دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۷

مدیرکل مدیریت بحران لرستان:

خانه‌های خشتی و گلی لرستان در برابر زلزله‌های بالای ۵ ریشتر مقاومتی ندارند

لرستان

خرم آباد- مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: در برابر زلزله‌های بالای ۵ ریشتر خانه‌های خشتی و گلی لرستان هیچ مقاومتی ندارند.

به گزارش قدس آنلاین، رضا آریایی با بیان اینکه نمی‌توان به صراحت اعلام کرد کدام نقطه در چه مقیاسی از زلزله در لرستان مقاوم است، اظهار کرد: سال ۸۵، با وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۶و ۱ دهم ریشتر در دشت سیلاخور تخریب ۳۰ هزار واحد خشتی گلی و ۱۶ هزار واحد شهری در بافت‌های قدیمی بروجرد را شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: این زلزله به ما نشان داد که ده‌ها ساختمان دیگر که حداقل اصول ایمنی و علمی در آنها دیده شده در مقابل این زلزله مقاومت خوبی داشته‌اند.
مدیرکل مدیریت بحران لرستان تصریح کرد: با وقوع زلزله بالای ۵ ریشتر در لرستان خانه‌های خشتی و گلی هیچ مقاومتی ندارند و هر چقدر شدت زلزله بالاتر رود قطعاً سازه‌ای که استحکام لازم را ندارد و یا براساس اصول فنی و مهندسی ساخته نشده باشد، مقاومتی در مقابل زلزله نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه سال گذشته در مجموع شاهد ۱۵۹ مورد زمین‌لرزه تا مقیاس ۴و ۳ دهم ریشتر در لرستان بودیم، افزود: یکی از این زلزله‌ها در روزهای اول سال در الشتر با بزرگی ۴ و ۱ دهم ریشتر و دیگری در اوایل تیرماه در چغابل با بزرگی۴و ۳ دهم ریشتر به ثبت رسیده است. اکثر زلزله‌های زیر سه ریشتر فقط ثبت دستگاهی می‌شوند و به ندرت افراد متوجه وقوع آنان خواهند شد. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.