شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۵

عادل فردوسی پور در مورد صعود تیم ملی چه نوشت؟

کی روش و فردوسی پور

تهیه کننده و مجری برنامه نود در یادداشتی به نحوه صعود تیم ملی ایران به جام جهانی اشاره کرده است.

به گزارش قدس آنلاین، عادل فردوسی پور در مطلبی که برای ورلد ساکر نوشته به تشریح صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی پرداخته و آورده است: ایران دو بازی مانده به پایان مرحله مقدماتی صعود خود به روسیه به عنوان تیم صدرنشین گروه را قطعی کرد. در کشوری که فوتبال و سیاست در زندگی روزمره مردم بسیار پر رنگ است، عجیب نبود که دو روز بعد از صعود به جام جهانی تیم ملی به دفتر رییس جمهور دعوت شد.

حسن روحانی که به تازگی دوباره رییس جمهور شده بود، گفت: شما ضربان قلب ٨٠ میلیون ایرانی را در ٩٠ دقیقه عوض می کنید. حالا می توانید تاریخ سازی کنید. بیایید خودمان را آماده کنیم تا برای اولین بار از گروه خود در جام جهانی صعود کنیم.

رییس جمهور همچنین به نمایش فوق العاده ایران مقابل آرژانتین در جام جهانی ٢٠١٤ اشاره کرد. در آن تورنمنت حسن روحانی عکسی را از خود در یک شبکه اجتماعی منتشر کرد که با پیراهن تیم ملی و بدون لباس معمول روحانیت داشت مسابقه تیم ملی را تماشا می کرد.

تنها چند ساعت بعد از ملاقات با رییس جمهور، کارلوس کی‌روش مقابل خبرنگاران نشست تا برنامه هایش برای آینده را مطرح کند.

کی‌روش در مورد این صعود گفت: ایران تاکنون در ٤ جام جهانی حضور داشته و هربار بعد از مرحله گروهی به خانه برگشته. اگر آرزو و رویای ما این است که این بار به دور بعدی صعود کنیم باید متفاوت عمل کنیم.روسیه یک هدف کوتاه مدت است و هدف بلند مدت ما قطر ٢٠٢٢ ست.

ایران شاید خوش شانس بود که در قرعه کشی مرحله مقدماتی از ژاپن و استرالیا دور ماند و با کره ای که کمتر از حد انتظار ظاهر شد، در یک گروه قرار گرفت ولی نمایش شاگردان کی‌روش جایی برای شانس و اما و اگر باقی نگذاشت.

تیم ملی بدون حتی یک شکست، با بسته نگه داشتن دروازه اش برای بیش از ١٠٠٠ دقیقه و میانگین یک شوت در چارچوب حریفان در هربازی صعود کرد. تیمی که در چهار سال گذشته همواره برترین تیم آسیا در رنکینگ فیفا بوده. برای همین است که کی‌روش با افتخار گفته بود : در آسیا تنها تیمی که می تواند ایران را شکست دهد، تیم ذخیره های ایران است.

از آن تیمی که در برزیل مقابل آرژانتین بازی را شروع کرد، فقط جلال حسینی و کاپیتان مسعود شجاعی در ترکیب اولیه مسابقه چند هفته پیش مقابل ازبکستان حضور داشتند و میانگین سنی تیم ملی به ٢٥ سال کاهش یافته. سعید عزت اللهی و سردار آزمون که هر دو کمتر از ٢٣ سال سن دارند دو چهره جوانی هستند که باید مراقب آن ها بود.

کی‌روش ٦٤ ساله، برای شغلش در ایران حسابی جنگید. آنها که او را می شناسند، می دانند که انسان محکم و سرسختی است. با آن که معمولا حمایت قاطع مردم را داشته، ولی گاهی توسط برخی در داخل فدراسیون و بخشی از رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفته. اما با دو بار فرستادن ایران به جام جهانی و رکورد ٧٢ درصد پیروزی در بازی های تیم ملی که او را موفق ترین مربی تاریخ فوتبال ملی کرده، کار منتقدانش خیلی سخت تر شده است.

در طول کمپین ایران برای روسیه ٢٠١٨ یک تصویر از کی‌روش در روزهای پیروزی مدام تکرار می‌شد. مرد پرتغالی کنار خط یک زانویش را روی زمین می گذاشت، خم می‌شد و با مشت های گره کرده خوشحالی می کرد. یک خوشحالی که حالا با نگاه یک ملت به تابستان آینده، وارد فولکلور فوتبال ایران شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.