سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۵

وزیر اقتصاد در جلسه شورای عالی بورس مطرح کرد؛

ساماندهی اوراق عرضه شده در خارج از بازار سرمایه

مسعود کرباسیان

وزیر اقتصاد از ساماندهی اوراق عرضه شده در خارج از بازار سرمایه خبر داد و گفت: امنیت سهامداران، موضع مهمی است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، مسعود کرباسیان در نخستین جلسه شورای عالی بورس در دولت دوازدهم، با تاکید بر  باور جدی دولت به افزایش سهم بازار سرمایه در راستای تامین مالی پروژه ها، از مدیران سازمان بورس خواست همه ظرفیت ها را برای تحقق این مهم به کار گیرند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: امنیت خاطر سهامداران موضوعی است که باید از اولویت های اصلی کار سازمان بورس باشد زیرا رابطه مستقیمی با جذب سرمایه های مردمی در بازار سرمایه دارد.

وی به اهمیت ساماندهی و مدیریت نحوه عرضه اوراق بدهی در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: سازمان بورس باید برای کاهش نرخ سود اوراق بدهی برنامه ریزی جدی کند و شرایط را برای منطقی شدن این نرخ فراهم کند که قطعا نتیجه آن بر روی حجم این بازار تاثیر مثبت و اطمینان بخش خواهد داشت.

کرباسیان گفت: ایجاد تنوع در ابزارها و بکارگیری همه ظرفیت های قانونی برای توسعه و عمق بخشی به بازار سرمایه اجتناب ناپذیر است به همین منظور سازمان بورس تلاش کند هر چه سریعتر در خصوص انتشار و فروش اوراق بهادار ارزی در حوزه تامین مالی برخی پروژه های نفتی که توافقات آن صورت گرفته اقدام کند.

همچنین شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در تشریح سخنان وزیر اقتصاد و نتایج جلسه شورا، به ساماندهی معاملات اوراق سخاب و کاهش نرخ موثر این اوراق در بازار سرمایه به عنوان موضوعات مصوب جلسه  شورای عالی بورس اشاره کرد و گفت: همچنین مصوب شد اوراقی که با مجوز بانک مرکزی منتشر شده و در خارج از بازار سرمایه عرضه می شود ساماندهی شود که نتیجه آن نیز کاهش نرخ این اوراق خواهد بود.

سخنگوی شورای عالی بورس، دستور العمل مربوط به معاملات انواع اوراق بهادار در بورس انرژی شامل گواهی ظرفیت، صندوق پروژه و سایر اوراق را از مباحثی برشمرد که در این جلسه طرح و تصویب شد.

وی، نحوه انتشار فروش اوراق بهادار ارزی بر اساس ضوابط بودجه با هدف تسریع اجرای پروژه های نفتی کشور را از دیگر موارد طرح شده در این جلسه عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی نحوه اجرای این مصوبه را بررسی و با مشارکت سازمان بورس و اوراق بهادار عملیاتی خواهد کرد.

محمدی، ساماندهی معاملات اوراق سخاب و کاهش نرخ موثر این اوراق در بازار سرمایه  را از دیگر موضوعات مصوب این نشست عنوان کرد و افزود: همچنین مصوب شد اوراقی که با مجوز بانک مرکزی منتشر شده و در خارج از بازار سرمایه عرضه می شود ساماندهی شود که نتیجه آن نیز کاهش نرخ این اوراق است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.