین خیابان‌هاییم و خیال هم نمی‌کنیم که بتوانیم سلمان فارسی و ناصر خسرو قبادیانی بشویم؛ اما ما هم می‌توانیم با قدری دقت در خودشناسی، ریزبافت زندگی مان را طوری طراحی کنیم که آخر کار، روزمرگی‌ها ما را نابود نکند.

 • 0 ۱۳۹۷/۱۰/۰۴

  مشروطه خواه پُر حرف و حدیث/ چرا "یپرم خان ارمنی" مجلس را تعطیل کرد؟

  مجید تربت زاده

  نمایندگان مجلس دوم با اولتیماتوم روسیه مخالفت کردند، ناصر الملکِ نایب السلطنه، اما در برابر زیاده خواهی روس‌ها جا زد و همین سبب شد نماینده‌ها در مجلس جمع شوند و اعتراض کنند... نتیجه این شد که روز ۳ دی ماه سال ۱۲۹۰ « یپرم خان ارمنی» که رئیس نظمیه شده بود، به دستور نایب‌السلطنه، به مجلس حمله کند، نمایندگان معترض را بیرون بریزد، درِ مجلس را قفل کند و لابد کلیدش را ببرد بدهد به نایب‌السلطنه!

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۱۲:۲۱

  خودآموز فوری خودشناسی؛ گام اول زبان      

  علی‌محمد مؤدب

  گام اول خودشناسی دقت بر زبانی است که به کار می‌بریم و مفردات و کلماتی که دوستشان می‌داریم یا حساسیت و نفرت ما را بر می‌انگیزند و در مجموع در هر اتفاقی در تعامل ما، کلمات و جملات می‌تواند دستگیره ما برای رفتن به هزارتوهای نهان خودمان باشد. 

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۵:۰۳

  الاکلنگ مشهورها و مشهورات  

  علی‌محمد مؤدب

  انسان در هر بحرانی میل عجیبی به خود تخریبی دارد که باید این میل را بشناسد و اجازه ندهد این میل بحران را تشدید کند؛ اما سلبریتی‌های ما خودشان را با رصد و بازی با همین امیال و اهوا ساخته‌اند.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۴:۰۲

  دیداری با بسمل باخرزی

  جهانی در گوشه‌ای

   محمدکاظم کاظمی

  برخلاف خیلی از پیشکسوتان شعر و ادب که تا میهمان یا مسئولی را می‌بینند، به گله و شکایت از کم‌توجهی به شعر و ادب و شاعران می‌پردازند، فقط و فقط از رضایت تمام خویش از زندگی‌اش گفت، صرف نظر از اینکه چه کسانی به کلبه او پا گذاشته‌اند. نه توقعی، نه درخواستی، نه قصه‌پردازی از سوابق خدمات خویش و نه شعرخوانی پیاپی.

 • 0 ۱۳۹۷/۱۰/۰۱

  من ایرانی‌ام!/ نگاهی به زندگی و افکار "رابیندرانات تاگور" شاعر و فیلسوف بزرگ هند

  مجید تربت‌زاده

  ما ایرانی‌ها فقط به عنوان شاعری بزرگ می‌شناسیمش. واقعیت این است که « تاگور» علاوه بر شاعری، نویسنده‌ای تواناست، موسیقی‌دان خوبی است و سرود ملی هند و بنگلادش امروزی از ساخته‌های اوست و تنها برنده آسیایی جایزه نوبل ادبی است.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۶:۰۳

  جشن یلدا راهبردی برای همه زمستان‌ها       

  علی‌محمد مؤدب

  زمستان با امکانات قدیم یک تهدید جدی برای زندگی بود و دور هم بودن و کنار هم نشستن بهترین تدبیر برای اینکه آدم‌ها با روحیه و با ایجاد حس همدلی و یاریگری به نبرد این بحران بروند و مطمئن باشند که می‌توانند از این خوان دشوار تغییرات فصلی به یاری هم بگذرند. 

 • جواهری ۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۵:۱۷

  بازشناسی شخصیت مختار بن ابی‌عبید ثقفی در روایتی از امام باقر(ع)، به مناسبت سالگرد قیام او در کوفه

  حقانیت یک قیام

  حجت الاسلام دکتر محمدرضا جواهری

  پرسش فرزند مختار از امام باقر(ع) نشان می‌دهد که در آن زمان، آن‌قدر تبلیغات مسموم و گمراه‌کننده دشمنان درباره مختار گسترده شده که فرزند او را نیز فراگرفته و رنج می‌داده است؛ از این رو خدمت امام باقر(ع) می‌رسد و از امام درباره رفتار و جایگاه و سرنوشت پدرش می‌پرسد.

 • 0 ۱۳۹۷/۰۹/۲۷

  گزارشی از خروج سرمایه‌های ملی توسط خاندان پهلوی

  مأموریت برای جیبم!

  حامد کمالی

  فرح پهلوی و فرزندان او در حالی با آه و ناله می‌گویند اموال شاه تنها 60 میلیون دلار بوده و الآن کفگیرشان ته دیگ خورده که اسناد بانک مرکزی و دادستان تهران در زمان شریف امامی، نشان می‌دهد در سال 1357 تنها مقامات دولتی 13 میلیارد دلار ارز طی دو ماه خارج کردند و شاه و اطرافیانش ‌مسلماً مبلغی بیش از این به تاراج برده‌اند.

 • لبخندق ۱۳۹۷-۰۹-۲۷ ۱۵:۳۹

  به بهانه ۲۷ آذر که در گرامیداشت شهید مفتح، روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گرفت 

  حوزه و دانشگاه؛ وحدت در تراز "دوره امام و امت"

  محسن لبخندق

  آیا حوزه مانند بسیاری از توده‌های جامعه در طی چهار دهه اخیر، خود را بخشی از امتِ «ولی» فهم کرده و تلاش کرده به اقتضای این فهم، خود را مجدد بیاراید؟

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۴:۵۰

  لذات تمدن‌ساز     

  علی‌محمد مؤدب

  اگر می‌خواهیم همه چیزمان درست بشود باید اول از همه یاد بگیریم هر کاری را چطور با لذت یاد بگیریم و با لذت یاد بدهیم. مدارس و آزمایشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد باید شادترین مراکز تمدنی ما باشند. هر فرایندی باید برای همه نیروهای درگیر در آن فرایند فرح بخش باشد.

 • جواهری ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۴:۴۹

  پیوند "تقوای الهی" و "تقوای مردمی" در بیان امام حسن عسکری (ع)

   حجت‌الاسلام محمدرضا جواهری  

  افراد بی‌ادب و نزاکت و متخلف در روابط اجتماعی که حلم و عقلانیت ندارند و رفتار و گفتار عمومی‌شان زشت و بد است و بی‌پروا در جامعه خلاف می‌کنند، افرادی بی‌تقوا و بی‌ایمان‌اند. به حکم این حدیث هر کس تقوا از مردم ندارد تقوای الهی در او نیست.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۳:۳۸

  موج توییتری مردم علیه استخدام‌های رانتی در دستگاه‌های دولتی

  کانال بزن، استخدام شو!

  حامد کمالی

  درست است که شش هفت روز از این ماجرا گذشته است، اما این بحث هنوز در شبکه‌های اجتماعی حسابی داغ است و مردم مشغول نواختن ژن‌های خوب با انواع و اقسام هشتگ‌ها و توییت‌های مختلف هستند تا شاید این جماعت خودشان از رو بروند.  

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۲۴ ۱۶:۰۴

  درباره راه رفتن 

  علی‌محمد مؤدب

  هوش و خلاقیت ما مهم‌ترین ابزار قدرت ماست ولی به خاطر بی‌توجهی، در مرحله شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات کم می‌گذاریم و در نتیجه در نهایت هم کم می‌آوریم و بازی را به کسی که بیشتر توجه کرده است می‌بازیم.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۲۱ ۱۴:۰۸

  ویرایش تصویرهای ذهنی 

  علی‌محمد مؤدب

  متأسفانه تصویرهای ذهنی مردم ما از یک رابطه عاشقانه موفق، قابل جست‌وجو نیستند ولی می‌توانید با یک جست‌وجو در اینترنت به خیلی چیزها برسید، دختر و پسری که لب دریا، دست در دست هم ایستاده‌اند و به غروبی زیبا می‌نگرند یا درقایقی کنار هم نشسته‌اند و مبهوت گلی کوچکند.

 • محمدجواد میری ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۶:۰۶

  تجربه پیاده‌روی اربعین می‌تواند برای سیاست‌گذاری فرهنگی ما الهام‌بخش باشد

  آینده سازی با یک آیین حماسی

  محمدجواد میری

  به‌نظر می‌آید اساساً موضوعاتی مثل اربعین هیچ وقت دغدغه جدی جریان دانشگاهی ما هم نخواهد شد. ما علاوه بر آفت تقلیدگری، گرفتار نوعی عدم اعتماد به نفس هم در محافل نخبگانی خود هستیم که باعث می‌شود به تجارب خودی، حداکثر در حد همان آسیب‌شناسی بپردازیم!

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۶:۰۳

  معنا بخشی به مناسک اربعین با نگاهی همدلانه به روایت‌های زائران 

  نسیم کاهیرده

  مراسم اربعین بستری است که منجر به بیداری بیشتر افکار و احساسات مهدوی و وعده «نزدیک بودن» امر ظهور می‌شود؛ در واقع در این فضای مناسکی ایمان فرد به آمدن امام زمان(عج) به‌عنوان منجی آخرالزمان دوباره در بین گروه و جماعت مؤمنان یادآوری می‌شود.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۱:۴۳

  عاقبت یا آینده؟

  علی‌محمد مؤدب

  عاقبت اندیشی ما را چنان بار می‌آورد که آینده در تسخیر ما خواهد بود و هیچ هراسی نمی‌تواند ما را منفعل کند، اما آنچه به عنوان آینده‌نگری می‌شناسیم می‌تواند ما را بترساند یا به طمع بیندازد. 

 • لبخندق ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۱۱:۴۱

  وحدت و کثرت در زیارت اربعین

  محسن لبخندق

  پدیده عینی اربعین نشان‌دهنده این است که تحققِ یک جامعه دینی واحد و در عین حال متکثر، امکان‌پذیر است و بهترین برهان بر امکان وجود چنین جامعه‌ای است؛ چون اربعین یک جامعه ایمانی را شکل می‌دهد.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۱۳:۳۵

   خون مردم تاوان ناتوانی صنایع خودروسازی

  محمدحسین جعفریان

  آقای دولت! آقای سیاستگذار! مجلس محترم! ‌ای همه تصمیم‌گیران نظام! شما را به خدا فکری به حال این صنعت بکنید! ما تاکنون ده‌ها برابر کل شاغلین این صنعت که این همه برای شما مهم است، کشته و زخمی داده‌ایم.