دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸

«گویش نهاوندی» ثبت ملی شد

ثبت ملی

همدان- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگردی نهاوند گفت: «گویش نهاوندی» در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید که این مهم در جهت حفظ میراث ناملموس و ترویج فرهنگ حراست از میراث گذشتگان انجام شد.

به گزارش قدس آنلاین، محسن جانجان اظهار داشت: به منظور حفظ میراث ناملموس و ترویج فرهنگ حراست از میراث گذشتگان هفته گذشته گویش نهاوندی ثبت ملی شد و تلاش داریم موارد دیگر را هم به ثبت ملی برسانیم.

وی تصریح کرد: گویش نهاوندی، گویشی از زبان لری و یکی از مراکز مهم گویش وران لری شمالی است که با زبان پارسی میانه نزدیکی بیشتری دارد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند افزود: «گویش نهاوندی» در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است و هر گونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تاکید است.

وی از تلاش برای ثبت لالایی‌ها، مثل و ضرب‌المثل‌ها و بازی‌های بومی محلی نهاوند خبر داد و عنوان کرد: با توجه به این‌که لالایی‌های نهاوند با گویش نهاوندی از گذشته‌های دور به یادگار مانده است، پرونده آن برای ثبت در فهرست آثار ملی در دستور کار قرار گرفته است.

جانجان بیان کرد: در بین لالایی‌ها ضمن مشخص بودن ارتباط آنها با زبان های باستانی، آن‌ها که غنی‌تر بوده و وجه تمایز داشته باشد، انتخاب شده و برای ثبت ملی مورد تأیید قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: نهاوند از شهرهای کهن کشور با آثار تاریخی و توریستی زیادی است که تاکنون از میراث ناملموس ثبت ملی شده این خطه می‌توان به آش «سرکواد»، «خمیر صنل» و «گویش نهاوندی» اشاره کرد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.