دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۳

ایران سه میلیارد تن ذخایر سنگ تزئینی شناخته شده دارد

معدن

نایب رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران گفت: استخراج واقعی از معادن سنگ تزئینی در کشور 16 میلیون تن در سال است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از میزان، سیف الله آراسته افزود : ایران با برخورداری از سه میلیارد تن ذخایر سنگ تزئینی شناخته شده جزء کشورهای رده بالا مواد معدنی در جهان است.

وی همچنین ظرفیت اسمی سالانه استخراج از معادن سنگ تزئینی در ایران را 27 میلیون تن اعلام کرد و اظهار کرد: بر اساس نرم جهانی شاخص استخراج مواد خام معدنی یک درصد در سال است.

نائب رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران استخراج واقعی از معادن سنگ تزئینی در کشور را 16 میلیون تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ایران نسبت به ظرفیت اسمی 11 میلیون تن و نسبت به نرم جهانی 14 میلیون تن کسری دارد.

وی افزود : صنعت سنگ تزئینی و ساختمانی از مزیت های حوزه معادن ایران است که در بازارهای داخلی و خارجی مشتریان زیادی دارد اما ارزش افزوده و تولید ثروت در این حوزه به دلیل ضعف در فرآوری محصولات و خام فروشی قابل توجه نیست.

آراسته در ادامه تکمیل زنجیره صنایع وابسته و استفاده بهینه از ظرفیت سنگ های تزئینی و فرآوری محصولات هنری و صنعتی در این حوزه را شاه کلید تولید اشتغال و ثرورت دانست و اظهار کرد: عمده صادرات سنگ ایران به صورت خام (کوپ) و بدون فرآوری از مرزها خارج و کشورهای هدف با زنجیره فرآوری سود و ارزش افزوده فراوانی به جیب می زنند.

وی بر لزوم تقویت و تکمیل زنجیره فرآوری و جلوگیری از خام فروشی سنگ های تزئینی در کشور تاکید کرد و گفت: ارزش افزوده و تولید ثروت نیاز کنونی کشور و موتور محرک خروج صنایع از رکود و رونق بخشی به تولید است.

نائب رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران افزود: تجهیز واحدهای معدنی و فرآوری سنگ با ماشین آلات و تجهیزات روز امری اجتناب ناپذیر است چرا که توجه به این مهم کیفیت در تولید، کاهش هزینه و محصول پرمشتری خواهد داشت.

وی تصریح کرد: محصولاتی می تواند در مدار صادرات قرار گیرند که رقابت پذیر و بازار پسند باشند و این امر با بهره وری میسر می شود.

آراسته همچنین خام فروشی را یک آفت بزرگ در صنعت سنگ دانست و گفت: فرصت سازی برای توسعه صادرات سنگ ایران یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی در ادامه به تنوع و گستردگی منابع سنگ تزئینی در کشور اشاره کرد و یادآورشد: به کارگیری سیستم های نوین اکتشافی و استخراجی در معادن و افزایش ارزش افزوده با بهره گیری از تکنولو‍ژی های فرآوری روز دنیا امری ضروری است.

به هر حال صنعت سنگ از جمله بخش های مهم اقتصاد جهان محسوب می شود که در این میان ایران با برخورداری از معادن عظیم و متنوع سنگ از جمله غنی ترین بخش های معدنی جهان به شمار می رود.

از آنجا که ذخایر معدنی جزو منابع اقتصادی پایان پذیر هستند بنابراین توجه به شیوه اقتصادی تولید در این معادن اهمیت فراوانی دارد. سنگ های تزئینی در سال های اخیر در ایران و بسیاری کشورهای دیگر بازار خوبی داشته اند. در نظر گرفتن مسائل اقتصادی این معادن و بکار گیری روش های مناسب تولید این امکان را برای کشور به وجود می آورد که به منابع در آمدی قابل اعتمادی در کنار نفت دست یافته شود.

در بسیاری موارد استخراج معادن سنگ تزئینی به شیوه های غیر اقتصادی صورت می گیرد. برنامه ریزی برای تولید از اقدامات مهمی هست که می توان برای بهبود وضع تولید معادن سنگ تزئینی انجام داد. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.