همه‌ی خبرهای امروز
 • فقه سنتی دیروز ۰۹:۴۴

  بررسی جریان‌شناسی مواجهه با فقه شیعی در گفت‌وگوی «قدس» با منصور میراحمدی:

  اشتراک نظر سنت‌گرایان و تجددگرایان در بی‌نیازی به «توسعه‌ فقه»

  آرزو زینالی

  منصور میراحمدی عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی «توسعه‌ فقه» را تنها از طریق نگاه نوگرایان مُیسر دانسته و معتقد است: مهم‌ترین اقدام نوگرایان در زمینه‌ توسعه فقهی، اقدام روشی است.

 • حجت الاسلام جعفری - کراپ‌شده دیروز ۰۹:۲۶

  رئیس انجمن علمی مهدویت حوزه در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  زیارت امام رضا موجب حرکت به سمت خوبی ها وفاصله گرفتن از رذائل اخلاقی است

  ساحل عباسی

  موضوع زیارت ،مکان زیارت و زمان زیارت تماما مواردی است که در پذیرش دعا وحال معنوی انسان تاثیر دارد ، همانند فضای معطری که ناخودآگاه انسان را معطر می کند چرا که با توجه به ولی خدا وایمان به خدا وجود انسان لبریز از عطر آرامش و عشق به معبود می شود. براین اساس انسان با زائر امام رضا شدن به داشته های خود پی برده و برای به دست آوردن نداشته های معرفتی وایمانی تلاش می کند وهنگامی که خود را در منظر امام می بیند واعمال خود را در محضر امام مورد میزان ومحاسبه قرار می دهد

 • تشرف مجاورین به حرم مطهر حضرت رضا(ع) با پای پیاده ۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۰۲:۱۷

  در گفت وگوی قدس با استاد فاطمی نیا عنوان شد

  امام رضا(علیه السلام) احیاگر سلسله امامت

  ملیحه پژمان

  همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) بی مناسبت نبود که به واکاوی آثار و برکات مجاهدت های آن حضرت در تداوم مسیر ولایت در گفت وگو با آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا بپردازیم.

 • اربعین ۱۳۹۶-۰۸-۲۰ ۰۹:۰۷

  حجت الاسلام میرباقری در گفت وگو با «قدس» تأکید کرد

  ضرورت حفظ دستاوردهای معنوی پیاده روی اربعین

  ملیحه پژمان

  اما یکی از مسائل مهم پس از اربعین حسینی حفظ دستاوردهای این روز با عظمت و آن پیاده روی‌های عاشقانه است؛ از همین جهت، حالا که این سفر معنوی به پایان رسیده باید چه نکاتی را مورد توجه قرار دهیم که این حرکت عرفانی در زندگی مان ماندگار شود؟

 • اربعین ۱۳۹۶-۰۸-۱۶ ۱۰:۲۶

  کارشناسان در گفت‌وگو با قدس تأکید کردند:

  اربعین؛ خط مقدم نمایشِ قدرت نرم شیعه

  آمنه مستقیمی

  بی‌تردید پیاده‌روی پرشور اربعین بویژه در سال‌های اخیر، یکی از شگفت انگیزترین اتفاقات بشری است که در کنار نمایش زیباترین جلوه‌های عشق به حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) دنیایی از ناگفته‌ها در حوزه تمدن و سبک زندگی اسلامی را تصویر می‌کند به گونه‌ای که می‌توان از ورای این تجمع چندروزه و میلیونی در کربلا به عمق صلح آمیز و بشردوستانه بودن فرهنگ شیعه پی برد.

 • بقایی ۱۳۹۶-۰۸-۰۲ ۰۹:۵۶

  با سرهنگ طیب بقایی‌مقدم، رزمنده پیشکسوت دوران دفاع مقدس:

  معجزه الهی را به چشم خود دیدم

  محبوبه رضوی‌نیا

  سرهنگ بازنشسته ارتش، طیب بقایی‌مقدم، رزمنده دلاوری است که در طی سال‌های دفاع مقدس با تعداد ۱۲۶ ماه حضور فعال در مناطق عملیاتی و خنثی‌سازی میادین مین از جمله در «گروه مهندسی رزمی‌۴۱۱ بروجرد گردان ۴۳۶» و «گردان مهندسی ۴۳۰ لشکر۳۰ پیاده گرگان» به خدمت مشغول بوده است. او این روزها مشغول گردآوری و نوشتن خاطرات خود با عنوان «وقتی سایه‌ها جان می‌گیرند» است.

 • صفین ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۰۹:۳۸

  دکتر رجبی دوانی در گفت وگو با «قدس» تبیین کرد

  «صفین»؛ بهترین دلیل بر ردّ دکترین مذاکره با جبهه باطل

  آمنه مستقیمی

  جنگ «صفین» و آنچه به امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) تحمیل شد و تا امروز هم اسلام و مسلمین از آن ضربه می‌خورند، از جمله مهم‌ترین درس‌هایی است که یادمان می‌دهد معاویه‌ها همیشه ایام هستند، این ماییم که نباید فریب قرآن‌هایی را که هر زمان با شکلی خاص بر سر نیزه می‌شود را بخوریم!

 • آیت الله عالمی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۵:۰۵

  عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  رسالت امام سجاد افشای ظلم وفساد حاکمان جور بود/ علی رغم خفقان حکومت، امام معارف الهی را به بهترین شیوه به مردم آموزش داد

  ساحل عباسی

  امام سجاد علیه السلام علی رغم تمامی مصیبت ها وآلامی که به ایشان تحمیل شد و با توجه به خفقان موجود در دستگاه حکومت بنی امیه هیچ گاه از ترویج فرهنگ اسلامی ، توحید،و اخلاقیات غفلت نکردند.روایات واحادیث معتبری که از امام سجاد علیه السلام به ما رسیده بیانگر دقت نظر وتوجه ایشان به مسائل فقهی واخلاقی است. صحیفه مبارکه سجادیه که اثری ماندگار از آن امام همام است آنقدر ارزشمند است که در کنار نهج البلاغه که برادر قرآن ناکیده می شود ،خواهر قرآن نامیده می شود واین لقب بیانگر عظمت صحیفه مبارکه سجادیه است.

 • حجت الاسلام جعفری - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۷-۰۸ ۰۱:۲۳

  عضو هیأت علمی و معاون پژوهشی مؤسسه آینده روشن در گفت و گو با "قدس آنلاین":

  اولویت بندی افراد در زندگی برخی را عاشورایی و عده ای را از یاری امام محروم کرد/ انتظار ما برای حل مشکلاتمان از سوی امام سدی در برابر ظهور امام زمان(ع) است

  غلامی همچون عون زمانی که امام حسین علیه السلام در دشت کربلا به او می گوید که دشمن با توکاری ندارد تو آزادی برو و زندگی کن به امام میگوید: بدون شما زندگی نخواهم داشت، خونم را به خون شما آغشته می کنم ودست از یاری شما نمی کشم چون غیر از بودن کنار شما عزت وآبرویی ندارم. بی گمان عون مصداق یک یار واقعی است در حالی که بسیاری از آقا زاده ها وصحابی زاده های آن عصر احساس نیازی برای یاری وهمراهی امام نکردند و نسبت به قیام امام بی تفاوت بودند.

 • صابر جعفری ۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۱۳:۰۹

  ریاست انجمن علمی مهدویت حوزه در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  عبرت های عاشورا درس های بزرگ پیش روی ما در عزیز یا ذلیل شدن است/ عدم اعتماد به دشمن یکی ازعبرتهای تاریخی برای مسلمانان است

  ساحل عباسی

  دشمن هر زمان که در صحنه عمل شکست خورده ازطریق جنگ نرم وبا فریب افکار عمومی به دنبال آماده سازی خود برای یک حمله بزرگ تر است. گاهی دشمن امان نامه می دهد تا دربین صفوف حق هزیمت ایجاد کرده ومقاومت آنها را بشکند.در جریان کربلا دشمن درصدد بود تا با امان نامه حضرت علی اکبر وعباس را به سمت خود فرا بخواند شاید ازاین طریق بتواند اتحاد عاشوراییان را خدشه دار کند تا با غوغا سالاری ادعا کنند که یاران امام حسین نیز از او جدا شدند. ایجاد جنگ روانی از مهمترین حربه های دشمن است هر چند که اگر امان نامه ای بدهند هیچ گاه به آن پایبند نخواهد ماند.

 • اسدی عباس - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۱۸

  یک استاد ارتباطات در گفت و گو با «قدس» از شیوه‌های تحقق شفافیت اطلاعات در کشور می‌گوید

  مبارزه با رانت‌های اطلاعاتی با قانونی مبهم

  زهره کهندل

  مهم‌ترین موانع قانون، ابهامات و اشکالات فراوان موجود در آن است. به نظر می‌رسد که قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با اصول برخی از اسناد حقوقی بین‌المللی نظیر اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق حقوق سیاسی و مدنی هماهنگی کاملی ندارد و با توجه به این اصول، آسیب‌های فراوانی را در قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌توان شناسایی کرد. مثلاً طبق این قانون، هر شخص ایرانی حق دارد که به اطلاعات عمومی ‌دسترسی داشته باشد. به عبارت دیگر، متقاضی اطلاعات موجود در مؤسسات عمومی باید حتماً تابعیت ایران را داشته باشد.

 • مسعود عالی ۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۱۰:۰۳

  حجت الاسلام والمسلمین عالی در گفت وگو با «قدس» تبیین کرد

  عرفه؛ روز بازگشت به خویشتن

  ملیحه پژمان

  وقتی به فرازهای دعای عرفه توجه می‌کنیم می‌بینیم امام حسین(علیه‌السلام) در هر جمله دعا اوج بندگی و ستایش پروردگار را به نمایش گذاشته‌اند. آنجا که از شیوه آفرینش خود می‌گویند و اعضا و جوارح بدنشان که خدای متعال به نظم و قاعده و با حکمت تک تک آن‌ها را آفریده است. این دعا سرمایه بزرگ بندگی است که از زبان پربرکت سالار شهیدان برای ما به یادگار مانده تا در هر لحظه خدا را با این بیان و دیدگاه بخوانیم و به باور من، بنده عرفه فرصتی برای بازگشت است به سوی خدایی که شاید خدای ناکرده از در غفلت نعمت هایش را فراموش کرده‌ایم یا این که آن چنان که باید قدرشناس نباشیم.

 • محمد علی مهدوی راد ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۰:۵۲

  عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با «قدس»:

  باید زاویه نگاه مان را به مسئله «کفر و ایمان» تغییر دهیم

  آمنه مستقیمی

  چرا دین را به گونه‌ای تفسیر کرده‌ایم که عده‌ای برآمده‌اند که جز خودشان حق حیات برای کسی قایل نیستند؟ اگر در وادی ذهن و زبان، ارزشگذاری کنیم و در واقعیت جامعه برای همه حق حیات قایل شدیم و مسئله مُحارب و مُسالم را مطرح کردیم، برکات بسیار دارد

 • سوقندی ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۰:۱۶

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان در گفت‌گو با «قدس»:

  «کبوتر حرم» می‌تواند به جریان داستان‌نویسی رضوی کمک کند

  مهدیه قمری

  برخی از جشنواره‌ها همچون جشنواره «کبوتر حرم» که یکی از رقابت‌های پرطرفدار میان داستان‌نویسان بوده و به‌عنوان زیرمجموعه جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام‌رضا(ع) هرسال برگزار می‌شود، ابتکار جالبی برای علاقمندان و فعالان عرصه داستان‌نویسی به‌شمار می‌رود، زیرا نه‌تنها محور آثار با موضوعات رضوی است، بلکه هرسال بخش‌های ویژه و متفاوتی نیز به آن اضافه می‌شود.

 • شهاب مرادی ۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۶:۴۸

  حال و هوای زیارت امام رضا(ع) در گفت وگوی "قدس" با حجت الاسلام شهاب مرادی

  فرصت نفس کشیدن در حرم را از دست ندهید

  آمنه مستقیمی

  عشق به امام رضا(ع) در رگ و جان ما ایرانی‌ها خانه کرده و در هر موقعیت، مقام و جایگاهی با مغناطیسی قوی جذب این عشق می‌شویم و هر یک صندوقچه‌ای از خاطرات شیرینِ آن را در قلبمان حفظ کرده‌ایم. حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی، کارشناس مشهور و محبوب خانواده، ازدواج و جوانان هم از این جرگه مستثنا نیست... برای همین درباره حال و هوای زیارت امام رضا(ع) و اُنسی که در حرم با امام رئوف(ع) دارد با وی گفت وگویی داشته‌ایم که به حضورتان تقدیم می‌شود.