پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳

وزیر نیرو در اصفهان مطرح کرد:

نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور است

وزیر نیرو

اصفهان- وزیر نیرو با اعلام اینکه اینکه نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور است گفت: بزودی نیروگاه خورشیدی جاجرم با توان ۳۰ مگاوات به عنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، حمید چیت چیان پیش از ظهر پنجشنبه در مراسم بهره برداری از بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در بخش جرقویه اصفهان افزود: تا قبل از فعالیت دولت تدبیر و امید، تنها سه تولید کننده بخش خصوصی در زمینه تولید برق از انرژی های تجدید پذیر فعالیت می کردند اما هم اکنون ۴۹۰ تولید کننده بخش خصوصی در این زمینه فعال هستند.

وی اشتغال زایی را از مهمترین مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر عنوان کرد و ادامه داد: میزان اشتغالی که از توسعه مجموعه های تولیدی برق با انرژی های تجدید پذیر حاصل می شود بسیار زیاد است زیرا در این گونه طرح ها مشارکت بخش خصوصی بیشتر می شود و به دنبال آن افراد بیشتری بطور مستقیم و غیرمستقیم شاغل می شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه ما با کسانی که این نوع برق را تولید می‌کنند قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله امضا می‌کنیم، خاطرنشان کرد: این نوع سرمایه‌گذاری به نوعی مطمئن‌ترین نوع سرمایه گذاری است، کسانی که با استفاده از تجهیزات داخل این نوع نیروگاه‌ها را بسازند تا ۳۰ درصد می‌توانند قیمت بیشتری برای برق تولیدی خود هزینه دریافت کنند.

وی ابراز امیدواری کرد: در طول برنامه ششم توسعه پنج هزار مگاوات برق با استفاده از انرژی های تجدید پذیر در کشور تولید شود.

چیت چیان خاطرنشان کرد: انرژی‌های تجدید پذیر یکی از نعماتی هستند که در سراسر کشور ما به نوعی وجود دارد، خورشید، باد و آب‌های زیرزمینی گرم منابعی هستند که در مناطق مختلف کشور ما یافت می‌شوند، تولید برق از زباله‌های شهری نیز یکی از بهترین شیوه‌های کسب انرژی است که یکی از معضلات زیست محیطی شهرها را می‌تواند رفع کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه برخی شهرهای کشور بسیار آلوده بوده و مردم در فشار و عذاب هستند، گفت: زمانی که فصول سرد سال فرا می‌رسد و وارونگی هوا رخ می‌دهد محیط شهرها غیرقابل تحمل می‌شود، یکی از برکات این نوع نیروگاه‌ها این است که دیگر آلودگی وارد هوا نمی‌شود و گاز گلخانه‌ای نیز تولید نمی‌کنند.

وی افزود: با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، هم زندگی خود و هم زندگی نسل‌های آینده را تامین می‌کنیم زیرا این نوع تولید برق متکی بر منابع منطقه است و زمانی که از این نوع انرژی برای تولید برق استفاده کنیم در صورت بروز حادثه این نیروگاه‌ها تامین کمبود می‌کند.

چیت چیان گفت: تولید مترکز برق علاوه بر اینکه خود نیازمند گاز و دیگر سوخت‌های فسیلی است نیازمند خطوط انتقال برق نیز هست، این نوع نیروگاه‌ها این امکان را دارند که هر خانه‌ای بتواند برای خود برق تولید کند و سبب می‌شود که مشکلاتی مانند جریان قطع برق خوزستان پیش نیاید.

وی با اعلام اینکه اینکه نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور است گفت: بزودی نیروگاه خورشیدی جاجرم با توان ۳۰ مگاوات به عنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی به بهره برداری می رسد.

وزیر نیرو ادامه داد: امنیتی که در حال حاضر برای تأمین نیاز برق مردم در جرقویه وجود دارد بیش از شهر اصفهان است.

به گزارش قدس آنلاین، نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان با سرمایه گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و با مشارکت شرکت یونانی متکا (Metka )  و با صرف هزینه ای بیش از ۵۵ میلیارد تومان در مدت هفت ماه احداث و به بهره برداری رسید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.