یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۱:۱۵

اهدای سکه طلای امیر هاشمی مکه به موزه آستان‌قدس‌رضوی

 موزه آستان‌قدس‌رضوی

یک عدد سکه طلای نفیس از دوران حکومت بزرگ خاندان هاشمی بر حجاز، توسط یک مجموعه‌دار سکه، به گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه مرکزی آستان‌قدس‌رضوی اهدا شد

 

به گزارش روابطعمومی و امور بینالملل سازمان کتابخانهها، موزهها و مرکز اسناد آستانقدسرضوی، مسؤول گنجینه تمبر، اسکناس و سکه، با اعلام این خبر، سکه اهدا شده را کمیاب خواند و اظهار  داشت: این سکه متعلق به دوره حکومت حسینبنعلی (شریفحسین)؛ بزرگ خاندان هاشمی بر حجاز است.

محمدحسین یزدینژاد، افزود: حسینبنعلی، حاکم عثمانی بر منطقه حجاز بوده است که بعدها علیه عثمانی قیام نمود و برمنطقه حجاز مسلط شد و در سال 1916 میلادی، خود را شاه حجاز نامید و سکه ضرب نمود. وی دوران حکومت این امیر حجاز را پیش از حکومت آل سعود ذکر و قدمت سکه یاد شده را 102 سال دانست و ادامه داد:  حسینبنعلی از سال 1334 تا 1342 قمری بر حجاز حکومت کرد و این سکه در مکه مکرمه، و در هشتمین سال حکومت وی ضرب شده است

وی تصریح کرد: بر روی این سکه،عبارات «الحسینبنعلی»، «عبده و ابن عبده»  «الناهضالبلادالعربیه» و در مرکز آن"هاشمی" حک شده است.

 وی افزود: پشت سکه نیز عبارات «ضرب مکهالمکرمه»، «سنه 1334»، «سنه8»(اشاره به سال حکومت وی)، «عاصمهالحکومهالعربیه» و «دینار» ضرب شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.