چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴

دومین کشتی کانتینربر هندوستان در اسکله شهید کلانتری چابهار پهلو گرفت

چابهار

چابهار- مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: کشتی بهشاد به عنوان دومین کشتی با ۶۲۵ کانتینر کالا از بندر کاندلای هندوستان به صورت مستقیم با ورود به بندر چابهار در اسکله شهید کلانتری پهلو گرفت.

به گزارش قدس آنلاین، بهروز آقایی اظهار داشت: این کشتی به عنوان دومین کشتی کانتینری کشور هندوستان به صورت مستقیم از بندر کاندلای این کشور عازم بندر چابهار ایران شده و امروز در اسکله شهید کلانتری چابهار پهلو گرفت.

وی بیان کرد: این کشتی حامل کالاهای وارداتی است که توسط شرکت حمل و نقل کانتینری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی شرکت هوپاد دریا از بندر کاندلا به صورت مستقیم به بندر چابهار انتقال یافته است.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری منطقه آزاد و اداره کل گمرگ چابهار روند پهلوگیری کشتی ها روز به روز بیشتر شود.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان مستقر در چابهار افزود: نخستین کشتی هندی نیز در سالجاری با ۳۰۰ کانتینر کالا شامل برنج وارداتی در اسکله شهید کلانتری بندر چابهار پهلو گرفت.

آقایی تصریح کرد: تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی می ‌توانند از هندوستان به صورت مستقیم کالاهای خود را در چابهار تخلیه و بارگیری کنند.

وی ادامه داد: تبادل مستقیم کالا از کشور هندوستان به بندر چابهار ۷۵۰ دلار صرفه جویی در هر کانتینر ۴۰ فوتی را به همراه دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: هزینه حمل دریایی هر کانتینر ۴۰ فوتی از هندوستان به بندر چابهار سبب کاهش ۵۰۰ دلار در هزینه حمل می شود.

وی خاطرنشان کرد: راه اندازی خط مستقیم جابجایی کالا بین کشورهای حوزه خلیج فارس می تواند به رونق و توسعه این منطقه کمک شایانی کند.

وی اظهار داشت: پس از تکمیل و بهره برداری فاز نخست اسکله شهید بهشتی چابهار کشتی های بزرگ اقیانوس پیما قابلیت پهلوگیری در این اسکله را خواهند داشت که این اقدام سبب رونق و توسعه اقتصادی جنوب شرق کشور می شود.

وی بیان کرد: پس از تکمیل طرح توسعه اسکله شهید بهشتی چابهار در فاز نخست ظرفیت آن از ۲ و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن ارتقا پیدا خواهد کرد.

وی افزود: تخفیف ۸۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای صادراتی و تخفیف ۷۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای وارداتی در بندر راهبردی چابهار اعمال می شود.

وی بیان کرد: چابهار یکی از بهترین نقاط برای جابجایی کالاهای ایران و کشورهای همسایه به سایر نقاط دنیاست.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است که به علت موقعیت راهبردی و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.