دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹

تا پایان سال جاری:

سوت قطار قزوین به ایستگاه راه آهن رشت می رسد

قطار

قزوین_ معاون راه و شهرسازی در دیدار با استاندار قزوین گفت: امیدواریم پروژه راه آهن قزوین به رشت نیز تا پایان سال جاری شاهد عبور قطار باشد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، خیرالله خادمی صبح روز دوشنبه در جلسه ای با استاندار قزوین و جمعی از مسؤولان استانی که در استانداری قزوین برگزار شد، با بیان اینکه یکی از تعهدات دولت اجرای ۹۱۹ کیلومتر شبکه ریلی بوده که مهمترین پروژه آن راه آهن قزوین به رشت و آستارا و اتصال آن به آذربایجان است که برای ما اهمیت خاصی دارد، اظهار داشت: تاکنون ۵۱۶ کیلومتر از مجموع ۹۱۹ کیلومتر مسیر ریلی تعهد داده شده کشور ریل گذاری شده و امیدواریم پروژه راه آهن قزوین به رشت نیز تا پایان سال جاری شاهد عبور قطار باشد.

وی افزود: رئیس جمهور در زمان انتخابات و بعد از آن در خصوص توسعه شبکه ریلی در کشور قولهایی دادند که همه متعهد هستیم برای اجرای آنها تلاش کنیم تا اعتماد مردم به نظام بیشتر شود.

معاون راه و شهرسازی ضمن بیان این نکته که پروژه ریلی راه آهن قزوین به رشت بیش از ۳ هزار میلیارد تومان هزینه داشته و در سال جاری هم ۳۰۰ میلیارد تومان تزریق شده که بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان آن را هزینه کرده ایم تا وعده دولت در افتتاح آن عملی شود، گفت: محور قزوین به رشت بسیار اهمیت دارد و حجم زیادی از کار انجام شده است و تکمیل این پروژه حتی برای کشورهای همسایه و سایر مناطق از جمله هند برای ترانزیت کالا استراتژیک است و می تواند زمان حمل کالا به روسیه و آذربایجان را تا نصف کاهش دهد که در هزینه ها نیز صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد.

خادمی با اشاره به اینکه هر تیری که باید در روی پل عبوری از روی اتوبان قرار گیرد حدود ۲۵۰ تن وزن و هر کدام ۱۰۰ متر طول دارد واگر از این گلوگاه عبور کنیم دغدغه ای برای تکمیل نداریم، عنوان کرد:  تلاش کرده ایم تمامی تجهیزات مورد نیاز شبکه ریلی را از داخل تامین کنیم تا هم اشتغال رونق بگیرد و هم از تولید کشور حمایت شود و این کار شاید گاهی زمان پروژه را کمی طولانی کند که ارزش دارد.

وی مطرح کرد: مصمم هستیم تا در سال جاری، قطار را به رشت برسانیم که از مجموع ۱۶۵ کیلومتر مسیر حدود ۱۸ کیلومتر آن باقیمانده که با رفع این مشکل و عبور از اتوبان دیگر دغدغه تکمیل پروژه را نداریم؛ در محدوده ۵۵ کیلومتری اتوبان قزوین به رشت برای نصب تیرهای ۱۰۰ متری برای عبور قطار نیازمند بسته شدن موقت اتوبان هستیم که کار بسیار فنی و پیچیده ای است و باید ترافیک نیز مدیریت شود تا مشکلی نداشته باشیم و از مسئولان استان انتظار همراهی داریم.

مدیرعامل شرکت های ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور یادآورشد: تاکنون برای اجرای طرح ها و دلایل فنی دیگر در ۷ مورد اتوبان قزوین به رشت قطع شده اما مسدود نشده است و این بار مجبور هستیم که برای حدود ۲۰ روز آن را مسدود کنیم تا عملیات فنی بدون حادثه انجام شود.

گفتنی است در این جلسه، مدیران اداره کل راه و شهرسازی، رئیس پلیس راه و مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان قزوین حضور داشتند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.