شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۴

الابراهیمی:

آمریکا مانع مشارکت ایران در ژنو 2 است

اخضر الابراهیمی در پایان نشست سه جانبه با نمایندگان روسیه و آمریکا اعلام کرد، بر سر مشارکت 30 کشور از جمله عربستان در نشست ژنو 2 توافق شده اما مخالفت‌های آمریکا باعث شده هنوز موضوع مشارکت ایران در هاله‌ای از ابهام باقی بماند. <BR> <BR>

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه روسیه الیوم، نشست مشورتی اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه با نمایندگان روسیه و آمریکا عصر جمعه برگزار شد و پس از این نشست الابراهیمی در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد، حضور بیش از 30 کشور در کنفرانس ژنو 2 قطعی شده است.


وی گفت: در این نشست علاوه بر اعضای دائم شورای امنیت نمایندگانی از مصر، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، کویت، لبنان، قطر، عربستان، مراکش، عمان، اسپانیا، سوئد، ترکیه، امارات و چندین کشور دیگر دعوت شده‌اند.


الابراهیمی گفت: در نشست ژنو نماینده اتحادیه اروپا و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز مشارکت خواهند داشت و برای عربستان نیز دعوت نامه فرستاده شده تا در این نشست حاضر شود.


وی درباره مشارکت ایران در کنفرانس مذکور نیز گفت: هم‌پیمانان ما در آمریکا با مشارکت ایران در نشست ژنو مشکل دارند و اگر چه ما در سازمان ملل به ایرانی‌ها اطمینان داده‌ایم که سازمان ملل خواهان مشارکت تهران در نشست است اما هنوز بر سر حضور نماینده ایران ژنو 2 توافق حاصل نشده است.


فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه همچنین در خصوص بالا گرفتن خشونت‌ها در سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت: هم‌اکنون بیش از 23 میلیون سوری نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند و با ید به آنها کمک‌رسانی شود.


وی گفت: با مخالفان سوری نیز تماس گرفته‌ایم و آنها نیز قرار است بزودی لیست افراد مشارکت‌کننده در ژنو 2 را برای ما ارسال کنند.


الابراهیمی تاکید کرد: در نشست ژنو 2 نمایندگان دولت سوریه نیز حضور خواهند داشت. در نشستی که با نمایندگان آمریکا و روسیه داشتم در مورد سرنوشت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بحث و گفتگویی صورت نگرفت.


وی در پایان گفت که این کنفرانس اقدامی خارق‌العاده نخواهد بود و روند مذاکرات احتمالا طولانی است.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.