همه‌ی خبرهای امروز
 • سید مهدی موسوی ۱۳۹۶-۰۹-۰۱ ۱۰:۳۲

  وعده تخلف ناپذیر الهی

  سید مهدی موسوی

  کمتر از دو ماه پیش، سردار قاسم سلیمانی وعده انهدام کامل و پایان داعش را در منطقه داد و روز گذشته نیز پیام این فرمانده محبوب و مقتدر سپاه قدس خطاب به رهبر معظم انقلاب، حاوی نکات بسیار مهمی بود.

 • پرس تی وی ۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۱۱:۰۸

  یادداشت

  ایران هیمنه رسانه‌ای غرب را شکسته است

  دکترهاشم داداش‌پور، فعال رسانه‌ای و عضو هیئت‌علمی ‌دانشگاه تربیت مدرس اطلاع‌رسانی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های شبکه‌های رسمی‌ سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی است. بدین لحاظ شبکه‌های تخصصی خبری و اطلاع‌رسانی از اهمیت بالایی برخوردارند. در این میان، می‌توان از شبکه‌های خبری برون‌مرزی و در رأس آن‌ها «پرس‌تی‌وی» نام برد که مهم‌ترین خروجی و میزان تأثیرگذاری را بر مخاطبان دارد.

 • حسن کدخدای عرب ۱۳۹۶-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۸

  «شبه فتوا»های سلبریتی ها؛ این بار درباره سگ!

  حسن کدخدای عرب

  چندی است که برخی بازیگران سینما، پا را از پرده نقره‌ای سینما و بازی در فیلم‌های تلویزیونی فراتر گذاشته و در فضای مجازی و در حوزه‌های غیرتخصصی خود و متأسفانه در حوزه فقه و دین اظهار فضل می‌کنند!

 • محمد امین توکلی زاده ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۲۰:۴۸

  اربعین؛ تجلی امت واحده

  محمد امین توکلی زاده

  رهبر معظم انقلاب روز گذشته در دیدار با جمعی از فعالان فرهنگی استان های آذربایجان شرقی و قم، پدیده‌ی الهی و معنویِ راهپیمایی اربعین را بی‌سابقه و غیرقابل توصیف خواندند و با تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این حرکت عظیم گفتند: از دولت عراق که وسایل برگزاری این حرکت با شکوه را فراهم کرد، از ملت عزیز عراق که اینگونه مخلصانه و شادمانانه از زائران حضرت اباعبدالله علیه‌السلام پذیرایی کرد، از جوانان مبارز عراقی و حشد شعبی و دست‌اندرکاران تأمین امنیت مراسم، و از مسئولان عتبات در نجف اشرف و کربلای معلی، قلباً تشکر می‌کنیم و برکات الهی را برای آنان خواستاریم.

 • مراسم عزاداری اربعین حسینی ع در جوار حرم حضرت معصومه س ۱۳۹۶-۰۸-۲۲ ۰۹:۵۹

  سلوک مؤمنانه در سپهر قدسی اربعین

  نسیم کاهیرده

  مناسک  به عنوان سپهری که قرار است فکر، اندیشه و ایمان را به عرصه زندگی عملی وارد کند در هر دینی مشهود و موجود است.

 • نیما یوشیج ۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۱۰:۱۷

  سریال زندگی نیما را بسازید

  آرش شفاعی

  امروز یکصد و بیستمین سالروز تولد علی اسفندیاری (نیمایوشیج) پدر شعرنو فارسی است. نیما در دوره‌ای حساس و مهم از تاریخ کشور توانست با بهره مندی از آموزه‌های ادبیات روز جهان و با پشتوانه‌ای غنی از ادبیات کهن فارسی، تحولی بنیادین در شعر ایران به وجود آورد.

 • 1 ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۱۰:۵۲

  نگاهی به نمایش «نذار این خواب تعبیر بشه» به کارگردانی مهدی نصیری

  تقابل میان ذات و معنای زندگی

  آرش شفاعی

  جنگیدن و دفاع‌کردن شاید از منظر شکلی مانند هم باشند. در هر ۲ پدیده با مرگ، سلاح و خرابی روبه‌رو هستیم و موضوع مهم در هر دوی آن‌ها تقابلی است میان زنده‌ماندن و نماندن. پس در هر ۲ نزاع بر سر بقا اهمیت دارد. اما این پدیده‌ها از منظر محتوایی با هم متفاوت هستند.

 • محسن مهدیان ۱۳۹۶-۰۸-۱۶ ۰۹:۵۱

  زندگی به سبک اربعین

  محسن مهدیان

  سادگی و بی آلایشی و توقعات در حد نیاز و خورد و خوراک ساده، از دیگر نشانه های جامعه اربعینی عراق است. ساده زندگی می کنند و نیازهایشان صرفاً براساس هدف تعریف می شود و در عین حال از این سبک زندگی لذت می برند. هجرت و عبور از وابستگی های مادی به شکل واقعی کلمه در این مسیر دیده می شود. هجرت از زن و فرزند و زندگی و دیار و تن دادن به خطراتی که در طول راه آنها را تهدید می کند. پیوند سبک زندگی اربعین با هجرت خودش یک معیار کلیدی در زندگی جهادی است.

 • اربعین ۱۳۹۶-۰۸-۱۵ ۱۰:۰۰

  حجت‌الاسلام حبیب الله فرحزاد، استاد حوزه و کارشناس دینی رسانه ملی

  پیاده روی اربعین؛ تجلی وحدت محبان سیدالشهدا(علیه السلام)

  حجت الاسلام والمسلمین حبیب االله فرحزاد

  به لطف الهی سال به سال راهپیمایی مردمی اربعین، شور و حرارت و عظمت بیشتری پیدا می‌کند، به گونه‌ای که اکنون این مسئله به یک موج جهانی تبدیل شده و برخلاف میل و خواست دشمنان اسلام و اهل بیت(علیهم السلام) تأثیرگذاری آن نیز بیشتر و بیشتر می‌شود.

 • شکارسری ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۱۲:۳۰

  خوانش شعری از گیتا مینویی

  عینیت یافتن تصاویر ذهنی

  حمیدرضا شکارسری

  «باید دل به صبح بسپارم/ خواب/ نه مرا می‌برد/ نه تو را می‌آورد»*

 • عبد النبی نمازی ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۱۰:۵۹

  درک درست فرصت‌ها و تهدیدها؛ نسخه توفیق در برابر استکبار

  آیت الله عبدالنبی نمازی

  باید روش و شیوه مقابله با توطئه‌ها و فتنه انگیزی‌های دشمن را در عرصه جنگ نرم بخوبی بشناسیم و این را بدانیم، همان طور که در عرصه جنگ سخت، ابزارشناسی و دشمن شناسی و زمان شناسی ضرورت دارد، در جنگ نرم نیز باید در این سه عرصه اشراف لازم را پیدا کنیم، وگرنه نمی‌توانیم در رویارویی با دشمن آن هم در مقطع کنونی به اهدافمان دست یابیم.

 • پیاده روی اربعین ۱۳۹۶-۰۸-۱۱ ۰۹:۵۰

  آیت الله کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران

  پیاده روی اربعین؛ حرکتی عاشقانه و سیاسی - فرهنگی

  چند سالی است به برکت نام و یاد اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) در آستانه اربعین نظاره‌گر شور و حال و عشق وصف ناپذیری از سوی مردم بخصوص جوانان برای حضور در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی هستیم.

 • عبدالصالح شمس‌اللهی ۱۳۹۶-۰۸-۰۸ ۱۰:۱۳

  فرایندی برای قتل امام حسین(علیه‌السلام)

  عبدالصالح شمس‌اللهی

  گاهی حادثه آن‌قدر بزرگ است که نمی‌توان آن‌ را باور کرد؛ اما واقعیت دارد و شاید واقعیت بزرگ‌تر از آن چیزی باشد که ما تصور می‌کنیم؛ اما مهم این است که رویدادهای بزرگی مانند واقعه عاشورا دقیقاً در بستر همین اجتماعاتی رخ می‌دهد که ما در آن زندگی می‌کنیم و نه حتی کمی آن طرف‌تر.

 • هفتم صفر ۱۳۹۶-۰۸-۰۴ ۰۹:۳۹

  هفتم صفر؛ قول معتبر برخی علما در شهادت امام مجتبی(علیه‌السلام)

  سید مهدی موسوی

  چند سالی است، بیش از پیش، نسبت به برگزاری آیین گرامیداشت سالروز شهادت امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) در روز هفتم صفر از سوی برخی علما و مراجع تقلید تأکید می‌شود، هر چند در سیره برخی علما در گذشته نیز این امر وجود دارد.

 •  کامران شرفشاهی ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۹:۵۴

  ما و زائران پاکستانی

  کامران شرفشاهی

  هر ساله شمار قابل ملاحظه‌ای از شیعیان دلباخته پاکستانی برای زیارت مرقد منور حضرت ثامن الائمه، امام علی بن موسی الرضا(علیه‌السلام) از طریق مرزهای جنوب شرقی کشور به ایران می‌آیند تا در پناه امام رئوف لحظات معنوی نابی را به تجربه بنشینند.

 • شفاعی ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۱۱:۰۳

  اصرار وزارت ارشاد بر اختراع دوباره چرخ

  آرش شفاعی

  یکی از مشکلات دیرینه مدیریت فرهنگی در کشور ما این است که مدیران تازه‌منصوب، همیشه اصرار دارند که تجربه‌های پیشین و انباشته دوره‌های گذشته را به کناری بگذارند و به‌اصطلاح رایج، چرخ را دوباره اختراع کنند.

 • 1 ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۱۴:۱۲

  خرده روایت ها

  هذیان‌گویی به جای جریان سیال ذهن

  کامران پارسی‌نژاد

  متأسفانه در ایران تب مسری استفاده از جریان سیال ذهن بین نویسندگان بسیار شایع شده است. برخی از آنان بدون اطلاع دقیق از کمّ و کیف کار، تنها به این دلیل که تصور می‌کنند این روش نشانه قدرت و توانمندی قلم نویسنده است، چنان در این موارد زیاده‌روی می‌کنند که داستان به هذیان‌گویی ذهنی مبدل می‌شود.

 • شکارسری ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۱۰:۱۳

  خوانش شعری از علی هوشمند

  بازی زبانی هوشمندانه

  حمیدرضا شکارسری

  «گفتم شهید می‌شوم/ اما نشد/ نشد/ این را فقط برای تو می‌گویم/ این دست نو شدن‌ها/ کم دست می‌دهد...»*

 • محمدباقر علم الهدی ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۱۰:۰۶

  اخلاق آرمانی از نظر قرآن(۱۳)

  محبت به دیگران

  حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علم الهدی

  در قرآن برای تشویق کردن مردم به همراهی و زدودن مشکلات و حل آن‌ها می‌فرماید: «آری، هر کسی که نیکوکار باشد و کارش را برای رضایت خداوند انجام دهد، پاداش او نزد پروردگار ثابت است و هرگز برای آنان ترس و غم و اندوهی راه ندارد. »

 • حجت‌الاسلام رضا وطن‌دوست ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۰۹:۳۳

  پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی و مدرس حوزه و دانشگاه

  آیا ماه صفر نحوست دارد؟

  رضا وطن‌دوست

  هرساله با فرا رسیدن ماه صفر، سخن از نحوست آن به میان می‌آید و در روزهای پایانی آن به استناد روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) این پیامک میان افراد رد و بدل می‌شود که هرکس پایان ماه صفر و آغاز ماه ربیع را بشارت دهد، بهشت را برای او ضمانت می‌کنم، اما باید دید تا چه اندازه این موضوع صحت دارد و اگر صحت دارد، منشأ آن چیست؟

 • مزینی ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۱۳:۲۰

  ارتباط صنعت و دانشگاه یک ارتباط فرهنگی است

  دکتر ناصر مزینی

  رهبر انقلاب، صبح دیروز در دیدار با نخبگان جوان خاطرنشان کردند که صنعت کشور دچار آفت مونتاژکاری است و این باعث عدم تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه می‌شود و باید در یک بازه زمانی ۱۰ ساله، رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری تغییر پیدا کند.

 • عبدالصالح ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۹:۴۶

  درسی دیگر از قرآن و ماجرای عصبانیت آیت الله بروجردی

  عبدالصالح شمس اللهی

  آدمیزاد است دیگر، در هر مقام و مرتبه‌ای هم که باشد سنش که بالا می‌رود اندکی کم حوصله می‌شود و گاهی خطا می‌کند، اما آنچه مهم است، اینکه بتواند خطای خود را قبول کرده و از آن برگردد.

 • متین محجوب ۱۳۹۶/۰۷/۲۵

  غربی‌ها از اسلام سیاسی چه درکی دارند؟

  متین محجوب

  اسلام‌پژوهی در غرب که بخش قابل توجهی از تلاش‌های مستشرقین را به خود اختصاص داده، تا امروز ادوار مختلفی را پشت سر گذاشته است. البته در این راستا تحولات گوناگونی نیز شکل گرفته که در جای خود قابل بررسی است.

 • حجت الاسلام سید محمدباقر علم الهدی ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۰۳:۰۳

  اخلاق آرمانی از نظر قرآن(۱۳)

  رعایت نظم و انضباط

  حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر علم الهدی

  از آنجا که معمولاً انسان‌ها قالب گریز و راحت طلب هستند، هنگامی که در مسیر زندگی به مشکلی برخورد می‌کنند به جای آنکه برای حل مشکل خود تدبیر بیندیشند، با جای گذاردن مشکل بر سرجای خود، آن را به صورت مقطعی دور می‌زنند.

 • آیت الله جوادی آملی ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۰:۳۷

  یادداشت اختصاصی

  یادگار ارزشمندامام سجاد(علیه السلام) برای عقلانیت جامعه

  آیت الله عبدالله جوادی آملی

  قرآن کریم آیات پرشماری مربوط به دعا و مناجات پروردگار دارد، اما فراموش نکنیم که فرهنگ دعا را حضرت سیدالساجدین(علیه السلام) تبیین فرمودند؛ گرچه همه ائمه(علیهم السلام) درباره دعا دستورها و اعمالی را مطرح فرموده‌اند، اما امام زین العابدین(علیه السلام) رسماً تفسیر ادعیه قرآنی را انجام دادند و از دعا به عنوان تیغی برّان برای مبارزه با دشمنان استفاده کردند.

 • محمدباقر علم الهدی ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۱۰:۲۷

  اخلاق آرمانی از نظر قرآن(۸)

  چگونه اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنیم؟

  حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر علم الهدی

  معمولاً افرادی که دارای اعتماد به نفس نیستند یا از خودباوری کمتری بهره دارند، حتی از انجام کارهایی که بلد هستند طفره می‌روند و چه بسا نسبت به سخنی که به آن باور دارند از ترس اینکه مورد تمسخر واقع شوند، آن را کتمان می‌کنند و همین امر سبب سرخوردگی، انزوا، افسردگی و شکست آنان در زندگی خواهد شد.

 • حمیدرضا شکارسری ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۱۴:۰۳

  خوانش شعری از مریم نوابی‌نژاد

  شعری بی‌مفهوم و پُرمضمون

  حمیدرضا شکارسری

  «بی‌حساب شدیم.../ آن‌ها به جای ما تیر خوردند/ ما با جسدهایمان به خانه برگشتیم»*

 • تلویزیون ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۱۴:۰۰

  جولان حامیان مالی در رسانه ملی تا کی ادامه دارد؟

  دانشگاه عمومی‌ یا بنگاه تبلیغات قابلمه؟

  باران باستانی

  حکایت رسانه‌ها و آگهی‌ها بیشتر شبیه حکایت تخم‌مرغ و مرغ هست! هنوز هم کسی به‌درستی نمی‌تواند تشخیص دهد اول رسانه‌ها شکل گرفتند که محلی باشند برای تبلیغ کالاها یا رسانه‌ها آمدند برای اطلاع‌رسانی و سپس صاحبان کالا تصمیم گرفتند از فضای آن‌ها برای تبلیغات استفاده کنند!‌ با همه این‌ها خیلی زود «آگهی بر آگاهی تقدم دارد»، به شعار رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری تبدیل شد و الان نیز فضای مجازی محل مناسبی برای تبلیغ کالاها شده است.

 • پارسی نژاد - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۱۰:۰۴

  خرده روایت ها

  تبعیض جنسیتی علیه نویسندگان زن بریتانیایی

  کامران پارسی‌نژاد

  یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زنان نویسنده در انگلستان طردشدن مستقیم و علنی آن‌ها از جوامع ادبی است. معمولاً زنان از جریان‌های اصلی داستان‌نویسی دور می‌مانند زیرا چندان به آنان اجازه ورود به این جوامع را نمی‌دهند. تا حدی که برخی از نویسندگان زن دچار این معضل بزرگ شده‌اند که چرا به این حرفه روی آورده‌اند؟

 • محمد امین توکلی زاده ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۱۶:۰۱

  رسانه‌های نوین و حاکمیت ملی

  محمد امین توکلی زاده

  ضریب نفوذ تلگرام به حدی بالا رفته که دیگر نمی‌توان با آن مانند مخاطرات دیگر فضای مجازی برخورد نمود تعیین‌کننده‌ترین رسانه در افکار عمومی ایران بدون تعارف تلگرام است پیام‌رسانی که هیچ مدیریتی بر آن نداریم نه سرورهای آن در ایران است و نه قرارداد مشخص و مشترکی با صاحب آن داریم که امکان مدیریت ایجاد کند.