یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۵

ظروف عتیقه با قدمت حدود سه هزار سال قبل از میلاد در بجنورد کشف شد

اشیاء عتیقه

بجنورد- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از کشف و ضبط ۱۶ قلم ظروف عتیقه با قدمت ۲ هزار و ۵۰۰ تا سه هزار سال قبل از میلاد در بجنورد و دستگیری یک متهم در این زمینه خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمد سویدانلوئی روز یکشنبه اظهار کرد: با تلاش ماموران نیروی انتظامی و انجام تحقیقات فردی که قصد فروش تعدادی ظروف سفالی تاریخی را داشت دستگیر و اموال تاریخی مزبور کشف و ضبط شد .

وی افزود: بعد از دستگیری فرد متهم، اشیاء مکشوفه توسط این اداره کل بررسی و کارشناسی شد و صحت تاریخی بودن آن مورد تائید قرار گرفت .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: اشیاء بدست آمده شامل ۱۴ قلم ظروف سفالی از نوع سفال خاکستری، سیاه داغدار، یک قلم ظرف سنگی پایه دار و یک قلم ظرف سفالی خاکستری شکسته است.

خراسان شمالی گذشته از جایگاه طبیعی، جغرافیایی و دارا بودن منابع سرشار زیر زمینی، از لحاظ تاریخی نیز از کهن سال ترین مناطق ایران به شمار می رود و از گذشته های دور دارای فرهنگی درخشان بوده است و بر همین اساس نیز فعالیت قاچاقیان عتیقه در مناطق مختلف این استان در گذشته و حتی امروز به وفور قابل مشاهده است .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.