چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۱

پنج دیپلمات اماراتی در انفجار دیشب در قندهار کشته شدند

وزارت خارجه امارات

وزارت خارجه امارات از زخمی شدن سفیر این کشور در افغانستان و کشته شدن پنج دیپلمات دیگر این کشور در جریان دو انفجار در قندهار خبر داد. دولت امارات به همین مناسبت سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

به گزارش "قدس آنلاین"، به نقل از خبرگزاری اماراتی وام، در این حمله که روز سه شنبه در ولایت قندهار افغانستان صورت گرفت "جمعه محمد عبدالله الکعبی"، سفیر امارات در افغانستان زخمی و چند تن از دیپلمات‌های همراهش نیز کشته و زخمی شدند. منابع خبری امارات متحده عربی به نقل از دولت این کشور تایید کرده‌اند که پنج دیپلمات این کشور در انفجارهای شامگاه سه‌شنبه در ولایت قندهار در غرب افغانستان کشته شده‌اند.

همچنین سخنگوی والی قندهار اعلام کرده که در اثر انفجار در مهمانخانه والی قندهار "عبدالعلی شمسی"، معاون والی قندهار که به شدت زخمی شده بود جان داده است.

سخنگوی والی قندهار امروز (چهارشنبه) به بی‌بی‌سی گفت که در انفجار دیشب شاه احمد سعید، رئیس ارتباط خارجه ولایت قندهار، یما قریشی، دیپلمات افغان در آمریکا، بازمحمد جوزجانی، نماینده مجلس و دو نفر دیگر که تاکنون شناسایی نشده نیز کشته شده‌اند.

مقامات محلی می‌گویند که انفجارها در مهمانسرای والی قندهار حوالی ساعت ۷ شامگاه به وقت محلی زمانی اتفاق افتاد که سفیر امارات همراه با والی قندهار و دیگر مقامات بلندرتبه این ولایت، مشغول صرف شام بودند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را نپذیرفته و گفته که شب گذشته در ولایت قندهار عملیات نداشته و این انفجار نیز به دلیل اختلاف‌های داخلی میان مقام‌های دولت افغانستان است.

در همین حال وزیر امور خارجه امارات اعلام کرد که جزئیات این حمله "تروریستی" در محل میزبانی از سفیر امارات در قندهار را بررسی می‌کند.

سفر سفیر امارات به قندهار در چارچوب یک ماموریت انسانی درباره برنامه‌های دولت امارات در حمایت از مردم افغانستان صورت گرفته بود.

عبداللطیف بن راشد الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز این حمله را به شدت محکوم کرد.

همچنین عربستان، کویت، اردن و قطر نیز این حمله تروریستی را محکوم کردند.

افغانستان روز سه شنبه در کابل نیز شاهد دو انفجار تروریستی بود که طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا