یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲

کاهش بارش رکورد ۵۰ ساله را شکست

خشکسالی

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب گفت: هیچ سالی کمتر از امسال نسبت به پنجاه سال اخیر کاهش بارش نداشتیم.

به گزارش قدس آنلاین، رحیم میدانی با اشاره به اینکه وضع بارش مطلوبی در سال آبی جاری نداریم افزود: حتی برخی حوضه های اصلی آبریز مثل فلات مرکزی از نظر کاهش بارش نسبت به درازمدت رکوردشکنی کردند و در این حوضه ۷۸ درصد نسبت به درازمدت کاهش بارش ثبت شده است.

وی گفت: در سایر حوضه های اصلی آبریز نیز با کاهش بارش مواجه هستیم. به طور مثال حوضه آبریز خلیج فارس ۶۷ درصد، خزر ۱۵ درصد و ارومیه ۲۸ درصد کاهش بارش نسبت به درازمدت گزارش شده است.

میدانی تأکید کرد: در برخی استان ها نیز براساس آمار ثبت شده ۵۰ ساله بارش، مانند استان های مرکزی، قم، سمنان، تهران، البرز و اصفهان چنین وضعی ثبت نشده است.

وی افزود: در استان هایی که انتظار بارش خوبی در آنها داشتیم نیز مانند چهارمحال و بختیاری ۷۵ درصد، لرستان ۶۴ درصد، همدان ۵۸ درصد و کردستان ۴۳ درصد کاهش بارش از ابتدای سال آبی نسبت به درازمدت ثبت شده است.

میدانی اضافه کرد: بارش فقط در استان های اردبیل و گلستان نرمال بوده است.

وی گفت: سازمان هواشناسی پیش بینی کرده بود در پاییز و زمستان حدود ۷۰ درصد بارش کل کشور باید اتفاق می افتاد که بر این اساس اگر میانگین بارش سالانه کشور ۲۴۳ میلیمتر باشد از ابتدای مهر تا پایان اسفند باید ۱۷۳ میلیمتر بارش داشته باشیم که درحال حاضر میانگین بارش از ابتدای سال آبی تاکنون ۳۶ درصد بوده یعنی ۳۴ درصد کاهش بارش نسبت به پارسال و ۵۹ درصد نسبت به درازمدت ثبت شده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب گفت: پیش بینی سازمان هواشناسی حاکی از آن است که تا پایان اسفند ۱۴۴ میلیمتر بارش خواهیم داشت که به این ترتیب ۲۱ درصد کاهش بارش نسبت به پیش بینی اولیه خواهد بود که می توانیم امیدوار باشیم کاهش بارش حادتر از این نخواهد بود.

میدانی درباره پیش بینی سازمان هواشناسی در زمینه دمای هوا در زمستان نیز گفت: براساس پیش بینی این سازمان دی و اسفند دمای هوا گرمتر از نرمال خواهد بود اما بهمن ماه دمای هوا نرمال و حتی سردتر از نرمال پیش بینی شده است.

وی افزود: ورودی آب سدها از ابتدای سال آبی تا کنون ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب گزارش شد که این رقم در زمان مشابه پارسال بیش از ۷ میلیارد مترمکعب بوده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب همچنین میزان خروجی آب از سدهای کشور را ۶۰۰ میلیون متر مکعب کمتر از پارسال اعلام کرد و گفت: میزان خروجی آب از سدهای کشور در سال گذشته ۸ میلیارد و ۱۶۰ میلیون مترمکعب بود که این رقم در سال آبی جاری ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب ثبت شده است.

مصوبه ۴۹۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح های اضطراری آب شرب

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب گفت: هیئت وزیران برای اجرای طرح های اضطراری آب شرب، ­۴۹۰ میلیارد تومان مصوب کرد.

رحیم میدانی گفت: هیئت وزیران امسال مصوبه ای مبنی بر اختصاص این مبلغ برای اجرای طرح های اضطراری آب شرب داشت که درخواست کردیم این اعتبار تخصیص یابد تا دراختیار آب و فاضلاب شهری و روستایی در استان ها قرار دهیم.

وی گفت: با تخصیص این اعتبار به شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی این شرکت ها خواهند توانست طرح های اضطراری خود را اجرا کنند و تعمیرات لازم و اساسی تجهیزات آبی را انجام دهند تا برای عبور از تابستان ۹۷ آمادگی لازم را داشته باشیم.

میدانی تأکید کرد: با توجه به وضعیت بارش جلسه فوق العاده شورای عالی آب در ۱۸ دی تشکیل و در این جلسه تصمیماتی گرفته شد تا خودمان را برای سناریوهای مختلف با توجه به وجود آمار ۵۰ ساله از بارش ها آماده کنیم و بدترین حالت را درنظر بگیریم و برای آن چاره اندیشی کنیم. مدیریت مصرف برای گذر از تابستان ۹۷ بسیار مؤثر است تا آب بیشتری در سفره های زیرزمینی و سدهای کشور باقی بماند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب گفت: برای تأمین آب شرب شهرها ۵۴ درصد از آب های زیرزمینی برداشت می شود و برای تأمین آب شرب روستاها نیز ۹۰ درصد از سفره های زیرزمینی استفاده می کنیم. به طور مثال ۸۰ درصد آب شیراز از آب زیرزمینی تأمین می شود.

وی ادامه داد: در کل ۶۳ درصد از آب شرب کشور از سفره های زیرزمینی تأمین می شود که این موضوع اهمیت اجرای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی را چندبرابر می کند.

میدانی درباره وضع آبی برخی از سدهای کشور نیز گفت: ورودی آب به  سد زاینده رود ۶۱ درصد از ابتدای سال آبی تاکنون کمتر شده و درحال حاضر موجودی آب این سد ۱۴۰ میلیون متر مکعب است درحالیکه در زمان مشابه پارسال به رغم تخصیص آب برای کشت پاییزه ۲۴۶ میلیون متر مکعب آب داشت.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب در مورد وضع آبی سدهای تهران گفت:? نگرانی خاصی در زمینه منابع آبی سدهای تأمین کننده آب تهران نداریم و تقریباً میزان آب موجودد سدهای پنجگانه تهران مشابه پارسال است.

میدانی در زمینه ورودی آب به سدهای خوزستان گفت: ورودی آب به زنجیره سدهای کارون کاهش فاحشی داشته و از ابتدای سال تاکنون حدود ۱ میلیاد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد این سدها شده است.

وی افزود: آب ورودی به سد دز نسبت به پارسال نصف شده است این درحالی است که در سال آبی گذشته ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد دز شد اما امسال فقط ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد این سد شده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب تأکید کرد: اگر این روال ادامه یابد در پیک تابستان در زمینه تولید انرژی از نیروگاه های برق آبی مشکل خواهیم داشت.  

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.