جمعه ۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

موزه هدایای مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی توسعه یافت

موزه آستان قدس

مشهد- همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی طرح توسعه موزه هدایای مقام معظم رهبری در حرم مطهر امام رضا(ع) طی مراسمی با حضور مسئولان آستان قدس رضوی رونمایی شد.

به گزارش قدس آنلاین،آستان قدس رضوی روز پنجشنبه به نقل از قائم مقام تولیت آستان در این مراسم گزارش داد: طی سالهای متمادی کتابهای خطی و هدایای نفیسی که رهبر معظم انقلاب اسلامی به کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی اهداء کرده ‌اند موید ظرفیت فرهنگی عظیم این مجموعه معنوی است که می ‌تواند در فضای عمومی کشور و جهان اسلام اثرگذاری کند.

سید مرتضی بختیاری به آغاز عملیات اجرایی ساخت موزه جامع رضوی در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) نیز اشاره و بیان کرد: این موزه بزرگ ملی در زیربنای ۸۰ هزارمتر ساخته و تلاش می شود تمام آثار تاریخی و گنجینه های هنری که به دلیل محدودیت فضا در خزانه داری نگهداری شده در معرض دید عموم قرار گیرند.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: ۱۷۰ شی هنری و معنوی از بین آثار اهدایی رهبر معظم انقلاب اسلامی که در گنجینه‌های این سازمان نگهداری می ‌شود انتخاب و برای نخستین بار در موزه هدایای مقام معظم رهبری به نمایش درآمده بطوری که تعداد آثار این موزه از مرز ۴۰۰ مورد گذشته است.
محمدهادی زاهدی افزود: فرآیند نورآرایی، چیدمان و سناریوی طرح توسعه موزه هدایای مقام معظم رهبری در آستان قدس رضوی با بهره‌گیری از نیروهای پرتوان و متخصص این مجموعه در مدت زمانی محدود در پایان سال گذشته انجام شد.
موزه هدایای مقام معظم رهبری شامل مجموعه‌ ای از آثار هنری همچون تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، معرق چوب و انواع ظروف می‌باشد که از سوی سران کشورهای خارجی، شخصیتهای برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به رهبر معظم انقلاب اسلامی اهداء شده و معظم ‌له نیز آنها را به آستان قدس رضوی هدیه کرده اند.
این موزه در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی قرار دارد.
بیش از هفت هزار شی موزه ای در ۱۶ گنجینه و موزه آستان قدس رضوی واقع در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد نگهداری می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.