همه‌ی خبرهای امروز
 • اسدی عباس - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۱۸

  یک استاد ارتباطات در گفت و گو با «قدس» از شیوه‌های تحقق شفافیت اطلاعات در کشور می‌گوید

  مبارزه با رانت‌های اطلاعاتی با قانونی مبهم

  زهره کهندل

  مهم‌ترین موانع قانون، ابهامات و اشکالات فراوان موجود در آن است. به نظر می‌رسد که قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با اصول برخی از اسناد حقوقی بین‌المللی نظیر اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق حقوق سیاسی و مدنی هماهنگی کاملی ندارد و با توجه به این اصول، آسیب‌های فراوانی را در قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌توان شناسایی کرد. مثلاً طبق این قانون، هر شخص ایرانی حق دارد که به اطلاعات عمومی ‌دسترسی داشته باشد. به عبارت دیگر، متقاضی اطلاعات موجود در مؤسسات عمومی باید حتماً تابعیت ایران را داشته باشد.

 • مسعود عالی ۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۱۰:۰۳

  حجت الاسلام والمسلمین عالی در گفت وگو با «قدس» تبیین کرد

  عرفه؛ روز بازگشت به خویشتن

  ملیحه پژمان

  وقتی به فرازهای دعای عرفه توجه می‌کنیم می‌بینیم امام حسین(علیه‌السلام) در هر جمله دعا اوج بندگی و ستایش پروردگار را به نمایش گذاشته‌اند. آنجا که از شیوه آفرینش خود می‌گویند و اعضا و جوارح بدنشان که خدای متعال به نظم و قاعده و با حکمت تک تک آن‌ها را آفریده است. این دعا سرمایه بزرگ بندگی است که از زبان پربرکت سالار شهیدان برای ما به یادگار مانده تا در هر لحظه خدا را با این بیان و دیدگاه بخوانیم و به باور من، بنده عرفه فرصتی برای بازگشت است به سوی خدایی که شاید خدای ناکرده از در غفلت نعمت هایش را فراموش کرده‌ایم یا این که آن چنان که باید قدرشناس نباشیم.

 • محمد علی مهدوی راد ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۰:۵۲

  عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با «قدس»:

  باید زاویه نگاه مان را به مسئله «کفر و ایمان» تغییر دهیم

  آمنه مستقیمی

  چرا دین را به گونه‌ای تفسیر کرده‌ایم که عده‌ای برآمده‌اند که جز خودشان حق حیات برای کسی قایل نیستند؟ اگر در وادی ذهن و زبان، ارزشگذاری کنیم و در واقعیت جامعه برای همه حق حیات قایل شدیم و مسئله مُحارب و مُسالم را مطرح کردیم، برکات بسیار دارد

 • سوقندی ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۰:۱۶

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان در گفت‌گو با «قدس»:

  «کبوتر حرم» می‌تواند به جریان داستان‌نویسی رضوی کمک کند

  مهدیه قمری

  برخی از جشنواره‌ها همچون جشنواره «کبوتر حرم» که یکی از رقابت‌های پرطرفدار میان داستان‌نویسان بوده و به‌عنوان زیرمجموعه جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام‌رضا(ع) هرسال برگزار می‌شود، ابتکار جالبی برای علاقمندان و فعالان عرصه داستان‌نویسی به‌شمار می‌رود، زیرا نه‌تنها محور آثار با موضوعات رضوی است، بلکه هرسال بخش‌های ویژه و متفاوتی نیز به آن اضافه می‌شود.

 • شهاب مرادی ۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۶:۴۸

  حال و هوای زیارت امام رضا(ع) در گفت وگوی "قدس" با حجت الاسلام شهاب مرادی

  فرصت نفس کشیدن در حرم را از دست ندهید

  آمنه مستقیمی

  عشق به امام رضا(ع) در رگ و جان ما ایرانی‌ها خانه کرده و در هر موقعیت، مقام و جایگاهی با مغناطیسی قوی جذب این عشق می‌شویم و هر یک صندوقچه‌ای از خاطرات شیرینِ آن را در قلبمان حفظ کرده‌ایم. حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی، کارشناس مشهور و محبوب خانواده، ازدواج و جوانان هم از این جرگه مستثنا نیست... برای همین درباره حال و هوای زیارت امام رضا(ع) و اُنسی که در حرم با امام رئوف(ع) دارد با وی گفت وگویی داشته‌ایم که به حضورتان تقدیم می‌شود.

 • جواد سلیمانی ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۲:۱۶

  بیان شباهت های تاریخی انقلاب اسلامی با دوران حکومت امیر المومنین در گفت و گوی «قدس آنلاین» با عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره):

  جریان زرسالار، دنیا مداران و کج فهمان دین مخالفان مشترک نظام علوی و نظام جمهوری اسلامی هستند/ رهبران فتنه ۸۸ مصداق عینی طلحه و زبیرهای زمان امیرالمومنین هستند

  این جریان در دوره ما شامل افرادی می شود که اسلام را منهای روحانیت و ولایت می خواهند. آنها معتقدند ما فهم خودمان از اسلام را قبول داریم وبه آن چیزی که می فهمیم عمل می کنیم. این جریان در صدر اسلام در گروهی به نام خوارج وارد جنگ با امیرالمومنین شدند. آنها از حضرت خواستند که حکمیت را بپذیرد یا با معاویه صلح کند.حضرت در برابر این خواسته ایستاد و موافق حکمیت نبود. این افراد می خواستند که صلح را به حضرت تحمیل کنند در حالی که امام می فرمودند معاویه به هر قیمتی به دنبال براندازی حکومت اسلامی است.

 • نصوری - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۰:۰۲

  گفت و گوی «قدس آنلاین» با معاون مرکز تخصصی مهدویت درباره "رمضان مهدوی"

  «بهار قرآن» در کنار «شریک قرآن» کامل می‌شود که «ربیع الانام» است

  رحمت واسعه وفضل بیکران خداوند شامل حال همه بندگانش است و دلیل روشنی بر نقش انسان در تعیین سرنوشت ومقدرات خودش می باشد و این نعمت شکری مضاعف می طلبد. بی شک اگر قدر و اندازه خود را دریافتیم آنگاه قدر شب قدر و حقیقت بزرگی که در این شب واقع خواهد شد را نیز خواهیم دانست.

 • فلاحتی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۱۱:۳۷

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با قدس آنلاین:

  در موضوع عدم الزام برای اجرای سند ۲۰۳۰ با ساده انگاری مسئولین دولتی مواجه ایم/ فضای یونسکو بر مسئولان دولتی ما غالب شده است/ گزارشات ارائه شده به دولت در سند ۲۰۳۰ غلط و پر ابهام است

  این موضع گیری ها به ویژه نظر مقام معظم رهبری دولت را به این سمت کشانده که در حال حرکت در مسیر اشتباه است و باید جبران مافات کرده و کار را اصلاح کند؛ حکم حکومتی رهبری در سخنرانی های اخیرشان کاملا مشخص و روشن است و حتی اگر کسانی در دولت باور داشته باشند که سند ۲۰۳۰ باید اجرایی شود یا مدافع آن باشند با توجه به نظرات رهبری این سند دیگر قابلیت اجرایی نداشته و باید متوقف شود.

 • جبار کوچکی‌نژاد ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۱:۵۷

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  دولت وقتی سندی را امضا می کند ملزم به اجرای آن است/ توجیهات دولت برای سند ۲۰۳۰ بی معنی است/ عده ای با افکار التقاطی و آلوده به دنبال نفوذ فرهنگ غرب در کشور هستند

  دولت باید این تعهد را از ایران برداشته و سند را لغو کند و رسما اعلام کند که ما سند ۲۰۳۰ را اجرا نمی کنیم؛ اینکه عنوان کند حق تحفظ گرفتیم و خواستیم اجرا می کنیم و نخواستیم اجرا نمی کنیم حرفهایی است که وجود دارد چرا که وقتی سندی را امضا می کنید ملزم به اجرای آن هستید.

 • ادیب بهروز - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۰:۵۴

  گفت و گوی «قدس آنلاین» با عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالروز میلاد امام حسن مجتبی(ع):

  تاریخ نویسان معاویه قصد داشتند شخصیت امام حسن(ع) را در هاله ای از ابهام قرار دهند/ امام دوم شیعیان همچنان در بین مردم غریب و ناشناخته است/ دشمن به دنبال بی میل کردن جامعه شیعه نسبت به امام مجتبی است

  با آنکه بین امام حسن وامام حسین علیها السلام در کمالات الهی تفاوتی وجود ندارد بد نیست به این حدیث پیامبر دقت کنیم که فرمودند:حسن وقار، شکوه وبزرگواری را از من به ارث برده وحسین سخاوت وشجاعت را . با توجه به اینکه به لحاظ علمی می دانیم که امام حسن و امام حسین (ع) از نظر ژنتیکی به طور صد درصد حامل خصوصیات رسول الله هستند باید به این نکته توجه کرد که براساس این موضوع نمی توان بسیاری از گزارشاتی که مخالف ویژگی های پیامبر است را درباره امام معصوم پذیرفت. چرا که فردی که از نظر ژنتیکی خصوصیات پیامبر اکرم (ص) را به ارث برده است و براساس کلام صریح پیامبرکه فرمودند این بزرگوران مقام امامت دارند باید به شبهه افکنی های دشمنان شک کرد و با آن برخورد نمود.