شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲

استاندار خراسان‌شمالی:

بازسازی مناطق زلزله زده را معطل مصوبه دولت نگذاشتیم

امداد رسانی به مناطق زلزله زده

بجنورد- استاندار خراسان‌شمالی با اشاره به ارسال گزارش جمع بندی خسارات و اعتبارات جبرانی برای مناطق زلزله زده این استان به سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: از دبیر هیئت دولت قول گرفتیم که این گزارش برای اخذ مصوبه قانونی، بدون نوبت در نشست هیئت دولت طرح شود؛ هرچند که تاکنون نیز کار بازسازی واحدهای آسیب دیده را از منابع داخلی پیش برده و کارها را معطل این مصوبه نگه نداشتیم .

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در نشست با مدیران بانک های این استان که با محوریت تسهیلات بازسازی واحدهای خسارت دیده در زلزله ۲۳ اردیبهشت ماه تشکیل شد، تصریح کرد: با استفاده از منابع در اختیار بنیاد مسکن و دیگر منابع داخلی تلاش شده است تا حد امکان، وقفه ای در روند کارها پیش نیاید و اقدامات دیگری هم مثل تقاضای استمهال دو ساله برای بازپرداخت اقساط تسهیلات قبلی بانک مسکن انجام شده است تا بخشی از آلام زلزله زدگان تسکین یابد .

وی خطاب به مدیران بانک های استان تأکید کرد که برای جذب سریع تر سهمیه های کنونی معرفی شده از سوی بنیاد مسکن و پرداخت تسهیلات به متقاضیان، تدابیر لازم اتخاذ و موضوع تخصیص باقیمانده سهمیه بهسازی مسکن روستایی استان نیز پیگیری شود .

وی از مدیران شعب بانک ها خواست، در پرداخت تسهیلات ویژه بازسازی واحدهای زلزله زده با توجه به شرایط اضطراری و نیز مصوبات قبلی هیئت وزیران، شورای پول و اعتبار و ابلاغیه بانک مرکزی، روند امور را تسریع کنند و با اخذ ضمانت زنجیره ای از متقاضیان و بدون در نظر گرفتن بدهی قبلی افراد یا چک برگشتی احتمالی، تسهیلات را بپردازند .

مقام عالی دولت در خراسان شمالی با اشاره به بداخلاقی هایی که در ایام منتهی به انتخابات در رابطه با کمک رسانی به زلزله زدگان شاهدش بودیم، خاطرنشان کرد: آن روزها کار می کردیم و ناسزا می شنیدیم و به فعالیت انتخاباتی و تبلیغاتی متهم می شدیم و اگر هم کار نمی کردیم، باز عملکرد ما را زیر سوال می بردند؛ در حالی که اگر همزمانی زلزله و انتخابات نبود، با توجه به سرعت عمل در امدادرسانی، اسکان آسیب دیدگان، بیمه بودن همه واحدهای روستایی و آغاز عملیات آواربرداری و بازسازی واحدها، به عنوان استان نمونه در مدیریت بحران معرفی می شدیم .

صالحی با افزودن این که با وجود همه این خدمات و پیگیری ها باز هم گاهی از تریبون ها عملکرد مدیران و نیروهای فعال در این بحران زیرسوال می رود، گفت: با همه این زخم زبان ها می سازیم و کار را ادامه می دهیم تا مرهمی بر آلام هم استانی های آسیب دیده باشد .

وی با اشاره به تدبیر انجام شده در دولت تدبیر و امید که به بیمه رایگان ۱۰۰ هزار واحد روستایی خراسان شمالی منجر شده است، از شرکت های بیمه مسئول خواست که در ارزیابی خسارات و روند پرداخت غرامت به آسیب دیدگان سرعت و همت بیشتری به خرج دهند .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.