پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵

سرانه واگذاری فعالیت سوادآموزی خراسان شمالی افزایش یافت

سواد اموزی

بجنورد- معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: امسال سرانه واگذاری فعالیت های سوادآموزی در این استان ۷.۳ و ۲.۳ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است

 به گزارش قدس آنلاین، به نقل از  اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان شمالی مهدی مودی اظهار داشت : سرانه واگذاری فعالیت دوره سوادآموزی برای هر نفر از ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال به هفت میلیون و ۳۰۰ هزار ریال، دوره انتقال از هشت میلیون و ۴۰۰ هزار ریال به هشت میلیون و ۶۰۰ هزار ریال و دوره تحکیم نیز از یک میلیون و ۳۰۰ هزار ریال به یک میلیون و ۴۰۰ هزار ریال افزایش یافت.
وی گفت: همچنین سرانه آموزش چند معلولیتی و ناشنوا برای هر نفر ۱۵ میلیون ریال، روستاهای دارای یک بی سواد ۴۹-۱۰ سال ۱۱ میلیون ریال و تشویق ۲۰ درصدی بی سوادان به یک میلیون و ۵۲۷ هزار ریال تغییر کرده است.
مودی افزود: دوره سوادآموزی از اول تیرماه تا آخر دی ماه، دوره انتقال اول شهریورماه تا پایان مهرماه، دوره تحکیم اول شهریورماه تا پایان آذرماه و برای زندان، نیروهای مسلح، خودآموز و متفرقه محدودیت زمانی برای ثبت نام وجود ندارند.
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: هر کدام از افراد دوره سوادآموزی باید ۴۰۰ ساعت، انتقال ۶۰۰ ساعت و تحکیم ۷۰ ساعت حضوری و ۱۳۰ ساعت غیر حضوری آموزش های لازم را فرا گیرند.
سهمیه سوادآموزی استان برای سال جاری هشت هزار نفر است که براساس برنامه ریزی های انجام شده جذب کلاس درس خواهند شد.
براساس نتایج سرشماری سال ۹۵ در گروه سنی ۴۹-۱۰ سال، ۵۰۸ هزار و ۹۴۶ نفر از جمعیت خراسان شمالی معادل ۹۲.۸۵ درصد باسواد هستند.
میزان باسوادی افراد گروه سنی بالاتر از ۶ سال در این استان از میانگین کشوری ۴.۳ درصد عقب تر است.
خراسان شمالی در شاخص باسوادی افراد بالای ۶ سال در جایگاه ۲۴ ام در میان استان های کشور قرار دارد، با وجود اقدامات خوب و تلاش های زیادی که انجام شده، هنوز هم در این استان بی سواد وجود دارد.
خراسان شمالی ۸۶۴ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.