شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۷

زائران ایرانی عتبات نیازی به ویزا ندارند

قدس آنلاین

استاندار ایلام گفت: با توافق استاندار واسط و وزارت کشور عراق، ارائه ویزا برای زائران ایرانی در هنگام ورود به عراق از طریق مرز مهران لغو شد و زوار اربعین حسینی می‌توانند حتی بدون داشتن ویزا نیز وارد این کشور شوند.

به گزارش روابط عمومی استانداری «محمدرضا مروارید» اظهار کرد: با تعامل و همکاری استاندار واسط و وزارت کشور عراق به‌منظور تسهیل در تردد زوار از مرز مهران ارائه ویزا برای زائران ایرانی در هنگام ورود به عراق از طریق مرز مهران لغو و مقرر شد در ورودی‌های مرز عراق، تردد زوار مشروط به داشتن مهر خروجی پلیس ایران در گذرنامه‌ها باشد.

وی تأکید کرد: این تصمیم پس‌ از آن گرفته شد که در روزهای اخیر شمار زیادی از زوار ایرانی فاقد ویزا برای ورود به کشور عراق ساعت‌ها در نقطه صفر مرزی معطل دریافت مهر ورود پلیس عراق در گذرنامه‌هایشان در قبال پرداخت یک دلار یا یک هزار و 200 دینار می‌ماندند.

مروارید گفت: با مذاکراتی که عصر امروز با استاندار واسط عراق انجام دادیم به آن‌ها اعلام کردیم شرایطی را فراهم کنند تا زوار کمترین معطلی را در پشت مرزهای ورود به این کشور داشته باشد که با موافقت آن‌ها، ارائه ویزا از زوار ایرانی در این ایام تا پایان اربعین حسینی لغو شد.

وی یادآور شد: همچنین با موافقت استاندار واسط عراق مقرر شد پلیس ایران با توجه به امکانات مناسبی که در پایانه مرزی مهران وجود دارد همه مراحل کنترل و بازرسی‌های زوار را انجام دهد و طرف عراقی به همین کنترل‌ها بسنده کند تا در تردد زوار تسهیل شود.

استاندار ایلام گفت: آن دسته از زواری که ویزای ورود به عراق ندارند می‌توانند با ارائه گذرنامه معتبر و ارائه فیش 125 هزار ریالی عوارض خروج از کشور قابل پرداخت در همه شعب بانک ملی ایران سراسر کشور، پس‌ازاینکه پلیس گذرنامه مستقر در پایانه مرز مهران مهر خروج در گذرنامه آن‌ها ثبت کرد، وارد خاک عراق شوند.

وی افزود: امکانات موجود در پایانه مرزی مهران برای تردد 30 هزار زائر در روز مناسب است ولی اگر بخواهیم روزانه تعداد بیشتری از این مرز تردد کنند آن‌وقت ممکن است زوار با تأخیر از مرز خارج شوند.

مروارید اظهار کرد: به همه‌کسانی که قصد دارند برای شرکت در آیین اربعین حسینی به عراق سفر کنند توصیه می‌کنیم با توجه به فرصت باقی‌مانده تا روز اربعین، به‌تدریج و بدون عجله به مرز مهران مراجعه کنند.

وی از فراهم شدن امکان اسکان و پذیرایی از زائران در شهرستان مهران با همکاری مردم و مسئولان خبر داد و خاطرنشان کرد: هم‌اینک با برپایی اردوگاه‌های اسکان و تبدیل خانه‌های مردم به‌صورت خودجوش به بیت‌الحسین(ع) خدمات‌رسانی و پذیرایی از زوار به بهترین شکل در حال انجام است.

 

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.