همه‌ی خبرهای امروز
 • پارسی نژاد دیروز ۱۲:۲۳

  خرده روایت ها

  ادبیات داستانی دینی باید به سؤالات جوانان پاسخ گوید

  کامران پارسی‌نژاد

  تاکنون همچون سایر گونه‌های ادبی تعریف مشخص و دقیقی از ادبیات داستانی دینی یا مذهبی ارائه نشده است.

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

  حکایت سرکشی و تسلیم

  سیدمحمد سادات اخوی

  نیازهای معمولی، ساده تأمین نمی‌شوند. هرچه نیازها بیشتر و جدی‌تر می‌شوند، جنگ با سختی های دنیا بیشتر می‌شود. یک سر طنابِ همه‌چیز، دست مشکل‌های دنیاست و سرِ دیگرِ آن (که باید دست ما باشد) ـ اغلب ـ گم‌شده و رهاشده است.

 • دهقانی آرانی دیروز ۱۱:۱۹

  نمازجمعه بلیغ‌ترین رسانه دینی

  جواد دهقانی آرانی

  نماز جمعه یکی از مهم‌ترین و با شکوه‌ترین فریضه‌های عبادی سیاسی اسلام است که از ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اطلاع رسانی و غیره برخوردار می‌باشد. نماز جمعه از همان ابتدای تشکیل جامعه نبوی در مدینه تشریع و توسط پیامبر گرامی اسلام «صلی الله علیه و آله» اقامه شد. نزول سوره‌ای خاص در قرآن کریم به نام سوره جمعه که به بیان اهمیت نماز با شکوه جمعه می‌پردازد، جایگاه ارزشمند این فریضه الهی را در جامعه اسلامی می‌رساند.

 • سینا واحد ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۶:۲۲

  دهه اقتدار ؛ درخشنده تر از الماس

  سینا واحد

  کدام مکتب روان شناسی تاریخ علم را می‌توان نشان داد که بگوید: برخی از جوامع به دلایلی که هنوز آشکار نشده، بدون هیچ انگیزشی، به مجالسی می‌روند که نمی‌دانند به چه منظور تشکیل شده !؟ کدام روان شناس مشهور و برجسته‌ را می‌توان یافت که گفته باشد: رفتن به مجالس مذهبی، چندان نیازمند به «انگیزه» نیست و هر مجلس ممکن است با ازدیاد شرکت کنندگان مواجه شود ؟!

 • نامه امام رضا ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۰:۴۷

  نامه‌ای دخترانه به امام رئوف

  ما یک خداحافظی از دنیا طلب داریم

  رقیه توسلی

  بی شک همه نامه هایی که به امام هشتم(علیه‌السلام) نوشته می‌شود، نامه‌های خاص هستند، نامه‌هایی از سرِ صدق و صفا و دلدادگی...

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۰:۳۹

  ایوان شفا

  حکایت ناشادی و طراوت

  سیدمحمد سادات اخوی

  آدم‌ها و غم‌ها در مسیر روزگار با هم مأنوس شده‌اند. آدم‌ها پذیرفته‌اند که دلشادی دنیا، «مداوم» نیست و غم‌ها، «گوشوارة گوشِ شادی‌ها»یند. آدم‌ها پذیرفته‌اند که غم‌ها و شادی‌ها زودگذراند اما ـ انگار ـ غم‌های دنیا، جای شادی‌های دنیا را تنگ کرده‌اند. آدم‌ها پذیرفته‌اند که جمعیت قبیلة غم‌های دنیا ـ انگار ـ بیشتر از شادی‌هاست.

 • مجموعه شعر ۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۰۹

  نگاهی به مجموعه «زیر بال می‌نا» مجموعه‌شعر رضا اکوانیان

  بهره‌مندی از از موسیقی طبیعی کلام

  لیلا کردبچه

  «زیر بال می‌نا» مجموعه‌شعر رضا اکوانیان است که نشر بوتیمارآن را منتشر کرده و دربرگیرندۀ سروده‌هایی است که شاعر به‌خوبی توانسته در عین درهم‌تنیدگی خود با آن‌ها، از آن‌ها فاصله بگیرد و از بیرون به شعرش و به کلماتش نگاه کند

 • آیت الله محمد باقر تحریری ۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۸

  آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی؛ اسوه علم و اخلاق

  آیت الله محمد باقر تحریری

  مرحوم آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی از فقهای معاصر و استادان برجسته حوزه بودند که عمده فعالیت علمی و تدریسی ایشان از همان اوایل انقلاب در قم شکل گرفت، هر چند این بزرگوار بخوبی حوزه علمیه نجف را درک کرده و از فیض تلمذ در محضر استادان و علمای بزرگ آنجا نیز بهره مند بود.

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

  ایوان شِفا

  حکایت بی خردی و خردمندی

  سیدمحمد سادات اخوی

  چشم را که از خواب می‌گیریم و روزمان که آغاز می‌شود، هجوم دشواری‌های زندگی سرازیر می‌شوند. نداری‌ها و نیازهای بی‌پایان آدمی، دورتادور او را می‌گیرند و وسیله‌های ارتباطی و وقت‌های فراوانِ روزِ آدم‌ها را مشغول تأمینِ خود می‌کنند. چشم‌ها، فهرستِ دشواری‌ها را می‌سنجند... گوش‌ها، زبان‌ها... دست‌ها و پاها، خستة رفع نیازهای روزانه می‌شوند... و تا به خود می‌آییم، «شب» رسیده... و فرصتِ یک روز دیگر از زندگی، به پایان رسیده است.

 • محمد امین توکلی زاده ۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۰:۲۴

  حبیب الله سینمای ایران

  محمد امین توکلی زاده

  مدتی بود جلسه نقد فیلم در مسجد راه انداخته بودم با جمعی از بچه های بسیج فیلم های روز نقد می کردیم فیلم ها را در سینمایادر مسجد می دیدیم وبعد جلسه نقد می گذاشتیم عمده فیلم های بود که سرو صدا می کرد ویا محتوای عمیق ونخبگانی داشت وکمتر کسی به آثارش توجه داشت این جلسات خوشایند برخی نبود ومرتب مزاحمت ایجاد می شد اما آقای کاسه ساز موافق بود ...

 • امام صادق ۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۱:۱۲

  انقلاب فرهنگی عصر صادقین(علیهماالسلام)

  علی اکبر یاری القار

  در تاریخ حدیث، به دوران امامت امام محمد باقر و امام جعفر صادق(علیهما السلام) دوران صادقین اطلاق می‌شود. پی‌ریزی فقه جعفری در قالب تربیت بیش از ۴۰۰۰ شاگرد خصوصی و عمومی و صدور هزاران حدیث موثق مربوط به این دوره است.

 • صافی گلپایگانی ۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۰:۴۸

  امام صادق(علیه السلام)مرجع علمی جهان اسلام

  آیت االله العظمی صافی گلپایگانی

  امام صادق(علیه‌السلام) درنیمه اول قرن دوم هجری مدرسه‌ای را بازگشایی کردند که تا آن زمان در دنیای اسلام بی سابقه بود. علاوه بر این، فقه شیعه نیز مدیون پیشوای ششم شیعیان است.

 • حجت گنابادى نژاد - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۰:۰۴

  نهضت نرم افزاری امام صادق علیه السلام تا اسناد بالادستی علم و فرهنگ کشور

  حجت گنابادی نژاد

  اگــر بخواهیم در کلامی کوتاه ویژگی های راهبــری علمی،فرهنگی امام صادق علیه السلام را بیان نماییم،باید گفته شود:یک مهندسی فرهنگی جامع با نقشه علمــی دقیق و کامل که همه مختصات زمان و مکان و مخاطب در زمان خود و آینده را شامل است و در ترازی که مرجعیت علمی معارف اهل بیتعلیهم السلام را شامل شده و بیش از هزار سال است که از این مکتب حوزه های علمیه، عالمان دینی، مجتهدان، مدرســان، محققان و مؤلفان دینی بهره مند می شــوند.

 • سیدمحمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۴/۲۷

  حکایت آس ‌و پاسی و سرمایه‌داری

  سیدمحمد سادات اخوی

  وقتی هزینه‌ای ناگهانی بر سر زندگی‌مان آوار می‌شود و می‌دانیم که با پرداخت سرمایه‌ای ناچیز، نگرانی‌مان برطرف خواهد شد؛ بی‌درنگ دست‌به‌جیب می‌شویم... و اگر اسکناسی در جیب نداشته باشیم... یا موجودی حساب بانکی‌مان به‌اندازه نباشد؛ درهم‌شکسته می‌شویم. این کمترین فشاری است که «آس‌وپاسی» به آدم وارد می‌کند... احساس «نداری».

 • کلاس درس دانشگاه ۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۵۹

  مشکلات پسادکترا در سراسر جهان یکسان است

  دردسرهای سبقت گرفتن رشد نخبگان از تولید علم

  ایما پرند

  مشکلات مربوط به نخبه‌پروری و کمبود موقعیت شغلی کافی برای نخبگان و افراد با تحصیلات عالیه در سرتاسر جهان علی‌الخصوص در کشورهای توسعه‌یافته جزو معضلات روز به حساب می‌آید.

 • قنبریان ۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۱:۱۱

  شرط "تمیز بودن" حرکت خودجوش

  محسن قنبریان

  “بصیرت فرهنگی" و "تقوای کار جمعی"، قبل از هر طرح و اجرای برنامه های فرهنگی برای نیروهای اصیل وبخصوص خودجوش فرهنگی لازم وضروری است. بی تعارف در بسیاری از موارد "خدمت فرهنگی" به "شروع نکردن فعالیتی نو" و "تأسیس نکردن گروه و سازمانی تازه" است.

 • محسنی فقیهی ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۶:۲۳

  حمایت از آمران به معروف؛ مانع تسری بی تفاوتی در جامعه

  آیت الله محسن فقیهی

  صبح شنبه از طریق رسانه‌های جمعی متوجه شدیم شخصی که حالت عادی هم نداشته، در متروی شهرری اقدام به فحاشی و ایجاد مزاحمت برای مردم می‌کند که در این هنگام یک فرد روحانی به او تذکر داده و نهی از منکر می‌کند، اما طرف مقابل به او حمله کرده و هم روحانی و هم شخص دیگری را مجروح می‌کند.

 • امام رضا ع ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۹

  آمده ام اشک ها را رها کنم...

  رقیه توسلی

  من هر روز مادربزرگ های دنیا را دعا می کنم. دعا می کنم که باشند و ما را از زیر قرآن هایشان بدرقه کنند. برایمان آیة الکرسی بخوانند و در آن خنده های ته شب، بی دندانی شان را به رُخ مان بکشند.

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۳۳

  ایوان شِفا

  حکایت تک‌روی و همراهی

  سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ رازداران دیجیتالی دستگاه‌های ارتباطی، وسیله‌های مطمئنی برای پُرکردن تنهایی آدم‌ها شده‌اند. گاهی آدم‌ها جزئی‌ترین رازهایشان را به حافظة دستگاه‌ها می‌سپرند اما به هم نمی‌گویند!

 • حمیدرضا شکارسری ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۲۰:۰۶

  خوانش شعری از مریم احمدی

  یک شعر سیاسی کامل

  حمیدرضا شکارسری

  «سرزمین من/ اقیانوس ندارد/ دریایی نه/ اما سرچشمه تمام رودهای جهان/ چشم‌های زنان سرزمین من است...»*

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۲۱:۱۶

  حکایت گرفتاری و خلاصی

  سیدمحمد سادات اخوی

 • روحانی ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۲:۲۶

  مسجد گوهرشاد زیر چکمه‌های یک قزاق

  غلامرضا آذری خاکستر

  ۲۱تیرماه ۱۳۱۴یادآور سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد است، جایی که غرش توپ‌ها و مسلسل‌ها بر فراز مسجد، زخمی کهنه بر چهره شهر مشهد پدید آورد. این قیام، تجلی اعتراض مردم مشهد به حاکمیت پهلوی بود. داستان حجاب و آن همه کشتار، رشادت و از جان گذشتن، تصویری از قیام انقلابیون تداعی کرد که تبلور آن دربهمن۵۷ رقم خورد.

 • حجت الاسلام دكتر محمدعلى رضايى اصفهانى ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۲:۱۹

  حجاب، تأمین کننده امنیت اجتماعی

  حجت الاسلام دکتر محمد علی رضایی اصفهانی

 • سینا واحد ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۰۹:۴۶

  هویت ملی عقیق سرخ اقتدار

  سینا واحد

  «عقیق ســرخ هویت ایرانی» چیســت!؟ و جنس آن از کجا آمده است و آواز همیشگی آن، از کدامین کلمات، ساخته و پرد اخته شده است!؟ اگــر فرض کنیم در دایره بی منتهای «هویت ملــی» دایره های کوچکتری از «خواســتنی های تاریخی» تلألو دارند و دائم در بالا و پایین این دایره عظیم، در حال چرخش هستند ؛ به محض اینکه در برابر شخصیت زمانی ماه «محرم» قــرار می گیرند ؛ گویی همه و همگی ســربازان کوچکی هســتند که در یک جزیره بزرگ زمانی، به د یدار مشتاقانه و مهربانانه پادشاهی می روند که بازوان مهربانی پرقدرتش، آماده کامل برای در آغوش گرفتن ســربازانش اســت.

 • قنبریان ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۴:۵۰

  به بهانه ی روز عفاف و حجاب ؛

  منطق جداسازی مکان‌های مردانه و زنانه!

  محسن قنبریان

 • پارسی نژاد1 ۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۱:۳۱

  خرده روایت ها

  جایزه قلم زرین و گام‌های استوار

  کامران پارسی‌نژاد

  پانزدهمین جایزه قلم زرین دیشب همزمان با روز قلم برگزار و برگزیدگان آن مشخص شد

 • کلاه قرمزی ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۲۶

  نگاه روز:

  آیا کلاه قرمزی هم به سرنوشت جناب‌خان دچار می‌شود؟

  صبا کریمی

  طبق گفته‌ها قرار بر این بود که این مجموعه از تابستان سال جاری و توسط شرکت تصویرگستر پاسارگاد، در قالب دی‌وی‌دی و به‌صورت هفتگی پخش خود را آغاز کند. همچنین سایت لوتوس‌پلی نیز قرار بود این مجموعه را به‌صورت همزمان با عرضه نسخه دی‌وی‌دی، به‌شکل آنلاین و قانونی نمایش دهد.

 • طریقی ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۵

  خوشحالیم که روزی به نام ماست

  غلامرضا طریقی

  «اهل قلم» که می‌گویم منظورم به‌طور دقیق «اهل قلم» است. کسانی که ذات و حیاتشان با نوشتن آمیخته است. کسانی که بی آنکه بدانند و بخواهند پا در این دام دوست داشتنی گذاشته‌اند. کسانی که حتی وقتی متوجه خاطرات و خطرات این دام گسترده شده‌اند، نتوانسته‌اند از آن پا پس بکشند و با آغوش باز به پیشواز این دغدغه‌ها رفته‌اند.

 • علی نادری ۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۰:۱۸

  مظلوم نمایی برای انحراف اذهان از مسائل اصلی کشور

  علی نادری

 • قنبریان ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۱:۰۸

  ماجرای "لفافه" و "ابهام" رهبران و "هتک" و "اهانت" پیروان چیست؟!

  حجت الاسلام محسن قنبریان

  در طول تاریخ بی جنبه گی عوام و روحیه تکفیری شان موجب شده نخبگان از خلوص و صراحت نقدشان بکاهند یا به نقد نظریه بپردازند و از گوینده اش چیزی نگویند. که این در مسائل علمی ممکن است اما در مسائل اجتماعی-سیاسی نمیشود. نقدهای آخوند خراسانی برشیخ فضل الله موجب شد عده ای شلوغ کار زمینه ی اعدام او را فراهم کنند که آخوند را متأثر و نادم کرد.