دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۸

بازگشت به قرآن راه نجات از زندگی ماشینی است

 سیدرضا صالحی‌امیری

گرگان- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راه نجات از آسیب های فراوان زندگی ماشینی بازگشت به قرآن و عترت است و لازم است برای خروج از چالش های اجتماعی استفاده از مبانی معرفتی و انسان شناسی قرآن را در دستور کار قرار دهیم.

به گزارش قدس آنلاین، سیدرضا صالحی امیری ظهر دوشنبه در آیین پایانی جشنواره ها و هفته قرآن و عترت گلستان بازگشت به قرآن و عترت را راه نجات از آسیب های فراوان زندگی ماشینی دانست و اظهار کرد: برای رفع بخش عمده چالش ها و معضلاتی که در جامعه گرفتار آن هستیم، لازم است استفاده از قرآن در مبانی معرفتی و انسان شناسی را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه حل مشکلات و آسیب های اجتماعی توسل به قرآن است، گفت: مبنای اصلی و برنامه محوری وزارت ارشاد، حرکت به سمت ساختن جامعه ای مبتنی بر ارزش های اسلامی با تکیه بر گفتمان های قرآنی است.  
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ضرورت تلاش برای انتقال مفاهیم قرآنی اشاره کرد و گفت: آشتی با قرآن باید بخش مهم رویکردها در آینده باشد و راه رسیدن به آن، تعریف زبان جدید برای انتقال مفاهیم قرآنی است.
وی تصریح کرد: بهره مندی از شعر، ادبیات، موسیقی و فیلم با تولید آثار مناسب و پرمحتوا، گونه های متنوع و بخشی از زبان های جدید توسعه فرهنگ قرآنی برای انتقال به جامعه به خصوص نسل جوان است.

صالحی امیری گفت: گسترش استفاده از سبک زندگی مبتنی بر قرآن ضروری است و این سبک زندگی باید در همه بخش ها مانند بازار، تجارت، اقتصاد و سیاست نمایان باشد.

وی با بیان اینکه تولید آثار فرهنگی پرمحتوا می تواند به گسترش و نفوذ هرچه بیشتر فرهنگ قرآنی کمک کند، افزود: حوزه های علمیه، سازمان تبلیغات، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و ارشاد باید به هم کمک کنند تا گفتمان قرآنی بیش از پیش در جامعه گسترش پیدا کند.

صالحی امیری گفت که اگر قرار است پلیدی ها و زشتی ها از کشور دور شود باید به اکسیر نجات بخش قرآن توسل بجوییم و ادامه داد: کمک به توسعه فعالیت های قرآنی یکی از راه های رسیدن به این هدف است.

وی ادامه داد: هم اینک بیش از ۵ هزار موسسه قرآنی در کشور مشغول فعالیت هستند که نیمی از آنها به صورت مستقیم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت می شود.
در پایان این مراسم از برگزیدگان جشنواره های قرآن و عترت گلستان تقدیر شد.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.