همه‌ی خبرهای امروز
 • دعبل ۱۳۹۷-۰۴-۲۷ ۱۵:۲۶

  گفت‌وگو با مظفر سالاری، نویسنده رمان پرفروش «دعبل و زلفا» در خصوص ظرفیت‌ها و محدودیت‌های نوشتن داستان دینی

  نویسندگان از اداهای تکنیکی بپرهیزند

  خدیجه زمانیان

 • سعید تشکری ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۱۵:۱۰

  گفت‌وگو با سعید تشکری، نویسنده داستان‌های تاریخی درباره هویت در رمان به بهانه سالروز تولدش

  اهل رمان‌نویسی بی‌آدرس نیستم

  خدیجه زمانیان

  من اهل رمان‌نویسی بی‌آدرس و هویت نیستم. هیچ رمانی نمی‌تواند زاده تخیل باشد. تأثیر متقابل رویداد و تکنیک است که ادبیات جهانی را می‌سازد، ریشه‌یابی دو هویت اقلیمی و ملی، توانایی یک نویسنده را در رمانش نشان می‌دهد.

 • طالبیان ۱۳۹۷-۰۴-۰۹ ۰۰:۰۰

  گفت وگوی تفصیلی «قدس‌آنلاین» با معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

  رتبه هفتم ایران در ثبت میراث معنوی یونسکو / دعواهای سیاسی بر رأی اعضای یونسکو تأثیر می‌گذارد

  نازلی مروت

  نوروز، کمانچه، نان تخت، لنج‌سازی و چندین اثر فرهنگی ناملموس دیگر در حافظه تاریخی جهان به نام ایران ثبت شده‌اند. ثبت این آثار معنوی در کنوانسیون آثار فرهنگی ناملموس یونسکو از یک سو و تهمیدات دولت برای حفظ و پاسداشت میراث سرزمینی از سوی دیگر موضوعی است که دکتر محمدحسن طالبیان؛ معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت‌وگو با قدس‌آنلاین به بررسی آن پرداخته است.

 • داودی ۱۳۹۷-۰۴-۰۵ ۱۴:۰۶

  گفت‌وگوی تفصیلی «قدس‌آنلاین» با علی داوودی –شاعر- به انگیزه انتشار مجموعه «چاپ بیروت»

  رویکرد ترجمه‌ای در شعر بیداد می‌کند/ هیچ عیبی نمی‌بینم شعر مذهبی، عاشقانه و اعتراض درکنار هم باشد/ تصوری که از شعر مقاومت داریم، با واقعیت بیرونی متفاوت است

  آرش شفاعی

  «علی داوودی» شاعر و گرافیست به تازگی مجموعه شعری به نام «چاپ بیروت» را با مؤسسه شهرستان ادب منتشر کرده است. این مجموعه به شعرهایی اختصاص دارد که شاعر در سفرهایش به لبنان سروده است اما تصور مخاطبانش را درباره مجموعه‌ای که به بیروت و لبنان می‌پردازد، به چالش می‌کشد. آنچه می‌خوانید حاصل گفت‌وگوی خبرنگار «قدس‌آنلاین» درباره این مجموعه با این شاعر است.

 • معلمی - آهنگران ۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۱۲:۵۰

  گفت‌وگو با مرتضی حیدری آل کثیر به مناسبت سالروز درگذشت شاعر «ای لشکر صاحب زمان...»

  شعر «معلمی» در سنگر سروده می‌شد

  عامل نیک

  اشعار معلمی این ویژگی را داشت که با زبانی ساده درباره مفاهیم بسیار مهم و والایی حرف می‌زد و بعد هم به خوبی بر آهنگ می‌نشست و در حوزه شنیداری هم موفق بود.

 • حال رمضانی ۱۳۹۷-۰۳-۲۷ ۰۹:۳۱

  بررسی چگونگی حفظ میراث ماه مبارک در گفت و گو با یک کارشناس مذهبی

  «حال رمضانی» نیاز به مراقبت دارد

  سیدمصطفی حسینی راد

  ماه رمضان به پایان رسیده و میراث ارزشمند آن برای ما به یادگار مانده است؛ حال دعا و مناجات و قرآن خوانی و در یک کلام «حال رمضانی». برای حفظ این حالِ خوب و معنوی در دیگر روزها و ماه‌های سال چه باید کرد؟

 • حلیمه ۱۳۹۷-۰۳-۲۶ ۱۳:۳۵

  گفت‌و گو با سارا شجاعی به بهانه انتشار رمان «حلیه» 

  جنگ ما عاشقـــانه بود

  عامل نیک

  متاسفانه الان در حوزه نشر کتاب‌هایی منتشر شده‌است که وقتی حرف از جنگ می‌زند در فضای سراسر یأس پیش می‌رود و جنگ را تنها نشانه نفرت و خشم می‌داند و در برابرش صلح را نماد عشق معرفی‌می‌کند و می‌گوید در بستر جنگ عشق محکوم به نابودی است و اگر می‌خواهید عشق را رعایت کنید باید تن به صلح بدهید.

 • نصرالله پژمانفر ۱۳۹۷-۰۳-۲۲ ۱۲:۵۵

  نقدی بر رویکردهای «مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی» در گفت‌وگو با حجت الاسلام پژمانفر

  تحریف اندیشه امام خمینی(ره) با تاریخ نگاری جناحی

  در صحبت‌هایی که در سالگرد رحلت امام(ره) وجود داشت رهبر بزرگوار انقلاب، یکی از نگرانی‌های خود را تحریف شخصیت امام(ره) عنوان کردند که این موضوع باید به صورت جدی ملاحظه و مراقبت شود. یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد منابع و مرجع‌هایی است که ممکن است به عنوان مستند برای تاریخ از آن‌ها سوءاستفاده گردد و باید با دقت بیشتری روی آن‌ها کار شود.

 • شاملی ۱۳۹۷-۰۳-۲۱ ۱۲:۳۷

  گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمین شاملی دکترای «تعلیم و تربیت ارزش‌ها» از کانادا

  جامعه امروز به «بسته اخلاق قرآنی» نیاز دارد

  سیدمصطفی حسینی راد

  ماه مبارک رمضان آهسته آهسته دارد به پایان می‌رسد. رمضان کریم می‌رود و البته یادگارهایی برای ما باقی می‌گذارد. یاد شب‌های روشن قدر، روزهای آرام روزه‌داری، لحظات شیرین افطار، مناجات‌های سحری و انس و الفت بیشتری که با قرآن کریم پیدا کرده‌ایم.

 • روبرت سلمان رایکو ۱۳۹۷-۰۳-۱۴ ۱۷:۰۰

  تازه مسلمان ایتالیایی درگفت و گو با قدس آنلاین:

  اولین شب قدرم به مطالعه اسلام گذشت

  قدس آنلاین/ نازلی مروت: «روبرت سلمان رایکو» تاجرزاده ایتالیایی که در سال ۱۹۶۱میلادی دریک خانواده کاتولیک به دنیا آمده است، می‌گوید: از نوجوانی به معنویات علاقه داشتم و همین بهانه‌ای شد تا به دنبال کشف حقیقت بروم. او تسلیم شدن در برابر اراده خداوند را دعوتی آسمانی می‌داند و زندگی مؤمنانه را بهشتی توصیف می‌کند که خدا در همین دنیا برایش به تصویر کشیده است. او پس از مسلمان شدن در ۳۱سالگی به ایران آمد و با یک دختر ایرانی ازدواج و پیوندش را با فرهنگ اسلامی – ایرانی محکم‌تر کرد. او همچون هموطن شهیدش ادواردو آنیلی چشم بصیرت بر دنیای حقیقت گشوده و با پشت کردن به ثروت پدری اسلام را برگزید. او که از رم تا قم برای یافتن راستی هجرت کرده این روزها به پژوهشگری و ترجمه متون دینی مشغول است. رهیافته ایتالیایی روایتی جالب از اولین شب قدر زندگی اش دارد.

 • دیدار رهبری با شاعران ۱۳۹۷-۰۳-۱۱ ۱۴:۵۱

  درگفت و گوی قدس با سید عبدالله حسینی مطرح شد 

  جلسه شاعران با رهبر انقلاب چگونه پا گرفت؟

  بلافاصله آقای گلپایگانی را صدا کردند و گفتند آقای گلپایگانی شما جلسه ما را چه موقع گذاشتید؟ آقای گلپایگانی گفتند آقا ما فکر کردیم دیگر شما تمایلی به برگزاری این جلسات نداشته باشید. گفتند آقای گلپایگانی! حتما این جلسه را بگذارید. تفریح من این جلسات است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۳-۰۹ ۱۸:۵۲

  محمد حسین قاسمی، تهیه کننده «مصادره» در گفت‌و گو با قدس:

  سینمای ایران پوست اندازی کرده است

  عده‌ای بر این باورند که جایگاه تهیه کنندگی در سینما دچار اختلال شده است و متأسفانه برخی از تهیه کنندگان رسماً در خدمت سرمایه گذار هستند و برای حضور در چرخه سینما حاضرند به خواسته‌های سرمایه گذاران بخش خصوصی تن دهند. این در حالی است که تهیه‌کنندگی در سینما اقتضائات حرفه‌ای خودش را می‌طلبد و نیاز به دانش، تخصص و تجربه دارد. 

 • علی ملکی ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ ۱۸:۰۳

  دومین بخش گفت و گو  با حجت الاسلام ملکی نویسنده «ترجمه قرآن برای نوجوانان و جوانان»

  ترجمه‌های انگلیسی قرآن  اشکالات اساسی دارند 

  سیدمصطفی حسینی راد 

  دیروز و در بخش نخست این گفت و گو که خوشبختانه بازتاب‌های خوبی هم داشت و منجر به توجه مخاطبان به یک ترجمه خوب و خواندنی از قرآن شد، با حجت الاسلام علی ملکی هم‌صحبت شدیم و از ویژگی‌های یک ترجمه خوب از قرآن کریم شنیدیم و حساسیت‌ها و ریزه‌کاری‌های ترجمه قرآن به زبان‌های دیگر دنیا. امروز و در بخش دوم و پایانی درباره خطرات ترجمه‌های ضعیف و نادرست و ضرورت حمایت از ترجمه‌های کیفی قرآن کریم با مترجم «ترجمه تفسیری و پیام‌رسان قرآن برای نوجوانان و جوانان» گفت و گو می‌کنیم.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۳:۵۱

  دختر آیت الله سید عزالدین زنجانی در گفت وگو با قدس آنلاین:

  پدرم دین را با استدلال به ما آموخت / همه تلاش پدر این بود که علم دوستی از همان کودکی در وجود ما نهادینه شود

  نازلی مروت

  دکتر مریم سادات حسینی زنجانی گفت: مرحوم پدرم همیشه ما را به حفظ حجاب و حریم های شرعی تشویق می کردند اما هرگز بایدی برای نوع لباس و پوشش وجود نداشت. عضوهیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با اشاره به شیوه های تربیتی مرحوم آیت الله سید عزالدین زنجانی افزود: شیوه تربیتی آیت الله بگونه ای بود که نشاط کودکی و جوانی را از ما نگرفت.

 • آیت الله زنجانی(ره) خود را بدهکار مردم می دانست ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۱:۰۵

  آیت الله العظمی سید محمد حسینی زنجانی در گفت وگو با قدس آنلاین:

  آیت الله زنجانی(ره) خود را بدهکار مردم می دانست/ برای خواسته های به حق جوانان با مسؤولین درگیر می شد/ از زبان شعر برای هدایت جوانان استفاده می کرد

  نازلی مروت

  مرجع تقلید شیعیان گفت: مرحوم آیت الله العظمی سید عزالدین زنجانی زندگی خود را وقف جوانان کرد. آیت الله سید محمد زنجانی با اشاره به ویژگی های رفتاری پدرش در برخورد با جوانان افزود: مرحوم پدر با توجه به روایات فراوانی که برای جوانان شده و نیازی که در نسل جوان می دید خود را وقف جوانان کرد؛ گاهی برای آنها تفسیر می گفت و گاهی با شعر خوانی و مثنوی خوانی سعی در جذب جوانان داشت. وی با بیان انیکه مهمترین دغدغه آیت الله اشتغال و ازدواج جوانان بود، اظهار کرد: مرحوم پدر معتقد بود باید برای رفع مشکلات جوانان همت همگانی وجود داشته باشد.

 • حبیب اسماعیلی ۱۳۹۷-۰۲-۲۲ ۱۵:۲۵

  تهیه‌کننده سینمای ایران در گفت وگو با «قدس‌آنلاین»

  تبلیغات «طرح اکران افطار تا سحر» ضعیف است/ طرح اکران ماه رمضان به تهران محدود نباشد

  قدس آنلاین، صبا کریمی: مدیر مؤسسه پخش رسانه فیلمسازان معتقد است:«طرح اکران افطار تا سحر» رکن اصلی اکران در ماه رمضان است که اگر همراهی صدا و سیما و تبلیغات شهری را داشته باشد بیش از پیش موفق خواهد شد.

 • خسروپناه ۱۳۹۷-۰۲-۱۵ ۱۳:۳۵

  رییس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در گفت و گو با «قدس آنلاین» تشریح کرد

  65سال اصرار «انجمن حجتیه» بر جدایی دین از سیاست/ دلیل فاصله گرفتن نیروهای انقلابی از انجمن حجتیه چه بود؟

  قدس آنلاین/ نازلی مروت: انجمن با هدف مبارزه با جریان نوپای بهاییت با رهبری مرحوم شیخ محمود حلبی بعد از کودتای مرداد 32 و با شعار تلاش برای «فراهم کردن زمینه ظهور امام عصر» شکل گرفت. انجمن حجتیه به عنوان یک جریان فکری، فرهنگی، اجتماعی تاریخ معاصر ایران است، توانست موافقان و مخالفان فراوانی را متوجه خود کند. اما آنچه باعث شد تا این انجمن با وجود همه پیچیدگی فکری پیروانش در حاشیه بماند، فاصله گرفتن آنها از خواست عموم مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی تشکیل حکومت اسلامی بود. حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه؛ رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در گفت و گوی پیش رو به بررسی این جریان پرداخته است.

 • یورت1 ۱۳۹۷-۰۲-۱۴ ۱۴:۱۸

  با میلاد میرزا باقری کارگردان فیلم مستند «زمستان یورت»

  مدیران محافظه‌کار در برابر ما سنگ اندازی می‌کنند

  تکتم بهاردوست: «زمستان یورت» کاری از میلاد میرزا باقری در جشنواره هشتم عمار به عنوان یکی از مستندهای جنجالی این جشنواره که به حادثه ریزش معدن یورت در ایام انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 و وضعیت کارگران آن می‌پردازد، توانست توجهات بسیاری را به خود جلب کند. این مستند 40 دقیقه‌ای توانست جایزه‌ ویژه‌ هیئت داوران جشنواره عمار را در بخش مستند «نقد درون گفتمانی‌» دریافت کند.

 • حضرت علی اکبر ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۹:۳۰

  آیت الله سید صمصام الدین قوامی در گفت وگو با قدس:

  حضرت علی اکبر(ع) الگوی حق طلبی جوانان است

  حضرت علی اکبر(ع) یکی از جوانان خوش نام بنی هاشم است و همچنان که امام حسین(ع) فرمودند به دلیل شباهت بیش از حد «خَلقاً و خُلقاً و منطقاً» به رسول الله مورد توجه صحابه پیامبر و تابعین بود. زیبایی صورت، او را یوسف آل عبا ساخته بود و وسعت روح و معرفتش، موجب شد تا در ماجرای دفاع از حریم خاندان وحی شهره عالم شود.

 • استون ۱۳۹۷-۰۲-۰۶ ۰۹:۴۱

  روایت طالب زاده از مصاحبه با فیلمساز شهیر آمریکایی

  الیور استون گفت آمریکا کشور زامبی‌هاست

  قدس‌آنلاین: نادر طالب‌زاده در گفت و گویی با تسنیم دربارۀ گفت و گوی خود را الیور استون فیلمساز شهیر آمریکایی صحبت کرده است. این گفت و گو را بخوانیم:

 • محمدپناه مدیر اداری مالی آستان قدس ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۴:۳۲

  مدیر اداری و مالی آستان قدس رضوی در گفت و گو با "قدس" خبر داد

  اتکای ۹۰ درصدی آستان قدس رضوی به تولیدات داخلی

  محمدحسین مروج کاشانی

  مدیر اداری و مالی آستان قدس رضوی گفت: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید ملی، بیش از ۹۰ درصد از کالاهای عمده خریداری شده و خدمات دریافتی از تولیدات داخلی در سال ۱۳۹۶ تأمین شده است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۰:۳۰

  گفت‌وگو با برگزیده جوان جایزه ادبی داستان انقلاب

  نویسنده هوشمند کلیشه‌ها را کنار می‌گذارد

  زهره کهندل

  رمان «زمستان بی‌شازده» نوشته فاطمه نفری، رمان برگزیده هفتمین دوره جشنواره داستان انقلاب و تقدیری جایزه امیرحسین فردی، اسفند ۹۶ توسط انتشارات «سوره مهر» منتشر شد. در این رمان، قهرمان داستان از یک انقلاب بیرونی به یک انقلاب درونی می‌رسد به طوری که انقلاب اسلامی ‌و وقایع مرتبط با این رویداد تاریخی منجر به ایجاد تحول در شخصیت اصلی داستان می‌شود.

 • آقاخانی ۱۳۹۷-۰۱-۳۱ ۱۴:۲۸

  کارگردان و طراح و مجری طرح «چهار فصل تئاتر» در گفت‌وگو با "قدس":

  تئاتر شهرستان‌ها بر مدار غریزه و استعداد می‌گردد

  صبا کریمی

  بتازگی طرحی با عنوان «چهار فصل تئاتر» در حوزه هنری در دستور کار قرار گرفته است که براساس آن پروژه‌ای با محوریت تربیت نمایشنامه‎‌نویس و تقویت نمایشنامه‎‌نویسی در استان‌ها و شهرستان‌ها اجرایی خواهد شد. اجرا و برگزاری این پروژه برعهده ایوب آقاخانی، نمایشنامه‌نویس، کارگردان و مدرس دانشگاه است، وی همچنین مدیر دفتر مطالعات پژوهشی و راهبردی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است و قرار است این طرح را در شهرهای مختلف کشور با هدف ترتیب نمایشنامه‎‌نویس و تولید نمایشنامه اجرایی کند؛ به همین منظور با وی در خصوص ویژگی‌های این طرح گفت و گو کردیم.

 • بهاری ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۵:۳۱

  استاد حوزه و کارشناس مسایل دینی در گفت و گو با "قدس آنلاین":

  مقام مادری و مربی گری زن شاخصه اصلی خیر کثیر بودن زن است/ مادر ائمه خیر کثیر و الگوی تربیت کننده ای برای همه زنان عالم است

  ساحل عباسی

  دامن زنی که مرد را به معراج می رساند صاحب ارزش و اقتدار است از این رواست که امام خمینی (ره) در تمهیدی ویژه این بانو را الگوی زنان جهان بخصوص زنان مسلمان عنوان می کنند. اگر روز تولد حضرت زهرا سلام الله علیها روز زن عنوان شده به دلیل آن است که ایشان نماد بی نظیر برای کل عصار است.زنانی که از الگویی چون حضرت فاطمه علیها السلام پیروی کننند هرگز به بن بست کشیده نمی شوند