یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۲

روابط ایران و آمریکا در دو هفته‌ای که گذشت

ترامپ

رئیس‌جمهور آمریکا ریاست‌جمهوری خود را نیز به‌مانند کمپین‌ انتخاباتی‌اش با جنجال شروع کرد؛ وی علاوه بر امضای دستور ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور اسلامی شامل ایران بارها روی به اظهاراتی با لحن ایران‌هراسانه آورد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم، هشتم بهمن‌ ماه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، پس از یک هفته حضور در کاخ سفید، فرمان اجرایی جنجال‌ برانگیزش برای محدودیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان ایران، سوریه، عراق، لیبی، سودان، سومالی و یمن را امضاء کرد. از آن روز تاکنون بارها مقامات آمریکایی بالاخص ترامپ در پلت‌فرم‌های مختلف، از کنفرانس‌های خبری تا توئیتر، سعی کرده‌اند با اظهارات ضدایرانی به تشدید فضای ایران‌هراسی در آمریکا بپردازند.

درمقابل بسیاری از راهپیمایی‌کنندگان ایرانی در روز پیروزی انقلاب اسلامی نه‌تنها به‌روال سال‌ها و دهه‌های قبل خشم خود از اقدامات دولت آمریکا را نشان دادند، بلکه در اقدامی نو از مردم این کشور و معترضین به دستور اجرایی ترامپ به‌دلیل حمایت از مسلمانان تشکر کردند.

در گزارش حاضر نگاهی خواهیم داشت به سررویدادهای بین دو کشور پس از امضای فرمان اجرایی ترامپ.

8 بهمن: ترامپ یک دستور اجرایی برای جلوگیری از ورود اتباع هفت کشور مسلمان‌نشین شامل ایران به‌مدت 90 روز و نیز تعلیق پذیرش تمام پناهندگان به‌مدت 120 روز را امضا کرد.

9 بهمن: وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای این اقدام ترامپ را توهینی آشکار به جهان اسلام و بالاخص ملت بزرگ ایران اعلام و تأکید کرد که این عمل در تاریخ به‌عنوان یک هدیه بزرگ به افراط‌گرایان و حامیان آنها ثبت خواهد شد.

ایران همچنین تصریح کرد که از طریق اقدامات حقوقی، کنسولی و دیپلماتیک مقابله به مثل خواهد کرد.

10 بهمن: ایران برای اولین بار پس از روی کار آمدن ترامپ یک موشک بالستیک را آزمایش کرد.

11 بهمن: مقامات آمریکایی‌ تأیید کردند که ایران یک آزمایش موشکی انجام داده و خواهان برگزاری جلسه غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل شدند. دولت آمریکا مدعی بود که آزمایش موشکی ایران نقض مفاد قطعنامه شورای امنیت است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، می‌گوید کمیته برای مقابله با مسأله ممنوعیت‌های مسافرتی آمریکا تأسیس شده است. این کمیته وظیفه دارد رهنمون‌هایی برای سفارت‌های ایران در سراسر جهان ارسال کند تا «عزت ایرانی‌ها در خارج از کشور، بالاخص در آمریکا، حفظ شود».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در توئیتری نوشت که احیای تحریم‌های ضدایرانی را با ترامپ به گفتگو خواهد نشست. نتانیاهو روز 15 فوریه در کاخ سفید با ترامپ دیدار خواهد کرد.

نتانیاهو گفت که نباید «تجاوزات ایران» بی‌پاسخ گذاشته شود و اضافه کرد که راه‌هایی برای «لغو» توافق هسته‌ای ایران وجود دارد.

12 بهمن: شورای امنیت سازمان ملل جلسه‌ای را درباره آزمایش موشکی برگزار کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که برنامه موشکی «تنها اهداف دفاعی»‌ داشته و در «حیطه» قطعنامه شورای امنیت قرار ندارد زیرا موشک‌ها برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند.

نیکی هالی، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: «این آزمایش کاملاً غیرقابل پذیرش است. ما مطابق آن و با صدای بلند واکنش نشان خواهیم کرد».

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد واشنگتن «از فعالیت‌های تحریک‌کننده و غیرمسئولانه ایران کاملاً آگاه بوده و عمیقاً نگران است».

ایران اعلام کرد که ترامپ سعی دارد توجهات را از اعتراضات نسبت به ممنوعیت سفر به آمریکا منحرف کند.

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد این امر را که آیا به تیم کشتی آمریکا اجازه ورود به کشور برای برگزاری جام جهانی را بدهد یا نه، مورد بررسی قرار می‌دهد.

13 بهمن: مایکل فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ، اعلام کرد که آمریکا «به‌صورت رسمی به ایران اخطار داده»، و آزمایش را به‌عنوان نقض «تحریک‌آمیز» قطعنامه شورای امنیت محکوم می‌کند.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، به‌صورت رسمی انجام آزمایش‌های موشکی را تأیید کرد.

14 بهمن: ترامپ در پاسخ به این سؤال که آیا واکنش احتمالی به آزمایش موشکی می‌تواند شامل تحرکات نظامی نیز باشد، گفت: «هیچ چیز را از روی میز برنمی‌داریم».

علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری، اعلام کرد که ایران برنامه موشکی خود را ادامه خواهد داد. وی تأکید کرد که حتی آمریکایی‌ها نیز از «افراط‌گرایی ترامپ» ناراضی هستند. او همچنین رئیس‌جمهور آمریکا را «بی‌تجربه» ‌خواند.

منابعی در گفتگو با سی‌ان‌ان اعلام کردند که کاخ سفید در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران است.

15 بهمن: دولت ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کند. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه 25 فرد و نهاد به‌دلیل ادعای ارتباط با برنامه موشکی ایران و پشتیبانی از نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تحریم‌ها قرار داد.

در مقابل، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد علیه افراد و شرکت‌های آمریکایی که در «خلق و کمک به گروه‌های تروریستی افراطی در منطقه» نقش داشته‌اند، تمهیدات حقوقی اعمال خواهد کرد.

ایران از ارائه ویزا به تیم ملی کشتی آمریکا خودداری می‌کند.

جیمز روبارت، قاضی دادگاه ایالت واشنگتن آمریکا، دستور اجرایی ترامپ را در سراسر کشور به‌حالت تعلیق در می‌آورد.

16 بهمن: نیروهای هوایی ایران مانورهای هوایی شامل سیستم‌های موشکی، رادار و تمارین فرماندهی و کنترل رادار و جنگ الکترونیک را اجراء می‌کنند. جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، ایران را «بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان»‌ می‌خواند.

17 بهمن: ایران اعلام کرد در پی صدور حکم دادگاه سیاتل، واشنگتن، و لغو موقت دستور ترامپ، به کشتی‌گیران آمریکایی اجازه دریافت ویزا را خواهد داد.

18 بهمن: رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد: «ایران، دولت شماره یک حامی تروریسم است. آنها پول و اسلحه به همه جا می‌فرستند... . آن‌ها نه‌تنها احترامی به ما نمی‌گزارند بلکه هواپیماهای ما را دنبال می‌کنند. با قایق‌های کوچکشان دور کشتی‌های ما می‌چرخند و احترامشان را از دست داده‌اند، چون باورشان نمی‌شود کسی آن‌قدر ابله باشد که چنین توافقی با آنها امضا کند».

19 بهمن: رهبر معظم انقلاب با اشاره به تهدیدات مکرر مقامات آمریکایی علیه کشورمان فرمودند: «ایرانی از تهدید نمی‌ترسد». ایشان همچنین بیان داشتند: «مردم روز 22 بهمن در خیابان‌ها جواب تهدیدهای آمریکا را خواهند داد».

جان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، مدعی شد که ایران به‌طور مکرر توافق هسته‌ای را نقض می‌کند و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای مقابله با این وضعیت، هیچ گزینه‌‌ای را از روی میز برنداشته است.

21 بهمن: یک مقام آگاه به سی‌ان‌ان اعلام کرد که کاخ سفید امکان معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اخوان المسلمین به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی را بررسی می‌کند.

اما این دستورات اجرایی با توجه به نگرانی‌های سازمان‌های امنیتی درباره پیامدهای آنها فعلاً مسکوت گذاشته شده‌اند.

یک مقام آمریکایی مدعی شد ایران یک موشک دیگر را آزمایش کرده است. وزارت دفاع ایران این ادعاها را رد کرد.

22 بهمن: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در سخنرانی‌ راهپیمایی 22 بهمن اعلام کرد «در دنیا و آمریکا بعضی از تازه‌کاران قدرت در دست گرفته‌اند و همه آنان بدانند در برابر ملت ایران تنها باید با زبان احترام و تکریم سخن بگویند و ملت به تهدید پاسخ قاطع می‌دهد، بدانند کسانی که دولت و نیروهای مسلح ما را تهدید کنند، ملت ما یک‌پارچه و آگاه خواهد بود و در برابر بدخواهان تا‌ آخر ایستادگی خواهند کرد».

دونالد ترامپ، در واکنش به این اظهارات روحانی، گفت: «او بهتر است مواظب خودش باشد».

دادگاه تجدید نظر اعلام کرد که حکم دادگاه بدوی برای تعلیق موقت دستور اجرایی ترامپ را تأیید می‌کند.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.