سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶

مدیرکل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان خبر داد:

سند گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان برای نخستین بار در کشور تدوین شد

 گیاهان دارویی

زاهدان- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: سند گیاهان دارویی استان امسال برای نخستین بار در کشور ذیل فرمایشات رهبر انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

به گزارش قدس آنلاین، عبدالباسط پاکزاد صبح سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه سیستان و بلوچستان، با اشاره به اینکه رویکرد اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سال جاری توجه به برنامه‌محوری بوده است، اظهار داشت: سند گیاهان دارویی استان امسال برای نخستین بار در کشور ذیل فرمایشات رهبر ‌انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان افزود: این سند در قالب یک برنامه ۶ ساله تدوین شده که ۴۸ هزار هکتار از اراضی ۱۵ شهرستان استان را شامل می‌شود و در صورتی که بحث اعتباری آن توسط استانداری به تصویب برسد، وارد فاز اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تاکنون فاز اجرای پایلوت این طرح را با موفقیت به اتمام رسانده، ادامه داد: اجرای این طرح در طول دوره ۶ ساله حداقل ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و ۹۶ هزار نفر را به طور مستقیم درگیر کار می‌کند.

پاکزاد با اشاره به اینکه حدود ۱۲۰۰ گونه گیاهی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۳۰۰ گونه آن دارویی است، افزود: سیستان و بلوچستان پس از استان کردستان دارای بیشترین تنوع گیاهان دارویی است و بیشترین تنوع پوشش گیاهی میان شهرستان‌های استان مربوط به خاش است.

مدیرکل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان بیشتر به صورت خام‌فروشی در استان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و امیدواریم با تصویب و تخصیص اعتبار به سند گیاهان دارویی استان به سمت فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در این زمینه حرکت کنیم.

وی به تدوین سند جامع بیابان‌زدایی سیستان و بلوچستان توسط اداره‌کل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان اشاره کرد و اظهار داشت: این سند با توجه به دانش و تجربه بومی و با استعدادسنجی و امکان‌سنجی استانی با جزئیات کامل تدوین شده و کاملاً اجرایی است. این سند یک برنامه ۶ ساله است که به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و ۱۵۶ هزار نفر- روزاتغال‌زایی در پی دارد که تاکنون ۴۶۰ هزار نفر- روز آن محقق شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.