دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان همدان خبرداد

کاهش ۶ درصدی تلفات برق استان همدان طی ۴ سال اخیر

مدیر عامل برق همدان

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان همدان گفت :طی چهار سال اخیر مقدار انرژی برق استان به میزان ۵.۹۵ در صد کاهش یافته که این مقدار معادل ۲۱۱ هزار و مگاوات ساعت صرفه جویی در انرژی است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از  روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، محمدمهدی شهیدی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش تلفات استان اظهار داشت: اقدامات انجام شده در این خصوص به دو  دو بخش فنی و غیر فنی تقسیم می‌شود.
وی افزود: اقدامات فنی آن دسته از اقدامات عملی است که در راستای اصلاح و بهبود شبکه در راستای کاهش تلفات انجام می‌گیرد که شامل سه بخش اقدامات صورت گرفته برای  اصلاح ساختار شبکه، کنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گیری مشترکین و سایر اقدامات می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اصلاح ساختار شبکه تصریح کرد: کاهش شعاع تغذیه فیدرهای ۲۰ کیلوولت، حذف و کاهش شعاع تغذیه پست‌های توزیع (با استفاده از ترانسفورماتور های کم تلفات و کوچک)، جایگزینی کابل خودنگهدار با سیم شبکه هوایی و توسعه استفاده از کابل خودنگهدار از جمله این اقدامات است.
وی ادامه داد: همچنین استفاده از کابل زمینی بجای شبکه هوایی، اصلاح سطح مقطع شبکه‌های فشار ضعیف و فشار متوسط کنترل، و اصلاح ولتاژ انتهای فیدر نیز از دیگر اقدامات اجرایی در بخش اصلاح ساختار شبکه است.
شهیدی عنوان کرد: در حوزه کنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گیری مشترکین نیز واگذاری انشعابات به مشترکین به صورت ولتاژ اولیه، نصب کنتورهای مشترکین روی پایه یا استفاده از تابلو تجمیع (خارج از دسترس مشترک)، تعویض و جایگزینی کنتورهای معیوب، تست و بازرسی کنتورها و نصب کنتور برای تمام مصرف‌کنندگان فاقد کنتور انجام شده است.
به گفته وی انتخاب و جایگزینی CT متناسب با مصرف مشترک، نصب کنتورهای مرجع قابل قرائت از راه دور در خروجی پستهای توزیع، نصب کنتورهای AMI با اولویت مشترکین با تراکم بار بالا و دیماندی، تبدیل یا جمع‌آوری برق‌های غیرمجاز، نصب کنتور مرجع در مجتمع‌های تجاری و مسکونی و نقاط آلوده به برق غیرمجاز از فعالیت‌های اجرایی برای کنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گیری به‌شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان ابراز داشت: پیگیری جذب سرمایه‌گذار و نصب مولدهای تجدیدپذیر با ظرفیت کم در محل مصرف، کنترل و اصلاح توان راکتیو شبکه با نصب خازن و اصلاح اتصالات سست نیز از دیگر اقدامات در راستای کاهش تلفات بوده است.
وی با اشاره به اقدامات غیرفنی گفت: اقدامات غیرفنی شامل پیگیری‌های صورت گرفته در مورد برق‌های غیرمجاز، قرائت به موقع کنتورها و ساماندهی و کنترل وضعیت قرائت است که به طور مستقیم در تلفات شرکت موثر است.
شهیدی عنوان کرد: جلسه با مامورین قرائت در واحدهای اجرایی به طور مستمر، تشکیل کمیته‌های کاهش تلفات در واحدهای اجرایی و پیگیری کاهش تلفات، تعویض کنتورهای معیوب و تبدیل انشعابات غیرمجاز به مجاز از جمله اقدامات غیرفنی انجام شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان یادآور شد: محاسبه و تحلیل انرژی تحویلی، فروخته شده و تلفات انرژی به صورت مستمر و ابلاغ و انعکاس نتایج به مسئولین و واحدهای ذیربط جهت اطلاع، کنترل مستمر روند پیشرفت فیزیکی طرح‌های کاهش تلفات و پیگیری تصویب طرح‌های کاهش تلفات از سوی دستگاه های بالادستی نیز از دیگر اقدامات بوده است.
وی افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در سطح استان میزان تلفات انرژی را از ۱۶.۷ درصد در سال ۹۱ به ۱۰.۴۹ درصد در سال ۹۶ کاهش دهیم.
شهیدی خاطرنشان کرد: همچنین در طول مدت چهار سال اخیر مقدار تلفات به میزان ۵.۹۵ درصد کاهش یافته است که این مقدار معادل ۲۱۱ هزار و ۸۱۱ مگاوات ساعت صرفه‌جویی در انرژی است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.