همه‌ی خبرهای امروز
 • ظريف دیروز ۱۰:۵۹

  اعلام وصول سوال درباره امضای توافقنامه محرمانه با نماینده آمریکا

  مینا افرازه

  نماینده مردم شاهین شهر تصریح کرد: توافقات محرمانه ای که با نماینده آمریکا از سوی وزرات خارجه صورت گرفته، در دو سه زمینه بوده که بحث مربوط به میزان آب سنگین و همچنین مقدار نگهداشت اورانیوم غنی شده کشور در آن آورده شده است. این توافقات صراحتا برخلاف قرارداد برجام است زیرا بر اساس آن وزارت خارجه شروط و توافقاتی مازاد بر برجام را پذیرفته و به کشور تحمیل کرده است.

 • بی دریایی دیروز ۱۰:۵۳

  پیشنهاد امروز

  هرکس به طریقی دل ما می‌شکند

  آرش شفاعی

  پبشنهاد امروز ما کتاب «بی دریایی» مجموعه‌ای از شعرهای خانم ناهید یوسفی است که انتشارات مایا آن را منتشر کرده است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۰:۳۱

  خوانش شعری از مهدی عیلمرادی

  رودخانه هرگز خود را تکرار نمی‌کند

  حمیدرضا شکارسری

  «از من دور می‌شدی/ و به کسی سلام می‌دادی/ صبر کن/ صدا و تصویر این فیلم/ با هم هماهنگ نیست»*

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۰:۳۰

  گفت‌وگو با برگزیده جوان جایزه ادبی داستان انقلاب

  نویسنده هوشمند کلیشه‌ها را کنار می‌گذارد

  زهره کهندل

  رمان «زمستان بی‌شازده» نوشته فاطمه نفری، رمان برگزیده هفتمین دوره جشنواره داستان انقلاب و تقدیری جایزه امیرحسین فردی، اسفند ۹۶ توسط انتشارات «سوره مهر» منتشر شد. در این رمان، قهرمان داستان از یک انقلاب بیرونی به یک انقلاب درونی می‌رسد به طوری که انقلاب اسلامی ‌و وقایع مرتبط با این رویداد تاریخی منجر به ایجاد تحول در شخصیت اصلی داستان می‌شود.

 • بنیاد سعدی ۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۱۲:۰۸

  در روز بزرگداشت سعدی کارشناسان عملکرد بنیاد سعدی را بررسی کردند

  تلاش ترکیه و عربستان برای محدود کردن قلمروی زبان فارسی

  زهره کهندل

  پنج سال پیش، اول اردیبهشت ماه و در سالروز بزرگداشت سعدی، بنیادی به نام «سعدی» آغاز به کار کرد که کارش سعدی پژوهی نبود بلکه این بنیاد تلاش داشت تا قلمروی زبان فارسی را در جهان، گسترش دهد.

 • غار حرا ۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۱۱:۳۰

  عربستان تشرف زائران به غار حرا را ممنوع کرد

  معاون امور عمره وزارت حج عربستان با اشاره به ممنوعیت صعود عمره‌گزاران به کوه نور و زیارت غار حرا، گفت: این تصمیم برای حفظ سلامتی زائران بیت‌الله‌الحرام گرفته شده است.

 • اقبال لاهوری ۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۰۹:۲۹

  اقبال لاهوری؛ آزاداندیشِ خداجوی

  سید مصطفی حسینی راد

  در تاریخ فلسفه و فرهنگ کشورها و تمدن‌ها، برخی شخصیت‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آن‌ها را از دیگران متمایز و در صفحات تاریخ ماندگار می‌کند. علامه محمد اقبال لاهوری، فیلسوف، شاعر و اندیشمند مسلمان یکی از همین چهره‌هاست که بی‌شک اگر عالم اسلام در تاریخ معاصر چند چهره دیگر مانند او را در اقصی نقاط خود داشت، امروز امت اسلامی جایگاه متفاوتی داشت.

 • کرمی ۱۳۹۷-۰۱-۳۱ ۱۴:۳۰

  مشاور معاون علمی‌ و فناوری رئیس جمهور در گفت و گو با "قدس":

  به تعداد دانش آموختگان می‌توان شرکت دانش‌بنیان داشت

  زهره کهندل

  مشاور معاون علمی‌و فناوری رئیس جمهور درباره تأثیر شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید کالای باکیفیت داخلی در سال حمایت از کالای ایرانی گفت: راه میانبر برای حمایت از کالای ایرانی، حمایت از کالاهای شرکت‌های دانش‌بنیان است.

 • کامران پارسی نژاد ۱۳۹۷-۰۱-۳۱ ۱۴:۲۹

  خرده روایت ها

  زیبایی‌شناسی از منظر هنرمند مسلمان

  کامران پارسی نژاد

  بی‌شک طرح مقوله زیبایی‌شناسی در هر گستره و قلمرویی، جمله زیبا و حس‌انگیز پیامبر اکرم (ص) را به ذهن متبادر می‌سازد که خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد.

 • آقاخانی ۱۳۹۷-۰۱-۳۱ ۱۴:۲۸

  کارگردان و طراح و مجری طرح «چهار فصل تئاتر» در گفت‌وگو با "قدس":

  تئاتر شهرستان‌ها بر مدار غریزه و استعداد می‌گردد

  صبا کریمی

  بتازگی طرحی با عنوان «چهار فصل تئاتر» در حوزه هنری در دستور کار قرار گرفته است که براساس آن پروژه‌ای با محوریت تربیت نمایشنامه‎‌نویس و تقویت نمایشنامه‎‌نویسی در استان‌ها و شهرستان‌ها اجرایی خواهد شد. اجرا و برگزاری این پروژه برعهده ایوب آقاخانی، نمایشنامه‌نویس، کارگردان و مدرس دانشگاه است، وی همچنین مدیر دفتر مطالعات پژوهشی و راهبردی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است و قرار است این طرح را در شهرهای مختلف کشور با هدف ترتیب نمایشنامه‎‌نویس و تولید نمایشنامه اجرایی کند؛ به همین منظور با وی در خصوص ویژگی‌های این طرح گفت و گو کردیم.

 • مسابقات قرآن ۱۳۹۷-۰۱-۳۰ ۰۹:۴۴

  سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم امروز آغاز می‌شود

  ایران؛ کانون دیپلماسی قرآنی در جهان

   سید مصطفی حسینی راد

  مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۴ دوره برگزاری از سال ۱۳۶۰ تا امروز، ۳۷ سال پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته است. از اولین دوره برگزاری این مسابقات جهانی و اثرگذار تا به امروز، این جشنواره بزرگ قرآنی تحولات زیادی را به خود دیده و در کنار آن آثار ارزشمندی، هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام بر جای گذاشته است.

 • امام حسین ۱۳۹۷-۰۱-۳۰ ۰۹:۳۵

  بازخوانی جایگاه عقل و عشق در مرامنامه شیعیان سیدالشهدا در گفت‌وگو با دکتر الله اکبری

  نام حسین(ع) قلب‌ها را فتح می‌کند

   نازلی مروت

  رابطه عاطفی و عشق به امام حسین(ع) از شخص نبی خدا آغاز شد و در دل شیعیان و پیروان رسول الله(ص) ریشه دواند. اما اینکه این رابطه عاطفی تنها بُعد از روابط بین پیامبر(ص) و امام حسین(ع) بوده است یا نه، بحث مهمی است که باید در بستر تاریخ حیات سیدالشهدا(ع) به آن پرداخته شود.

 • دفاع ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

  آیات مصحف شریف بر آمادگی دائمی نیروهای مسلح تأکید دارند

  چهره دفاعی در دکترین نظامی قرآن

  سید مصطفی حسینی راد

  مسئله «جنگ» همواره در تاریخ بشر یکی از مسائل و دغدغه‌های مهم بوده و بر زندگی او آثار بزرگی داشته و جراحت‌های عمیقی هم بر جای گذاشته است. تاریخ جنگ‌افروزی انسان به اولین روزهای حضورش در این کره خاکی برمی‌گردد؛ آن‌گاه که قابیل، اسیر کینه و حسادت نسبت به برادر خود شد و او را به طرزی فجیع به قتل رساند. امروز هم نوادگان قابیل همچنان خونریزی و جنگ‌افروزی می‌کنند و این هابیلیان بی‌گناه هستند که قربانی زیاده‌خواهی، ستمکاری و نامردمی برادران خود می‌شوند.

 • غفوری ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۲:۰۱

  اول سفیر فرهنگی و بعد عکاس

  سید سلیم غفوری

  «رضا برجی» را من از سال ۷۳می‌شناسم و با ایشان به عنوان عکاس و مستند ساز بحران و خبرنگار جنگ آشنا شدم. سال ۷۳زمانی که ماجرای بوسنی و تهاجم صرب‌ها به مسلمانان اتفاق افتاد؛ عکس‌‎هایی که او از این تهاجم بی رحمانه گرفته بود به خوبی توانست عمق فاجعه را در ذهن هر فعال هنری و حتی مردم عادی نشان بدهد.

 • خوش نژاد ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۱:۵۰

  او نه بازنشسته می‌شود، نه پشیمان

  مهدی خوش نژاد

  سال‌ها پیش در آغاز همکاری‌ام با «مرکز فرهنگی میثاق» با آدم‌هایی آشنا شدم که جهانشان بزرگ‌تر از عموم افراد جامعه بود؛ انسان‌هایی با دغدغه‌های جهانی و تجربه‌های جهانی، کسانی که به جای غرق شدن در روزمرگی‌های ملالت بار به دور دست‌ها می‌نگریستند. یکی از آن آدم‌ها «حاج رضا برجی» بود.

 • نیرومند ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۱:۴۹

  معنای واقعی «عکاس بحران»

  محمد حسین نیرومند

  «رضا برجی» از هنرمندان خاص است؛ هنرمندی که به درستی به عنوان «عکاس بحران» معروف شده است، چرا که از زمانی که او فعالیت هنری‌اش را شروع کرده است، هر زمان و هر مکانی که بحرانی وجود داشته است، حتماً رضا برجی هم در آنجا دیده می‌شده است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۱:۴۸

  در رونمایی از کتاب«سنگراجتماعی»عنوان شد

  آسیب‌ها در بخش فرهنگی قابل جبران نیست

  محمدعلی میرزایی

  یکصدمین عصرانه فرهنگی و مراسم رونمایی از کتاب «سنگر اجتماعی»، درسنامه فعالیت‌های فرهنگی با حضور حجت الاسلام محمدرضا زائری،وحید ملتجی و جمعی از استادان حوزه فرهنگ در خبرگزاری فارس برگزار شد.

 • موزه ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۱:۳۲

  در ۶ ماهه دوم سال گذشته صورت پذیرفت

  رشد هشتاد درصدی گردشگران خارجی بازدیدکننده موزه دفاع مقدس

  آرش شفاعی

  مدیرعامل موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی‌از رشد ۸۰ درصدی میزان بازدید گردشگران خارجی از این موزه در ۶ ماهه دوم سال گذشته خبر داد و گفت: با مشارکت بخش خصوصی مقدمات تحول در بخش گردشگری دفاع مقدس و انقلاب اسلامی‌در حوزه بین الملل در استان‌های تهران، خوزستان، ایلام، آذربایجان غربی و کردستان آغاز شده است.

 • برجی ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۱:۲۲

  با رضا برجی عکاس و مستند ساز

  ما شهروندان مطیع دهکده جهانی نخواهیم شد

  تکتم بهاردوست

  رضا برجی در سال ۱۳۴۳ در خانواده‌ای با اصالت زنجانی، در شهر همدان به دنیا آمد. آغاز جوانی او با آغاز جنگ تحمیلی همراه شد و او که تنها ۱۹ سال داشت، در ماه‌های نخست جنگ راهی جبهه و با گروه شهید چمران همراه شد. در طول دوران دفاع مقدس در بسیاری از عملیات حاضر بود و بارها مجروح شد اما هربار پس از مداوا به جبهه باز می‌گشت. علاوه بر این او در جریان عملیات فاو جانباز شیمیایی نیز شد.

 • پایتخت5 ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۱۱:۱۸

  سیروس مقدم:

  پایتخت ۵ اصلاً سفارشی نبود

  تکتم بهاردوست

  عصر یکشنبه سیروس مقدم در نشست نقد و بررسی سریال پایتخت که در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد، با بیان اینکه مخاطب ما باهوش است و به خوبی حرف صادقانه را از غیر صادقانه تشخیص می‌دهد، گفت: از همان ابتدا هم قصدم این بوده که اگر به دلایلی نمی‌توانم حرف راست را به مخاطب بزنم، دروغ هم نگویم و شاید همین قضیه یکی از دلایل اصلی موفقیت سریال پایتخت است.

 • رهبر انقلاب ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۰۹:۳۷

  کارشناسان از ابعاد فتوای رهبر انقلاب درباره حریم خصوصی در فضای مجازی می‌گویند

  فقه پویای شیعه پشتوانه اعتماد مردم

  سید مصطفی حسینی راد

  سید مصطفی حسینی راد: فتوای اخیر رهبر معظم انقلاب درباره حرمت تعرض به حریم مردم در پیام رسان‌های داخلی بخصوص در شرایطی که جوّی از بی‌اعتمادی نسبت به پیام‌رسان‌های داخلی در حال گسترش بود، دارای اهمیت زیادی است. این فتوا از جهت به‌روز بودن، مسئله‌محور بودن، نشان دادن پویایی فقه شیعه و اعتمادسازی مردمی قابل توجه است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۲:۴۲

  رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرد

  تغییرات در نحوه اعزام‌ زائران عتبات/ تازه‌ترین برنامه‌ها برای حج تمتع ۹۷

  رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به لزوم خدمات‌رسانی مناسب و با قیمت مناسب به زائران عتبات عالیات گفت: امنیت زائران عتبات عالیات خط قرمز ما محسوب می‌شود.

 • سرقت ادبی ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۱

  درنگ

  همه مشکل سر همان چند هزار تومان بود؟

  آرش شفاعی

  اوایل امسال وقتی کمپین «نه به سرقت ادبی» در فضای مجازی به راه افتاد و بسیاری از شاعران در اعتراض به استفاده حمید هیراد خواننده موسیقی پاپ، از اشعار شاعران بدون نام بردن از سراینده آثار، به فعالیت پرداختند؛ کسی پیش بینی نمی‌کرد این تب تند به این سرعت فروکش کند.

 • دانشگاه علمی کاربردی ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۰

  بررسی واگذاری دانشگاه علمی ‌کاربردی به بخش خصوصی

  خصولتی‌سازی در آموزش عالی تکرار نشود

  زهره کهندل

  روند برون‌سپاری دانشگاه‌های علمی‌کابردی به بخش خصوصی با توقف پذیرش دانشجو، اواخر سال گذشته آغاز شد. رئیس دانشگاه علمی ‌کاربردی تأکید کرده است: مراکز دولتی این دانشگاه تا یک سال و نیم آینده باید به بخش خصوصی واگذار شود. به گفته محمد حسین امید، براساس مصوبه شورای عالی اداری کشور، مراکز علمی‌ کاربردی وابسته به دستگاه‌های دولتی باید تا پایان سال ۹۸ - ۹۷ به بخش غیردولتی واگذار شوند، در غیر این صورت این مراکز منحل خواهند شد.

 • کوروش زارعی ۱۳۹۷-۰۱-۲۶ ۱۲:۰۷

  جشنواره «اقتباس سوره» با هدف تولید نمایشنامه‌های بومی برگزار می شود

  حمایت از نمایشنامه ایرانی

  صبا کریمی

  چند سالی است که صحنه‌های نمایش پرجنب و جوش است و تئاتر نسبت به گذشته پررونق تر شده است. در حالی که میان سالن‌های مختلف و اجرای نمایش‌های عظیم تئاتری برگرفته از داستان‌های مهم ادبیات جهان و نویسندگان شهیر اما همچنان جای خالی نمایش‌های ایرانی که در بردارنده هویت اصیل بومی ‌است، به چشم می‌آید.

 • امام هفتم ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۰۹:۰۴

  عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت وگو با قدس بیان کرد

  «خدمت در مسند قدرت» اساس منشور سیاسی امام کاظم(ع)

  نازلی مروت

  گرچه بخش اعظمی از عمر امام کاظم(ع) در زندان سپری شد، اما این اتفاق نتوانست مانع ارتباط امام و شیعیان و تحقق اهداف امام در جامعه شود.

 • کرمی ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۱۱:۵۴

  دبیرکل جشنواره فرهنگی و هنری «ایران ساخت» در گفت و گو با قدس تأکید کرد

  هنرمندان مروج فرهنگ خرید کالای ایرانی شوند

  زهره کهندل

  حمایت از کالای ایرانی با شعار و دستورعمل امکان پذیر نیست، این مهم باید به هنجار و ارزش اجتماعی بدل شده تا فرهنگ خرید کالای ایرانی در مردم نهادینه شود.

 • دکتر محمد مسعود سعیدی ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۰۸:۵۲

  گفت و گو با دکتر محمد مسعود سعیدی، نویسنده کتاب «تبیین نظری سکولارشدن در جامعه ایران معاصر»

  روند سکولارشدن در غرب و شرق ادامه دارد

  سید مصطفی حسینی راد

  این روزها پس از مدت‌ها، دوباره بحث «سکولارشدن» در سطوح مختلف جامعه داغ شده است. بحثی که بیش از دو دهه پیش به طور جدی در ایران آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد. کتاب «تبیین نظری سکولارشدن در جامعه ایران معاصر» نوشته دکتر محمد مسعود سعیدی، عضو هیأت علمی پژوهشکده اسلام تمدنی جستاریاست پیرامون این موضوع که بتازگی به چاپ رسیده است. این گفت و گو تلاش می کند زوایای مفهوم «سکولارشدن» و دلایل آن را واکاوی کند و به راهکارهای دستیابی به جامعه دینی آرمانی اشاره هایی داشته باشد.

 • صیادشیرازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۳:۳۴

  گفت‌وگو با محسن کاظمی، نویسنده کتاب «یادداشت‌های سفر شهید صیاد شیرازی»

  تشکیل هیئت معارف جنگ، بزرگ‌ترین کار صیاد شیرازی بود

  زهره کهندل

  شهید صیاد شیرازی هیچ گاه جنگ را پایان بخش فعالیت‌های خود نمی‌دید، از این رو در سال ۱۳۷۳، برای انتقال دانش و تجربیات جبهه و جنگش در دانشگاه افسری امام علی (ع) مشغول تدریس شد و سپس هیئتی را با عنوان «معارف جنگ» ایجاد کرد تا خاطرات رزمندگان را از مأموریت‌های میدانی و پژوهشی، مناطق عملیاتی و عوارض باقیمانده از جبهه‌های جنگ، ضبط و ثبت صوتی و تصویری کند، تا در تهران تکمیل و مدون شوند.

 • عبدی پور ۱۳۹۷-۰۱-۱۹ ۱۴:۱۹

  با احسان عبدی پور کارگردان فیلم سینمایی «پاپ»

  سینمای من برای سرگرم شدن نیست

  تکتم بهاردوست

  فیلم سینمایی «پاپ»، دومین ساخته‌ بلند سینمایی احسان عبدی‌پور بعد از فیلم تحسین شده «تنهای تنهای تنها»، چهارسال بعد از ساخت این روزها در گروه هنر و تجربه بر پرده سینماها به نمایش در آمده است.