دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳

سومین پایگاه نظامی آمریکا در خاک سوریه مخفیانه ساخته می شود

گسترش آتش جنگ در سوریه

احمد یوسفی صراف

پایگاه نظامی آمریکایی

شبکه العالم در خبری فوری اعلام کرد بیش از ۱۵۰ خودروی نظامی آمریکایی از طریق گذرگاه مرزی فیشخابور از خاک عراق وارد سوریه شدند. این ورود به خاک سوریه به طور غیرقانونی و بدون اجازه دولت بشار اسد بوده است. ۵ بالگرد آپاچی وابسته به ارتش آمریکا و نیز ماشین های غیرنظامی، این خودروهای زرهی را همراهی می کردند.پیش از این برخی اطلاعات از تحرکات نظامی گسترده در مرزهای سوریه با اردن خبر دادند.

به گزارش قدس آنلاین، شبکه العالم در خبری فوری اعلام کرد بیش از ۱۵۰ خودروی نظامی آمریکایی از طریق گذرگاه مرزی فیشخابور از خاک عراق وارد سوریه شدند. این ورود به خاک سوریه به طور غیرقانونی و بدون اجازه دولت بشار اسد بوده است. ۵ بالگرد آپاچی وابسته به ارتش آمریکا و نیز ماشین های غیرنظامی، این خودروهای زرهی را همراهی می کردند. پیش از این برخی اطلاعات از تحرکات نظامی گسترده در مرزهای سوریه با اردن خبر دادند. بر اساس این اطلاعات، تعداد زیادی نظامیان آمریکایی، انگلیسی و اردنی و تانکهای انگلیسی چلنجر با ۲۳۰۰ فرد مسلح و شماری بالگرد از نوع کبرا و بلک هاوک در مرزهای جنوبی استانهای السویداء و درعا (از تپه شهاب تا گذرگاه نصیب و منطقه الرمثا و خربه عواد) مستقر هستند. همچنین حدود ۴۰۰۰ فرد مسلح که در اردن آموزش دیده اند، در منطقه التنف در داخل مرزهای سوریه حضور دارند.

احتمال وقوع یک جنگ پر هزینه

کارشناسان و متخصصان نظامی آمریکا کار شروع ساخت پایگاه نظامی جدیدی در شمال شرقی سوریه آغاز کرده‌اند.پایگاه نظامی جدید آمریکا در منطقه بین  «تل تمر و تل لبیدر»  در ۴۰ کیلومتری غرب شهر کُردنشین حسکه سوریه واقع شده و هدف اصلی از ساخت آن افزایش پشتیبانی نظامی آمریکا از عملیات نیروهای کُرد در استان‌های شمالی سوریه است.

المانیتور چند روز قبل از تصمیم آمریکا برای ایجاد پایگاه های جدید در سوریه و عراق خبر داده بود اما این پایگاه ها با چه هدفی ساخته می شوند؟

اسپوتنیک در این رابطه می نویسد: کاخ سفید که از سوی پنتاگون تحت فشار قرار گرفته است از کنگره درخواست کرده مجوز ساخت پایگاه های نظامی موقت در سوریه و عراق را صادر کند. با اینکه گروه تروریستی داعش در حال نابودی است و شهر موصل در عراق از چنگال تروریست ها آزاد شده پنتاگون همچنان به دنبال ادامه جنگ در این مناطق ویران شده است. بطوریکه «جیمز ماتیس»، وزیر دفاع آمریکا دولت را متقاعد کرده است از کنگره برای گسترش عملیات نظامی در عراق و سوریه مجوز بگیرد.

ایجاد تأسیسات موقت نظامی در کشوری که از جنگ جهانی دوم تاکنون بدترین بحران حقوق بشری را تجربه کرده است احتمال وقوع یک جنگ پرهزینه، طولانی و مرگبار را تقویت می‌کند. کاخ سفید بیانیه ای را منتشر کرد که در آن آمده است الزامات قانونی که در حال حاضر وجود دارد مانع گسترش بیشتر فعالیت پنتاگون در سوریه و عراق می‌شود. هزینه چنین اقدامی از سوی آمریکا بسیار بالا است.

آمریکایی ها میخواهند جنگ را در سوریه گسترش دهند

همچنین المانیتور در این خصوص می نویسد: «کوری زولی» مدیر تحقیقاتی موسسه‌ امنیت ملی و مبارزه با تروریسم در دانشگاه «Syracuse» می‌گوید گسترش تاسیسات پنتاگون به نظامیان آمریکایی اجازه می‌دهد به مقرهای باقی مانده گروه تروریستی داعش در منطقه حمله کنند. زولی در این خصوص گفت: «به نظر من آنها قصد دارند با افزایش مانورپذیری خود زیرساخت هایی را ایجاد کنند که به واسطه  آن جنگ را فراتراز رقه و سوریه ببرند».

به گفته ‌زولی درخواست افزایش عملیات در مناطق مذکور از سوی جیمز ماتیس مطرح شده است. ماتیس به آینده فکر می‌کند او قصد دارد از لحاظ نظامی ایران را تحت فشار قرار دهد. اما اکثر اعضای کنگره آمریکا بر این باورند که تکنیک های ماتیس آمریکا را درگیر جنگ داخلی سوریه می‌کند. «کیت گُلد» یک لابیگر در در این خصوص می‌گوید: «آمریکا جنگنده‌های سوری  را سرنگون می‌کند و حملات موشکی در منطقه انجام می‌دهد. این کار فضا را برای ایجاد تاسیسات نظامی آمریکا در منطقه آماده و حضور نظامی آمریکا در سوریه را برای شرکت در این جنگ غیرمجاز تقویت می‌کند».

منبع: روزنامه قدس