جمعه ۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۶

چالش‌های وام ۸۰ میلیونی مسکن/ با این وام چه خانه‌ای می‌توان خرید؟

مسکن

در حالی وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن به تصویب رسیده است که باوجود قیمت بالای آپارتمان در شهر تهران، متقاضیان باید همین مقدار را به وام اضافه کنند تا یک آپارتمان کوچک خریداری کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، وام ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومانی از سوی شورای پول و اعتبار به تصویب رسید اما موضوع بازپرداخت این وام به یکی از مباحث اصلی در این روزها تبدیل شده است، زیرا با احتساب روند کنونی بازپرداخت وام‌ها، دریافت کنندگان وام ۸۰ میلیونی باید بیش از یک میلیون تومان اقساط ماهیانه پرداخت کنند.

براین اساس، در حال حاضر اقساط وام ۴۵ میلیون تومانی مسکن که ۳۵ میلیون تومان بابت خرید و ۱۰ میلیون تومان برای جعاله پرداخت می‌شود، با احتساب پرداخت ۱۰ ساله به رقمی حدود ۸۵۰ هزار تومان می‌رسد که پرداخت این مبلغ هم برای بسیاری از متقاضیان بسیار سنگین است.

بنابراین دوبرابر شدن این وام، اقساط را افزایش می‌دهد و برای متقاضیانی که تاکنون قدرت خرید مسکن نداشتند بطور حتم پرداخت این اقساط دشوار خواهد بود ضمن آنکه هر متقاضی باید بخشی از خرید مسکن را هم از محل پس اندازهای خود بپردازد.

آپارتمان ۵۰ متری ۱۵۰ میلیون تومان

در حال حاضر و با وجود رکود بازار مسکن، حداقل قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در مناطق متوسط رو به پایین شهر تهران حدود ۳ میلیون تومان است؛ بنابراین یک خانوار برای خرید یک آپارتمان ۵۰ متری باید ۱۵۰ میلیون تومان هزینه کند که با کسر مبلغ ۸۰ میلیون تومان وام مسکن، ۷۰ میلیون تومان باقی می‌ماند و خریدار باید از محل پس اندازهای خود آن را بپردازد.

هرچند که بخشی از متقاضیان سعی می‌کنند با اجاره واحد خود، مبلغی را هم از این طریق به هزینه خرید اضافه کنند اما بازهم برای خرید یک آپارتمان نوساز در شهر تهران باید مبلغ زیادی به عنوان پس انداز پرداخت شود، به همین دلیل دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی نمی‌تواند کمکی به مشکل خانه‌دار شدن بخش زیادی از متقاضیان کند.

از سوی دیگر، این وام برای خانه اولی‌ها در نظرگرفته شده است، یعنی متقاضیانی که با وجود فرزند در مسکن‌های کوچک زندگی می‌کنند باید همچنان از وام‌های دیگر استفاده کنند و قدرت خرید آنها افزایش نمی‌یابد.

عدم توان بانک‌ها در پرداخت وام ۶۰ میلیونی

براساس این گزارش، موضوع دیگری که در خصوص پرداخت وام‌های جدید مسکن مطرح است، شکستن انحصار بانک مسکن و پرداخت این وام از سوی دیگر بانک‌ها است. در واقع از این پس متقاضیان می‌توانند با مراجعه به هر یک از بانک‌ها وام تا سقف ۶۰ میلیون تومانی به شیوه فروش اقساطی دریافت کنند.

اما کارشناسان نظام بانکی معتقدند در حال حاضر بانک‌ها توان پرداخت این وام با مبلغ سود پایین و مدت زمان طولانی بازپرداخت را ندارند، بنابراین استقبال دیگر بانک‌ها از این وام بعید به نظر می‌رسد و یا اگر هم باشد بسیار اندک است.

به گفته یکی از کارشناسان حوزه مالی، در حالی که صندوق بانک‌ها خالی است و بانک‌ها بابت تامین نقدینگی مورد نیازشان سپرده با نرخ سود بالای ۲۰ درصد جذب می‌کنند، چگونه می‌توان به پرداخت وام مسکن با نرخ سود ۱۲ درصد امیدوار بود؟

 

برچسب‌ها

نظرات

 • مجتبی ۱۳۹۴/۰۳/۰۱ - ۲۱:۰۸
  2 0
  این طرح شکست خورده است.
 • محمد ۱۳۹۴/۰۳/۰۱ - ۲۱:۴۹
  2 0
  به عنوان یک شهروند معمولی نظر نمیدم. به عنوان کسی که به مسکن نیاز داره نظر میدم پس لطف کنید و منتشر کنید. این طرح های وام مسکن در این اقتصاد مریض مملکت ما جوابگو نیست. شما با 80 میلیون وام در روستاهای اطراف شهرستان های کوچک هم نمیتونید مسکن خریداری کنید چه برسه به کلان شهر ها. با این مبالغ فقط میشه یک آپارتمان کوچک رو رهن کرد.
 • دکتر فلاح ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۰۱:۰۳
  1 1
  سلام بانک های محترم وام با 12 درصد به خریداران واحدهای مسکونی پرداخت کنند ومابه التفاوت آن را ازمحل اعتبارات صندوق توسعه ملی که در اختیار انها قرار داده میشود برداشت کنند با تشکر
 • شهرام ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۰۱:۰۴
  3 3
  خدا پدر احمدی نژاد رخمت کنه یک عده به لطف اون صاحب منزل شدند

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.