سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تربت جام:

ترویج روحیه ایثارگری در تربت جام رضایت بخش نیست

ترویج روحیه ایثارگری در تربت جام رضایت بخش نیست

تربت جام ـ رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تربت جام با گرامیداشت ۲۲ اسفندماه روز شهدا گفت: خلاء ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در تربت جام احساس می شود وترویج روحیه ایثارگری رضایت بخش نیست.

نصراله مهدوی، صبح امروز که در یادواره شهید سرور احمدی حضور داشت به خبرنگار قدس آنلاین گفت: با گذشت حدود ۳۸ سال از تاسیس بنیاد شهید در کشور هنوز نیمی از جامعه با فرهنگ ایثار و شهادت آشنایی ندارند و لازم است هم مردم و سازمان ها نسبت به این موضوع فرهنگ شهاددت بیشتر توجه کنند.

وی گفت: منزلت و جایگاه شهدا به حفظ نظام کمک خواهد کرد و لازم است برای ارتقاء روحیه شهادت طلبی در جامعه آسیب شناسی جدی صورت گیرد و تربت جام در سال آینده چنین همایشی با نام «راهکارها، فرصت و آسیب های حوزه ترویج و شهادت» را بررسی خواهد کرد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تربت جام از عدم حضور مسئولین سازمان ها در برگزاری چنین یادواره هایی انتقاد کرد و گفت: طبق قانون نهادهای اجرایی باید ۲۰ درصد از اعتبارات فرهنگی خود را صرف ترویج حوزه فرهنگ و شهادت هزینه کنند که متاسفانه در بحث  شهادت فقط حرف زده می شود واز عمل خبری نیست و مسئولان برای هزینه های فرهنگی شهدا مقاومت نشان می دهند.

بیشتر یادواره های انجام شده تکراری است 

نصراله مهدوی درادامه اعلام کرد: در سال جاری ۴۰ یادواره برای شهدای تربت جام  برگزار شده است که تمام هزینه های این مراسم توسط خانواده های شهدا پرداخت شده است و این در شان نظام نیست که خانواده ای که شهید داده  هزینه مراسم های جانبی را پرداخت کند.

وی گفت: در تربت جام با وجود  ۳۶۰شهید و یکهزار و ۵۰۰ایثارگر و بیش از ۵ هزار جانباز هنوز نتوانسته ایم در گفتمان سازی مسیر شهیدان برنامه های کیفی داشته باشیم و بیشتر یادوارهای انجام شده  بصورت تکراری است که با سخنرانی شروع و با پذیرایی خاتمه می یابد.

وی با تاکید براینکه رسالت بنیاد شهید و امور ایثارگران ترویج ایثار و شهادت است گفت: ترویج فرهنگ شهادت متعلق به قشر و فرد خاصی نیست بلکه همه احاد جامعه نسبت به فراگیری روحیه شهادت طلبی وظیفه داشته و اگر همین شهدا نبودند امنیت وجود نداشت. اکنون پویایی و انگیزه مردمی و حتی سازمان ها در برنامه های ترویج ایثار واقعا کمرنگ شده است و لازم است در این مورد آسیب شناسی شده و نسبت به این موضوع تعیین تکلیف شود.

گفتنی است مراسم یادواره اولین شهید دفاع مقدس «شهید سروری» صبح امروز در دبیرستان فردوسی تربت جام با حضور کمرنگ مسئولان برگزار شد و یادواره ۷ شهید روحانی  که در حوزه علمیه مهدیه که دیشب برگزار شده بود با عدم حضور بیشتر دستگاههای اجرایی مواجه شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.