چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳

چالش دوباره در عادی سازی روابط دو کره!

تأکید کره‌جنوبی و آمریکا بر اتحاد علیه کره‌شمالی

روابط دو کره

دیپلمات‌های ارشد کره‌جنوبی و ایالات متحده آمریکا امروز چهارشنبه در تماس‌های تلفنی اضطراری بر همبستگی علیه قدرتنمایی مجدد کره‌شمالی در آستانه نشست‌های آتی مهم تاکید کردند.

قدس آنلاین: به گزارش خبرگزاری یونهاپ، کانگ کیونگ-وا، وزیر امور خارجه کره‌جنوبی و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره مسائل مرتبط شامل تصمیم کره‌شمالی برای لغو مذاکرات وزارتی با سئول که قرار بود امروز چهارشنبه انجام شود، بحث و تبادل نظر کردند.

کانگ آمریکا را در جریان موضع کره‌جنوبی قرار داده و تاکید کرد سئول بر اجرای کامل توافق ۲۷ آوریل میان رهبران دو کره پایبند است.

وزارت خارجه کره‌جنوبی اعلام کرد: طرفین با ادامه همکاری نزدیک با هدف دستیابی به خلع سلاح کامل و برقراری صلح در شبه جزیره کره از طریق میزبانی موفق نشست کره‌شمالی- آمریکا بر اصل دستاوردهای نشست ۲۷ آوریل موافقت کردند.

براساس اعلام این وزارتخانه، وزیر خارجه سئول گفته است آمریکا همچنان زمینه‌چینی برای نشست میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون را که قرار است ۱۲ ژوئن در سنگاپور برگزار شود، ادامه می‌دهد.

کره شمالی در واکنش به رزمایش مشترک هوایی آمریکا و کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را موجب افزایش تنش ها با وجود تلاش این کشور برای برقرار صلح و خلع سلاح هسته ای اعلام کرد. کره شمالی افزود: آمریکا با برگزاری این رزمایش در سراسر کره جنوبی ما را هدف قرار داده است و این یک چالش جدی برای تحقق اعلامیه پانمونجوم و یک تحریک نظامی عمدی در برابر پیشرفت سیاسی مثبت در شبه جزیره کره است. واکنش ناگهانی کره‌شمالی مقام‌های سئول را غافلگیر کرد. معاون وزیر خارجه کره‌شمالی همچنین تأکید دارد که چنانچه آمریکا همچنان بر درخواست‌های یکجانبه خود برای خلع سلاح هسته‌ای اصرار کند، درباره نشست آتی تجدیدنظر می‌کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.