سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴

تعرفه جدید برق در سیستان و بلوچستان افت نکرد

برق

زاهدان- روز شنبه هفدهم تیرماه به دستور «حمید چیت چیان» وزیر نیرو اجرای تعرفه های جدید مناطق گرمسیری به استان سیستان و بلوچستان ابلاغ شد و با وجود اینکه مقرر بود تا این تعرفه ها در قبوض شهروندان اعمال شود اما بنا بر گفته بسیاری از مشترکان این اتفاق هنوز محقق نشده است.

قدس آنلاین- گروه استان ها: وعده کاهش تعرفه برق برای نخستین بار نیست که در سیستان و بلوچستان از طرف مسئولان بر سر زبان‌ها می‌افتد بلکه بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲علی اوسط هاشمی استاندار تازه منصوب‌شده سیستان و بلوچستان در سفر به شهرستان زهک و در جمع معتمدان و مردمان این شهر در خصوص کاهش قیمت تعرفه برق  گفت:«این موضوع پیش‌ازاین به وزیر نیرو منعکس‌شده است و این نکته که مردم سیستان به دلیل طوفان اجازه باز کردن پنجره را نیز ندارند مطرح‌شده است.»

خرداد ماه امسال بود که در پی وقوع گرمای بی ­سابقه در استان سیستان و بلوچستان و اعزام حمید چیت چیان وزیر نیرو از سوی رییس ­جمهور برای بررسی موضوع و اقدامات عاجل به منظور حل مشکلات ایجاد شده برای مردم جنوب این استان، وزارت نیرو در جلسه هیات دولت گزارشی را از بررسی وضعیت مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان ارایه کرد.

بررسی اُفت ولتاژ برق در مناطق دور شبکه و اتخاذ تصمیمات لازم برای تأمین ولتاژ مناسب و همچنین تعیین تعرفه­‌های برق در شرایط گرمسیری و تأمین آب شرب مورد نیاز از محورهای مورد بررسی در این گزارش بود.

هیات وزیران نیز با مشاهده این گزارش با کاهش تعرفه برق در شهرهای مختلف استان از یک ماه تا ۹ ماه به تناسب درجه گرمسیری آنها موافقت کرد.

این مصوبه در ۱۷ خرداد ماه به تصویب هیات دولت رسید و کاهش تعرفه برق در سیستان و بلوچستان روز شنبه هفدهم تیرماه به دستور «حمید چیت چیان» وزیر نیرو به این استان ابلاغ شد، اما مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان در خرداد ماه و پس از تصویب این طرح در هیات دولت گفت:«اجرای تعرفه های جدید مناطق گرمسیری سالانه صد میلیارد تومان تخفیف را برای هزینه برق مصرفی مردم سیستان و بلوچستان بهمراه خواهد داشت.»

هر چند این مصوبه دولت و سخنان مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان بر اجرایی شدن آن باعث خوشحالی مردم سیستان و بلوچستان شده بود که قبض های دریافتی مشترکین نه تنها از کاهش هزینه ها خبری نداشت بلکه افزایش قیمت برق بسیاری از مردم را شوکه کرد.

وعده مسئولان

هجدهم تیرماه سال جاری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان از اعمال تعرفه جدید برق در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

غلامعلی رخشانی مهر در مصاحبه با قدس آنلاین اظهار داشت: با امضای وزیر نیرو تعرفه جدید برق در استان سیستان و بلوچستان از امروز اجرایی می شود و این تغییرات در قبوض برق شامل قبض های گذشته نمی شود.

وی افزود: تعرفه جدید برق استان در خرداد ماه امسال به تصویب هیئت وزیران رسیده بود که با ابلاغ امروز وزیر نیرو این تعرفه به اجرا درآمد.

مدیرعامل توزیع برق منطقه‌ای استان در ادامه عنوان کرد: با اعمال تعرفه جدید مبلغ تخفیف به مشتریان بیشتر خواهد شد که سبب کاهش در مبلغ قبض برق مردم این استان است.

مشترکان منتظر باشند

در همین خصوص مدیر دفتر روابط عمومی شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان در خصوص این موضوع که چرا تعرفه های جدید در قبوض برق اعمال نشده است گفت: اجرای تعرفه مناطق گرمسیری به تازگی به شرکت توزیع برق استان ابلاغ شده و فیش‌های برق دوره دوم به نرخ دوره‌های گذشته محاسبه شده است.

میلاد شجاعی افزود: صورتحساب دوره دوم برق که شامل ماه‌های خرداد و تیرماه است با همان تعرفه قبلی محاسبه شده است و صورتحساب مربوط به ماه‌های مرداد و شهریور با تعرفه جدید مناطق گرمسیری محاسبه می‌شود.

وی افزود: مقرر شد از ۱۷ خرداد تعرفه‌های جدید اعمال شود. اما ثبت تعرفه‌های جدید در سیستم زمان بر است به همین دلیل فیش دوره دوم با تعرفه قبلی صادر شده است. در فیش دوره سوم که تا پایان شهریورماه محاسبه می‌شود مابه التفاوت فیش‌های اول و دوم با تعرفه جدید مناطق گرمسیری محاسبه و تخفیف‌های آن در این فیش اعمال می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: تعرفه برق افزایش نداشته است و تنها دلیل افزایش بهای برق در قبض‌های دوره اخیر افزایش مصرف مردم است و به همین دلیل قبض برق آن‌ها متفاوت و بیشتر از دوره قبل یا مدت مشابه سال گذشته محاسبه شده است.

گفتنی است با توجه به تصویب کاهش تعرفه برق مشترکین سیستان و بلوچستان در خرداد ماه هنوز این کاهش تعرفه در قبوض مردم لحاظ نشده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.