یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۶

توقف ساخت ۶ سد آبی / توافق جدید آبی ایران و کره جنوبی

سد لاستیکی

مشاور وزیر نیرو با اشاره به توقف ساخت ۶ سد بزرگ آبی، از توافق ۱.۷ میلیارد دلاری ایران و کره جنوبی برای ساخت سد و نیروگاه بختیاری خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، محمدرضا رضازاده امروز در نشستی خبری درباره آخرین طرح های سدسازی صنعت آب ایران گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی، در مجموع ساخت شش سد آب در ایران متوقف و از طرح های اولویت دار خارج شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به توقف ساخت این شش سد آب در حوضه های آبریز کرخه و زهره در جنوب ایران تصریح کرد: با وجود خارج شدن این سدها از اولویت ساخت، اما ساخت سایر طرح های سد آبی و نیروگاه های برق آبی اولویت دار مطابق با برنامه زمان بندی در حال انجام است.

این مقام مسئول با اشاره به توافق یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری ایران و کره جنوبی به منظور ساخت سد آب و نیروگاه های برق آبی در ایران اظهار داشت: امسال و همزمان با سفر رئیس جمهور وقت کره جنوبی به تهران سه تفاهم نامه در مجموع به ارزش ۳.۴ میلیارد دلار برای ساخت سدهای آبی و نیروگاه های برق آبی بین ایران و شرکت های کره جنوبی امضا شده است.

مشاور وزیر نیرو از ساخت سد بختیاری به عنوان یکی از این طرح های توافق شده با کره جنوبی یاد کرد و افزود: تاکنون قرارداد ۱.۷ میلیاد دلاری فاینانس سد بختیاری با کره ای ها امضا شده و آخرین مراحل هماهنگی بین بانک مرکزی ایران و بانک های کره جنوبی برای نهایی کردن این پروژه در حال انجام است.

رضازاده همچنین از توافق با شرکت سایناشور چین برای تامین منابع اعتباری و فاینانس دو پروژه سد آبی  خبر داد و افزود:  بر این اساس اولین خط اعتباری برای تامین ساخت نیروگاه برق آبی و سد رودبار لرستان به ارزش ۲۳۰ میلیون یورو با طرف چینی در حال بازگشایی بوده که این پروژه در شورای اقتصاد هم به تصویب رسیده است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران همچنین از توافق با فاینانسورهای چین برای ساخت سد و نیروگاه چمشیر به ارزش حدود ۲۹۰ میلیون یورو خبر داد و افزود: پیش بینی می شود به زودی قرارداد تامین این نیروگاه هم امضا شود.

وی همچنین در تشریح برنامه های اولویت دار سدسازی ایران توضیح داد: هم اکنون ساخت شش سد آبی و نیروگاه برق آبی در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته رضازاده ساخت سد و نیروگاه برق آبی ۴۵۰ مگاواتی رودبار لرستان، ۲۱۰ مگاواتی داریان، ۱۵۰ مگاواتی سردشت، ۱۳۰ مگاواتی چمشیر و ۷۵۰ مگاواتی بختیاری از مهمترین برنامه های در دست اجراست.

این مقام مسئول همچنین ظرفیت فعلی تولید برق و انرژی از نیروگاه های برق آبی کشور را حدود ۱۱ هزار مگاوات عنوان کرد و افزود: در مجموع از محل تولید برق نیروگاه های برق آبی حدود ۹۰۰ میلیارد تومان  درآمد حاصل شده که از این مبلغ تاکنون ۲۲۵ میلیارد تومان آن توسط توانیر تصفیه حساب و پرداخت شده است.

وی همچنین یکی دیگر از برنامه های در دست اجرا را استفاده از ظرفیت های آب های شور و زمین های شور حاشیه سواحل ایران در خلیج فارس و دریای عمان عنوان کرد و گفت: قصد داریم در ۱۳ نقطه از سواحل حاشیه جنوبی کشور برای ایجاد مزارعی برای پرورش گیاهان مناسب با آب و زمین شور استفاده کنیم و حتی امکان پرورش انواع جلبک با هدف تولید سوخت در این مزارع وجود دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.