پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱

استاندار اصفهان اعلام کرد:

وزارت نیرو میزان برداشت‌ها در استان‌های حوضه زاینده رود را کنترل می‌کند

استاندار اصفهان

اصفهان- استاندار اصفهان تاکیدکرد: از ابتدای خرداد ماه با مذاکرات و تعاملات صورت گرفته در استان اصفهان و استان های مجاور از برداشت های غیرمجاز جلوگیری شده است و تیمی از سوی وزارت نیرو برای کنترل میزان برداشت ها در استان های حوضه زاینده رود تعیین شده است.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، محسن مهرعلیزاده با شاره به اینکه به صورت ماهانه میزان مصرف هر بخش در هر استان مشخص شده و براساس آن ابزارهای کنترل نصب شده است، افزود: همزمان طرح های استفاده از پساب تصفیه خانه ها نیز مورد توجه قرار گرفته است و در این راستا فولاد مبارکه بخش قابل توجهی از آب مصرفی خود را از پساب تامین می کند و تقریبا از دو ماه آینده ۱۷ درصد مصرف آب فولاد مبارکه از پساب تامین خواهد شد.
وی با بیان اینکه چاه های در اختیار شهرداری اصفهان برای تکمیل نیازهای آب شرب اصفهان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: شهرداری ها ملکف شده اند از پساب برای آبیاری فضای سبز استفاده کنند و از سایر شیوه ها به جای کشت چمن استفاده کند.
استاندار اصفهان به شکایت های موجود در سطح شهر مبنی بر قطع آب در نقاط مختلف اشاره کرد و افزود: در دو مقطع زمانی قطعی آب مشاهده شد که بخشی از آن بدلیل میزان کاهش ۳۰ درصدی سهمیه آب نسبت به سال گذشته است و در برخی مواقع به دلیل عدم صرفه جویی بعضی از شهروندان و استفاده از پمپ های غیرمجاز شاهد قطعی آب در برخی نقاط بودیم.

وی ادامه داد:گاهی در باغات بالادست در اصفهان و استان های همجوار خارج از برنامه آب برای کشاورزی استفاده می شد که از ابتدای خرداد ماه با مذاکرات و تعاملات صورت گرفته در استان اصفهان برداشت های غیرمجاز صورت نگرفته است و در استان های مجاور نیز تاحدی از این برداشت ها جلوگیری شده است.
مهرعلیزاده ن با بیان اینکه تیمی از سوی وزارت کشور برای کنترل برداشت ها تعیین شده است، افزود: امیدواریم که با کنترل های صورت گرفته و همچنین صرفه جویی شهروندان در تابستان هیچگونه مشکلی در خصوص تأمین آب شرب نداشته باشیم.
وی به برنامه های آب و فاضلاب برای کاهش مصرف اشاره کرد وافزود: لوازم کاهنده مصرف از سوی این سازمان در اختیار مردم قرار گرفته است.
اجرای سد تونل سوم کوهرنگ
استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به روند اجرای سد تونل سوم کوهرنگ تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته علیرغم توقف ۱۰ ماهه ی اجرای این پروژه از ۱۷ فروردین ماه با همکاری مدیران دو استان و مسئولان محلی اجرای پروژه ی سد تونل سوم کوهرنگ آغاز شده است.
وین مدت اجرای این پروژه را ۴ ساله خواند و افزود: با توجه به تأمین اعتبار صورت گرفته، از پیمانکار خواسته شده است که در کمتراز دو سال این پروژه را به اتمام برساند.
مدیر ارشد استان اصفهان به اقدامات صورت گرفته در خصوص افزایش منابع آبی جدید به استان اشاره کرد و افزود: مطالعات پروژه انتقال آب از خلیج فارس در حال انجام است و علیرغم هزینه تمام شده ی بالا برای تامین آب شرب مردم از هیچ اقدامی فروگذار نخواهیم کرد.
وی در خصوص مطالعات صورت گرفته در خصوص آب های ژرف افزود: با توجه به جدید بودن این مطالعات و تامین آب از عمق ۲۵۰۰ متری زمین باید در ابتدا عدم وجود مسائل و خطرات زیست محیطی و مسائل استاتیکی و دینامیکی زمین مورد بررسی کامل قرار گیرد.
استاندار اصفهان با اشاره به ایده هایی که از سوی برخی از هموطنان عنوان شده، اظهارداشت: اخیرا فردی از کشور آلمان طرحی را عنوان نموده است که باوجود اینکه متخصصین این حوزه، این طرح را غیرعملی می دانند با این وجود، مدیریت استان قرارداد مشروطی به امضا رسانده و دستگاه ها در دو سه نقطه استان مستقر شده است.
مهرعلیزاده با بیان اینکه امسال به صورت فشرده ۸۰ حلقه چاه به صورت موقت ایجاد شده است، افزود: درصورتی که در تابستان در شرایط بحرانی قرار گرفتیم از این چاه ها استفاده خواهد شد و حدود ۲۵۰ چاه نیز از باغداران خریداری شده است که در صورت لزوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
استانداراصفهان افزود: با حمایت دولت حدود ۷۵-۸۰ میلیارد تومان برای تامین چاه های آب شرب اصفهان بودجه در نظر گرفته شده است و مبالغی نیز برای تامین معیشت کشاورزان دریافت شده است

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.