چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹

افزایش جمعیت قرقاول در زیستگاه های رضوانشهر

قرقاول- زیستگاه رضوانشهر

رضوانشهر- رییس اداره محیط زیست شهرستان رضوانشهر گفت: براساس اخرین سرشماری صورت گرفته از جمعیت قرقاول ها در زیستگاه های طبیعی شهرستان رضوانشهر ، شاهد افزایش جمعیت این گونه زیبا و بومی در منطقه هستیم .

به گزارش قدس آنلاین به نقل از  روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان اکبر میغی رییس اداره محیط زیست شهرستان رضوانشهر با اعلام این خبر گفت: بر اساس نتایج بدست آمده از سرشماری جمعیت قرقاول که از اواخر فروردین ماه هر سال به مدت ۲۰ روز در زیستگاه های مختلف استان انجام می شود ، جمعیت این گونه در حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است .

میغی افزود :این سرشماری در ۶ زیستگاه و ۱۴ ایستگاه و با استفاده از روش شنیدن آوای جنس نر و تخمین تعداد ماده ها در قلمرو مورد نظر انجام می شود .

وی گفت:گونه ایرانی قرقاول به دلیل تداخل جنسی با گونه های خارجی رها شده در طبیعت از لحاظ ژنتیکی دچار تغییراتی شده که توجه بیشتر کارشناسان حیات وحش و همینطور دوستداران محیط زیست را می طلبد تا از هرگونه رهاسازی گونه های غیربومی بدون هماهنگی اداره حفاظت محیط زیست در طبیعت خودداری نمایند .

 وی خاطرنشان کرد : گاهی دلسوزی و توجه غیر کارشناسانه به مسایل مربوط به محیط زیست میتواند لطمات جبران ناپذیری به تنوع گونگی در طبیعت و حیات وحش وارد کند لذا از همه علاقمندان به حیات وحش درخواست می شود در صورت مشاهده حیوانات وحشی زخمی سریعا مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست اطلاع دهند و از هر گونه اقدام به رهاسازی یا تیمار غیرکارشناسی حیات وحش پرهیز کنند .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.