پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی:

۳۰ درصد فوتی تصادفات در محور بجنورد- جنگل گلستان است

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی

بجنورد- مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی با بیان اینکه۳۰ درصد کشته های جاده ای استان مربوط به مسیر بجنورد - جنگل گلستان است گفت: پارسال ۲۴۹ نفر در محورهای برون شهری فوت کردند.

به گزارش قدس آنلاین،  دکتر بابک سلحشور در نشست خبری اظهار داشت: ۵۰ نفر هم پارسال در تصادفات درون شهری فوت کردند.

وی گفت: در رشد فوتی جاده ای رتبه اول کشوری و در شاخص تعداد فوتی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشور رتبه چهارم را داریم.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی تعداد مصدوم های ناشی از تصادفات را در سال گذشته چهار هزار و ۴۰۳ نفر عنوان کرد و افزود: از این نظر نیز پنج درصد رشد داشته ایم.

سلحشور اظهار داشت: در دو ماه سال جاری نیز ۳۵ نفر در جاده های این استان فوت کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه این استان در شاخص خودکشی رتبه ۲۱ کشوری را دارد گفت: اقدام و مشکوک به خودکشی نیز در سال ۹۶ در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است.

سلحشور اظهار داشت: رتبه ۲۱ خودکشی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت محاسبه شده است.

وی افزود: در خصوص فوتی های ناشی از مسمومیت مواد مخدر نیز که به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت سنجیده می شود، خراسان شمالی رتبه ۱۰ کشوری را دارد.

۶۱۵جسد به پزشکی قانونی خراسان شمالی ارجاع داده شد

مدیر کل پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه تعداد متوفیات ارجاعی از سوی مراجع قضایی به این اداره کل در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵، ۲۳ درصد افزایش یافت گفت: ۶۱۵ جسد معاینه و علت مرگ آنان بررسی شد.

سلحشور اظهار داشت: اجسادی که به پزشکی قانونی برای تعیین علت مرگ ارجاع داده می‌شوند به صورت کلی مرگ‌های غیر طبیعی بوده‌اند.

وی افزود: مرگ‌های غیرطبیعی به مرگ‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای، مسمومیت‌ها، حوادث ناشی از کار، خودکشی‌ها، قتل، غرق شدگی، برق‌گرفتگی، فوت در سرای سالمندان و سرباز خانه ها، حوادث دسته جمعی، حوادث غیر مترقبه، مرگ‌های افراد مجهول الهویه، مرگ‌های ناشی از قصور احتمالی کادر پزشکی است که با درخواست مقام قضایی جهت اقدامات لازم و کارشناسی توسط پزشکی قانونی انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: در بخش معاینه در سال گذشته ۱۹ هزار و ۶۴۸ مورد معاینه بالینی انجام شده، در بحث آزمایش ها نیز سه هزار و ۴۲۷ مورد انواع مختلف آزمایش از جمله سم شناسی، الکل بوده که در مقایسه با پارسال ۳۴ درصد رشد داشته است.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی در خصوص کمیسیون های پزشکی و روان شناسی در بخش قصور نیز گفت: در سال گذشته ۱۴۴ مورد پرونده در این حوزه تشکیل که در مقایسه با پارسال ۱۲.۵ درصد رشد داشته است.

این مسئول افزود: در سال ۹۶، ۵۷ پرونده قصور پزشکی مورد بررسی قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در سطح کشور بیشترین پرونده های مربوط به قصور پزشکی به ترتیب در حوزه زنان و زایمان، جراحی عمومی و دندان پزشکی است اما در این استان به ترتیب مربوط به زنان و زایمان، جراحی عمومی، اطفال و جراحی چشم است.

وی مجموع کل پرونده ها در خصوص کمیسیون ها، آزمایش ها و معاینات اجساد را ۲۳ هزار و ۸۲۴ نفر ذکر کرد.

سلحشور افزود: در دو ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال در نزاع ۱۸.۵ درصد کاهش داشته ایم، در این مدت یک هزار و ۷۲ نفر در این خصوص به پزشکی قانونی خراسان شمالی مراجعه کرده اند .

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.