یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲

مسئول دبیرخانه کمیسیون فاقدان شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین سیستان و بلوچستان:

کودکان لازم التعلیم فاقد شناسنامه کارت تحصیلی دریافت می کنند

مدرسه

زاهدان- مسئول دبیرخانه کمیسیون فاقدان شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین سیستان و بلوچستان گفت: کودکان لازم التعلیم فاقد مدارک هویتی (شناسنامه) در این استان کارت حمایت تحصیلی دریافت می کنند.

به گزارش قدس آنلاین، میثم برازنده اظهار داشت: هیات دولت با هدف توسعه عدالت آموزشی و پیشگیری از افزایش آسیب های اجتماعی با صدور کارت حمایت تحصیلی برای افراد لازم تحصیل فاقد مدارک هویتی موافقت کرد.

وی افزود: هیات وزیران به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصویب کرد، وزارت کشور (فرمانداری ها) موظف اند با همکاری وزارت آموزش و پرورش به منظور پوشش کامل تحصیلی افراد لازم التعلیم فاقد مدارک هویتی که از نظر سنی امکان نام نویسی و تحصیل در نظام آموزشی رسمی کشور را دارند شناسایی و کارت ویژه ای با عنوان «کارت حمایت تحصیلی» برای آنان صادر کنند.

وی ادامه داد: با این اقدام امکان نام نویسی و تحصیل افراد دارای این شرایط در مدارس تمام مقاطع تحصیلی داخل کشور فراهم می شود.

مسئول دبیرخانه کمیسیون فاقدان شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین سیستان و بلوچستان گفت: هیات دولت همچنین سازمان ثبت احوال کشور را مکلف کرد با زمان بندی مشخص اقدامات قانونی لازم را برای صدور شناسنامه این افراد انجام دهد.

برازنده افزود: اتباع خارجی ساکن جمهوری اسلامی ایران مشمول آیین نامه نحوه آموزش اتباع خارجی موضوع تصویب نامه هفتم اردیبهشت سال ۹۵ هستند.

وی بیان کرد: دبیرخانه کمیسیون فاقدان شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین سیستان و بلوچستان با توجه به وجود افراد فاقد شناسنامه لازم التعلیم بر اساس دستور رهبری در خصوص تحصیل این افراد موضوع را در دستور پیگیری قرار داد و با اقدامات صورت گرفته در چهار سال دولت تدبیر و امید تحصیل افراد فاقد شناسنامه در استان میسر شد اما با مشکلاتی رو به رو بود.

وی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته موضوع صدور کارت حمایت تحصیلی در دستور کار دولت قرار گرفت و با ابلاغ این موضوع بزودی مشکلات تحصیلی این افراد حل می شود و در آینده نسبت به تعیین تکلیف وضعیت آنان در حوزه هویتی و تابعیتی از سوی مراجع مرتبط قانونی اقدام لازم صورت خواهد گرفت.

مسئول دبیرخانه کمیسیون فاقدان شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس آمار غیر رسمی حدود ۲ تا چهار هزار دانش آموز فاقد شناسنامه در استان وجود دارد.

برازنده افزود: از سال ۹۲ تا کنون حدود ۶ هزار و ۵۷۷ پرونده فاقدان شناسنامه در این استان مورد رسیدگی قرار گرفت و برای ۲۲ هزار نفر شناسنامه صادر شد.

وی خاطرنشان کرد: آمار رسمی فاقدان شناسنامه در سیستان و بلوچستان بر اساس اعلام ثبت احوال ۲ تا پنج هزار نفر است و بر اساس آمارهای غیر رسمی ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر از مردم این استان فاقد شناسنامه هستند و امکان استفاده از بسیاری از خدمات را ندارند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.