چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶

کارشناس روس:

با وجود سامانه «باور» هیچ هواپیمای اسرائیلی جرات نزدیک شدن به آسمان ایران را نخواهد داشت

سامانه باور

کارشناس نظامی روس با تبریک به مهندسین ایرانی برای ساخت سامانه موشکی «باور-۳۷۳»، تاکید کرد که این سلاح کاملا تدافعی بوده و قادر به پوشش کامل حریم هوایی ایران در برابر هر نوع تجاوزی است.

به گزارش قدس آنلاین، جمهوری اسلامی ایران به تازگی سامانه موشکی زمین به هوای «باور-۳۷۳» را با موفقیت مورد آزمایش قرار داده است. "ویکتور بارانیتس" کارشناس نظامی و مفسر روزنامه «کامسامولسکایا پراودا» در این رابطه یادآور شده که این سامانه کاملا تدافعی است، ولی با این وجود، این آزمایش واکنش منفی برخی کشورها را در پی دارد.  

سرتیپ "فرزاد اسماعیلی" فرمانده پایگاه پدافند هوایی ارتش ایران پیش از این اعلام کرده بود که سامانه موشکی «باور» مشابه نمونه روسی موشک‌های «اس-۳۰۰» روسی است و این سامانه در سال ۲۰۱۸ در اختیار نیروهای پدافند هوایی جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت تا در کنار سامانه های «اس-۳۰۰» در نیروهای مسلح ایران مورد استفاده قرار گیرند.

ویکتور بارنیتس در گفتگو با این خبرگزاری گفته است که سامانه موشکی «باور» کاملا توسط متخصصان ایرانی و تقریبا ۹۵ درصد آن با استفاده از الگو قرار دادن سامانه های دفاع ضدموشکی «اس-۳۰۰» روسی ساخته شده است. ایران موشک‌های اس-۳۰۰ را از روسیه خریداری کرده و در اختیار دارد و مسلما اصول کار این سامانه دیگر برای متخصصان ایرانی یک راز نیست. بنابراین من شخصا موشک‌های «باور» را «برادر تنی» موشک‌های اس-۳۰۰ می نامم. و در همینجا باید به دانشمندان و مهندسین ایرانی تبریک گفت که موفق شده اند چنین سلاح ملی را بسازنند.»

این کارشناس روس افزود: «سامانه موشکی باور از لحاظ تاکنیکی و فنی: از لحاظ ارتفاع و برد پرواز و همچنین تعداد اهداف قابل انهدام و سیستم راداری، کاملا مطابق با ویژگیهای خاص موشکهای اس-۳۰۰ ساخته شده است.»

بارنیتس افزود: «ضمن اینکه باید تاکید کنم که این سامانه دقیقا مانند «اس-۳۰۰» یک سلاح کاملا تدافعی است، ولی این طبیعی است که در هر صورت برخی کشورها به آزمایش آن در ایران واکنش منفی نشان می دهند که از جمله آنها در وهله نخست آمریکا و مسلما اسرائیل هستند که بشدت از هر نوع تقویت توان نظامی جمهوری اسلامی وحشت دارد.»

این کارشناس نظامی تاکید کرد، «اگر سامانه موشکی «باور» به ارتش ایران تحویل داده شود، نیروی هوایی این کشور آنقدر قدرتمند خواهد شد که هیچ هواپیمای اسرائیلی جرات نزدیک شدن به آسمان ایران را نخواهد داشت.»

منبع: خبرگزاری تسنیم