چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری:

اختصاص ۱۶ میلیارد تومان بودجه به گردشگری آرامگاه فردوسی

آئین جشن نوروزگاه در آرامگاه فردوسی

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر اینکه این میراث باید منتقل شود، گفت: همه داشته‌های تاریخی باید در معرض دید ملل مختلف قرار گیرد بنابراین باید تلاش کنیم از طریق جذب گردشگر داشته‌ها، هویت و فرهنگ غنی خود را به ملل جهان معرفی و منتقل کنیم.

 به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، علی‌اصغر مونسان  در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در آرامگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: ایامی که کشور به لحاظ قدرت و شکوه وضعیت خوبی نداشت حکیم فردوسی در دوره سامانیان توانست با شاهنامه از هویت ملت پاسداری کند و بزذگ میراث‌دار کشورمان حکیم فردوسی است.

وی با بیان اینکه این ملت داشته‌های تاریخی بی‌نظیری دارد و دارای تمدن قدیمی است، بیان کرد: ایران در تاریخ نیست بلکه در ریشه‌های تاریخ است و ملت ایران تاریخ‌ساز بوده و در بسیاری از شکل‌گیری تمدن‌های بشری حضور داشتند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: دشمنان این ملت زمانی بر ما تاختند و زمانی آن‌ها را شکست دادیم اما آنچه همیشه باقی مانده، هویت ملت ایران است.

مونسان تشریح کرد: هویت یعنی دین، ملیت و زبان و ملاحظه می‌شود که حکیم فردوسی چه کار بزرگی کرده به صورتی که توحید آغازگر  شاهنامه است، به ملیت ایرانی پرداخته و زبان ایرانی را پاس داشته است.

وی یادآور شد: در طول تاریخ ایرانیان زحمات بسیاری کشیدند تا این هویت حفظ و منتقل شود و خیلی‌ها در این مسیر جان خود را اهدا کردند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در همین خصوص گفت: آخرین موضوع در این مورد هشت سال دفاع مقدس بود که برای دفاع از دین، ملت، زبان و هویت کشور رزمندگان جانانه جنگیدند و توانستند از این هویت بزرگ پاسداری کنند.

مونسان تأکید کرد: امید است این ملت با همدلی‌ و اتحاد این ایام سخت کنونی را پشت سر بگذارند و بار دیگر نشان دهند میراث‌داران بزرگی هستند که در تاریخ ریشه دارند.

وی ادامه داد: هر زمانی که ملت مورد هجمه خارجی و سختی قرار گرفته، با وفاق و همدلی بیشتر از آسیب در امان مانده و امروز هم همدل‌تر و همراه‌تر و استوار گام‌های بزرگی برخواهد داشت و این برهه را با سربلندی پشت سر می‌گذارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه این میراث باید منتقل شود، اظهار کرد: این همه داشته تاریخی باید در معرض دید ملل مختلف قرار گیرد بنابراین باید تلاش کنیم از طریق جذب گردشگر داشته‌ها، هویت و فرهنگ غنی خود را به ملل جهان معرفی و منتقل کنیم.

مونسان با بیان اینکه آرامگاه فردوسی باید میزبان میلیون‌ها گردشگر باشد، اظهار کرد:  امسال ۳ میلیارد تومان اعتبار توسط سازمان میراث فرهنگی به این امر اختصاص یافته، همچنین ۴ میلیارد تومان اعتبار ملی برای توسعه این مکان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در مجموع ۱۶ میلیارد تومان بودجه توسط دولت برای این امر در نظر گرفته شده، همچنین توافقنامه‌ای با شهرداری منعقد شده تا این مجموعه مکان مناسبی برای حضور گردشگران داخلی و خارجی شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.