شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴

یک ساله شدن رئیس جمهوری ترامپ و افتضاحات او

حسین شیخ الاسلام

حسین شیخ‌ الاسلام

تلاش دونالد ترامپ برای کسب منافع حداکثری سبب شده تا مورد سرزنش های بین المللی و داخلی نیز قرار گیرد که درمواردی نظیر برجام، کره شمالی، جنگ یمن، شکست در عراق و سوریه، خروج از پیمان ترانس پاسیفیک، خروج از پیمان پاریس، تهدیدهای اقتصادی چین، تلاش برای وادار کردن عربستان به پرداخت پول برای تأمین امنیت خود، نمونه هایی از این شکست است.

قدس آنلاین- یک سال از ریاست ترامپ بر کاخ سفید می گذرد و بروز رفتارهایی همچون دروغ گویی، عدم تعهد به معاهدات بین المللی، در پیش گرفتن سیاست منفعت گرایانه و باج گیرانه همراه با اعمال فشار، دخالت در امور کشورها، حمایت صریح از تروریست ها و اتخاذ تصمیمات تهدیدگونه و فتنه انگیزانه در صحنه جهانی علیه سایر کشورها از سوی ترامپ باعث شده است که او یکی از منفورترین رئیس جمهورهای آمریکا در یک سال از رئیس جمهوریش باشد.
از سوی دیگر، در این مدت موقعیت آمریکا در تمامی زمینه ها به سمت تنزل پیش رفته است  و از قدرت تأثیرگذاری این کشور در نظام بین الملل کاسته شده است. اگرچه به لحاظ بحران های داخلی آمریکا شرایط بسیار سختی را پشت سر می گذراند و همین بحران ها  باعث شد که فردی مانند ترامپ به رئیس جمهوری آمریکا برسد. پیشینه فساد و پولشویی ترامپ سبب ایجاد رفتار متزلزل و به شدت غیر قابل پیش بینی او شده است که نتیجه این رفتارها باعث شده کشورها در صحنه جهانی بر تصمیمات آمریکا و شخص ترامپ اعتماد و حتی توجهی نکنند.
از طرفی دیگر، تصمیمات شتاب زده و بدون سیاست از سوی ترامپ، نظام سیاسی آمریکا را با مشکلات و اختلال های بی شماری در آینده مواجه خواهد کرد و نگاه سایر کشورها را نسبت به این کشور و شخص دونالد ترامپ در تعاملات جهانی دچار تغییر خواهد کرد؛ زیرا او به دنبال این است تا حتی به قیمت نادیده گرفته شدن توسط سایر کشورها، منافع حداکثری آمریکا را بدست آورد.
حتی مردم در سراسر جهان نیز انزجار خود را از رفتارهای ترامپ نشان داده اند که ادامه این روند آمریکا را به سمت منزوی شدن پیش خواهد برد و هزینه های زیادی را برای مردم آمریکا ایجاد خواهد کرد.
ترامپ از زمان به قدرت رسیدن در آمریکا در عرصه بین الملل مثل یاغی ها می تازد و تصمیمات تهدیدگونه و فتنه انگیزانه او در صحنه جهانی که فارغ از هر گونه تفکر و منطقی است، دیگر در صحنه جهانی طرفداری ندارد؛ زیرا تصمیمی که برمبنای گسترش و رشد فساد در بین کشورها باشد، ناتمام و ابتر خواهد ماند.
 در یک سال ریاست جمهوری ترامپ، تعداد زیادی از  شخصیت ها و مسئولان تراز اول آمریکا نیز به ترامپ اخطار و انذار داده اند که تصمیم های او به سود منافع ملی آمریکا نیست.
تلاش دونالد ترامپ برای کسب منافع حداکثری سبب شده تا مورد سرزنش های  بین المللی و داخلی نیز قرار گیرد که درمواردی نظیر برجام، کره شمالی، جنگ یمن، شکست در عراق و سوریه، خروج از پیمان ترانس پاسیفیک، خروج از پیمان پاریس، تهدیدهای اقتصادی چین، تلاش برای وادار کردن عربستان به پرداخت پول برای تأمین امنیت خود، نمونه هایی از این شکست است.
ترامپ حتی جامعه آمریکا را با قطبی سازی مواجه کرده است که در یک طرف سرمایه داران بزرگ که منافع حداکثری را در آمریکا در حال چپاول کردن هستند و یک طرف هم مردم عادی که با لایحه ای که ترامپ درباره بیمه و مالیات به مجلس برد، محبوبیت خود را در بین این اقشار نیز از دست داد. ترامپ حتی در این یک سال نتوانست نخبگان آمریکا را جذب کند و اداره کاخ سفید در این مدت به دست ژنرال ها افتاده است و افتضاح او در اینکه برای به قدرت رسیدن از دشمن دیرینه آمریکا یعنی روسیه کمک گرفت باعث آبروریزی شدیدی برای او در آمریکا و صحنه جهانی گردید.

منبع: روزنامه قدس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.