جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶

مشاهده نایاب‌ترین گربه وحشی جهان در خواف

گربه پلاس

قدس آنلاین-رئیس اداره محیط‌زیست خواف گفت: گربه پالاس از نایاب ترین گربه‌های وحشی جهان در منطقه شکار ممنوع خواف مشاهده شد.

به گزارش روابط‌عمومی محیط‌زیست خراسان‌رضوی، سعید توانا اظهار داشت: این‌گونه با ارزش که برای دومین بار در حوزه شهرستان خواف در منطقه شکار ممنوع سده (تنگل سلامی) مشاهده و زنده‌گیری شده است از خانواده گربه سانان و از گونه‌های کمیاب و نادر است.

رئیس اداره محیط‌زیست خواف افزود: مشاهده دوباره این‌گونه ارزشمند جانوری در منطقه نشانگر آن است که منطقه زیستگاه مناسب برای حیات این‌گونه با ارزش به‌شمار می‌آید.

وی گفت: این‌گونه ارزشمند ماده با ۲۵۰۰گرم وزن  بدون کوچکترین آسیبی زنده‌گیری شد و با هدف بیومتری و سایر مراحل تحقیقاتی و نمونه‌برداری ژنتیکی آن برای ذخیره در بانک ژن بررسی شد.

توانا خاطرنشان کرد: گربه پالاس از نایاب‌ترین گربه‌های وحشی ایران و جهان به‌شمار می آید. این‌گونه از حیوانات شب فعال بسیار هوشیار و مشاهده آن بسیار دشوار است، گربه پالاس بزرگتر از گربه خانگی است و اصلی‌ترین مشخصه این گربه نقطه‌های سیاه رنگ روی پیشانی و گوش‌های گرد کوچکی که هر کدام با فاصله در گوشه‌ای از سر قرار گرفته است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.