شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۵:۵۴

یک منتقد سینما در برنامه پیدا و پنهان رادیو گفتگو:

بازیگر حق دخالت در فیلمنامه را ندارد

یک کارشناس و منتقد سینما، در برنامه پیدا و پنهان رادیو گفتگو به همراه مهدی صباغ زاده عضو کانون کارگردانان و اتحادیه تهیه کنندگان و ضیاء هاشمی رئیس اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران، موضوع اختلاف نظر میان اتحادیه تهیه کنندگان سینما با کارگردانان سینمای ایران در خصوص تفویض اختیار جدید تهیه کنندگان را مورد بحث و بررسی قرار داد.<BR>

به گزارش قدس انلاین محمدرضا تقوی فرد، کارشناس و منتقد سینما، در برنامه پیدا و پنهان رادیو گفتگو به همراه مهدی صباغ زاده عضو کانون کارگردانان و اتحادیه تهیه کنندگان و ضیاء هاشمی رئیس اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران، موضوع اختلاف نظر میان اتحادیه تهیه کنندگان سینما با کارگردانان سینمای ایران در خصوص تفویض اختیار جدید تهیه کنندگان را مورد بحث و بررسی قرار داد.
تقوی فرد با اشاره به صحبت های اخیر«فریبرز عرب نیا» بازیگر سینما و تلویزیون در برنامه هفت که تهیه کنندگان را به مواردی متهم ساخت، سوالاتی از مهمانان برنامه پرسید که ابتدا هاشمی در پاسخ گفت: متاسفانه در دو سال گذشته کانون کارگردانان و اتحادیه تهیه کنندگان سینما به خاطر مشکلات و اختلاف نظرهایی فراوانی که داشتند نتوانستند حتی یک نماینده در شورای مربوطه داشته باشند، در حالی که این شرایط فراهم شده و قرار است اتفاقات خوبی بیفتد متاسفانه عده ای پیشگویی هایی می کنند که محل توقف و توجه نیست، حداقل این افراد به عنوان اندیشمند اجازه می دادند اتحادیه تهیه کنندگان دچار خطا و اشتباهی بشود بعد دست به پیشگویی بزنند.تقوی فرد در تایید صحبت های هاشمی اظهار داشت: اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران، اتحادیه ای کاملا مستقل است که در اساسنامه آن نیز این مهم لحاظ شده که هدف از تشکیل این اتحادیه ایجاد یک هم افزایی در سینماست تا راهگشای امور باشد و طبیعتا کارگردان ها می توانستند با مشارکت و حضور خود کمکی به این عرصه کنند.
هاشمی در ادامه سخنان تقوی فرد افزود: اشاره شما به این موضوع کاملا درست و منطقی است، ما به عنوان تهیه کننده باید برای تبادل نظر با معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد ارتباط کاری داشته باشیم، مجموع کارگردانان نیز به این امر آشنا هستند اگر ما تهیه کننده ها دولتی هستیم کارگردانان نیز به نوعی دولتی اند، یک واقعیت را نباید نادیده گرفت و آن اینکه بودجه گرفتن از منابع دولتی حرکتی دولتی است یا تعامل داشتن با معاونت سینمایی ؟
وی در پاسخ به پرسش تقوی فرد در خصوص صحبت های عرب نیا در برنامه هفت خاطرنشان کرد: بیشتر صحبت های عرب نیا را با کمال میل می پذیرم و قبول دارم اما ظاهرا اصل ماجرا برایشان روشن نبود، این موضوع که تهیه کنندگان برای رعایت امنیت شغلی می بایست دو موضوع فیلمنامه و بازیگری را در نظر داشته باشند موضوعی است که مصوب خانه سینماست و معنایش این است هر کسی از راه رسید بدون هیچ ضابطه ای وارد کار نشود، بلکه با هماهنگی صنوف مرتبط وارد مجموعه های کاری شود.
در این میان تقوی فرد کارشناس و منتقد سینما افزود: اقای عرب نیا مطرح کردند تهیه کننده ها منفعت طلب اند و مصالح فرهنگی را در نظر نمی گیرند و هر فیلمی را می سازند آنگاه شما این حرف هایشان را هم قبول دارید؟
هاشمی پاسخ داد: من بیشتر حرف های ایشان را قبول دارم ما در همه صنوف افراد منفعت طلب داریم، چه کسی می تواند بگوید در صنف کارگردانان منفعت طلب نیست؟ آیا طراح صحنه منفعت طلب نداریم؟ اما اگر هدف شخص خاص و مشخصی است به ما اعلام کنند تا با آن فرد برخورد قانونی و قاطع صورت گیرد.تقوی فرد در ادامه خطاب به صباغ زاده گفت: متاسفانه بعضی از بازیگران پا از حوزه کاری خود فراتر گذاشته و به خود اجازه اظهار نظر در سایر امور فیلمسازی را می دهند، این روزها دخالت بازیگر دارد از فیلمنامه شروع می شود تا جایی که ممکن است به کارگردانی هم برسد و در این میان عده ای از بازیگران به دلیل شهرت هنری که دارند خود را محق در هر گونه اظهار نظر ی می دانند، آیا این مسئله در دنیا هنر سبقه و پیشینه دارد؟
صباغ زاده پاسخ داد: من با آقای عرب نیا در زمان های مختلف کار کردم، ایشان از جمله بازیگران خوبی است که البته پیشنهادات خوبی را هم ارائه می کند اما در مجموع باید بگویم هر فرد در هر جایگاهی که قرار دارد نمی تواند خارج از حوزه وظایف و تخصص خود اظهار نظر در سایر امور داشته باشد، یک بازیگر یک منشی صحنه یک صدابردار و... نمی تواند خارج از حیطه کاری خود بر سایر امور سرک بکشد، من به عنوان یک کارگردان اجازه نمی دهم این اتفاق در حوزه کاری ام بیفتد.
صباغ زاده افزود: یک کارگردان خوب وقتی به امور خود آگاهی و شناخت داشته باشد اجازه دخالت به سایر عوامل را در ساخت یک فیلم نمی دهد .تقوی فرد یاد آور شد: با توجه به وضع آشفته ای که میان هنرمندان و خانه سینما وجود دارد حالا اظهار نظر های غیرکارشناسی و بی ارتباط نیز اضافه شده است ، واقعا ما بازیگر حرفه ای که تخصصش صرفا بازیگری باشد نداریم.
هاشمی در تایید صحبت های تقوی فرد کارشناس برنامه گفت: دقیقا همین طور است، ما بازیگر حرفه ای و متخصص نداریم و آن تعداد انگشت شماری هم که در این زمره قرار دارند پشتوانه آکادمیک ندارند.
========
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.