سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸

رییس سازمان هواشناسی کشور:

دستکاری اقلیمی ادعای بی اساسی است/ باروری ابرها جواب نمی دهد

باروری ابرها

شهرکرد- معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی گفت: برخی ادعا دارند که دشمن از طریق دستکاری اقلیمی قصد آسیب زدن به کشور را دارد که در پاسخ باید گفت این ادعا بی اساس است.

به گزارش قدس آنلاین، داود پرهیزکار در حاشیه سفر به این استان در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به کاهش ۷ درصدی بارش ها از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون ( اول مهر تا ۹ اسفند) در مقایسه با میانگین مشابه دوره بلند مدت و کاهش ۸.۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و بارندگی های نرمال بهاره، پیش بینی می شود سال زراعی ۹۵-۹۶ با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی بارش ها پایان یابد.
وی، گرمایش زمین را عامل مهمی در کاهش بارندگی ها و تغییرات اقلیمی عنوان کرد و گفت: افزایش گازهای گلخانه ای بویژه دی اکسید کربن که ماحصل صنعتی شدن است، سبب گرم تر شدن هوا و تغییرات اقلیمی شده که ایران نیز درگیر چنین پدیده ای است.
پرهیزکار ادامه داد: به دلیل همین تغییرات اقلیمی است که در بخش هایی از کشور شاهد بارش های سیل آسا و در برخی از نقاط کشور از جمله چهارمحال و بختیاری با خشکسالی و کاهش ۲۰ درصدی بارش ها مواجه شده ایم.
رئیس سازمان هواشناسی با رد این ادعا که خشکسالی های شکل گرفته در کشور ناشی از حربه های علمی برای آسیب رساندن به کشور است، تصریح کرد: برخی ادعا دارند که دشمن از طریق دستکاری اقلیمی قصد آسیب زدن به کشور را دارد که در پاسخ باید گفت این ادعا بی اساس است.
پرهیزکار افزود: باروری ابرها یکی از این حربه ها به شمار می رود اما باید گفت هرچند از نظر علمی مورد تایید است اما شرایط خاص دارد و به حدی کارساز نیست که منجر به پربارشی در یک منطقه و خشکسالی در اقلیم دیگر شود.
وی همچنین در خصوص به کارگیری فناوری باروری ابرها برای جبران کم بارشی های کشور خاطرنشان کرد: از نظر عملیاتی باروری ابرها نمی تواند در جبران کسری بارش ها و رفع خشکسالی اثر چندانی داشته باشد.
پرهیزکار با اشاره به آخرین فناوری های به کار گرفته شده در سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: سوپر رایانه ای برای سازمان هواشناسی تامین شده که توان ۷۰ برابر پردازش اطلاعات را دارد و قوی ترین سوپر رایانه کشور به شمار می رود که کمک بسزایی برای صدور پیش بینی و پیش آگاهی دارد.
رئیس سازمان هواشناسی کشور همچنین با تاکید بر اینکه آمارهای ارائه شده از سوی این سازمان در کمال صحت و درستی و منطبق با واقعیت های موجود است، افزود: شائبه هایی که در خصوص غیرواقعی بودن اطلاعات وجود دارد کاملا بی اساس است و تکذیب می شود.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.