پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۹

"سیدجمال‌الدین اسدآبادی آغازگر حرکت بیداری اسلامی بود"

جنتی: برخی کشورها به دنبال مصادره شخصیت‌های تاریخی ایران هستند

جنتی

وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: برخی کشورها به دنبال این هستند که بسیاری از شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی کشور را به تدریج مصادره کنند ولی این اقدام امکان‌پذیر نبوده و بزرگان ایرانی قابلیت مصادره شدن ندارند.

 

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم علی جنتی ظهر امروز در مراسم بزرگداشت سیدجمال‌الدین اسدآبادی مصلح بیدارگر، اظهار داشت: سیدجمال‌الدین اسدآبادی بزرگترین نماد وحدت اسلامی است که اعتقاد داشت وحدت نباید فدای مسائل نژادی و قومی شود.

وی با اشاره به اینکه امروز افق‌های تاریک پیش روی اسلام در سال‌های گذشته به افق‌های روشن تبدیل شده است، گفت: دشمنان اسلام در برابر خیزش اسلامی احساس ناتوانی می‌کنند و این امر برگرفته از تفکر افرادی همچون سیدجمال‌الدین اسدآبادی است.

وزیر ارشاد تصریح کرد: امروز در شرایطی هستیم که عناصر تکفیری بی‌منطق در برابر نیروهای اسلامی عقلانی قرار گرفته‌اند و در چنین شرایطی مقابله با جریان‌های تکفیری در اولویت مسلمانان قرار دارد.

جنتی با تصریح بر اینکه امیدواریم برگزاری اینگونه همایش‌ها به تولید ادبیات در وحدت بینجامد، گفت: برای مقابله با جریان‌های تکفیری باید در آثار و آراء بزرگانی همچون سیدجمال‌الدین اسدآبادی بازاندیشی صورت گیرد.

وی درباره اساسنامه بنیاد سیدجمال‌الدین اسدآبادی نیز گفت:‌ در ابتدا تصور ما این بود که تمامی بنیادها باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تصویب قرار گیرد تا وجه قانونی پیدا کند ولی با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که تمامی بنیادها نیازی به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نداشته و وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی می‌تواند خود برای برخی بنیادها مجوز صادر کند.

وزیر ارشاد از مسئولان استان همدان خواست تا اسامی هیئت مؤسس این بنیاد را به وزارت ارشاد ارائه کند تا ظرف یک ماه آینده مجوز آغاز به کار بنیاد سیدجمال‌الدین اسدآبادی صادر شود.

جنتی درباره ثبت نام سیدجمال‌الدین اسدآبادی به نام افغانستان در یونسکو نیز گفت: برخی کشورها به دنبال این هستند که بسیاری از شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی کشور را به تدریج مصادره کنند ولی این اقدام امکان‌پذیر نبوده و بزرگان ایرانی قابلیت مصادره شدن ندارند.

وی با اشاره به اینکه مقالات، کتاب و آثار بسیاری از بزرگان ایران موجود است، گفت: این مقالات و آثار سندی است که نشان می‌دهد بزرگانی همچون بوعلی‌سینا، مولانا، سیدجمال‌الدین اسدآبادی به فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی تعلق دارند.

وزیر ارشاد با تأکید بر اینکه این شخصیت‌ها قابل مصادره شدن نیستند، گفت: میرسیدعلی همدانی یکی از شخصیت‌های برتر و مورد احترام در جهان اسلام به شمار می‌رود که نه تنها به استان همدان بلکه به ایران و جهان اسلام تعلق دارد و همه کشورهای اسلامی باید به داشتن میرسیدعلی همدانی افتخار کنند.

جنتی با اشاره به برگزاری بزرگداشت میرسیدعلی همدانی در سال آینده تأکید کرد: امیدواریم برای سال آینده به بزرگداشت این عارف بزرگ که در همدان برگزار می‌شود کمر همت را بسته و در معرفی این شخصیت گام مؤثری برداریم.

وی عنوان کرد: در صورت همکاری شهرداری اسدآباد این آمادگی وجود دارد تا با به کارگیری یکی از هنرمندان صاحب‌نام کشور تندیس سیدجمال‌الدین اسدآبادی را برای نصب در ورودی این شهر تهیه کنیم.

وزیر ارشاد با بیان اینکه سیدجمال‌الدین اسدآبادی یکی از محورهای نهضت تاریخ‌ساز اسلامی به شمار می‌آید، گفت: سیدجمال‌الدین اسدآبادی سلسله جنبان نهضت‌های اسلامی 100 ساله اخیر بوده و کسی است که بارقه‌های امیدبخش را در جهان اسلام ایجاد کرد.

جنتی عنوان کرد: سیدجمال‌الدین اسدآبادی حرکت بیداری اسلامی را در کشورهای اسلامی آغاز کرده و دردهای اجتماعی را در این کشورها بازگو کرد به طوری که بتوان برای رفع آنها راهکار پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه سیدجمال‌الدین اسدآبادی می‌کوشد در اندیشه، شیوه و سبک زندگی مسلمانان تغییر ایجاد کند، بیان کرد: او مهمترین درد جامعه اسلامی را استبداد می‌داند و با تمام توان تلاش می‌کند تا امت اسلامی را برای مقابله با استبداد و استکبار به پا خیزاند.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه اولویت سیدجمال‌‌الدین اسدآبادی بیدارسازی وجدان مسلمانان برای مبارزه با استبداد و استکبار بود گفت: وی بر این اعتقاد بود که درمان دردهای مسلمانان در قرآن و علاج آلام و ناراحتی‌های آنها در خود اسلام است.

جنتی با اشاره به اینکه سیدجمال‌الدین اسدآبادی برای اولین بار مسئله بازگشت به حکومت اسلام را مطرح کرد، گفت: سیدجمال‌الدین اسدآبادی اولین کسی بود که سلطه استعماری را برای مردم معنا کرد و از آنها خواست تا برای مقابله با آن اقدامات اساسی داشته باشند.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.