چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۱

آیت‌الله مکارم شیرازی:

برخی از دولت‌های منطقه بویی از انسانیت نبرده‌اند

 آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی

قم- یکی از مراجع عظام تقلید با بیان اینکه برخی از دولت‌های منطقه بویی از انسانیت نبرده‌اند، گفت: برخی از دولت‌ها در منطقه هستند که انسان‌ها برایشان مهم نیستند، وجدان و منطق ندارند و تنها پول و دلار برای آن‌ها مهم است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در سلسله جلسات درس اخلاق این هفته که با حضور روحانیون و خانواده‌های  آنان در مدرسه امام موسی کاظم (ع) در قم برگزار شد با اشاره به مباحث ارائه‌شده در جلسات قبل گفت: خدا در درون هر آدمی واعظی قرار داده که اگر انسان کار خوب کند، خوشحال و کار بد کند، ناراحت می‌شود؛ آن واعظ وجدان یا نفس اماره است.

این مرجع تقلید افزود: کسی که مأمور شد، بمب اتم را بر سر مردم دو شهر ژاپن رها کند و هزاران نفر را بکشد و بعدها گرفتار ملامت وجدان شد، علت آن همین واعظان درون است.

وی با بیان اینکه بر اساس آیات قرآن، انسان در درون خود قیامت کوچک و محاسبه نفس دارد، افزود: این قیامت جلوتر از قیامت اصلی است. در قیامت اصلی جای هیچ نوع انکاری وجود ندارد؛ ‌در قرآنی بحثی به نام تجسم اعمال است، وقتی اعمال انسان مجسم شود، دیگر قاضی نمی‌خواهد، وجدان آدمی هم قاضی و شاکی است که قابل‌انکار نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: خدا در درون انسان نیرویی به نام وجدان و قاضی قرار داده است؛ اگر انسان به حرف این نیرو گوش کند این نفس قوی می‌شود و اگر به ندای این نفس و نیرو گوش ندهد، این نیرو ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود و نهایتاً وقتی در درون وجدان و  نفس محاکمه‌کننده‌ای نباشد، یکی مثل داعش و عمر سعد و امسال این افراد می‌شود، چون وجدانی نیست که بخواهد انسان را محاکمه کند.

وی بیان داشت: این‌چنین انسانی که وجدان او مرده به جای می‌رسد که از حیوان هم پایین‌تر می‌شود؛ چون همان‌طور که استعداد ترقی و رشد برای رسیدن به کمال در وجود انسان است، ضلالت گمراهی هم است.

وی افزود: ازاین‌دست آدم‌ها که از حیوان هم بدترند، مانند برخی از دولت‌ها منطقه هستند که انسان‌ها برایشان مهم نیستند، وجدان و منطق ندارند تنها پول و دلار برای آن‌ها  مهم است.

آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن، زلیخا هم از جمله کسانی بود که با بیداری نفس و وجدان، به گناه و لغزش اعتراف می‌کند. او ابتدا گرفتار نفس لوامه می‌شود، ولی به‌مرور زمان نفس و وجدان او بیدار می‌شود و اعتراف به گناه می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.