دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰

سرلشکر باقری مطرح کرد؛

لزوم استفاده از فرصت خدمت سربازی برای ورود به کار و تشکیل خانواده

سرلشکر باقری

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از فرصت دوساله خدمت سربازی برای مهارت آموزی ۵۰۰ هزار سرباز جوان و ورود آنان پس از دوران خدمت مقدس سربازی به جامعه کار و تشکیل خانواده باید استفاده کرد.

به گزارش قدس آنلاین، سردار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در نخستین جلسه شورای عالی سیاستگذاری مهارت آموزی کارکنان وظیفه، که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، جمعی از فرماندهان و مقامات عالی رتبه و معاونین وزرا و مدیران برخی نهادها و دستگاه های اجرایی کشور در ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد.

وی از خدمت سربازی به عنوان دورانی مقدس یاد کرد و گفت: با رویکرد انقلابی و جهادی و در سالی که توسط مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نام گذاری شده است، تفکر و نگاه به سرباز و سربازی نیازمند تغییر می باشد.

باقری با بیان اینکه جوانان امروز آینده سازان کشور بوده و آینده ایران اسلامی با توسعه امنیت، فرهنگ و اقتصاد شکل می گیرد، اظهار کرد: رویکرد نیروهای مسلح به سربازی، علاوه بر نقش آفرینی در دفاع و امنیت، باید به سمت و سوی تربیت و پرورش جوانانی عاشق کار و تلاش، ماهر و حرفه ای سوق پیدا کند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه به نیروی جوان کشور باید به عنوان یک سرمایه بزرگ ملی نگریسته شود، اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها، با بیکاری جوانان و معطل ماندن این سرمایه مواجه هستیم که مشکلات متعددی را در زمینه های معیشتی، فرهنگی، اجتماعی و تشکیل خانواده ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ کار در جامعه ما قوی نیست، به خلاهای دوره های تحصیلی دبیرستان و دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: جوانان ما در این محیط  های آموزشی مطالبی را فرا می گیرند که منجر به ایجاد مهارت برای ورود به بازار نمی شود و جوانان بعد از پایان خدمت سربازی هم آمادگی کار ندارند.

باقری افزود: دوران مقدس سربازی فرصت بی نظیری است که جوانان عزیز با کسب مهارت ها و افزایش توانمندی های خود، آمادگی مسئولیت پذیری اجتماعی و ورود به عرصه تولید اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی در جامعه را کسب نمایند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تحقق این مهم را مستلزم عزم فراگیر و حرکت منسجم در سطوح سه گانه ی نیروهای مسلح، خانواده و جوانان و نیز دولت و نهاد های اجرایی و اقتصادی دانست و اظهار کرد: سهم بی بدیل نیروهای مسلح تغییر رویکرد، بسیج توان و امکانات و سازماندهی مناسب، نقش خانواده ها زمینه سازی و تقویت این آمادگی در جوانان و نقش دولت و سایر نهادهای اجرایی، ایجاد و تقویت زیر ساخت های حمایتی و انگیزشی برای جذب جوانان در بازار کار است.

وی یکی از مهم ترین مسائل امروز جوانان را موضوع مهارت آموزی و اشتغال توصیف و تصریح کرد: از فرصت دوساله خدمت سربازی برای مهارت آموزی ۵۰۰ هزار سرباز جوان و ورود آنان پس از دوران خدمت مقدس سربازی به جامعه کار و تشکیل خانواده باید استفاده کرد.

باقری ارتقای سطح مهارت، افزایش نشاط و ایجاد جذابیت در خانواده ها را از رویکرد های اصلی مهارت آموزی سربازان عنوان و تاکید کرد: در صورتی که نگاه خوشایند تری به مقوله سربازی معطوف گردد، خانواده ها جوانان خود را برای استفاده از دوران خدمت جهت مهارت آموزی  و فرصت سازی برای اشتغال بعد از خدمت بیش از پیش ترغیب می کنند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: بدیهی است در صورتی که جوانان دوره سربازی را فرصتی برای رشد و بالندگی  و کسب مهارت و توانمندی برای ادامه زندگی عزتمندانه خود بدانند، جوان پرنشاط و با انگیزه، همانگونه که در صف کنکور و دانشگاه می ایستد، مشتاقانه در صف خدمت سربازی نیز قرارمی گیرد.

وی تصریح کرد: هر چند آموزشهای مهارتی در حال حاضر به صورت محدود و در بخشهایی از نیروهای مسلح در حال اجرا است، اما این تلاشها باید با ایجاد همگرایی ومشارکت جمعی بین نهادهای موثر در حوزه جوانان و تعامل، همکاری و نقش پذیری دستگاه های اجرایی، گسترده تر، هدفمندتر و نظام مند تر شده تا پیامد های آن در عرصه جامعه و خانواده خود را نشان دهد.

 باقری با اعلام خبر راه اندازی قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ستاد کل نیروهای مسلح، در تشریح ضرورت های این اقدام گفت: در راستای تحقق تدابیر و فرامین مقام معظم رهبری نسبت به بکارگیری اثربخش نیروهای وظیفه، کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی با ایجاد زمینه اشتغال جوانان، بهره گیری از توانمندی های علمی سربازان تحصیل کرده و نخبه در عرصه های دفاعی کشور و نیز لزوم توجه به قرار گیری سربازان در مسیر اشتغال پس از خدمت و کاهش نرخ رشد بیکاری در جامعه به عنوان یک «تهدید ملی» از طریق ایجاد مهارت، قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ستاد کل نیروهای مسلح راه اندازی و اولین همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در ۱۳ شهریور ماه ۹۶ در تهران برگزار می شود.

ریس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان اظهارامیدواری کرد: به فضل الهی  توجیه فرماندهان و مدیران در این همایش زمینه های لازم برای فرهنگ سازی و نهادینه سازی موضوع مهارت آموزی کارکنان وظیفه در مجموعه نیروهای مسلح از صدر تا ذیل را فراهم آورد.

منبع: خبرگزاری مهر