سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴

قدس آنلاین گزارش می دهد؛

آلودگی خاک اصفهان از شایعه تا واقعیت/ فلزات سنگین بالاتر از حد استاندارد است

آلودگی

اصفهان- بین مسؤلان اصفهان حرف های ضد و نقیضی درباره آلوده بودن خاک این دیار به گوش می رسد.

قدس آنلاین، گروه استانها- راضیه کشاورز: آلودگی خاک اصفهان به فلزات سنگین در حالی از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تکذیب می شود که این موضوع هم از سوی متخصصان و محققان علوم خاک دانشگاه صنعتی اصفهان و هم سازمان محیط زیست که دو نهاد صاحبنظر هستند، تایید شده است.

این روزها اصفهان همواره شاهد وزش گرد و غبارهای آلوده است و تنها به یک مورد اخیر ختم نمی شود.

بنا به تاکید محققان علوم خاک، خاک سالم، خاکی است که روی زمین بماند، یعنی با وزش باد از زمین بلند نشود؛ زمانی سیلاب به وجود می‌آید که آب باران روی زمین جاری شود و فرو نرود، پس اگر خاک سالم باشد آب همان‌جایی که می‌بارد، در زمین فرو می‌رود.

وقتی خاک سالم باشد پوشش گیاهی سالمی هم خواهیم داشت، اما آلودگی‌هایی که وارد خاک می‌کنیم می‌تواند وارد گیاهان شده و به صورت مستقیم یا به صورت غیرمستقیم با خورده شدن توسط دام، وارد بدن انسان ‌شود.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان معتقد است منشاء ریزگردهای اخیر و وزش شدید گرد و غبارهای در هوای اصفهان داخلی بوده است و سر منشاء آن تالاب گاوخونی است.

محمدعلی حاج عباسی، شخم های نامساعد و وضعیت مدیریت کشت و جلوگیری از فرسایش خاک و نوع کاشت را از عوامل اصلی آلودگی خاک در غرب اصفهان می داند.

وی با اشاره به اینکه در شرق اصفهان نیز به دلیل کمبود پوشش گیاهی و مقدار اندک بارندگی ها از دلایل آلودگی خاک است، می گوید: وارد کردن زباله‌های صنعتی و شهری در آب یا خاک و فاضلاب ها از عوامل اصلی آلودگی خاک است.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه آلودگی خاک به طور مستقیم به سلامتی خوراک هم بستگی دارد و باعث آلودگی محصولات کشاورزی می شود، افزود: بدنبال آلودگی خاک شاهد پراکنش ریزگردهای آغشته به فلزات سنگین و سرب و کادمیم و غیره هستیم که نقش زیادی در بروز بیماری ها دارد.

وی تاکید می کند: اگر فکر عاجلی برای نجات زاینده رود و تالاب گاوخونی نشود به طور قطع دیگر خاک سالمی نخواهد بود و اگر خاک سالم نباشد آب سالمی هم نخواهیم داشت و هوای سالمی هم برای اصفهان نخواهد ماند.

 حاج عباسی با بیان این که اگر خاک سالم بود ریزگردی وجود نداشت و هوا هم سالم بود، خاطرنشان کرد: امروزه تفکر سیستمی بر علم سایه انداخته و این یعنی زمانی که در مورد آب و آلودگی صحبت می‌کنیم باید تمامی عوامل مربوط به آن از جمله خاک را مد نظر داشته باشیم.

وی بر این باور است اگر بخواهیم آب و هوای سالم داشته باشیم، باید خاک سالم داشته باشیم چراکه خاک تصفیه کننده آب است.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح می کند: علیرغم اهمیت آلودگی خاک بر روی زندگی افراد اما مردم از این موضوع مطلع نیستند، بنابراین باید مردم اصفهان از موضوع آلودگی خاک شهرشان مطلع شوند و به حساسیت موضوع پی ببرند.

شایعاتی همچون آلودگی خاک اصفهان سلامت روانی مردم را تهدید می کند

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اما در پاسخ به این سؤال که آیا تایید می کنید که آلودگی خاک اصفهان باعث شیوع برخی بیماری ها شده است، اظهار می کند: این موضوع به هیچ عنوان درست نیست و تنها باعث نگرانی مردم می شود.

غلامرضا اصغری معتقد است خاک اصفهان با خاک سایر شهرهای کشور هیچ تفاوتی ندارد و هر گونه صحبتی در این ارتباط باید به برخی مستندات متکی باشد.

وی ادامه می دهد: متأسفانه برخی اطلاعات غیر مستند و شایعاتی همچون افزایش آمار ابتلا به سرطان، اصفهان مرکز ام. اس در کشور و یا حتی همین موضوع آلوده بودن خاک اصفهان  در فضاهای مجازی و خبری پخش می شود که هیچ کدام صحت ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید می کند: همه کلانشهرها مثل اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و تهران شرایطی مشابه یکدیگر دارند و معمولاًمباحثی اینگونه در شهرهایی که تعداد زیادی جمعیت در کنار هم زندگی می کنند به وجود می آید، اما صحت ندارد!

وی با بیان اینکه اینگونه شایعات تنها سلامت روانی مردم را تهدید می کند، تاکید دارد که فقط مراجع علمی باید در این ارتباط اظهار نظر کنند.

اصغری تصریح می کند: اگر کسی مدعی است باید نمونه آزمایشگاهی انجام شده داشته باشد که نشان دهد نمونه خاک اصفهان با نمونه خاک سایر شهرها متفاوت است و این در حالی است که تاکنون چنین آزمایشی انجام نشده، بنابراین چنین ادعایی قابل قبول نیست.

وی در پاسخ به اظهار نظر عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان مبنی برآلوده بودن خاک اصفهان، گفت: ما چنین ادعایی را تأیید نمی کنیم، اگر کسی ادعا دارد باید مستندات خود را ارایه کند.

در اینکه خاک اصفهان آلوده است شکی نیست!

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در واکنش به اظهارنظر رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که معتقد است آلودگی خاک اصفهان شایعه است و صحت ندارد، تاکید می کند: در اینکه بخش هایی از خاک اصفهان آلوده است، شکی نیست.

حمید ظهرابی در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین، تصریح می کند: بررسی های انجام شده در شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان نشان می دهد بخش اراضی اصفهان خاک آلوده ای دارد، همچنین در رسوبات تالاب گاوخونی را بررسی و به این نتیجه رسیدیم که رسوبات تالاب حداقل ۲ فلز سنگین بالاتر از استانداردها داشت.

وی ادامه می دهد: نگرانی ما این است که اگر این تالاب به کانون گرد و غبار تبدیل شود، می تواند سلامت شهروندان را در اصفهان و شهرستان های شرقی این استان و حتی استان های همجوار را هم تحت تاثیر قرار دهد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار می کند: نمونه برداری های زیادی از خاک اطراف صنایع بزرگ در غرب و منطقه بختیار دشت انجام شده و به این نتیجه رسیدیدم که آلوده بودن خاک و پیامدهای آن در اصفهان وجود دارد.

وی ادامه می دهد: گرد و غبار خیابان و اتوبانی شهر اصفهان هم نشان می دهد میزان آلاینده ها  و فلزات سنگین بالاتر از حد استاندارد است.

ظهرابی با اشاره به اینکه تالاب گاوخونی انتهای حوضه آبریز زاینده رود است و به طور طبیعی جریان آب به سمت آن روانه می شود، می گوید: در طول سالهایی که رشد صنعت و شهرنشینی را شاهد بودیم، آلودگی ناشی از آنها به سمت پایین دست زاینده رود روانه شده و در آنجا تجمع پیدا کرده است، از آنجایی که یکی از کارکردهای تالاب، پذیرش آلودگی های بالادست، تثبیت کردن و حذف آلودگی ها است، متأسفانه با خشک شدن تالاب گاوخونی این کارکرد را از دست می دهیم.

وی می افزاید: خیلی شانس آورده ایم که هنوز بستر تالاب مرطوب است چون سطح آبهای زیرزمینی در این منطقه بالا بوده و مقداری روان آب پساب شهر اصفهان در آن وجود دارد که به تالاب منتقل می شود و بدنه تالاب را مرطوب نگه داشته است، اما اگر اینها قطع و حقابه تامین نشود، طبیعتاً با گذشت زمان امکان خشک شدن تالاب وجود دارد.

طبیعت انتقام سختی می گیرد

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه میزان حقابه آب تالاب طبق مصوبه شورای عالی آب ۱۷۶ میلیون متر مکعب است که باید وارد تالاب شود، تصریح می کند: اگر این حقابه تامین نشود با مشکلا ت زیادی مواجه خواهیم شد و دغدغه ها و نگرانی های زیادی درباره ایجاد کانون های بحرانی فرسایش بادی در بدنه تالاب و سمت شرق اصفهان خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه این موضوع مهم باید مورد  توجه برنامه ریزان و مسؤلان قرار گیرد، اظهار می کند: آنچه باید همه توجه کنند این است که بخش سکونتگاهی، کشاورزی و صنعت ما بر روی سفره طبیعت نشسته اند و اگر چاره اندیشی نکنیم، طبیعت از ما انتقام سختی می گیرد همچنانکه این موضوع در بسیاری از نقاط جهان تجربه شده است پس وزارت نیرو باید توجه کند و به قوانین و مقررات پایبند باشد.

ظهرابی تاکید می کند: از نظر قانونی حقابه تالاب گاوخونی بعد از آب شرب، دومین اولویت استان اصفهان است و عدم تامین حقابه محیط زیست و بی توجهی به آن و اختصاص حقابه به سایر بخش های شرب، کشاورزی و صنعت بی شک عواقب جبران ناپذیری را برای شهر و استان اصفهان بر جای خواهد گذاشت.

وی معتقد است اگر وزارت نیرو اشتباهی در واگذاری ها مرتکب شده و به بارگذاری ها و توان اکولوژیکی حوضه آبریز زاینده رود بی توجهی کرده و بارگذاری های بیش از حد انجام شده، باید بدنبال راهکار باشند تا مشکل خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی حل شود.

به هر حال، دانشگاه علوم پزشکی به جای قبول آزمایش های انجام شده و چاره اندیشی برای سلامت صیفی جات و محصولات کشاورزی به طور معمول در مقابل نظرات کارشناسی اعلام شده در موضوعات مختلف، مقاومت می کند در حالی که باید توجه به سلامت مردم در اولویت همه امور قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.