جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۱

از سوی بانک مرکزی اعلام شد

پیشرفت ساماندهی ۸ تعاونی اعتبار منحله در موسسه اعتباری کاسپین

بانک مرکزی

معاون نظارتی بانک مرکزی از پیشرفت در ساماندهی ۸ تعاونی اعتبار منحل شده در موسسه اعتباری کاسپین خبر داد.

  به گزارش «قدس آنلاین»،  فرشاد حیدری با بیان اینکه موسسه اعتباری کاسپین براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در ۲۷ اسفند ۹۴ اجازه فعالیت دریافت و وظیفه آن ساماندهی امور ۸ تعاونی منحله بود، گفت: باید دارایی‌های این تعاونی‌های منحله پس از ارزیابی و کارشناسی به موسسه کاسپین منتقل شود، تا متناسب با دارایی‌های منتقل شده، بدهی‌های این تعاونی های منحله نیز به موسسه کاسپین منتقل شود.

 وی افزود: دارایی‌ها شامل تسهیلات اعطایی، اموال منقول و غیرمنقول است که باید شناسایی و ارزیابی شود و این کار به لحاظ تعداد پرونده های اعتباری، تعداد زیاد اموال و املاک و وجود این اموال و املاک در نقاط مختلف کشور و مسائل مرتبط به آنها مستلزم صرف زمان نسبتاً طولانی است.

حیدری افزود: ضمن آنکه  شناسایی، ارزیابی و کارشناسی این دارایی‌ها باید با دقت مورد رسیدگی واقع و به نحوی انجام شود، تا حق و حقوقی از اشخاص ضایع نشود.

 حیدری در مورد اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی تعاونی‌های منحله در موسسه اعتباری کاسپین گفت: با نظارتی که بانک مرکزی در سال ۹۵ بر فرآیند انجام کار داشت، خوش‌بختانه موفق شدیم با ساماندهی ۵ تعاونی منحله، مسئولیت آنها را به موسسه کاسپین واگذار کنیم و این موسسه موظف به پاسخگویی به سپرده‌گذاران این ۵ تعاونی شامل حسنات اصفهان، الزهرا مشهد، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران و امید جلین مازندران است، ضمن اینکه دارایی های این تعاونی های منحله بعد از شناسایی، کارشناسی و ارزیابی  به موسسه کاسپین منتقل شد و این موسسه از این به بعد پاسخگوی سپرده گذاران تعاونی‌های منحله مذکور خواهد بود.

 معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: شناسایی و کارشناسی دارایی‌های دو تعاونی دیگر شامل «بدر توس» و «پیوند مشهد» هم در دست انجام است که باتوجه به پیچیدگی بیشتر کار آنها، همکاری و هماهنگی تنگاتنگی با مقامات قضایی داشته و مقدمات کار فراهم شده و با هیات تصفیه این دو تعاونی و هیات مدیره موسسه کاسپین توافق کرده‌ایم که دارایی های شناسایی شده این دو تعاونی هم ارزیابی و به موسسه کاسپین منتقل شود که پس از اخذ مجوز از مرجع قضایی مربوطه در مشهد این ساماندهی انجام خواهد شد که امیدواریم این امر در فروردین ۹۶ نهایی شود. به این ترتیب امور ۷ تعاونی منحله از مجموع ۸ تعاونی اعتبار منحله ساماندهی شده و خواهد شد.

حیدری درباره تعاونی دیگر به نام تعاونی اعتبار منحله فرشتگان هم افزود: دارایی های این تعاونی با دستور بازپرس دادسرای پولی و بانکی در تهران در حال ارزیابی و کارشناسی است و طبق هماهنگی‌های به عمل آمده با سرپرست دادسرای مذکور، امیدواریم تا پایان فروردین ۹۶ نتایج ارزیابی‌ها و کارشناسی اموال و املاک شناسایی شده این تعاونی انجام و نهایی شود. این دارایی ها پس از تعیین ارزش با هماهنگی مرجع قضایی و بانک مرکزی به موسسه اعتباری کاسپین منتقل و متناسب با آن سپرده سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان هم به موسسه کاسپین منتقل خواهد شد.

 وی همچنین اظهار داشت: امیدواریم با پیشرفت حاصل شده در سال ۹۵  بتوانیم در پایان فروردین سال ۹۶ کار انتقال دارایی ها را آغاز و سپس به تناسب سپرده سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان با برنامه ای مدون و با نظر مرجع قضایی و بانک مرکزی به موسسه کاسپین منتقل و سپس موسسه مذکور پاسخگوی سپرده‌گذاران خواهد بود.

 معاون نظارتی بانک مرکزی در ادامه گفت: بیشترین تعداد سپرده گذاران مربوط به تعاونی اعتبار منحله فرشتگان است. بر اساس آخرین اطلاعات موجود تعداد سپرده های تعاونی اعتبار منحله فرشتگان بالغ بر ٧٣٠ هزار فقره می‌باشد که تعداد سپرده‌های زیر بیست میلیون تومان بالغ بر ٦٥٠ هزار فقره می باشد که حسب توافق انجام شده با مرجع قضایی تلاش می‌کنیم در بهار سال آینده ۶۵۰ هزار سپرده گذار ذکرشده را در اولویت اول پرداخت قرار دهیم که بدین ترتیب تقریبا ۹۰ درصد سپرده گذاران تعاونی فرشتگان در بهار سال آینده تعیین تکلیف می‌شوند.

حیدری درباره آمار مجموع این ۸ تعاونی افزود: هنوز جزییات آن به طور کامل قطعی نشده است، زیرا پرونده دو تعاونی اعتبار نزد مقام قضایی مفتوح است، همچنین برخی تبانی ها  و انتشار گواهی سپرده های جعلی و واهی و بدهی‌های صوری وجود دارد که مشخص شدن آن مستلزم رسیدگی قضایی است

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.